Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 10-05-05, 02:21 #1
KyLe KyLe çevrimdışı
Varsayılan Niyet Amelden Üstündür[!]


esselamu aleykum ve rahmetullah ve berakatuhu...

İlk önce sizlerle bir hikaye paylaşmak istiyorum...

Hayber savasi sirasinda islam ordusu ile Hayber Kalesi´ndeki yahudiler arasinda mücadelenin iyiden iyiye kizistigi bir andir.

Hayberli yahudilerden birisinin yaninda cobanlik yapan bir zenci,savasin zorlu anlarindan birinde Rasul-i Ekrem (a.s.)ile karsilasir ve "bana islam´i anlatirmisiniz?"der.

Efendimiz ilk akla gelecegi üzere "Simdi sirasi mi?,git uygun bir zamanda gel!"tarzinda bir cevap vermez,oturur ve o zenci cobana islam´i anlatir.Yüregine sicacik birseyler aktigini hisseden coban,o anda Kelime-i sehadet getirerek müslüman olur.Savas bütün siddetiyle devam etmek tedir,ve coban henüz kavustugu imanin heyecaniyla birseyler yapmak istemektedir."Ey Allah´in Rasulü"der.Ben su koyunlarin Hayberli sahibinin yaninda calisan bir isciyim.Bu koyunlar bana emanet.Simdi bunlari ne yapsam?

Müslüman askerlerin günlerdir bir sey yemeden carpistigi bir savasta olmalarina ragmen Efendimiz söyle buyurur

"islam emaneti ihanet etmemeyi emreder .Sürünün basina
dön,koyunlarin yüzlerine hafifce vurarak onlari kaleye dogru yolla.Yüce ALLAH seni istegine kavusturacaktir".

Sürüyü kaleye sokan coban,vakit kaybetmeden mücahitlerin arasina kosar ve savasa atilir,cok gecmeden yahudilerin attigi bir tasla sehit olur.Savas bittikten sonra,diger sehitlerle birlikten zenci cobanin cansiz bedenini de getirip sirt üstü yatirirlar.Efendimiz(a.s.)sehid de bakar ve hemen yüzünü cevirir.Yaninda bulunanlar nicin böyle yaptigini sorduklarinda der ki..

"Su anda o nun yaninda hurilerden iki zevcesi var ve yüzünden topraklari siliyorlar."Birkac saat icinde basina cennet kusu konan bu coban zenci coban, müslüman olduktan sonra bir namaz vakti bile dolmadan sehitlik payesini elde etmis ve cennete ucmusturŞimdi bu hikayede cenneti hak eden cobanın Kur'an ışıgında gercekleşen olayına bakalım....Sadece niyeti (Allah'a ulaşmayı dilemesi) sayedinde cobanın cenneti hak etmesinin nedeni, ölmeden az önce Peygamber efendimizin tebligsini dinleyip, Allah'ın emri olan Allah'a ulaşmayı dilemesindendir... Ruhunu ölmeden evvel Allah'a ulaştırmayı dilemiştir...


İlk başta butun insanlar husranda ve dalalette dogarlar...ama daha sonra ruhlarını Allah'a ulaştırmayı dileyerek takva sahibi olurlar ve amenu olurlar....

103/VEL ASR-1
Asra yemin olsun.

103/VEL ASR-2:
Muhakkak ki; insanlar, hüsrandadırlar.

103/VEL ASR-3:
Ama âmenû olanlar (Allah’a ulaşmayı dileyenler, ilk 7 basamağı aşanlar) hariç ve amilüssalihat (nefs tezkiyesi) yapanlar (ikinci 7 basamağı aşanlar) hariç ve (Allah’a ruhen ulaşıp) Hakk’ı tavsiye edenler (üçüncü 7 basamağı aşanlar) hariç ve sabrı tavsiye edenler (dördüncü 7 basamağı aşanlar) hariç.Amenular ruhlarını ölmeden evvel Allah'a ulaştırmayı dileyenlerdir yani Allah'a mulaki olacaklarına O'na(Allah'a) ölmeden evvel ulaşacaklarına muhakkak inananlardır..

11/HUD-29:
Ve ey kavmim! Buna (tebliğ ettiğim şeylere) karşılık sizden mal olarak (bir şey) istemiyorum. Eğer ücretim (ecrim) varsa ancak Allah’a aittir. Ve ben âmenû olanları tardedecek (uzaklaştıracak, kovacak) değilim. Muhakkak ki onlar, Rab’lerine mülâki olacaklar. Ve lâkin ben, sizi cahillik eden bir kavim olarak görüyorum..-peki Allahu Teala sadece ruhlarını Allah'a ulaştırmayı dilemeleriyle insanları nasıl cennetine alıyor?

Cennete girmenin şartı sevapların gunahlardan fazla olmasıdır...kimin gunahları da sevaplarından fazlaysa o kişi ebediyen cehennemliktir...

