Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 02-05-11, 01:12 #1
Adenozin Adenozin çevrimdışı
Varsayılan Alüvyal Topraklar


ALÜVYAL TOPRAKLAR
A-OLUŞUM KOŞULLARI
Eski toprak sınıflandırma sistemine göre topraklar, zonal, azonal ve intrazonal olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Alüvyal topraklar bu gruplardan azonal topraklar grubuna girmektedir.
Akarsuların taşıdığı ince malzemelerin akarsuların yayıldığı alanlarda birikmesi ile oluşur. Alüvyal depolar, deltalar, haliçler, terasalar ve kıyılardaki genç alüvyal dolgular üzerinde % 1-3 eğimli arazide oluşan ve gelişen topraklardır.
Arazinin konumuna göre taşkın sularının baskınına uğrayanlar olduğu gibi yüksek teraslarda taşkınların etkisinde bulunmayanları da vardır. Ana materyallerin özelliklerine bağlı olarak çeşitli özellikler gösterirler. Çeşitli iklim koşulları altında bulunurlar.

B-GELİŞİMİ
Alüvyal toprağı oluşturan materyaller sular tarafından taşınarak bugün bulundukları yerlere, o kadar yakın bir zamanda depo edilmiştir ki henüz toprağı şekillendiren olayların ona herhangi bir özellik vermesine yetecek kadar bir süre geçmemiştir.
Alüvyal toprakların yakın zamanlarda biriktirilmiş olanları yanında, yüzlerce senelik olanları da vardır. Ancak bunlarda iklim ve vejetasyonun etkisi, geçen zaman sürecinin azlığı dolayısıyla belirgin olarak ortaya çıkmamıştır.
Sürekli olarak taşkın ve birikmeye uğrayan sahalarda devamlı malzeme birikmesi, alüvyal malzemenin ayrışmasını ve toprağın yüzeyinden yıkanan maddelerinin altta birikmesini engeller.
Suda yüzer halde taşınan killerin biriktiği art bataklık depolarında ağır bünyeli alüvyal topraklar hakimdir. Buna karşılık akarsu yatağının kenarında suların yataklarından taşarken biriktirdikleri kumlu topraklar baskındır. Genel olarak drenajının iyi olduğu alüvyal topraklar, besin maddeleri bakımından zengin olup tarıma uygun toprakları oluşturur.
Alüvyal topraklar koptukları ana maddeye benzerler. Bu toprakların pek çoğu üzerinde sular kabardığı zaman, hâlâ tortul madde ilaveleri olmaktadır. Her ne kadar son yıllarda taşkın kontrolü çalışmaları sayesinde kısmî değişiklikler olmuşsa da, bazı akarsularda bu olay kuvvetli şekilde devam etmektedir.

C-ÖZELLİKLERİ

Alüvyal toprakların fiziksel ve kimyasal özelliklerini, alüvyal malzemenin kaynaklandığı sahadan gelen malzemenin fiziksel ve kimyasal özelliği tayin eder. Örneğin: Muş Ovası’nın güney kesiminde kumlu ve kahverengimsi olan alüvyonların özelliğini Bitlis Dağları’ndan aşınan paleozoik metamorfik şistler etkilemiştir. Bu alüvyonlar genellikle kireçsiz, silisli ve koyu renklidir. Buna karşılık ovan kuzey kesimindeki alüvyal toprakların beyaz ve killi olması, kuzeydeki aşınan tersiyer killi-marnlı ökelerin özelliğinden ileri gelmektedir.
Toprak oluşumuna bağlı olarak meydana gelmiş toprak horizonları belirgin değildir. Genellikle Ochric ve Umbric A horizonları ile Histic H (organik madde oranı fazla, su ile doygun) horizonuna sahiptir. Dünyanın hemen hemen bütün bölgelerinde her çeşit doğal vejetasyon altında bulunabilirler. Pedojenik süreçlerin daha yeni başlamasından ötürü profil morfolojileri fazla gelişmiş değildir. Tanecik boyutları yanında çok çeşitlilik gösteren bu topraklarda tabakalaşma da görülebilir. Genç olmalarına karşın flüvyal birikim sürecinin süreklilik gösterdiği delte alanlarında veya taraçalarda çoğu zaman gömük horizonlara rastlanır. Bazı flüvisoller oldukça verimli toprakları meydana getirirler. Una en iyi örnek başta Nil olmak üzere birçok büyük akarsuların taşkın ovaları verilebilir. Flüvisoller özelliklerine göre Cambic Flüvisols, Calcaric Flüvisols, Glayic Flüvisols gibi alt gruplara ayrılırlar.

D-SINIFLANDIRILMASI
Alüvyal topraklar kendi arasında drenaj ve mahsul verme durumları göz önünde bulundurularak üç ana gruba ayrılır.
1.1 ALÜVYALLERDEN MEYDANA GELEN ALÜVYAL VE GENÇ TOPRAKLAR-DÜZ
Bu topraklar nehirlerin dar ve geniş taşma sahaları ile bu yerlere komşu olan gayet hafif meyilli vadi kenarlarını, dar kıyı şeritlerini, ülkemizin iç taraflarındaki eski göl tabanlarının teşkil ettiği havzaları ve büyük nehirlerin denizlere vardığı yerlerde vücuda gelen ufak ve büyük deltaları içine alır. Örnek vermek gerekirse; Adana’daki Çukurova ve Samsun’un doğusunda bulunan Çarşamba Ovası bunun için uygundur. Bu toprak türünün drenajı çok iyidir. Bu yüzden genellikle ziraatta kullanılır. Bu tür toprakları üzerinde bulunduran araziler genellikle çevresinden alçak yerlerdedir. Ve bu arazilere göre yüksekte bulunan toprak türleri bu toprakların aksine iskelet yapıdaki topraklardan oluşmuştur. Ayrıca bu tür yerler ya çok dik ya da aşırı kesik yerlerdir.

