Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 09-07-12, 13:34 #1
Maroon Maroon çevrimdışı
Varsayılan Evrendeki Ölçü ve Ahenk


Evrendeki canlı, cansız her ne varsa Allah tarafından yaratılmıştır. “Gökleri, yeri ve bunların arasındakileri… yaratan Allah’tır.” (Secde suresi, 4.ayet). “…Bahçeleri, ürünleri, çeşit çeşit hurmaları, ekinleri, birbirine benzer-benzemez biçimde zeytin ve narları, yaratan Allah’tır.” (Enam suresi, 141. ayet).Yaratıcı, varlıkları düzenli ve ölçülü olarak yaratmış, her varlığa bulunduğu ortamda yaşamını sürdürebilecek ve gereksinimlerini karşılaşabilecek özellikler vermiştir. Yaşam bir denge ve düzen içersinde devam etmektedir. İnsan, evrendeki düzeni görünce Yüce Yaratıcı’yı hatırlamaktadır. Güneş sistemi, bitkiler, hayvanlar âlemi ve evrendeki her şeyde ölçü ve düzen bulunmaktadır. Kur’an bu gerçeğe birçok ayette işaret etmektedir: “ Allah her şeyi yaratmış, ona ölçü, biçim ve düzen vermiştir.” (Furkan suresi, 2.ayet.) “Biz, her şeyi belli bir ölçüye göre yarattık” (Kamer suresi, 49, ayet). “Güneşi ışıklı, ayı da parlak kılan, yılların sayısını ve hesabının bilmeniz için aya bir takım menziller takdir eden Allah’tır…” (Yunus suresi, 5. ayet).

Yaşamın devam ettiği dünya, kurulmuş bir saat gibi mükemmel ve düzenli bir şekilde işlemektedir. Bu düzen, atomdan güneş sistemine kadar her şeyde mevcuttur. Canlı ve cansızlar âleminde gereksiz bir nesneyi göstermek mümkün değildir. Bazen insanoğluna gereksiz gibi görünen şeyler, bir görevi yerine getirmektedir. Evrende; Ay, Güneş ve diğer gezegenlerin birbirlerine uzaklık ve yakınlıkları tam bir denge, ölçü ve ahenk içersindedir. Havadaki gazların belirli bir oranları vardır. Bu oranlardaki sapmalar, dünyadaki yaşamı olumsuz etkileyeceğini bilim adamları haber vermektedir.

Dünya’nın yirmi dört saatte bir, kendi ekseni etrafındaki dönüşü ile gece ve gündüz oluşur. Dünya’nın bir yılda Güneş’in çevresinde dönmesiyle de mevsimler meydana gelir. Yıldız ve gezegenlerin yörüngelerindeki hareketleri, canlıların yaşamları nı devam ettirmeleri, kışın kar yağması, ilkbaharda doğanın canlanması hep bu düzeni oluşturan ve Yüce Yaratıcı’nın varlığına delil olan olaylardır. Mülk suresi 3. ve 4. ayetlerde Yüce Allah, şöyle buyurmaktadır: “Gökleri yedi kat yaratan odur. Rahman’ın bu yaratmasında bir düzensizlik bulamazsın. Gözünü çevir bir bak. Bir çatlak görebilir misin? Bir aksaklık bulmak için gözünü tekrar çevir bak. Ama göz, umduğunu bulamayıp bitkin ve yorgun düşer.”

Güneş ile Dünya arasındaki uzaklık 150 milyon kilometreye yakındır. Güneş’in bu uzaklığına rağmen, dünyadaki canlılar onun ısı ve ışık kaynağından yararlanırlar. Bilim adamlarının tespitlerine göre Güneş’in bu uzaklığı dünyadaki varlıklar için bir nimettir. Çünkü Güneş biraz daha uzak olsaydı o zaman her şey soğuktan donardı. Yakın olsaydı, o zaman her şey sıcaktan kavrulurdu. Allah, Güneş’le Dünya’nın arasındaki uzaklığı varlıklar için en yararlı olacak biçimde belirlemiş ve güneşi canlıların hizmetine vermiştir. Nitekim Allah, Nahl suresi, 12. ayette bu durumu şu şekilde açıklamaktadır: “O, geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı sizin hizmetinize verdi.”. Evrende birbirini tamamlayan ve destekleyen bu düzen bir tek yaratıcının varlığına da işaret etmektedir. Zira birden fazla yaratıcı olsaydı evrende düzensizlik olurdu. Evrende, ölçü ve ahenk varsa bunu sağlayan biri var ki o da Allah’tır. Evrendeki ölçü ve ahenk, yasalar çerçevesinde varlığını sürdürmektedir. Canlıların yaşamı, maddenin değişimi, ısı alış verişi, suyun donması gibi olaylar evrendeki yasalar çerçevesinde oluşmaktadır. Evrende var olan sistemin korunması ve canlılığın devamı için hassas bir denge bulunmaktadır.

Evrendeki tüm varlıklar arasındaki ölçü, düzen ve ahengin varlığı Yüce Yaratıcı’yı işaret etmektedir. Yeryüzünden gökyüzüne ve her ikisi arasındaki her şey, birbirleriyle bağlantılı şekilde varlığını devam ettirmektedir.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 23:25
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018