Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 25-08-09, 12:38 #1
BOZKURT_38 BOZKURT_38 çevrimdışı
Varsayılan Yürekten Dua Ediyorum Ve Bekliyorum...


arkadaşlar aylardır allaha dua ediyorum geceleri uyumayıp gözyaslarım içinde dua ediyorum bazı geceler hariç her gece devam ediyor bu her seferinde elimde olmadan gözümden yaşlar süzülüyor... duamın kabul olmasını cok istiyorum olması için herşeyi yaparım ama olmuyor aylardır bekliyorum duamın gerçekleşmesini ama gerçekleşmiyor inanın artık dua etmekten yoruldum bazen içimden bi ses bosuna dua ediyorsun ettinde noldu kabul olmadı diyor biliyorum bu düşünce cok yanlış ama dua etmeye şevkim kalmıyor ne yapmalıyım ne yaparsam daha cok kabul olur yardımlarınızı esirgemeyin lütfen...
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-09, 14:26 #2
fiko47 fiko47 çevrimdışı
Varsayılan C: Yürekten Dua Ediyorum Ve Bekliyorum...


Ne için dua ediyorsun? Bu önemli! Eğer para, mal veya mülk istiyorsan bu hemen olacak birşey değil(ve bunun için çalışman gerekiyor). Eğer başka birşey istiyorsan ya Allah c.c. senin duanı kabul etmiştir ama sen farkında değilsindir yada Senin hatandan veya ailenden birisinden kaynaklanan bir durum olmuştur.Eğer son söylediğim ise duanı et her zamanki gibi ama hatanın nerden kaynaklandığınıda bulmaya çalış. Ben böyle düşünüyorum eğer yardımcı olamadıysam özür dilerim...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-09, 17:09 #3
siyahbey4z siyahbey4z çevrimdışı
Varsayılan C: Yürekten Dua Ediyorum Ve Bekliyorum...


Duaya devam İnşaallah...Yalvardım yakardım ama duam kabul olmadı demek bize yakışmaz.Yapılan her Duaya karşılık verir Allah C.C.Ama bu dünyada ama ahirette mutlaka karşılığını görücez İnşaallah...
Bizim yapmamız gereken ümitsizliğe kapılmadan her şeyi yaratan,herşeyin sahibi olan,mülkü dilediğine veren,dilediğinden alan,kiminin rızkını açan,genişleten,dilediğinin rızkını sıkan,daraltan,hayr'ın ne olduğunu yalnız kendisi bilen,Alemlerin Rabbi olan Allaha el açıp yalvarmaya O na kul olmaya devam edebilmektir İnşaallah...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-09, 03:36 #4
sezeraltun sezeraltun çevrimdışı
Varsayılan C: Yürekten Dua Ediyorum Ve Bekliyorum...


Allah kabul etsın kardesım belkıde sınanıyorsundur.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-09, 05:08 #5
hazalims hazalims çevrimdışı
Varsayılan C: Yürekten Dua Ediyorum Ve Bekliyorum...

Dua bir ubudiyettir. Bizim dualarda ki ana prensibimiz ibadet kastı ve gayesi hakim olmalıdır. Yoksa duayı sırf kabul edilmesi gereken ve ihtiyaç dilekçesi olarak görmek yanlıştır.

Bazen bir şey için dua edilir. Fakat istediğimiz bu şey, zahiren kabul edilmez. Buna rağmen bizim duayı bırakmamamız lazımdır. Şayet istediğimiz şey elde edilse ve Cenab-ı Hak duamızı kabul etse nurun ala nur. Ama zahiren kabul edilmese bile biz “ duam kabul olmadı” demeyeceğiz. Aksine “ Allah bu duamı ahiretim için veya dünyada daha iyi bir şekilde kabul etti” denilir.

Hakikaten bu dua boşa gitmedi, ibadet olması dolayısıyla ahirette mükafatını göreceğim diye duasını bırakmak değil, aksine daha fazla dua etmeye gayret ve şevk taşımalıyız.

Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerimde “bana dua edin size cevap vereyim” ( mü’min,60) buyurmaktadır. Bazıları bu ayet-i kerimeyi öne sürerek şöyle demektedirler: madem Allah “bana dua edin bende kabul edeyim” demiştir. Neden çokça dua ettiğimiz halde bazıları kabul edilmiyor. Bu hususta alimlerimiz ittifakla bu ayette Allah “cevap veririm” demektedir, “ Kabul ederim” dememektedir. Nasıl ki, sen bir hekime gitsen ve desen “ ey hekim bana şu ilacı ver” elbette hekim sana cevap verir ve “ buyurun” diye cevap verir. Fakat istediğin şey ya hikmetsiz, ya faydasız veya sana zararlı bir ilaç ise, onu değil de daha güzelini sana verir.

Aynen onun gibi, mutlak hikmet sahibi Cenab-ı Hak “ bize ve dualarımıza cevap verir. Ama kabul etmek hikmetine tabi olduğundan bazen istenen şeyin aynısı bazen de daha güzelini bazen de zararlı olduğunu bildiği için hiç vermez.

Bu kısa açıklamadan sonra duaların kabul şartlarına geçelim. Evvela dua kabul çerçevesi dahilinde olacak. Sonra samimi ve günahsız bir ağızla olacaktır. Mümkünse abdestli ve helal lokma alınmak suretiyle bereketlenecektir. Mübarek mevkilerde özellikle mescit ve camilerde, mübarek zamanlarda özellikle ramazan ayı ve kadir gecesi, berat gecesi gibi mübarek gecelerde, namazlardan sonra özellikle sabah namazından sonra dua edilmesi kabule karin olması hikmet-i ilahiye ve rahmet-i ilahiyece matluptur. Bu şartlardan uzaklaşıldığı taktirde de duanın tesiri azalacaktır.

Sorularla İslamiyet
-----------------------------------------------------------------------------------------“Cenâb-ı Hak, duada fazla ısrar edenleri sever.” Kenzû’l-irfân 57 (Camiu’s-sağîr’den)

“Eğer bir kul, Cenâb-ı Hakk’a bir hususda duâ eder de icâbet olunmazsa onun yerine bir hasene, yani bir sevâb yazılır.”

“Cenâb-ı Allah buyurmuşdur ki: “Kim bana duâ etmezse ona gadab ederim. İbn Mâce, Duâ, 1; İbn Hanbel, 3/477” Zîrâ bu hal ya gafletten, yahut kibirden ileri gelir.

“Her kim duâlarının kabûlünü, gam ve üzüntülerinin def olup kaldırılmasını arzu ederse sıkıntıda bulunanların imdâdına yetişsin.” Müslim, Müsakat, 32; İbn Hanbel, Müsned, 3/32.

“Bir farz namazını huşû’ ile edâ eden kimsenin o namazın akabinde vakı’ olacak bir duâsı müstecâb olur.” Buhârî, Cihâd, Müslim, Ebû Dâvud, Tirmizî,

Dini Bilgiler & İslami portal
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Duanın makbul olduğu zamanlar:
1- Seher vakti.
Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Allahü teâlâ, seher vakti, “İstiğfar eden yok mu, onu mağfiret edeyim. İsteyen yok mu, istediğini vereyim, duasını kabul edeyim” buyurur.) [Müslim]
Allahü teâlâ iyileri överken, (Onlar seher vaktinde istiğfar eder) buyuruyor. (Zariyat 18
Seher vakti, gecenin son altıda biridir. Gecenin ikinci yarısından sonra da dualar kabul olur. [Gece, akşam ile imsak vaktinin arasıdır.]
2- Mübarek gün ve geceler.
Cuma günü öğle ile ikindi arası.
Recebin ilk gecesi,
Şabanın 15. gecesi,
Bayram geceleri,
Arefe günü,
Ramazan gün ve geceleri,
İftar zamanı,
Her günün zeval vakti.
Bu vakitleri ganimet bilmelidir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Şu beş gecede yapılan dua red edilmez: Regaib gecesi, Şabanın 15. [Berat] gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı gecesi.) [İ.Asakir]
(Cuma günlerinde bir an vardır ki, o anda edilen dua red olmaz.) [Buhari, Müslim, Tirmizi
(Ramazanda Allah günahları affeder ve duaları kabul eder.) [Taberani]