1.2.ALÜVYONLARDAN MEYDANA GELEN ALÜVYAL VE GENÇ TOPRAKLAR-HAFİF MEYİLLİ
Göze çarpan ilk özellikleri meyil, zayıf bir toprak profili ve dolayısıyla daha süratli satıh drenajıdır. Toprağın diğer bir özelliği de toprağın alt tabakasında yuvarlak çakılların bulunmasıdır. Ancak bu çakıllar toprağı işlemek için hiçbir engel teşkil etmez. Bu toprak çeşidi kuru ziraat için çok elverişlidir. Sulu ziraata ise orta derecede uygunluk gösterirler. Aslında kabaca bakıldığında düz alüvyal topraklarla aynı özelliklere sahip gibidirler. Genellikle buğday tarımı yapılır. Genelde toprağın 60–120 cm. altında çakıl bir katman bulunur.

2.HİDROMORFİK ALÜVYAL TOPRAKLAR
Bu tür toprakların drenajı hiç yok denecek kadar azdır. Akarsu yataklarının çok az derin olduğu vadi ve havzalardaki bazı geniş ve hemen hemen düz yerlerde de Hidromorfik Alüvyal topraklar meydana gelir. Türkiye’nin genellikle her yerinde her türlü iklim şartı altında ve genellikle ıslak ve çayır tipi vejetasyonun hâkim olduğu yerlerde kolaylıkla görülebilir. Drenajının da az olması nedeniyle renkleri gri ile açık gri arasındadır. Üzerinde ağaç, bodur ağaç ve çayırdan meydana gelen karışık bitki örtüsü görülür. İçinde ise her türlü alüvyon çeşidinden bulundurmalarına rağmen münhal tuz bulundurmazlar. Ama göze batan genellikle killi olmalarıdır. Ayrıca çok gençtirler.

3.HİDROMORFİK TUZLU ALÜVYAL TOPRAKLAR
Bu toprak türü faydalı vejetasyonun üzerinde büyümesini geri bırakacak ve hatta yaşamasına engel olacak türde büyük miktarda tuzlu bir yapı gösterir. Kötü drenaj sonucu meydana gelmişlerdir. Tuzların toplandığı yerler satıhta, profil içine dağılmış vaziyette veya alt tabakaya toplanmıştır. Böyle yerlerde kültür bitkilerini de yetiştirmek mümkün değildir. Renklerinden söz etmek gerekirse beyaz ile koyu gri arasındaki tonlardadır. Hidromorfik Tuzlu Alüvyal topraklar her ne kadar da çeşitlilik gösterse de her çeşidi için tuzluluk oranı bir bitkinin büyümesini geri bırakacak veya engelleyecek derecede yüksektir. Bu tür arazilerde genelde tuza dayanıklı birkaç ot ve saz yaşamını sürdürebilir. Bu tür toprakların bu derece tuzlu olmasının bir sebebi de; arazinin salma şeklinde fazla sulamaktır. Buna somut bir örnek vermek gerekirse Çukurova’nın Tarsus yakınında bulunan çiftliklerin sahipleri burada kendisini gösteren Hidromorfik Tuzlu Alüvyal toprağın öncelerden var olmayıp yavaş yavaş ve sonralardan meydana geldiğini belirtmişlerdir.

E-DAĞILIŞI
Alüvyal topraklar oluşumu, gelişimi ve özellikleri yönünden incelenirken çeşitli iklim koşulları altında bulunabileceklerinden bahsedilmişti. Buna göre;

DÜNYA ÜZERİNDE, Alüvyal toprakların akarsuların vadilerinde, deltalarda, taşkın ovalarda oluştukları dikkate alınırsa;

•Misissipi nehri deltası ve taşkın alanları,
•Amazon nehri deltası ve taşkın alanları,
•Nil nehri deltası ve taşkın alanları,
•İndus ve Ganj nehirleri deltası ve taşkın alanları,

ve yeryüzündeki diğer akarsu deltaları, vadileri, ve taşkın alanları alüvyal toprakların dağılış alanları arasındadır.

ÜLKEMİZDE, Alüvyal topraklar ülkemizin en verimli topraklarıdır. Kuru ziraatta ve sulu ziraatta en yoğun olarak kullanılan topraklardır. Tahıl, çapa bitkileri, sebze ve meyvecilik en önemli tarım ürünleridir.
Ülkemizde alüvyal toprakların 3.800.000 hektarlık alanı kapladığı tahmin edilmektedir. Bunların % 75- 80 gibi yüksek bir oranda faydalanma söz konusudur.
Genel olarak: ege bölgesi depresyonları, Çukurova, Antakya-Kahraman Maraş oluğu, Kızılırmak, Yeşilırmak deltaları ve diğer akarsu deltaları, taşkın ovaları ve vadileri alüvyal toprağın dağılış alanları arasındadır.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 17:52
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016