Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 20-12-05, 19:51 #1
mÇaĞLaR mÇaĞLaR çevrimdışı
Varsayılan SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!


Böyle birşeyin faydalı olacağını düşündüm ve (hiç bir bilgisi olmayan birine göre)hazırlamaya karar verdim.Öncelikle bi kaykaya ihtiyacımız var tabiki..benimde var :lol: :lol:BİRaz DA KAYKAYı TANIYALIM!

[IMG]http://img416.**************/img416/6636/skateboard1gx.jpg[/IMG]

deck:
Üstünde kaydığınız tahta parçası. Genellikle 7-8 katman akçaağacının birbirine preslenmesiyle yapılır. Seçerken markadan çok boyutlar daha önemlidir, ortalama bir deck 7,75 x 31,5(genişlik x uzunluk) dir. Sokak kayışı için 7,5 ile 7,82 ideal boyutlardır. Vert yani halfpipe gibi kayışlar için biraz daha geniş boyutlar önerilir ama cok da büyük bi fark yaratmaz. Boyutlar biraz da vücüt ve ayak yapısıyla ilişkilidir. Sonuçta ayağı 46,47 numara olan adamın ayağına 7,5'lik bir kaykay verirseniz dengeye sağlaması nispeten biraz daha zor olabilir.

Özellikle marka önerisinde bulunmak istemiyorum çünkü kaykay tamamıyla alışkanlık meselesi, insanlara sorarsanız size kendilerinin kullandıkları markayı önereceklerdir, çünkü kimse bilmediği bi markaya para verip parası ziyan olsun istemez. Ama bence özellikle ilk kaykayınızsa, hangi kaykayın altındaki grafiği beğenirseniz onu alın,(tabi boyutları göz önünde bulundurarak) çünkü kaykaylar ne olursa olsun kırılmaya mahkumdur :lol:


truck:
Tekerlerin ve deck in takıldığı, sağa veya sola dönmenize yarayan demir parça. Yükseklik ve genişlik olarak iki boyutu vardır. Yükseklik aldığınız teker ile uyumlu(teker kısmında bahsedeceğim), genişlik ise aldığınız deckin genişliği ile uyumlu olmalıdır. Deckinizin genişliği ne ise, truck genişlğininde o olmasına dikkat edin.

Trucklar için marka önermek isterim ama. En çok kullanılan markalar independent(evet ne yazıkki tikkylerin üstünde tshirtlerini görebilirsiniz), krux ve destructo dur.

wheels:(TEKERLEKLER)
Okuduğunuz gibi tekerlek işte, neyden yapıldığını bilmiyorum.Tekerlerin boyutları önemli bi noktadır. Ufak tekerler sokak tarzı içindir, büyük tekerler ise vert tarzı için. Tekerleklerin yanında yazan boyutları tekerlek çapıdır. Bununla uyumlu olarak bi truck boyu seçmeniz gerekir aksi takdirde "wheelbite"
denilen olay gerçekleşir ve kaydıkca tekeriniz üstündeki decke sürtünerek decki yıpratır, tekerde yıpranır. Aslında çok önemli bi mevzu değil ama yinede kaykayın ömrünü bi kaç kayış daha uzatacaktır.

Marka olarak öneride bulunamayacağım ne yazikki ancak spitfire en çok kullanılanlardan.


bearings:(RULMANLAR)
Bildiğiniz rulman işte, arabalarda filan vardır ya :lol: Gitmenizi sağlayan parçalar. Abec ise rulmanın içindeki bilye sayısıdır, bu da hızla etkilidir, abec sayısı ne kadar az olursa o kadar hızlı gidebilirsiniz, hız iyidir kocamaan merdivenlerden atlayabilmenizi sağlar, hızlı kaymaya çalışın

Rulmanlar hakkındada marka öneremeyeceğim.gripTape:(ZIMPARA)
Kaykayın üstünde durmanızı sağlayan parça. Pek açıklıyacak bi şey yok


Riser Pads:
Türkçesi yok Deck ile truckların arasına konulan sert plastikten yapılmış parça. Yukarda dediğim wheelbite olayını önlemek için yapılmış aslında ancak tahtayı aynı zamanda trucktanda koruyor, çünkü kırılmalar genelde defalarca kayış sonrası truck ın açtığı çatlaklardan olur, olmasa da olur ama bence şart mutlaka.

Marka önermeyeceğim hepsi aynı.


