Eski 07-03-04, 17:34 #1
zestoretic zestoretic çevrimdışı
Varsayılan irc de komutlar ve terimler

Temel IRC terimleri?

NICKNAME: NICK olarak da kısaltabileceğimiz, RUMUZ mahiyetindeki herkişiye özel bir isim. Nick olarak adınızı kullanabileceğiniz gibi, diğer hoşunuza giden takma isimleri de kullanabilirsiniz. Bonny, RED_OCTOBER gibi. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus, aynı anda, aynı ortamda bir nickten iki tane olamaz. Böyle bir durumda server sizi uyaracak ve de başka bir nick almanızı söyleyecektir. Gene nick seçiminde önemli bir nokta sizin gerçek hayattaki kimliğinizi yansıtmaması. Nede olsa sanal olan bir ortamda gerçek kimliğinizi saklamak sizin hakkınız.

SERVER: IRC sunucusu; insanların aynı ortamda birbirlerini bulabilmeleri için temel çatı.

CHANNEL: # ön takısını alan, IRC SERVER üzerindeki bir yada daha fazla user'in oluşturdukları, genelde belli bir konu üzerinde konuştukları, yazılan herşeyin diğer kullanıcılara da paralel bir şekilde iletildiği ortam.

PRIVATE (MSG, QUERY, WISPER): Özel olarak da adlandırılan, iki kullanıcı arasında diğer kişilerin göremeyeceği sadece iki kişinin konuşmasını sağlayan ortam.

OP: Operatorun kısaltması olan bu deyim, kanaldaki (channel) yöneticilerine verilen isimdir. Nickname'lerinin başında @ işareti bulunmaktadır. Bu kişiler kanaldaki güvenlikten sorumludur ve de kanal kuruculari tarafından görevlendirilirler.

IRCOP: IRC SERVER'lardaki güvenlik görevlisi. Size küfreden, rahatsızlık verenlere gerekli uygulamayı yapan, bulunduğunuz serverin diğer ayarlarını halleden kişi.

SERVICES'ler: Bir takım kanal ve nick güvenliğini sağlayan, karşılıklı e-mail gibi mesajlaşmayı sağlayabilen otomatik sistem. Genelde 3 bölümden olusur: CHANSERV, NICKSERV ve MEMOSERV
(Service'larin kullanımı hakkında detaylı bilgiyi Services'lar bölümünde bulabilirsiniz)

BOT: Robotların kısaltılmış adı. BOT'lar odalarda durup otomatize edilmiş işleri yapar, kanalı korurlar. Örneğin iyi ayarlanmis bir bot, odadaki küfredenleri otomatik olarak atabilir. Botlar genelde yöneticileri ellemedikçe konuşmaz.

KICK: Odadan birisini atmak için kullanılır. Kick yemek odadan atılmak anlamına gelir. Bir kanaldan bir user'i sadece odanın OP'lari atabilir.

OPlanmak: Odada yönetici konumuna gelmek demektir. Ancak bir op başkasını oplayabilir, yani başkasına op yetkisi verebilir. OP olan kişilerin nick'lerinin yanında @ işareti vardır.

BAN: Kanaldan (oda; channel) birisini ebedi olarak atmak anlamına gelir. BAN yiyen kişi o odaya bir daha giremez taki BAN'i açılana kadar. BAN'i sadece kanalın OP'lari atabilir.

INVITE: Davetiye anlamına gelir. Kanal opları başka birisini isteklerine göre odaya invite edebilir, yani kanal'a davet edebilir. Davet edilen kişi isterse girer isterse girmez kanala.

KILL: Sadece IRCOP'ların kullanabildikleri bu komut ile user'in geçici bir süre için server ile olan bağlantısı kesilir. Kişi tekrar server'a giriş yapinca (login yapmak) kaldığı yerden devam edebilir.

K-LINE: IRCOP'larin bi komutu olan KLINE ile kişi server'lardan ban edilir, yani server ile bağlantısı IRCOP'un tanımladığı zaman zarfi için kesilir. örneğin KÜFRETMEK, diğer insanları rahatsiz etmek birer KLINE sebebidir.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-03-04, 17:35 #2
zestoretic zestoretic çevrimdışı
Post Cvp: irc de komutlar ve terimler

Temel IRC komutları?
Bu bölümde IRC ile ilgili genel komutlar değinilecektir.

