Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 20-01-07, 15:08 #1
Moonlighttt Moonlighttt çevrimdışı
Alarm Beslenme Ve Spor--Ödev Tİm


BESLENME VE SPOR
Beslenmenin amacı: Bireyin yaşı, cinsiyeti ve içinde bulunduğu fizyolojik ortama göre gerekli olan besin öğelerinin yeterince alınmasıdır. Bu durum, yeterli ve dengeli beslenme olarak açıklana bilir .
Yeterli beslenme: Organizmanın yaşamını sürdüre bilmesi için gereken enerjinin beslenme ile karşılanması gerekmektedir.
Dengeli beslenme: enerjinin yanı sıra, vücudun gereksinim duyduğu diğer tüm besin öğelerinin de gerektiği kadar alınmasıdır.
Yetersiz beslenme: Canlının fizyolojik gereksinimlerini karşılamakta uzak olan beslenme türüdür. Yetersiz beslenme durumunda, fiziksel gelişme yanında beyin gelişimi dolayısıyla, zeka da etkilenir. En çok büyüme çağındaki çocuklarda, gebe ve emziklilerde, ağır işlerde çalışanlarda sorun belirgin olarak gözlenebilir.
Yetersiz ve dengesiz beslenen çocuklar arasında,normal ve dengeli beslenenlere göre zeka geriliği oranının yüksek olduğu belirtilmiştir.

Yetersiz ve dengesiz beslenme, vücut direncini azaltarak enfeksiyonlara zemin hazırlamakta ve hastalığın ağır seyretmesine ve öldürücü koplikasyonların gelişmesine neden olmaktadır. Demir eksikliğine bağlı kansızlıkta, raşitizmde ve malnütrisyonda başlıca ölüm nedenleri enfeksiyon ajanlarının yol açtığı hastalıklardır.
Beslenme işçinin üretim hızını etkileyen etmenlerin başında gelir. Dengesiz ve yetersiz beslenen bir işçi daha az üretim sağlar buda iş gücü kaybını meydana getirir.Ergenlik çağında beslenme
Adolesan (ergenlik) çağında besin gereksinimleri artacaktır. Çünkü, insan gelişiminde en hızlı artışın olduğu bebeklikten sonraki ikinci dönemdir. Vücudun yapı taşlarına gereksinimi yüksektir. Buna karşın, bu dönemdeki ruhsal ve sosyal yapı değişiklikliği nedeniyle kişiye ailenin etkisi azalacak, hatta deli kanlı tam ters davranışta bulunacak, reaksiyon alacaktır.
Ergenlik döneminde günlük gereksinimlerini alabilmeleri için, kişinin kabul edebileceği gıdalardan dengeli olarak karışım hazırlanmalıdır. Dengeli besinler, okul çağında çocuklara hazır olarak verilen gıdalara benzer olabilir. Kısaca, protein kaynaksız bir gıda alma mamaları özen gösterilmelidir.

yiyecek enerji Protein
Ispanak 26 3.2
patates 76 2.1
Mantar 28 2.7
patlıcan 25 1.2
kabak 19 1.1
havuç 42 1.1
Taze fasulye 32 1.9
İç bezelye 84 6.3
Kuru soğan 32 1.5
Taze soğan 36 1.5
Siyah zeytin 207 1.8
Yeşil zeytin 144 1.5
Yağlı inek sütü 61 3.3
Yağsız inek sütü 35 3.4
Yağlı yoğurt 61 3.5
Yağsız yoğurt 56 5.7
Yumurta(2adet) 140 12.0
Yağlı beyaz peynir 289 22.5
Yasız beyaz peynir 99 19.0
Kaşar peyniri 404 27.0
Orta yağlı dana eti 190 19.1
SPORCU BESLENMESİ
Belirli bir sporun yapılması durumunda değişik oranda enerji harcanmaktadır. Bu uğraşılar sonucunda fazladan kalori ise zayıflama olacaktır.

Spor dalı Kalori (kal=kilo kalori)
Futbol 300-700 kal/saat
Kürek 250-600 kal/saat
Yüzme 300-700 kal/saat
Tenis 300-550 kal/saat
Bisiklet 400-500 kal/saat
Binicilik 60-250 kal/saat
Kayak 450-900 kal/saat
Atletizim 300 500 kal/saat
Güreş 400-700 kal/saat
SPOR
.Kasların çalışmasını sağlayarak geliştirir.
.Vücudun daha dayanıklı olmasını sağlar.
.Vücudu dinlendirir.
.Kalbin düzenli çalışmasını sağlar.
.Kan dolaşımını ve solunumu hızlandırır. Bu nedenle günde birkaç defa kalp ve ak ciğerlerin spor yapılarak çalıştırılması yararlıdır.
.Spor nedeniyle hızlı dolaşan kan, damar çevrelerinde birikimine engel olur. Eğer kan sürekli yavaş dolaşırsa damar çevreleride yağ birikir ve damar tıkanmasına neden olur.buna bağlı olarak kalp hastalıkları meydana gelir .
.Hareketsiz bir yaşamları olan masa başında çalışan kişilerde şişmanlık, şeker hastalığı,kalp ve damar hastalıkları sık görülür. Bu nedenle spor yaparak hareketsiz bir yaşamdan kaçınılmalıdır.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 18:44
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016