Mounting Hardware:(VİDAveCİVATALAR)
Truck ı deck e takmanızı sağlayan parçalar.
Marka önermeyeceğim çünkü vida ve citalardan ne marka bekliyosunuz..! :lol: :lol:


Bushings:
Tekerler takıldıktan sonra en dışa sıkıştırmak için takılan parçalar.
Marka önermeyeceğim hepsi aynı. :lol:

Complete demiştim.Complete kaykayın bütün parçaları takılı halde satıldığı zaman aldığı isim. Birde tail ve nose kavramlarını bilmenizde yarar var. Tail deck'in arka tarafındaki kalkık kısım, nose ise öndeki ..


EVETTT...!KAYKAY ı ALDIK AMA NİRDE KAYCAZ..!??
Kaymak bana göre özgürlüktür!!!eğer beraber kayarsak başlayan arkadaşlar..yerimizi beraber buluruz..beraber yaparız..aa..düşüncesi bi le süperr..düşünsenize rampalar yaptırırız..graflar çizerizz..nese..!

biliyosunuz ki konya da kayılacak bi yer yok..yani bi skatepark yok...biz kendimiz yaparız ancak birlik olursak..!


ve İLK KAYIŞ..KAYKAYın ÜSTÜNDEKİ İLK DENEYİM!!!
Ve beklenen an, ilk temas...Hareketlere felan geçmeden önce kaymayı iyice öğrenmeniz lazım. Düz bi zemin bulun(bizim okul mesela ) Kaykayın üstüne çıkın ve BUuuM! ilk defa kaykaya binen bi insan %90 düşecektir ama bu ilk düşüş çok önemli çünkü bu noktada anlamalısınız ki düşmek ve sakatlanmalar kaykay sporunun bir parçası, gelişme süreci boyunca milyonlarca kere düşeceksiniz,ben daha bi kere düştüm kötü olarak onda da bileğim incildi sadece ama asla pes etmeyin. Kaykayda gelişmek zorlu bi süreç ama inanın o merdivenlerden uçma hissini yaşamak kadar güzel bir şey olamaz..

Tamam, tekrar deniyoruz. Kendinizi nasıl rahat hissedecekseniz o ayağınızı öne koyun.İki duruş pozisyonu vardır. Sol ayak önde olursa regular, sağ ayak önde olursa goofy ismini alır kaykaycı önce rahat ettiğiniz ayağınızı kaykayın öndeki vidalarının olduğu yerin üstüne koyun.Ardından arka ayağınızla hafifçe ittirin, arka ayağınızı da arkadaki vidaların olduu kısmın üstüne koyun.İşte bu kadar, kayıyorsunuz. Bu gayet basit bi anlatımdı, rahatca kaymaya basladıktan sonra tek ayak üstünde kayıp şebeklik bile yapcaksınız Kayın, kaykayı iyice kontrol edebilene kadar, kaykay üstünde rahat olana kadar yalnızca kayın etrafta çünkü kaykay üstünde rahat olmak çok önemli.Hergün bi iki saat inip kaysanız bi kaç hafta içinde vücut onu reflekse dönüştürecektir ve düşmelere karşı hazırlıklı olacanızdan düşeceğiniz zaman kendinizi toparlayabileceksiniz..


Alooo...BU SPORda ARTİSTik HAREKETLER YOKmu..??DİYOSUNUZ..!olmaz mı??TABİki VARrrrrrrrr..

olmazmı var tabiki..hareketler için bi site önericem..
hem bu sitede forumlara katılabilir, kayan arkadaşlara tanışıp kaykay hakkında bilginizi genişletebilirsiniz:


benim nickIM=mcaglarm
bekliyorum..!

NEDİR BU KAYKAY DİNİLEN YALLI ALET??NEZAMAN ÇIKMIŞ PİYASAYA??dionuzdur!!
Kaykay sporu 1950'lerde de devam eden sörf akımının etkisiyle oluşmaya başladı. Kaykayın sörfteki "dalga sürme" hissini verebilceğini düşünen sörfçüler 1959 da ilk kaykay olan uzun kaykayı(long board yani) yaptılar. Ama kaykayın parlamasıyla sönmesi bir oldu. Pek de tutmamıştı.

10 yıllık ölü dönem sonrası 72 senesinde Larry Stevenson kicktail'i icat etti ve kaykaya stil ve hareketler geldi. Ve kaykay çıkışını yaptı, hızla yayıldı. İlk akım pool(bildiğiniz havuz) kaykaycılarıydı. Boş duran havuzlara girip kayıyorlardı.