/LIST: Kanalların listesini verir. Bu komut genelde ayri bir ekran acar, kanallarin listesinin oradan görülmesini sağlar.

/NICK yeni_nick : Nick değiştirmek için kullanılır. Örneğin nick'inizi dentist olarak değistirmek istediğiniz zaman /nick dentist yazmanız yeterlidir. Nickiniz dentist olarak değiştirilecektir, tabiki o anda başka birisi dentist nicki ile bulunmuyorsa.

/JOIN #kanal_adı: Bir kanala girilmesini sağlar. Örneğin bildiğiniz ve girmek istediğiniz kanalın adı #cigicigi olsun. Bu durumda #cigicigi kanalına girmek için /join #cigicigi yazmanız yeterli olacaktır. Kanallara girmenin başka bir yolu ise /list yazıp da kanal listesini aldıktan sonra oradaki herhangi bir kanal adına çift kliklemektir. Gene dikkat edilmesi gereken bir husus; kanal adlarının hep # ile başlamasıdır.

/PART #kanal_adı: Adı belirtilen kanaldan ayrılmak icin kullanılan komuttur. Genelde kullandığınız IRC arabirim programındaki kanal ekranını kapadığınız zaman da aynı sonucu sağlarsınız.

/WHOIS nick: Belirtilen nick'in hangi kanallarda, hangi sunucu da olduğunu size gösterir. Eğerki komut No such nick or channel gibi bir hata mesajı ile sonlanırsa, bu o nick'in serverlarda olmadığını belirtir.

/INVITE #kanal_adı nick: Belirtilen kanal'a gene belirtilen nick'i cağırmaya yani invite etmeye yarar. Asıl kullanım yeri, kanal modu +i olduğu zaman kanala birilerinin girmesini sağlamaktır.

/TOPIC #kanal_adı yazıt: Belirtilen kanalin TOPIC'ini (Başlığını) yazıt olarak değiştirir.

/MODE #kanal_adı modelar: Belirtilen modlara göre kanalın durumunu değiştirir. Aşağıda o modlara ilgili açıklamalar mevcuttur. Bu modların başındaki +'lar - haline dönüştürüldüğü anda kanalın modu o modun aksi seklinde değiştirilir. Örneğin +i (invite only) olan bir kanal modunun invite only'sini kaldırmak için oda modu -i yapılmalıdır.

+n: No External Messages: Kanalın içinde olmayan kişilerin dışarıdan mesaj yollamalarını engeller.

+t: Topic Can Only Be set by OPS: Sadece kanal oplarının odanın Topic'ini değiştirmelerine izin verir.

+s: Secret: Kanalın isminin /whois ile /list komutunda gözükmemesini sağlar. Yani kanalı gizler.

+p: Private: Kanalın gene ismini saklar, kanalı özel bir moda sokar.

+i: Invite Only: Kanala sadece invite edilenlerin girmesine izin verir. Dışarıdan isteyen istediği gibi kanala giremez.

+k kanal_şifresi: Key: Kanala şifre koyar. şifre olarak belirtilen şifreyi bilmeyen kanala giremez. Şifresini bildiginiz bir kanala girmek icin, /JOIN #kanal_adı kanal_şifresi yazmanız yeterlidir.

+m: Moderated: Odada sadece OP ve de VOICE olanların konuşmalarına izin verir. Diğer oda müdavimleri konuşamaz. (VOICE özelliği için aşagıya bakınız)

+L kişi_sınırı: Limited Users: Kişi_sınırı nümerik değeri ile belirtilen kişi kadar insanin kanala girmesine izin verir. Örneğin odanıza sadece 6 kişi girmesine izin vermek için /MODE #KANAL_ADI +L 6 yazmanız yeterli olacaktır.

OPERATORlerin MODLARI /MODE +mod USER ile belirtilen bu komutlar sadece odada OP olanların yapabileceği komutlardır. Sırası ile:

/MODE #KANAL_ADI +O nickname: #KANAL_ADI olarak belirtilen odada nickname ile belirtilen user'a op verir.