3- Ezan okunurken ve ezan ile kamet arasında.
Hadis-i şerifte, (Ezan okunurken dua red olmaz) ve (Ezanla kamet arasında dua kabul edilir) buyuruldu.
4- Namaz kılarken, secdede iken ve namazlardan sonra.
Hadis-i şerifte, (Kulun Rabbine en yakın hali, namazda secdede ikendir. Secdede çok dua edin. Bu dua kabul olur) ve (Beş vakit namazlardan sonra yapılan dua kabul olur) buyuruldu. (Buhari) Nafile namazlarda, secdede iken dua edilir, farz namazlarda secdede dua edilmez.
5- Kur’an-ı kerim hatmedilince.
Hadis-i şerifte, (Kur’anı hatmedenin duası kabul olur) buyuruldu.
6- Kalbinde incelik hissettiği an.
Hadis-i şerifte, (Rikkat [incelik] halinde duayı ganimet bilin. Bu hal Rahmet kapısının açık olduğunu gösterir) buyuruldu.
7- Kâbe-i şerifi görünce.
Hadis-i şerifte, (Hac yapanların, duaları kabul olur. Kâbe’de Mültezim denilen yerde, dua eden mutlaka uğradığı musibetten kurtulur) buyuruldu.
8- Hasta iken, sıkıntılı iken.
Hadis-i şerifte, (Dertli müminin duasını ganimet bilin!) buyuruldu. (Ebuşşeyh)
9- Oruçlu iken.
Hadis-i şerifte, (Oruçlunun duası red edilmez) buyuruldu. [Tirmizi]
10- Yağmur yağarken, Kur’an okunurken, düşmanla karşılaşınca.
Hadis-i şerifte, (Şu durumda rahmet kapıları açılır ve dualar kabul edilir: Kur’an okunurken, düşman ordusu ile karşılaşılınca, yağmur yağarken) buyuruldu.
11- Cemaat halinde,
Hadis-i şerifte, (Bir cemaat toplanır, bir kısmı dua eder, ötekiler de amin derse o duayı, Allah kabul eder) buyuruldu.
12- Gıyaben yapılan dua.
Hadis-i şerifte, (Din kardeşine gıyabında [arkasından] yaptığı dua kabul olur) buyuruldu. [İbni Ebi Şeybe]
13- Ana babanın, yolcunun duası ve mazlumun zalime ettiği dua.
Hadis-i şerifte, (Ana babanın evladına duası, yolcunun, misafirin ve mazlumun duası makbuldür) buyuruldu. (Tirmizi)
14- Kur’an-ı kerimi hıfzedenler.
Hadis-i şerifte, (Kur’an-ı kerimi hıfzeden, her hatmi sırasında, kabul olunmuş bir dua hakkına sahip olur) buyuruldu.
15- Hacılar, mücahidler.
Hadis-i şerifte, (Şu dört dua red olmaz: Din kardeşine arkasından yapılan dua. İyileşinceye kadar hastaların, dönünceye kadar hacca ve savaşa gidenlerin duası) buyuruldu
16- Müslümanlıkta saçlarını ağartanların, âlimlerin ve adil idarecilerin duaları da makbuldür.
Hadis-i şerifte, (Şu üç kişinin hakkını ancak münafık olan küçümser: İslam yolunda saçını ağartmış olan, ilim sahibi ve âdil idareci) buyuruldu.