Daha sonra 80lerde tahta rampalar ve beton skatepark akımı geldi. Ama vert kayışları gelişebilceği kadar gelişmişti nerdeyse. Ve yine ölü bir dönem başladı. Bu zaman sürecinde ollie'nin icat olması ve sokak kayışının sürekli gelişiyor olması göz ardı edilmemesi gereken bir gelişme oldu.

1995 de espn'in ilk x-games'in de kaykayın da bulunmasıyla spor büyük kitlelere ulaştı. Gençliğin gözde sporlarından biri oldu. Yıllar geçtikçe vert kayışıda önemini yitirmeye başladı ve kaykay nerdeyse bir sokak sporu ve bir endüstri oldu. Ve işte şimdi burdayız...

DERLEMEDİR.
__________________

Mesajı son düzenleyen İLKER ( 31-01-11 - 18:51 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-07, 20:53 #2
vivica vivica çevrimdışı
Thumbs up C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!


Dostum süpersin ben de böyle bi yazı arıyodum. Yaza başlıcam kaymaya.
Yalnız Türkiye'de skatepark işi biraz zor. Zaten diğer ülkelerde kaykaycılar çevreye ve devlet malına zarar vermesin diye skatepark yapılıyo.Ama burda doğru dürüst skater yok ki zarar gelecek bi yer olsun Yani biraz harekete geçip bu sporun varlığını belli etmek lazım. Ben de Malatya'da oturuyorum. Burda kaykayla ilgilenen kimse olduğunu da hiç sanmıyorum.
Neyse önce bi pişelim burda sonra bakarız.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-04-07, 14:51 #3
мαηкєη мαηкєη çevrimdışı
Varsayılan C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!


eski bir konu ama yararlı bilgiler var
editlemem gereken yer vardı ve editledim
teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-04-07, 15:41 #4
Cemilov Cemilov çevrimdışı
Varsayılan C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!

Güzel Çalışma, Teşekkürler..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-08-07, 21:05 #5
skateboardd skateboardd çevrimdışı
Varsayılan C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!

bende malatyadanım kaykaya baslayalım bı kac ay oldu ıstersen vıvıca beraber kasalım kendımızı sana msj attım orda maıl adresım var [email protected] gerısı aynı beklıorum
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-11-07, 19:05 #6
rayallen rayallen çevrimdışı
Varsayılan C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!

abi yazdıkların için teşekkürler okudum ama bi şey sorcam diyelimki düz gidiyoruz biraz sağa yapmamız lazım nasıl bi de kaykayı bu gün aldım (21-11-2007)ve düştüm şimdi iyiyim ama biraz daha düşersem galiba annem bunu (kaykayı)kaldırcak sen anneni nasıl ikna ettin? lütfen en kısa sürede cevap ver
teşekkürler
rayallen
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-01-08, 19:16 #7
astediks astediks çevrimdışı
Varsayılan C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!

benim dengem iyi vallaha buz patenini 45 dakikada öğrendim vekaykayda hiç bi hareket bilmiyorum sokak kaykayı yapıyorum öyle kayıyorum boş boş bana biri hareket öğretebilirmi yazarak
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-01-08, 19:18 #8
astediks astediks çevrimdışı
Varsayılan C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!

bana biri hareket ogrete bilirmi
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-08, 13:05 #9
condor.rmt condor.rmt çevrimdışı
Varsayılan C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!

6 Günde Ollie ÖgrenDim Ama Şu an 2 Bileğim İncilDi.1 Ayda ögrenen arkLArım var Yani Bn Biraz VideoLar İzLemenin gazıyLa cabuk ÖgrenDim.Kaykayım CatLadı.Güsel Bi Yaşam Tarzı.BU ARADA TEk KAYKAYLA İLGİLİ 1 Site VAr Türkiyede ONUDA HACKLEMİŞLER.NE DİYİM.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-05-08, 12:17 #10
skater-girl-07 skater-girl-07 çevrimdışı
Exclamation C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!

ya ben çok gzl kaykay sürüyorm ama geçen gün tahtasıyla tekerleği arasındaki demir kırıldı değiştirebilicğm yerler varmı yoksa umut yokmu
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-06-08, 20:42 #11
chester chester çevrimdışı
Varsayılan C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!

bende pazar gunu basliorm kaymaya duz surmeyi biliorm bir kz arkmla baslicaz izmir guzelyalidan izmirli skate bilen arklar ozel msj atsin parasi neyse verilir
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-08, 20:15 #12
borde_bereylııee borde_bereylııee çevrimdışı
Varsayılan C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!

