Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 25-09-10, 01:39 #1
Hwarang Gisek Hwarang Gisek çevrimdışı
Varsayılan Cihat AnlayışıDine karşı baskı uygulayanlarla savaşmak konusunda bir problem yok ancak Osmanlı'nın, Abbasilerin, Emevilerin, İslam İmparatorluğu'nun İslam'ı yaymak için başkalarının yurtlarını istila etmesi, insanları öldürmesi ve bunun "Allah için savaşmak" olmasının mantığı nedir? Herkes Allah'ın kulu değil mi? Ayrıca dinin savaşla yayılması da Allah inancına aykırıdır. Bir de savaş sırasında öldürülen insanlar inançsız, hristiyan veya yahudi olarak ölecekler yaşayanlar ise müslüman olabilecekler, burada da bir adaletsizlik yok mu?
__________________

Mesajı son düzenleyen Hwarang Gisek ( 25-09-10 - 01:42 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-09-10, 04:06 #2
ramazanaktolu ramazanaktolu çevrimdışı
Varsayılan C: Cihat Anlayışıİnsanların toprak isteği yüzündendir.
Din öldürerek yayılmaz.
En basit örnek Peygamberimiz (sav) kendisi din i yayarken kimseyi öldürmekle tehdit etmemiştir veya kabul etmediği için öldürmemiştir.
Şunuda eklemek isterim ki vatanı için ölenler şehit olarak kabul edilmiştir (Sanıyorum dini farketmiyor yukardaki öldüler dediklerin için)
Bu din savaşından öte toprak savaşı.
İslam a göre suçsuz 1 kişiyi öldürmek dünyadaki herkesi öldürmek gibi günahtır.
"Allah için savaşmak" bildiğim ve bana mantıklı geldiği kadarıyla dinimize karşı yapılan baskıları ortadan kaldırmak. Eğer sana veya toplumuna veya inancına karşı tehdit oluşturuyorsa savaşmak normaldir.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-09-10, 19:57 #3
sworden sworden çevrimdışı
Varsayılan C: Cihat AnlayışıBir de savaş sırasında öldürülen insanlar inançsız, hristiyan veya yahudi olarak ölecekler yaşayanlar ise müslüman olabilecekler, burada da bir adaletsizlik yok mu?Bir kimsenin "müslüman" olarak anılyor olması onu kesin cennetlik yapmaz veya bir kişinin "hristiyan" veya "yahudi" olarak anılması onu kesin cehennemlik yapmaz.
Osmanlının yaptığını ben de doğru bulmuyorum ve bahsi geçen konudan dolayı sorumluların ağır bir hesaba çekileceğini düşünüyorum.


Hristiyanlar cennete gider mi?
ANKEBUT SURESİ 46. AYET MEALİ
46. Ehlikitap'la, en güzel olan yöntem dışında bir yolla mücadele etmeyin! Onların zulme sapanları müstesna. Şöyle deyin: "Bize indirilene de size indirilene de iman ettik; tanrımız ve tanrınız bir. Ve biz O'na teslim olanlarız."

"biz" dersek bu aynı taraftayız demektir.Yani Allah'a teslim olanlarız.Bundan başka ehlikitabın bazıları ile övgüyle bahseden ve onların gerekli şartları yerine getirdikten sonra ödüllendirileceklerini anlatan ayetler vardır.Örnek olarak:

ALİ İMRAN SURESİ 113. AYET MEALİ
113. Ama hepsi bir değildir. Ehlikitap içinden Allah için baş kaldıran/Allah huzurunda el bağlayan/hak ve adaleti ayakta tutan/kalkınıp yükselen bir zümre de vardır; gece saatlerinde secdelere kapanmış olarak Allah'ın ayetlerini okurlar.

Zülme sapanları vardır ama ayetin yazdığı gibi hepsi bir değildir.

BAKARA SURESİ 62. AYET MEALİ
62. Su bir gerçek ki, iman edenlerden, Yahudilerden, Hiristiyanlardan, Sâbiîlerden Allah'a ve âhiret gününe inanip barişa ve hayra yönelik iş yapanların, Rableri katinda kendilerine has ödülleri olacaktir. Korku yoktur onlar için, tasalanmayacaklardir onlar.

Bu ayet de Allah'a ve ahirete inanıp hayra barışa yönelik iş yapan ehli kıtabın müjdelendiği ayetlerlerden...

BAKARA SURESİ 111. AYET MEALİ
111. "Yahudi yahut Hiristiyan olandan baskasi cennete asla giremeyecek." dediler. Bu, onlarin hurafeleri/anlamini bilmeden okuyuslari/kuruntularidir. De ki onlara: "Eger dogru sözlü iseniz hadi getirin susturucu kanitinizi!"