Huzur deryası
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Duanın kabul olması için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Sebeplere yapışmadan istemek kuru bir temennidir.Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir.) [Deylemi]

Yapılacak işlerden bazıları şöyledir:
Önce günahlara tevbe etmeli, istiğfar okumalı, sadaka vermeli, imanını düzeltmeli, duanın kabul olacağına inanmalı, iki diz üzerine kıbleye karşı oturup, duaya başlarken, Sübhane Rabbiyel aliyyil a’lel vehhab demeli, euzü besmele çekip hamd ve salevat okumalı, duayı üçten fazla söylemeli! Kabul olmadı diyerek ümit kesmemeli, kabul olana kadar uzun zaman tekrar etmelidir! (Feraid)
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Siz, kabul edileceğine yakînen inanarak, Allah’a dua ediniz. Allahü teâlâyı unutarak, gafletle edilen dua kabul olmaz.) [Tirmizi]

(Emr-i marufu bırakırsanız dualarınız kabul olmaz.)
[Bezzar]

(Bid'at ehlinin duası ve ibadetleri kabul olmaz.) [Deylemi]

(Kızını fasıkla evlendirenin duası kabul olmaz.) [Şir’a]

(Gafletle yapılan dua kabul olmaz.) [Tirmizi]

(Bir lokma haram yiyenin, kırk gün duası kabul olmaz.) [Taberani]

Farzları yapmayanın, mesela namaz kılmayanın duası kabul olmaz. Haramlardan sakınmayanın duası kabul olmaz. Ebülleys-i Semerkandi hazretleri, (Haram yiyenin, gıybet edenin ve haset edenin duası kabul olmaz) buyuruyor. Hadis-i şerifte de, (Duanın kabul olması için, yenilen ve giyilen helal olmalıdır) buyuruluyor. (Tergib-üs-salât)
İhlaslı ve salih olmaya çalışmalı. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(İhlaslı olarak dua edin!) [Mümin 14, 65]
(Duasının kabul olmasını isteyen, darda kalanı ferahlandırsın!) [İbni Ebiddünya]
(Allahü teâlâ, ancak takva sahiplerinin [salihlerin amellerini, dualarını] kabul eder.) [Maide 27]

Evliyayı vesile ederek, dua etmeli. Buhari’deki hadis-i şerifte, duanın kabul olması için, Peygamberleri ve salihleri vesile etmek gerektiği bildirilmektedir. (Hısn-ül-hasin)

Mesela silsile-i aliyyenin isimleri okunup onların hürmetine dua edilmeli.
(Duam kabul olmadı) demek yanlıştır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Dua edenin ya günahı affolur veya hemen hayırlı karşılığını görür, yahut ahirette mükafatını bulur.) [Deylemi]

Allahü teâlâ, Kıyamette, duası dünyada kabul edilmeyen kula (Dünyada ettiğin duana karşılık şu sevapları veriyorum) buyuracak, o kadar çok sevap verecek ki, o kimse, (Keşke dünyada hiçbir duam kabul edilmeseydi) diyecektir. (T.Gafilin)

Allahü teâlâ, dua edeni sever, dua etmeyene gazap eder. Dua müminin silahı, dinin temel direklerinden biridir. Duanın faydaları çoktur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Dua, işlenen günahlara kefarettir.) [İbni Hibban]

(Dua, bela gelirken korur.) [Şir’a]

(Allahü teâlâ bir kulunu severse veya onun sevgili bir kul olmasını isterse, üstüne bardaktan boşanırcasına musibet yağdırır, onun üzerine ardı ardına belalar gönderir. Bu kimse dua ederse, Cebrail aleyhisselam der ki:

- Ya Rabbi bu sevgili kulun istediğinin verilmemesinin hikmeti nedir ki?

Allahü teâlâ
buyurur ki:
- Ben onu sesini dinlemeyi seviyorum, bırakın duaya devam etsin.
Kul ya Rabbi der, Allahü teâlâ lebbeyk der, (Senin her istediğini vereceğim ve memnun edeceğim, İzzetime yemin ederim, ne dua edersen kabul edeceğim, ne istersen vereceğim, ancak bu isteklerini ya dünyada veya ahirette veririm, ahirette verirsem daha üstününü verir, daha büyük belaları üzerinden def ederim) buyurur.


Dinimiz İslam
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 19:01
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016