beylrr bn admm taylann cooq gsell kayyıormm amaa oLLieyı yapmrmm ldfenn brıı solesnn yhaa veee cooq kotuu bu satlann kaykaylrr bnaa bole kalıtelkıuı kaykyy alıcamss bı yrr solrmsnıss msn [email protected] ldfenn yrdımı dokunacaq brı yrdmm edshınn
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-08-08, 09:23 #13
Champion24 Champion24 çevrimdışı
Varsayılan C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen borde_bereylııee Mesajı Göster
beylrr bn admm taylann cooq gsell kayyıormm amaa oLLieyı yapmrmm ldfenn brıı solesnn yhaa veee cooq kotuu bu satlann kaykaylrr bnaa bole kalıtelkıuı kaykyy alıcamss bı yrr solrmsnıss msn [email protected] ldfenn yrdımı dokunacaq brı yrdmm edshınn
Önce Türkçe'yi doğru yazmayı öğrensek nasıl olur
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-08-08, 15:53 #14
Weakness Weakness çevrimdışı
Varsayılan C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!

Tipik emo konuşması ypmyn şurda =D Kaymak gzeldir iidir hoşdur Hele bide bam margera izleyipte gaza geldiysn tadından yenilmez hani.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 18-07-09, 14:22 #15
teufelfox teufelfox çevrimdışı
Varsayılan C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!

Slm.bende kaykaya yeni başlıcam kaykayım çumartesi pazar yada pazartesi kargo ile gelcek hafta sonundan umutlu deilim ama bekliyorum.SPX sitesine bakıodum kaykay fiyatlarına 200 ytl üstü.kaykayı ben görerek almadım abam ve bi arkadaşı ile aldı.markası excess psd-02. google da arattım buldum güzelde.ama fiyatı SPX dekilere göre düşük bu iyi bi kaykay olmadığınımı gösterir.

"18.07.2009" konu eskidir diye tarihi yazıyım dedim.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-07-09, 01:41 #16
Sergio Alvarez Sergio Alvarez çevrimdışı
Varsayılan C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!

Hep yapmak istedim ama hiç yapamadım
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-09, 15:39 #17
southskate southskate çevrimdışı
Varsayılan C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!

Selam Kaykayla İlgileniorum Kaykayımın Markası 'Hot Wheels' antalyada kayıyorum kapalı pazarda sabah akşam artık süper şeyler yapa r duruma geldim örneğin parka gidip plastik büyük çocu kkaykaylarından adrenalin olsun die ayakta kayıyorum ve düşmüyorum ama bunu örenmek 2 ayımı aldı merdivenlerin üstünde uçmaya çalşıyorum artık daa yeni başladım beraber antalyada skatepark yo kama takılırız diyorum varsa antalya da oturan beraber takılırız mesaj atabilir yada buraya yazı yazabilir.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-10-09, 23:41 #18
SirDaphnis SirDaphnis çevrimdışı
Varsayılan C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!

Bende kaykaya yeni başlayanlardanım 1 ay oluyor başlayalı ve kaykayın üstünde oldukça rahatım hız yapabiliyorum yokuşlardan inebiliyorum ama hareketlerde zorlanıyorum
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-10, 17:41 #19
berkk34 berkk34 çevrimdışı
Varsayılan C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen teufelfox Mesajı Göster
Slm.bende kaykaya yeni başlıcam kaykayım çumartesi pazar yada pazartesi kargo ile gelcek hafta sonundan umutlu deilim ama bekliyorum.SPX sitesine bakıodum kaykay fiyatlarına 200 ytl üstü.kaykayı ben görerek almadım abam ve bi arkadaşı ile aldı.markası excess psd-02. google da arattım buldum güzelde.ama fiyatı SPX dekilere göre düşük bu iyi bi kaykay olmadığınımı gösterir.

"18.07.2009" konu eskidir diye tarihi yazıyım dedim.
Senin kaykayın demekki amatör zaten pro bi kaykayı her yerde bulamazsınız türkiyede bi istanbulda var benim bildiğim oda Freedoom öyle alışveriş merkezlerindekiler filan amatör kaykay oluyor
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-07-10, 14:38 #20
masal_2 masal_2 çevrimdışı
Varsayılan C: SKATEBOARDing-kaykaya yeni başlayanlar da buraya!

peki ben dha yeni kaykal alıcm kask a gerek vr mı ilk defa kullanıcm ?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 13:21
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018