Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 23-06-11, 16:37 #1
FASCINATED FASCINATED çevrimdışı
Lightbulb Hz. Ömer bilmesede Allah bilmez mi?


Süt satıp geçinen anne ve kızı. Anne, kızından süte su katıp satmasını istiyor. Kız, teklifi geri çeviriyor. Bakın daha sonra neler oluyor.Zaman, adalet güneşi Hazret-i Ömer’in devriydi. Efendimiz’in kutlu beldesi Medine’de küçük bir kız çocuğu vardı. Annesinin kendisine verdiği süt güğümünü alır, çarşının yolunu tutar, sütünü satar, onunla geçinip giderlerdi. Öyleydi de hayat yükünü taşımak pek zordu...
Hayatın nice cilveleri, nice elemleri ve nice dertleri de oluyordu. İhtiyar kadının belini büken de geçim sıkıntısı idi... Çalışmadıkça hiç kimseye gökten rızık yağmıyordu. Küçük kızın annesi çırpınıyordu da şeytan, kadının yaralı yüreğine günaha sevk edici telkinleri verip:
- Sen, diyordu, ne aptal kadınsın! Madem ki süt satıyorsun, o halde süte niçin biraz su katmıyorsun? Şeytan, bu çileli kadının akıl dağını sarsmıştı. Kendi kendine:
"Pekala bu iş olur" diyordu. Yüzü birden sevinçle parıldadı. Adeta kanatlı kuş olup uçuverecekmiş gibi çırpınıyordu. İşte gece de bitmiş, sabahın ilk ışıkları kapıya dayanmıştı. Ne var ki, gecenin siyah perdesi daha dünya üzerinden kalkmış değildi. Birden yatağından fırlayıp küçük kızına seslendi: - Yavrucuğum, kalktın mı? Küçük kız seslendi: - Kalktım, annem! Dinliyorum, ne diyecektin? - Satacağın süte biraz su karıştır.
- Su mu katayım?
- Evet!
- Bu da nereden çıktı, anneciğim! Bilmez misin ki, Hazret-i Ömer süte su katılmasını yasak etti. Kızına örnek olması gereken yaşlı kadın: - Hadi kızım sen de, dedi, Ömer de nereden bilecek?
BEN ALLAH'TAN KORKARIM
Halbuki bu konuşmalar olurken Müslümanlar’ın Halifesi Hazret-i Ömer o evin kapısı önünden geçiyordu. Onun güzel adetlerinden biri de geceleri halkın selameti için sokak sokak gezmesiydi. İçeriden akseden bu sözlere birden kulak kabarttı. Kız, yaşlı annesine harika bir cevap veriyordu:
- Anneciğim! Ömer’in emri var. Ben süte su katamam! Kadın yine aynı sözünü tekrarladı:
- Ömer de nereden bilecek, kim bilir o hangi uykunun kollarında? Küçük kız yaralı bir ceylan gibi çırpınarak haykırdı: - Ey anne, Ömer bilmese de Allah bilmez mi? Ben Allah’tan korkarım, sen bu kötü işe beni alet etme! Kızından böyle bir şey beklemeyen anne taş gibi donup kalıvermişti. Yüreğine sanki mızraklar girip çıkıyordu, dudakları acı ile büzülüp açıldı. Yüzü kireç kesildi ve bir yere yığılıp kaldı.
GİT, O KIZLA EVLEN
Hazret-i Ömer ise sevinç ve saadetinden kanatlı kuş misali uçarak evinin yolunu tuttu. Eve varır varmaz oğlunu karşısına aldı ve dedi:
- Yavrucuğum! Filan yerde bir kız var, imkan bulabilirsen onu kendine nikahla, çünkü Allah’tan korkan biri o. Aradan zaman geçti, kız gelinlik çağına geldi ve Hazreti Ömer’in oğlu o kızı eş olarak aldı...
Bu iki gencin evliliğinden Ümmü Asım doğdu. O da büyüdü, Abdülaziz ile evlendi. Onların evliliğinden de Ömer bin Abdülaziz dünyaya geldi. Ve tıpkı dedesi Hazret-i Ömer gibi adaletiyle aleme ışıklar saçtı...
İşte bu harika kızın neslinden harika bir insan ortaya çıkmıştı. Hazret-i Ömer’in kerametinden olacak ki, şöyle buyurmuştu: - Benim neslimden yüzünde iz olan biri gelecek ve yeryüzünü adaletle dolduracaktır! Gerçekten de öyle oldu.
Ömer b. Abdülaziz küçük yaşta iken bir atın darbesiyle yüzünden yaralandı ve yüzünde bir iz kaldı. Ve onun zamanında ikinci Ömer devri yaşandı. Bizler de helal kazancımız içine haram karıştırmamalı, haram kazancın sadece bizi değil ailemizi de olumsuz yönde etkileyeceği gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-06-11, 19:27 #2
kurretulayni kurretulayni çevrimdışı
Varsayılan C: Hz. Ömer bilmesede Allah bilmez mi?


"Rabbim suretimi güzel eylediğin gibi siretimi de güzel eyle"
h.ş.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-12-17, 14:04 #3
MusTi MusTi çevrimdışı
Varsayılan C: Hz. Ömer bilmesede Allah bilmez mi?


Konu için tesekkürler, elinize saglik.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 17:08
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016