Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 27-12-07, 17:37 #1
вűşяค вűşяค çevrimdışı
Varsayılan GÜneydoĞu Anadolu BÖlgesİnİn YeryÜzÜ Şekİllerİ


GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNİN YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ

En küçük coğrafi bölge olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi iki bölüme ayrılmıştır. Bunlar, Orta Fırat Bölümü ve Dicle Bölümü’dür. Bölgeyi bölümlere ayıran sınır Karacadağ volkan konisinden geçer. Bölgede yükseltisi fazla olmayan ova ve platolar geniş yer kaplarlar.

Bölgenin kuzey kesiminde Toros dağ sırasının güney yamaçları ile birlikte ikinci bir kıvrımlı dağ kuşağı uzanır. Bölgenin ortasında 1938 m yükseltiye sahip sönmüş Karacadağ Volkanı yer alır. Bölgenin batısında ise Gaziantep Platosu üzerinde yükselen "Kartal Dağları önemli yükseklik yapar.
[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]’ın batısında [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız], [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] ve [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] ovaları yer alır. [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] nehri ve kollarının toplandığı Diyarbakır Havzası geniş olmayan ancak çok verimli bir ovaya sahiptir.
[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]’ın batısındaki [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız], [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız], [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] platoları [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] ve kolları tarafından derin bir şekilde yarılmıştır. [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]’ın doğusu ise daha engebeli bir yapı gösterir. Bu bölümün güneyinde Mardin-Midyat Eşiği yer alır.
Bölgenin iki önemli akarsuyundan biri olan [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız], kaynağını [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]’nden alır. Bölgede ise [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]’dan gelen [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] ve [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]’ğğdan gelen küçük akarsularla beslenir. Güneydoğu [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]’ın güneye bakan yamaçlarından birçok kol halinde çıkan [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] ise bölgenin diğer önemli akarsuyudur. Her iki akarsu da [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]’ne sularını boşaltırlar.
Bölgede doğal oluşumlu göl yoktur. Ancak [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] ve [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] üzerinde kurulmuş baraj gölleri bulunmaktadır. Bölgenin ve ülkenin en büyük baraj gölü olan [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] bu bölge sınırları içindedir.
Bölge olarak ova ve platolarla kaplıdır.Yer şekilleri tarıma elverişlidir.Batıdan doğuya doğru ve güneyden kuzeye gidildikçe yükseklik artar.Karacadağ volkan konisi (1919m) ile Mardin-Midyat eşiği
(1200-1300m)yükseltinin fazla olduğu yörelerdir.Şanlıurfa,Gaziantep,Adıyaman platolarının ortalama yükseltisi 500-1000m arasındadır.
Akarsu ve Gölleri :Başlıca akarsuları kaynağını Doğu Anadolu Bölgesi’nden alan Dicle ve Fırat’tır.Fırat’ın
Nizip,Göksu kolları,Dicle’nin ise;Botan,Garzan,Batman kolları bölgeye yayılmıştır.Bölgede tabii göl yoktur.
Sadece Fırat ve Dicle üzerine kurulmuş baraj gölleri yer alır.
İklim ve Bitki Örtüsü :Özellikle bölgenin batısında Akdeniz ikliminin genel özellikleri görülür.Yazları sıcak ve kuraktır.Bunun başlıca nedeni;güneyden esen sıcak ve kavurucu rüzgarlardır.Batıdan doğuya gidildikçe ve alçak yerlerden yükseklere çıkıldıkça Akdeniz ikliminin etkisi zayıflar,karasal iklimin etkisi belirginleşir.
Bölgede yağışın çoğu kış aylarında görülür.Yıllık yağış toplamı 500-600 mm’dir.İç Anadolu’ya oranla fazla ve Marmara kadar yağış almasına karşın bölgede yaz aylarında şiddetli bir kuraklık yaşanır.Çünkü yaz ayları çok sıcaktır.Buna bağlı olarak da buharlaşma fazladır.
Ülkemizin en yüksek Şanlıurfa (46,5°C)ve Diyarbakır (46.2°C) da görülmüştür.Sıcaklığın bu kadar şiddetli buharlaşmaya neden olmuştur.Dolayısıyla yazın Türkiye’nin sulamaya en çok ihtiyaç duyulan bölgesidir. Kış
ayları yüksek yerlerde soğuk geçer.Kar yağışı ve don olaylarına sıkça rastlanılır.
Doğal bitki örtüsü iklim özelliklerine göre yer yer değişikler gösterir.En çok bozkırlar görülür.Bozkırlar daha çok yüksek olmayan yerlerde yaygındır.Güneydoğu Torosların eteklerinde ve Mardin-Midyat eşiği’nde yüksekliğin artmasına bağlı olarak yağışlar artar.Meşe ormanlarına ve çalılıklara rastlanır.Akarsu boylarında söğüt ve kavak ağaçları yetişir.Orman oranı bakımından %3 ile sonuncudur.
Tarım ve Hayvancılık :Bölge ekonomisinde tarım ve hayvancılık önemli bir yere sahiptir.Tarıma elverişli geniş düzlüklerin bulunması ve ayrıca toprağın verim gücünün fazla olması üretimi arttırmaktadır.Ekili-dikili alanlar bakımından %20 ile dördüncü sıradadır.
Bozkırların geniş yer kaplaması küçükbaş hayvancılığı önemli hale getirmiştir.En çok koyun ve keçi yetiştirilir
Güneydoğu Torosların eteklerinde ve Mardin-Midyat eşiğinde kıl ve tiftik keçisi beslenir.Bu bölgede küçükbaş hayvancılık ile birlikte yağ,peynir.yün gibi hayvansal ürünlerinde ticareti yapılmaktadır.


__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-01-09, 13:54 #2
emre_3017 emre_3017 çevrimdışı
Varsayılan C: GÜneydoĞu Anadolu BÖlgesİnİn YeryÜzÜ Şekİllerİ


teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-01-09, 16:44 #3
boooooooooo boooooooooo çevrimdışı
Varsayılan C: GÜneydoĞu Anadolu BÖlgesİnİn YeryÜzÜ Şekİllerİ


güzel paylaşim
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-09, 11:34 #4
H4niBaL H4niBaL çevrimdışı
Varsayılan C: GÜneydoĞu Anadolu BÖlgesİnİn YeryÜzÜ Şekİllerİ


Ellerine Sağlık.Paylaşımın için saoL
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 09:12
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016