/MODE #KANAL_ADI +V nickname: #KANAL_ADI olarak belirtilen odada nickname ile belirtilen user'a voice verir. (+m olan olan kanallar icin yararlıdır)

/KICK #KANAL_ADI nickname #KANAL_ADI ile belirtilen kanaldan nickname'i verilen kişiyi kanaldan dışarıya atar. Bu komutu sadece kanaldaki OP'lar kullanabilir.

/IGNORE nickname all nickname'i verilen kişiden size mesaj gelmesini engeller. Yani kişiyi ignore eder.

/IGNORE nickname none nickname'i verilen kisiden ignore özelliğini kaldırır, kişinin siz ile tekrar konuşabilmesine izin verir.

/NOTIFY nickname nickname'i verilen kişiyi IRC'ye geldiği zaman size uyarı verilmesini sağlar.

/QUIT mesaj Yazdığınız mesaj'ın gözükmesi dahilinde IRC'den ayrılmanızı sağlar. Örneğin /quit bye all yazdığınız zaman, IRC'den çıkarsınız ve de arkanızda ayrılış nedeni olarak da BYE ALL yazmasını sağlarsınız.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-03-04, 14:37 #3
PsiKiYaTRiST PsiKiYaTRiST çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

HelPer KomutLarı ( By Bertan TarAFından HazırLanmı$tıR )

Nickserv KomutLarı:

Nick Değiştirme Komutu: /Nick YeNiNick
Nick şifreLeme komutu: /Ns Register Şifreniz EmaiLinizi yazınız Daha sonra /ns set kiLL on Yazınız.
Nick`e Protect Koyma Yani 3 Saniyede Guest olma: /ns set protect high
AsıLı kaLan bi Nicki Guest yapma: /ns Recover Nickiniz Şifreniz
Nicki Düşürme GhostLama: /ns ghost Nickiz Şifreniz
Nick`in emaiLini değiştirme: /ns set emaiL EmaiLinizi Yazınız
Nick`in UrL`sini (Sitesini) Yazma: /Ns seT urL Site Adı yada icqnuz herhangi bişeyi yazınız..
Nick`i Droplama (Düşürme) : /ns Drop nick
Nick şifresini Değiştirme: /Ns set passwd Yenişifreniz
Nick`e aop eklenmemesi: /ns set authorize autodecline chanlists on
Op olduğun bi KanaLA girince Op çıkmama: /ns set noop on

Chanserv KomutLarı:

KanaL Kurma (şifreLeme) : /Cs Register #KanaLadı KanaLınAçıkLaması Örneğin:0,4 Ho$GeLdiniz..
KanaLın sürekLi +m`de Durması: /cs Set #kanaLadı mlock +m ( tam Tersi için -m )
KanaL topicini SAdece founderin değiştirebiLmesi: /cs set #kanaladı topiclock Founder ( FOunder yerine Sop Yada Aopta YapıLabiLir )
KanaLın emaiLini yazma: /cs set #kanaLadı EmaiL EmaiLiniz
KanaLın UrL`sini yazma: /cs set #kanaLadı UrL Site Adınız
KanaLa Kimsenin Limit Koyamaması için: /cs set #kanaladı mlock -l
KanaLı kimsenin yönlendirememesi için: /cs set #KanaLadı -O
Aop EkLeme: /cs Aop #KanaLadı Add EklenecekNick
Sop EkLeme: KanaL şifresini girdikten sonra /cs Sop #KanaLadı Add EklenecekNick
KanaL Şifresini Girme: /cs identify #KanaLadı KanaLınşifresi
KanaL şifresini Değiştirme: /cs set #KanaLadı passwd YeniŞifre
KanaLa HeR Girenin Voice ( + ) Olması için: /Cs identify #KanaLadı şifreniz Daha sonra /Chanserv Set #KanaL AutoVop On ( Kapamak için Off )
KanaLa her girenin Op ( @ ) Olması için: /cs set #KanaLadı LEAVEOPS on
Akick EKleme Komutu : /cs AKick #KanaLadı add Nick*!*@* SebeP.
ip AKick eKleme komutu: /cs aKick #kanaLadı add *!*@*ip.*** Örnek: /cs aKick #kanaLadı add *!*@*212.253.69.***
Wipe Atma ( TOptan hepsini siLme) Komutu: /cs AKick #kanaladı wipe ( Akick yerine AOp , Vop, SOp , UOp Yazılırsa o YetkiLere AtıLır.)
KanaLa 5 harfden uzun olan nickin Girmemesi için: /cs akick #kanal add *?????!*@*
KanaLdaki adamları düşürme komutu: /timer 100 0 /ping #kanaL
kanala ilk 3 harfi web olanlar girebilsin?: /mode #kanal +b *!*@* /mode #kanal +e web*!*@*
Memoserv KomutLarı:

MemoLarı okumak için: /Ms read Memo numarası Örnek: /Ms read 1
Memo yollamak için: /ms send Nick Mesajınız
Memo siLmek için: /ms del Numarası Örnek: /Ms del 4
Memo YönLendirme Komutu: yönLencek nicke girip /ms set mforward Nickiniz on

ModeLar:

Birisine Dcc iLe dosya yoLLamak için: /Umode -e Yada /dccallow +nick
Kimsenin özeLden yazı yazamaması ve sizinde kimseye yazamamanız için : /Umode +m ( açmak için -m ) yada /dccallow +m

Eskiden yazmiştim bunlari Serverlara göre değişiyor komutLar Bu cr ve Unreal 1.3.2 serverlar icin komutlar.
Daha değişik version serverLarda komutlar daha farkLi..
Istediğinizi sorun yardimci olurum.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-04, 09:09 #4
slazar slazar çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

peki irc den download için neleri yapmam lazım. bir tane server a girdim @find ile alacağımı buldum dosya ismini yazıyorum bir türlü inmiyor. Bunu bir zahmet anlatabilirmisiniz acaba
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-04, 13:03 #5
erdemdio erdemdio çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

bunlara ek olarak undernet ın kodlarını da eklersenız ii olur malum alışılagelmiş komutlara nazaran cok daha farklı bır sıstemı var diğerlerinin buna ihtiyacı olabilir...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-04, 21:24 #6
CaN CaN çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

Oper komutları

/Msg Operserv raw :chanserv mode #kanal +o Nick Bu komut Yazılı nicke #kanalında chanserv tarafından op verilmesini sağlar.burda ChanServ yerine NickServ ,MemoServ,HelpServ,Devnull gibi servisleri yazarak uygulayabilirsiniz.

/Msg Operserv raw :chanserv mode #kanal +ntSqK-iklpR Bu komut #Kanalında Modların chanserv tarafından ayarlanmasını sağlar

/Msg Operserv raw :chanserv topic #kanal topic yazınız Bu komut Chanserv tarafından #kanalında topic yazılmasını sağlar .burda ChanServ yerine NickServ ,MemoServ,HelpServ,Devnull gibi servisleri yazarak ta uygulayabilirsiniz.

/Msg Operserv raw :chanserv kick #kanal Nick Sebep Bu komut Belirtilen nicki #kanal ında kickler.burda ChanServ yerine NickServ ,MemoServ,HelpServ,Devnull gibi servisleri yazarak ta uygulayabilirsiniz.

Msg Operserv raw :chanserv mode #kanal +b nick bu komut belirtilen nicki #kanal ında chanserv tarafyndan banlar.

Kanal şifresini Öğrenmek :

/msg Chanserv getpass #kanal komutunu kullandığınızda kanalın şifresini görmüş olursunuz.

Nickin şifresini Öğrenmek:

/msg Nickserv getpass Nick bu komut Yazdyıynyz Nickin şifresini görebilme imkanını sağlar...

Kanalı Yasaklamak(forbid)

/msg chanserv forbid #kanal

Nickin kullanılmasını Yasaklamak

/Msg Nickserv forbid Nick

Kill Atmak :

/kill Nick Sebep


G-line Atmak

/gline host süre : sebep

Ornek
/gline @212.253.45.14 7200 : No reason

Kline : Serverdan Birini Banlamaya Yarar ( /kline Nick Sebep )

Akill : Servera Birinin Girişini Engellemeye Yarar ( /msg operserv akill add nick Sebep )

Bir Userin Nickini Değiştirme : /msg operserv raw svsnick : nick Yeninick 1:0

illegal Nickleri Kullanma : /msg operserv raw svsnick : Kendinickin Yeninick 1:0

Devnull-Chan-Nick-Memo Servicesleri Kanala Sokma : /msg operserv raw : Servicesismi join #kanal

Serverı Restart Etme : /restart şifre

Serverı Kapatma : /die şifre

SetHostu Değiştirme : /sethost YeniHost yada /newhost yenihostunuz

Servicesleri Serverdan Çıkarmak için : /squit services.domain.com/net

Not : Services Adminler Kanal Ve Nicklerde IDENTIFY Etmeden Kanalın Veya Nickin şifresini Değiştirebilir... Kanal Modelerini,Founderı,Successoru, Descriptionu, Optionsı Ve Topici Değiştirebilir...