23/MU'MİNUN-102:
O zaman kimin mizanı (sevap tartıları), ağır gelirse işte onlar, felâha erenlerdir.

23/MU'MİNUN-103:
Ve kimin mizanı (sevap tartıları), hafif gelirse işte onlar, nefslerini hüsrana düşürenlerdir. Onlar, cehennemde ebediyyen kalacak olanlardır.Allahu Teala, ruhunu ölmeden evvel Allah'a ulaştırmayı dileyen kişinin gunahlarını orter, daha onceden olan sevapları sayesinde de sevapları gunahlarından fazla bir kişi olmuş olur....sevapları gunahlarından fazla olanlarından felaha erdigi yani cennetlik oldugu muminun 102'de yazmanktadır....

8/ENFAL-29:
Ey âmenû olanlar, Allah’a karşı takva sahibi olursanız sizi furkan (hak ve bâtılı ayırma özelliği) sahibi kılar! Ve sizden (sizin) günahlarınızı örter ve size mağfiret eder (günahlarınızı sevaba çevirir). Ve Allah, büyük fazl sahibidir.


Enfal 29'da takva sahibi olundugu takdirde gunahların sevaba cevrileceği belirtilmiştir...takva sahibi nasıl olunacağı da rum 31'de Allah'a yonelme yani ölmeden evvel ruhumuzu Allah'a ulaştırmayı dilemeyle olur...

30/RUM-31:
O’na (Allah’a) yönel (Allah’a ulaşmayı dile) ve böylece O’na (Allah’a karşı) takva sahibi ol ve namaz kıl ve müşriklerden olma.


Allah Razı Olsun...

esselamu aleykum ve rahmetullah ve berakatuhu
__________________

Mesajı son düzenleyen KyLe ( 10-05-05 - 02:27 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-05, 06:15 #2
Suqunet Suqunet çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Niyet Amelden Üstündür[!]

emegin icin Tesekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-05, 09:29 #3
Bozok Bozok çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Niyet Amelden Üstündür[!]

Aleykum selam kardeşim Allah razı olsun güzel yazmışın.
Bakınız deniliyor ki ;

Kişi kötü bir işe niyet ederde onu yapmazsa günah yoktur aksine sevap vardır
Kişi hayır bir işe niyet ederde yapmazsa niyetinden dolayı sevap vardır
Kişi hayır işe niyet edip onu uygulamaya geçirirse katlarıya sevap vardır.
Kimse fazladan günah yoktur sadece bedeli kadar günah vardır.İşte Buda Allah c.c Adaletidir.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-05, 10:19 #4
ismilazimdegil ismilazimdegil çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Niyet Amelden Üstündür[!]

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen Bozok
Aleykum selam kardeşim Allah razı olsun güzel yazmışın.
Bakınız deniliyor ki ;

Kişi kötü bir işe niyet ederde onu yapmazsa günah yoktur aksine sevap vardır
Kişi hayır bir işe niyet ederde yapmazsa niyetinden dolayı sevap vardır
Kişi hayır işe niyet edip onu uygulamaya geçirirse katlarıya sevap vardır.
Kimse fazladan günah yoktur sadece bedeli kadar günah vardır.İşte Buda Allah c.c Adaletidir.
cok guzel bir noktaya deginmissin
tebrik ederim
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-05-05, 11:12 #5
g.s.a.s.g g.s.a.s.g çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Niyet Amelden Üstündür[!]

allah razı olsun kardeşimde şu mevzuya birşey ilave etmek lazım oldu. insanlar başlangıçta hüsranda ve dalalette doğralar tabirini ben yanlış anlamış olabilirim. Ama şöyle diyelim sınni teklife kadar yani ergenliğe girene kadar tüm insanlar müslüman fıtratı üzerine doğar. daha sonra sınni tekliften sonra kendi yolunu çizer.

mevzuya gelince " müminin niyeti amelinden üstündür " manasıdaki hadisi aklıma getirdi. allah razı olsun. ayrıca iyi şeylere niyet etmek yapamasakta hasenatı vardır kötü şeylere niyet etmek ise yapmadığımız sürece günahı yoktur. bu mevzuya dair bir temsil okumuştu şöyle diyor:

aynada yılanın aksi(görüntüsü) ısırmaz ve sokamaz , aynadaki necis bir şey sana necaset bulaştıramaz, ama aynada güneşin aksi , ısı , ışık ve 7 rengiyle senin üzerine düşer. işte bunun gibi iyi ve güzel niyetler nuraniyyet kesbettiğinden sanada sirayet eder. akıl aynasına girdiği anda seni de tenevvür eder. kötü ve günah fikirler ademe inkilap ettiğinden küfrü sana inikas etmez. bu yüzden namaz da aklımıza gelen vesveseler bizleri etkilemez.

allah razı olsun. inşallah güzel notlarınla bekliyoruz.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 23:27
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016