Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 16-05-10, 00:48 #1
_Bambuchya_ _Bambuchya_ çevrimdışı
Unhappy Baş Örtüsü Bağlanış Şekli ?


İslam Soru - cevap bölümünde dolaşırken Allah Razı Olsun Çok yardımcı oluyorlar... Bir Konu Dikkatimi çekti ve içine girdim şahıs bir video vermiş ve girdiğimde bir bölümünde şu yazı yazıyordu !

" Ümmetimin son dönemlerinde giyimli fakat çıplak bir takım kadınlar olacaktır. Bunların başlarının üstü deve hörgücü gibi bulanacaktır. Ancak onlar cennete giremez, cennetin kokusunu bile alamazlar. "

Sonra baş örtü modellerini gösteriyor video...

Benim annemde bunun gibi baş örtü bağlama şeklinde bağlıyor konuyu kitlemezseniz çok sevinirim gerçekten büyük günah mı Eğer öyleyse annemi ikaz etmem gerek. Ayrıca cennetin kokusunu daha alamaz demiş bu doğru ise Büyük Günahlar arasında olması gerekmez mi ?Googledan biraz araştırdım ama değişik türban bağlama tipleri filan geliyor karşıma aradığımı bulamadım bir türlü. Videodaki gibi bağlamak gerçekten bu kadar günah mıdır ?


Asıl bağlanış şekli nasıl olmalıdır ?

Şimdiden Çok Teşekkürler... SaygıLar ...

VİDEO LİNKİ(amacım kesinlikle reklam değil) = [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]#
__________________

Mesajı son düzenleyen _Bambuchya_ ( 16-05-10 - 23:16 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-05-10, 15:30 #2
zerons zerons çevrimdışı
Varsayılan C: Baş Örtüsü Bağlanış Şekli ?


ewt arkadaşlar bu konuyu bende çok merak ediyorm açıklarsanız çok sevinirim.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-05-10, 23:09 #3
_Bambuchya_ _Bambuchya_ çevrimdışı
Varsayılan C: Baş Örtüsü Bağlanış Şekli ?


Konuyu islami sorular ve cevaplar bölümüne açmıştım ama buraya taşınmış neyse... Arkadaşlar, Gerçekten bununla ilgili bir ayet yada hadis var mı ? Deve hörgücünden kastedilmek istenen ordaki gibi arkaya takılan şey mi ??
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-05-10, 23:38 #4
TİRMİZİ TİRMİZİ çevrimdışı
Varsayılan C: Baş Örtüsü Bağlanış Şekli ?


Bu konu hep tartışılıyor kimisi örtünmek önemli bağlanış şekli önemli değil diyor kimisi bu tarz örtünme süslenme dikkat çekmek için yapılıyor diyor.
bu videoyu hazırlayan kişinin Peygamberimizin bu insanları kastettiğini söyleyebilmesi için hadis alanında uzman olması lazım.Hadis sahihtir ama Peygamberimiz böyle örtünenleri kastediyor demek her yiğidin harcı olmasa gerek..hadisi yanlış yorumluyorda olabilir.

Arkadaşlar benden tavsiye diyanet işleri başkanlığının sitesine girin bu konuyu mail olarak sorun.1 gün içinde sağlam ve güvenilir cevaplar veriyorlar.ben hep böyle yaparım soru sorarım cevabı mail olarak gönderirler hemde uzun ve tatmin edici açıklama şeklinde cevap veriyorlar.ama bu konuyu sormadım birazdan mail gönderir sorarım.Allah onlardan razı olsun.
yada bulunduğunuz il ilçe müftülüğüne sorun.

şunuda eklemek istiyorum Nur Suresi'nde başörtülerini omuzlarının üstüne kadar indirsinler ayetini biliyorsunuzdur.Bu videoda kastedilen kişiler dışarda çarşı pazar v.s.gördüğüm kadarıyla boynunda tolayıp üzerlerinde ceket mont v.s. ne varsa onun altına sokuyorlar.

Mesajı son düzenleyen TİRMİZİ ( 16-05-10 - 23:55 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-05-10, 14:00 #5
nakkash nakkash çevrimdışı
Varsayılan C: Baş Örtüsü Bağlanış Şekli ?

Cahiliye devrinde başörtüsü vardı. Ancak enselerine bağlar ve arkaya bırakırlardı. Yakaları önden açılır, gerdanları ve boyunları görünürdü. İşte bu durumu düzeltmek için ayeti kerime Allah Teala, “Başörtülerini yakalarının üzerine vursunlar.” buyurmuştur. Bu örtünün şekli ve biçimi ise önce açık yer kalmayacak şekilde başı, boyun ve gerdanlığı örtmektir. Sonra da ince ve çekici olmayan bir örtüyü kullanmaktır. Mutlaka şu ölçüde ve şöyle olmalıdır demek doğru değildir. (bk. Elmalılı, Hak Dini, Nur Suresi 31. ayetin tefsiri.)

Buna göre başörtüsünü yakaların üzerinden örtmenin hikmeti; boyun, gerdan ve göğsün örtülmesini sağlamaktır. Bu zamandaki kadın giyiminde başörtüsü pardesünün veya üst elbisenin içine konduğunda boyun ve gerdan örtülmüş olmaktadır. Bu örtünme sağlandığına göre başörtüsünü bu şekilde bağlamak caizdir. Önemli olan, islama uygun olarak tesettürün sağlanmasıdır.

Ancak saçları tepeye toplayıp deve hörgücü gibi yapmak sakıncalıdır.