* /msg operserv oper add nick Komutunu kullanarak oper ekleyebilirsiniz.

Kendi serverinizi Baska Bir servere baglarsiniz..
komut: "/connect name.of.server.to.connect"

Örn: komut: "/connet irc.skor.net"

GLOBOPS (Operators ve Admins)

Diger operator ve adminlere Msg gönderir. .
komut: "/globops mesaj"

Serviceslerin Nicklerini Degistirme

komut : /MSG OperServ RAW :NickServ NICK NickServer örnek /msg operserv
raw :NickServ Cemil NickServ

Servicesleri Konusturma
komut: /MSG OperServ RAW :InfoServ PRIVMSG #Channel :Merhaba!

Servicesleri Kanala Sokma & Çikarma : .
komut kanala sokma /MSG OperServ RAW :ChanServ JOIN #Channel .
çikarma /MSG OperServ RAW :ChanServ PART #Channel .
meajli giris /MSG OperServ RAW :ChanServ JOIN #Channel :Merhaba Arkadaslar!
Mesajli çikis /MSG OperServ RAW :ChanServ PART #Channel :ßye ßye!

Userlarin Modelerini Degistirme
komut : /MSG OperServ RAW SVSMODE user +c-rAa
örnek :/msg operserv raw svsmode EasterneR +c-rAa

Serviceslerin Modelerini Degistirme
komut : /MSG OperServ RAW :StatServ MODE StatServ -i+oA

Yeni Bir Services Yaratmak Için
komut : /msg operserv raw nick yeniservis 1 1 username :Örnek : /MSG OperServ RAW NICK LameServ 1 1 username host.name.com
services.wrecked.net :Realname
Önemli Not: services.wrecked.net Yazan Yer Kendi Servicesinizin Hostu Olmalidir.

Serverde kayitli tüm nickleri ögrenmek için
/Msg NickServ List *@*

Tüm servere mesaj göndermek için
Komut :/Msg OperServ Global Mesaj
Örnek : /msg operserv global selamarkadaslar

Nickinizin görünmemesi için
Komut :/Msg OperServ Raw SvsMode Nick +I
Örnek :/msg operserv raw svsmode EasterneR +I

Userlerin nickini zorla degistirmek için
Komut :/Msg OperServ Raw SvsNick EskiNick YeniNick :1
Örnek : /msg operserv raw sevnick EasterneR HeRoMaN :1

Userleri zorla kanala sokmak için :
Komut :/Msg OperServ Raw SvsJoin Nick #kanal
Örnek : /msg operserv raw svs join EasterneR #zurna

Global ve kline yetkisi vermek için
Komut :/Msg OperServ Oper Add nick
Örnek : /msg operserv oper add aNexiEtY

Global ve kline yetkisini geri almak için
Komut: /Msg OperServ Oper Del nick
Örnek :/msg operserv oper del aNeXiEtY

Bütün IRCoplara Memo Atmak Icin :
komut : /MSG memoserv opersend mesaj

Bütün Services Adminlere Memo Atmak Icin :
komut /MSG memoserv csopsend mesaj

SERVER BANLARI
server banlarini gösterir
komut: "/stats k"


SERVER OPERATÖRLERI
server operatorlerini gösterir..
komut: "/stats o"

SERVERIN ÇALISMA SÜRESI
serverin Ne zamandan beri Calistigini gösterir..
komut: "/stats u"

BAGLI SERVERIN KOMUTLARI
serverin komutlarini gösterir.. .
komut: "/stats m"

SERVERIN BAGLANTI DURUMUNU
serverin baglanti klassini ve bunlarin ping timeini gösteriri.. .
komut: "/stats y"

HUB
serverin hub serverini gösterir..
komut: "/stats h"
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-04, 21:24 #7
CaN CaN çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

