Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 13-10-07, 13:25 #11
.meco. .meco. çevrimdışı
Varsayılan C: "Cuma namazına üst üste 3 hafta gitmeyen dinden çıkar." sözü doğru mu?dinden cıkma diye birsey olur mu hic canım.. bu din kelimei sahadet getiren hiristiyanı bile müslüman olmus sayarken ve müslüman olmak bu kadar kolayken dinden cıkartmak gibi bir mantık olurmu hic.. hadi diyelim halen bu sacma fikri savunan var o zaman 4. cumada kelimei sahadet getirirsin müslüman olursun sonra namaza devam
__________________
 
Eski 14-10-07, 00:49 #12
CaNoSTyLiNG CaNoSTyLiNG çevrimdışı
Varsayılan C: "Cuma namazına üst üste 3 hafta gitmeyen dinden çıkar." sözü doğru mu?Cuma namazını kılmak farzdır. Bunu kılmayanlar günahkar olur. Ancak günah işleyenler kafir olmazlar. Bu nedenle Cuma Namazını kılmayanlara kafir diyemeyiz.

Hadislerde Cuma Namazının önemi anlatılmış, bilerek ve hiç bir mazereti olmadan Cumaya gitmeyenlerin münafık özelliği taşıyacağı ifade edilmiştir. Bunlar Cumanın önemini anlatmak içindir.

Her sıfat ve özellik insanı münafık yapmaz. Örneğin yalan söylemek müslümanın özelliği olmamalıdır. Bir münafığın vaya kafirin özelliğidir. Ancak bir mümin de yalan söylemekle münafık özelliği taşısa bile münafık olmaz ve münafık diyemeyiz. Bunun gibi cuma namazını hiç bir mazereti yokken kılmamak münafıkların özelliğidir. Bir Müslüman camiye gelmemekle münafık olmaz. Ancak mescide gelmeyen münafığın özelliğini taşımış olacağından Peygamberimiz bu konuyu hatırlatmak istemiştir.
 
Eski 14-10-07, 01:48 #13
The_Count The_Count çevrimdışı
Varsayılan C: "Cuma namazına üst üste 3 hafta gitmeyen dinden çıkar." sözü doğru mu?CUMAYI TERK ETMENİN HÜKMÜ NEDİR?

Cuma, şartları oluşunca farz olur.

Bizden önceki müslümanlar çok büyük sıkıntılar içinde bile cumayı terk etmemişlerdir.

Son zamanlarda cumadan, camiden, cemaatten uzaklaştırma gayretlerini görmekteyiz. Cumaya boykot için adeta sabepler aranıyor; bir tek camide kılınır, ilk tekbir alanın cuması makbuldür. Devlet başkanı kıldırması lâzımdır. Darul – Harpteyiz, gibi iddialar ortaya atılıyor.

Unutmayalım ki, Cuma kılmamanın, başkasına kıldırmamanın vebali büyük.

Bu konuda Hz. Peygamberin hadisleri çok açık:

1- “Kim cumayı meşru mazeret olmadan üç kere terk ederse, Allah kalbini mühürler” (K. Sitte 17/43)

2- “Kim özürsüz olarak cumayı terk ederse bir dinar tasattuk etsin. Bulamazsa yarım dinar versin” (Ramuz: 412/3)

3- “Kim üç cumayı terk ederse, münafıklardan yazılır.”

4- “Cumayı terk edenin Allah perişanlığını toplama-sın. İki yakasını bir araya toplamasın, işinde bere-ket göstermesin.”

5- “Bir topluluk ya Cuma namazlarını terk etmekten sakınır, ya da Allah onların kalplerini mühürler de gafillerden olurlar.” (R. Salihin 2/1154) buyurur.

Buralarda, geçerli mazeret söz konusu, Nedir o? Esarettir, camiye gidemeyecek kadar hastalık, yaşlılık, hasta bakıcılık, can, mal, emniyetinin olmaması, hava şartlarının müsait olmaması, yolculuk gibi mazeretlerdir. Bunların dışında özürsüz cumayı terk eden, altından kalkamayacağı bir riskin altına girmiş olur.CUMAYA İZİN YOKSA:


Memur, işçi, cumaya gitmesi için izin alamazsa ne yapacak? Önce münasip şekilde izin isteyecek. Vermezlerse sorumluluğu, vebâli hatırlatacak, gene izin verilmezse, başka bir iş imkânı arayacak. Veya başka bir yere tayin isteyecek. Bunlarda olmazsa, işi bırakmayı düşünecek. Eğer maddî durumu iyi değilse, o işe muhtaç ise, başka da çare yoksa o zaman o işte çalışmaya devam eder. Vebâl, artık onu cumaya salmayanlarındır.

Bu durumda o kişi, öğle namazını kılar. Başka uygun bir iş aramaya da devam eder. Çünkü Cuma namazı kılmayanın ve kıldırmayanın yanında, emrinde çalışmak uygun değildir.

Cumaya gidemediği için, cumadan çıkılınca öğle namazını kılan kimse Allah'tan af diler, kendiine hayırlı bir iş isterler.

Cumaya izin verilmeyen bir kimse, içşi olsun, memur olsun, izinsiz camiye gitmesi doğru mudur? İzinsiz cumaya gidip, işi aksatması doğru değildir. Hele kazancın helâl olmasına ve alınan paranın hak edilmesine son derece dikkat edilmelidir. Bir işçi, memur kaç saat çalışması gerekiyorsa o kadar zaman çalışacaktır.

Kendisine namaz için izin verildiyse, hiç oyalanmadan işine dönecektir. Hatta tesbih çekmeyecek duayı da çalışırken yapacaktır.

Cuma için izin verilirse, Cuma için çalışmadığı vakti telafi etmelidir. Laf getirmek şöyle dursun, müspet bir intiba bırakmalıdır.

Not: Alıntıdır.
Kaynak: Araştırmacı Yazar Mustafa ÖSELMİŞ'in Mübarek Günler ve Geceler kitabından alınmıştır.
 
Eski 27-08-11, 04:18 #14
eslemteslim eslemteslim çevrimdışı
Varsayılan C: "Cuma namazına üst üste 3 hafta gitmeyen dinden çıkar." sözü doğru mu?kişisel yorum yapmayın lütfen.ayet,hadisle konuşun.
bu durumdaki kişinin kalbi mühürlenir.bu hüküm hepimizin bildiği hadiste zikredilmiştir.
ehlisünnet itikadında,helal saymadıkça hiç bir günah insanı dinden çıkarıp kafir etmez.
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 05:13
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016