Cennet tekelciliği hatasına bizler de düşmeyelim.Ali İmran suresi 199. ayet meali

Ehlikitap'tan öyleleri var ki, Allah'a, size indirilene ve kendilerine indirilene inanırlar. Allah karşısında ürperirler; Allah'ın ayetlerini basit bir ücret karşılığı satmazlar. İşte bunlar için Rableri katında kendilerine özgü ödüller vardır. Allah, hesabı, çabucak görüverir.


İşte onlar içinden böyle insanlar da var.Ayrıca bu ayet "sadece şu zamanda yaşayan ehli kitap cennete gidebilir" kabulünü de çürütmektedir.Onlardan Kuran'a iman edenler de vardır.Kuran'Dan önce de böyle iyi insanlar vardı Kuran'Dan sonra da vardı günümüzde de var ilerde de olacaktır

Ehli kitap demek diğer kitap verilenler demektir.Yani bu sadece yahudi ve hrisityanları değil bunlarla beraber bütün kitap verilenleri kapsar.

Mesajı son düzenleyen sworden ( 27-09-10 - 23:22 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-10, 12:05 #4
zerozone007 zerozone007 çevrimdışı
Varsayılan C: Cihat AnlayışıGüleyimmi ağlayımmı bilemiyorum. arkadaşlar ufak ama önemli bir ayrıntıyı her zamanki gibi buradaki kardeşlerime hatırlatmak istiyorum.

Anlamadığınız veya anlamakta zorlandığınız hadiseler hakkında "ADALETSİZLİK OLMUYORMU VEYA YANLIŞ BU" gibi hükümleri peşinen vermeyin. Allah tan emir gelmedikçe cihat başlamamıştır. cihadın amacı toprak fethetmek değil, Allah inancının yayılabileceği uygun ortamın oluşmasıdır. ancak cihadın şekli zaman göre değişmiştir. bu nedenle eski şartları bilmeden bu memlekette rahat soluk almamız için canını veren ceddimizi incitecek manalar üretmek ve onları bir cani gibi lanse etmek hoş olmaz.

bu gün cihat denilen şey yine Allah inancının yayılabileceği uygun ortamın oluşmasıdır. ancak eskiden bu kalem ile olmuyordu. bir başka devlete gittiğinizde en iyi ihtimalle kelleniz vurulurdu. daha kötüleri de oluyordu. üstelik hesabını da kimseye sormazlardı. savaşlar çoğu zaman diyaloğun mümkün olmadığı durumlarda ortaya çıkmıştır. halen de bu böyledir. ancak diyaloğun mümkün olduğu yerlerde savaş olmaz. bu nedenle yaşadığımız bu çağda Allah inancının yayılabilmesi için ele silah alıp sokağa çıkmak ancak Allah inancına zarar verir.

geçmişi eleştirmek için sanıyorum o zamanlar hakkında bir hayli bilgi sahibi olmak gerekiyor.

bir de ehli kitabın cennetemi cehennememi gideceği, bunun nasıl olacağı hususunda önünüze gelen ayeti sıralamak sizi sonuca götürmez. bu konu da tam ters istikamette ayetlerde hadislerde mevcuttur. ancak gerçeği Allah bilir. üstelik hoşunuza gitmeyen bir hadiyesi "BU BÖYLE OLMALI YOKSA ADALETSİZLİK OLUR" gibi bir üslupla vermeniz son derece yanlış. lütfen bu gibi küçük gördüğünüz şeylere dikkat edin. cevabını veremediğiniz şeylerin cevabını kendiniz uydurarak insanların kafasını karıştırmayın..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-09-10, 20:29 #5
sworden sworden çevrimdışı
Varsayılan C: Cihat Anlayışı


bir de ehli kitabın cennetemi cehennememi gideceği, bunun nasıl olacağı hususunda önünüze gelen ayeti sıralamak sizi sonuca götürmez. bu konu da tam ters istikamette ayetlerde hadislerde mevcuttur.

Böyle dersen Kuran'Da tutarsızlık varmış gibi olur.Oysa Kuran'da asla tutarsızlık yoktur.Onlardan sapan da vardır sapmayan da .Hepsi tümden asla cehennemlik değildir.Ayetler çok net.

ALİ İMRAN SURESİ 113. AYET MEALİ
113. Ama hepsi bir değildir. Ehlikitap içinden Allah için baş kaldıran/Allah huzurunda el bağlayan/hak ve adaleti ayakta tutan/kalkınıp yükselen bir zümre de vardır; gece saatlerinde secdelere kapanmış olarak Allah'ın ayetlerini okurlar.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 01:36
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016