IRCop flaglari

r = /rehash Komutuna Izin Verir

R = /restart komutuna izin verir

D = /die |

o = Lokal IRCop, Ichinde otomatik gelen flaglar: +rhgwlckbBnuf

O = Global IRCop, Ichinde Otomatik gelen flaglar: +oRDCKN

A = Oper Yaptiginda +A Alir Server Admin olur

a = Oper yaptiginda +a Alir Services Komutuna izin verir

h = /help ops gonderimine izin verir

g = /globops gonderimine izin verir

w = /wallops gonderimine izin verir

l = /localops gonderimine izin verir

c = Lokal /squits ve /connects e izin verir

Y = Uzaktaki /squits ve /connects e izin verir

k = Lokal /kills e izin verir

K = Global /kills e izin verir

b = /kline a izin verir

B = /unkline a izin verir

n = Lokal Server Notice si gonderebilir(/notice $serveradi mesaj)

N = Globak Server Notice Gonderebilir(/notice $*.network.net mesaj)

u = /umode +c ye izin Verir

f = /umode +f ye izin verir

N = Oper Yaptiginda +N Alir Network Admin olur

T = Oper yaptiginda +T Alir Technical Admin Olur

C = Oper Yaptiginda +C alir ve Yardimci Admin Olur

z = /zline Eklanmesine Izin verir
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-04, 21:25 #8
CaN CaN çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

K9 KomutLarı


--------------------------------------------------------------------------------

/K9 ACCESS #KANAL Girilen nickin accessini gormenizi saglar. Eger nick girilmezse ilk 10 kisinin accessi sirasi ile kanalda gorulur. eger 10 kisiden fazla access varsa K9 access <#kanal> -21 seklinde -31 , -41 seklinde devam edilerek tum leveller listelenebilir. Eger belli bir levele sahip olan kullanicileri gormek istiyorsaniz nick yerine =LEVEL ornegin (=200) yaziniz. yada belli bir levelden yuksek levele sahip kullanicilari goruntulemek icin nick yerine >LEVEL ornegin (>100) yaziniz. eger o levelden buyuk levele sahip olanlarin sayisida 10 dan fazla ise >LEVEL ve -21 birlikde kullanilabilir

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 ACT #KANAL (yapmak istediginiz aksiyon) mircde kullandigimiz mirc komutundaki gibi bir sonuc verir

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 ADDMASK #KANAL (user ID) (nickname) Kisiye ait user ID e yeni maskini ekler. Yeni mask eklenmesinin sebebi genellikle servis saglayicinizi degistirmenizdir. Note :500 level e sahip olanlarin addmask islemini cservice uyeleri diger mask islemlerini ise 400 ve uzeri access e sahip kanal uyeleri yapacakdir.

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 ADDUSER #KANAL (nickname) (userlevel) istediginiz kisiyi istediginiz levelden access listesine eklemenizi saglar. Kisi kendi accesinden yuksek access veremez.

--------------------------------------------------------------------------------

/K9@k9.chatnet.org AUTH #KANAL (sifreniz) K9 un sizi tanimasi icin sifrenizle birlikde kendinizi tanitmalisiniz. NOT: Bu komutu kanalda kullanmayiniz! ve mesaji K9 a degilde k9@k9.chatnet.org ye atmis olmaya dikkat edin

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 AUTOOP #KANAL (nickname) (flag) Kullanilabilecek 3 cesit flag vardir
T : kanala her girdiginizde otomatik olarak op almanizi saglar
V : kanala her girdi?inizde otomatik olarak voice almanizi saglar
F : otomatik islemleri iptal eder.

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 BAN #KANAL (nickname) (sure) (sebep) Bu komut istediginiz kisiyi kanaldan, bidaha girememesi icin atmanizi saglar. Eger sure belirtilmezse sure 24 saat olarak belirlenir. Sebep yazmak zorunda da degilsizniz ama sebep yazilmasi onerilir.

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 BANLIST #KANAL Kanalda bulunan tum banlari ve ban surelerinin ne zaman dolacagini gosterir.

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 COMMANDS #KANAL Sahip oldugunuz access ile kullanabileceginiz komutlari gosterir.

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 COMMENT #KANAL (commentiniz) Kanala her girdiginizde K9 un soylemesini istediklerinizi ayarlayin Commentde kullanabilecekleriniz;
$ACT - /me komutundaki gibi mesaj yazar.
$SND - ses dosyasI calar
$NICK - K9 un sizin nickinizi kullanmasini saglar.