Müslüman bir hanımın başını kapatması hem Allah'ın hem de Peygamberin emridir. Yani yüz kısmı açık kalacak şekilde başın kalan kısmını, boyun ve göğüsleri örtmek farz-ı ayındır. Açmak ise bir farzın terki sayıldığından haramdır.

Kadının taktığı baş örtüsü altını gösterecek kadar ince olmamalıdır. İnce olan başörtüsü ile örtünme sağlanmış olmaz. Ayrıca insanların dikkatini çekecek şekilde açık renkli ve gösterişli başörtüsünden uzak durulmalıdır. Böyle bir başörtüsünün bir mahzuru yoktur denilemez.

Sadece baş örtüsünde değil kadının diğer dış elbiselerinde de cazip renkli kumaşlar kullanılmamalıdır. Eğer üstten örtülecek örtünün kendisi ziynet sayılabilecek renk ve görünüşte olursa ona tam örtü denilemez.

Ahzab suresi 33. ayetinde mealen; "Vakarla evinizde oturun. Önceki Cahiliye kadınlarının kırıla döküle, süslerini göstererek (teberrüc) yürüyüşleri gibi yürümeyin." buyruluyor.

Ayette geçen teberrüc kelimesi; Zemahşeri'ye göre; "Genelde; gizlenmesi gereken şeyleri açmada çaba sarf etme, özelde ise; kadınların ziynetlerini ve güzelliklerini açıp yabancı erkeklere göstermesidir"

İmam Suyuti; "Kadının endamlı endamlı yürümesi, başörtüsünü bağlamadan başına atıp kadınların tabii ve yapay güzelliklerini ve çekiciliklerini uygun olmayan yerlerde sergilemeleri, süs ve eylemleriyle kendilerinden yararlanma hakkı olmayanların dikkatini ve ilgilerini çekmeleridir" der.

Alusi ise; "Bana göre zamanımızda müreffeh kadınların evlerinden çıkarken üstlük olarak örtündükleri örtülerde yabancıya gösterilmemesi gereken ziynet kabilindendir. Çünkü bunlar rengarenk çekici giysilerdir." açıklamasını yapar.

Buna göre kadınların örtüye dikkat ettikleri gibi, onun bir süs eşyası gibi olmamasına da dikkat etmeleri gerekir.

Saçları tepeye toplayıp deve hörgücü gibi yapmak:

Konuyla ilgili Hadis-i Şeriflerde "deve hörgücü gibi saçları bağlamanın uygun olmadığı" açıkça ifade edilmiştir. (bk. Müslim, Libas 125) Kadınların başlarının deve hörgüçlerine benzetilmesi çeşitli bağ ve sargılarla sararak onları büyüttükleri içindir. Saçların deve hörgücüne benzetilmesi saçların açık veya kapalı olarak toplanıp yüksekçe bağlanması şeklinde de anlaşılabilir. Açık olarak yapanlar daha büyük günah işlemekle beraber kapalı olanların da dikkat etmesi gerekir.

Aşırı süslü, şeffaf, göz alıcı renkte ve yaldızlı başörtüsü: Örtünmenin hedefi "dikkat çekmemek" olduğu halde, bu tür başörtüler dikkatleri üzerine toplamaktadır. Şeffaf olanlar, içini göstererek hadislere açık bir muhalefet teşkil etmektedir.

Boynu ve -baştan arkaya kayarak- saçı tam örtmeyen başörtüsü: Yalnız çene altından veya enseden bir düğüm atılınca, boyun açık kalmakta ve âyette geçen "başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar." emri terk edilmektedir. Altına tülbent takılmayan ve sağlam bağlanmayan ince başörtüleri de saçın bir bölümünü açıkta bırakmakta ve Rabbimizin emri ihlâl edilmiş olmaktadır.

Allahu Teala (c.c) yarattığı kişilerin fıtratını (yaratılışını) en iyi şekilde bildiği için, hanımların fıtratında da cekici yönlerinden dolayı, onlara cekici olan âzalarını örtmelerini emretmektedir. Bu konuda hem Kur’an-ı kerimdeki hem de Resulüllah (s.a.v)’in sünnetindeki hükümler açıktır ve bu emirler örtünmenin farz olduğu hükmünü ortaya koymaktadır. Bu konuda bütün mezhep imamları, fıkıhcılar, hadisciler ve tefsirciler ittifak etmişlerdir.

Resulüllah (s.a.v) müslüman hanımları ve aile reislerini uyarıyor. Tesettüre uygun olmayan giyim, tavır ve hareketlerin cennetten mahrum olmaya ve cehennem azabına neden olacağı unutulmamalıdır. Kısa dünya hayatı ve nefsimizin istekleri için ebedi hayatımızı tehlikeye atmak asla doğru değildir.

Tabiki bunlar tevbe edildiği takdirde değişecektir. Allah tevbe edenlerin tevbelerini kabul edicidir. Allah yitiğini bulan insanın sevinmesinden daha çok günah işleyen kulunun tevbe etmesinden hoşnut olur. Öyleyse açılma gibi bir hataya düşen insanlar tevbe edip Allah’a dönsünler, Allah’ın emirlerine uygun bir şekilde hem örtünüp hemde gereği gibi ibadetlerini yapsınlar ki böylece Allah’ın cennetine erip cemaline kavuşabilsinler. Aksi halde Allah (c.c) Kur’anın emir ve yasaklarına uymayanlara soruyor: “Siz nereye gidiyorsunuz”. (Tekvir süresi 26)

Evet hep birlikte kendi kendimize soralım “Biz nereye gidiyoruz."

Bu ikazları dikkate alarak hareket etmenin daha faydalı olacağını düşünüyoruz.


sorularlaislamiyet
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 12:04
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016