--------------------------------------------------------------------------------

/K9 DEOP #KANAL (nickname) K9 nickini yazdiginiz kisinin opunu alir. nick belirtmezseniz sizin opunuzu alir.

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 GUARDM #KANAL (+korunacak mode) K9 kullanilmadan kanal mode larinin degistirilmesini onler. + olarak belirlenen mode lar sadece K9 kullanilarak degistirilebilir. Korumayi kaldirmak icinse - kullanilir. Aktif olan mode korumalarini gormek icin "K9 guardm" yazmaniz yeterli

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 GUARDT #KANAL K9 kullanilmadan topic degistirilmesini engeller. Sadece K9 u kullanma yetkisine sahip olanlar topic atabilir. Iptal etmek icin "K9 guardt (#kanal) F"

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 HELP (yardim almak istediginiz komut) K9 size yazdiginiz komut hakkinda yardimci olacaktir. Ayrintili bilgi vericektir.

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 INVITE #KANAL (nickname) K9 ismini verdiginiz kisiyi kanala cagirir. Baska bir kanali tumu ile cagirmak yada surekli olarak birisini invite etmek yasakdir. Kanalinizin kapatilmasina neden olabilir.

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 JOIN #KANAL K9 un kanala girmesini saglar. (Bu sadece kayitli kanallar icin gecerli. K9 da kaydi bulunmayan bir kanal icin bunu yapamazsiniz.)

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 KICK #KANAL (nickname) (sebep) (/msg) K9 kick (#kanal) (nickname) (sebep) Kisiyi kanaldan atmanizi saglar. Sebep belirtmek zorunda degilsiniz.

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 MODE #KANAL (+/-modes) K9 un kanal modunu degistirmesini saglar. (+m, -m, +i, -i gibi)

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 MODUSER #KANAL (userID) (yenilevel) Kullanicinin access seviyesini degistirmenizi saglar.

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 ONJOIN #KANAL (add/clear) (mesajiniz) Bu noticeler kanala her girdiginizde K9 tarafindan size gonderilecekdir. Noticeleri temizlemek icin clear. Yeni notice ler eklemek icin ise add kullanin. En fazla 5 satir notice ekleyebilirsiniz.

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 OP #KANAL (nickname) K9 nickini girdiginiz kisiye kanalda op verir. Eger herhangibir nick girilmezse K9 komutu kullanana op verir.

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 PART #KANAL (/msg) K9 part #kanal K9 un kanalinizzdan gecici olarak cikmasini saglar. K9 u geri getirmek icin JOIN komutunu kullaniniz.

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 REMUSER #KANAL (userID) Birinin K9 dan accessini silmenizi saglar. Ancak sizden dusuk seviyede accessi olan kisileri silebilirsiniz.

--------------------------------------------------------------------------------

/K9 SAY #KANAL (ne soylemesini istiyorsaniz) K9 kanalda sizin istediklerinizi soyler.

--------------------------------------------------------------------------------

/msg K9@k9.chatnet.org SETPASS #KANAL (yeni sifre) K9 uzerindeki isfrenizi degistirmenizi saglar. Sifrenizi degistirebilmeniz icin bu komutu kullanmadan once AUTH komutu ile K9 a kendinizi tanitmis olmaniz gerekir.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-04, 21:32 #9
firat firat çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

alinti,c/p yaptigimiz adresleri yazinin sonuna ekleyelim lutfen....
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-03-04, 22:06 #10
KuNTePeR KuNTePeR çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

Komutlar için teşekürler ama biraz daha açıklayıcı olarak anlatırsanız ve düzenli olarak yazarsanız daha mukbul olucaktır...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-04, 01:26 #11
Talat10gu Talat10gu çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

saol psikiyatrist ve ceptocan
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-04-04, 01:45 #12
Platin_ Platin_ çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

eyvallah çok güzel hazırlamışsınız!!!
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-07-04, 04:41 #13
Service Service çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

malesef bazi servlerimizde Operserv'e RAW emri veremiyoruz Sonrada Benim Gibi Kizip Koca Servin Help Ve Operhelp kanallarını Dropluyoruz
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-08-04, 15:30 #14
ahzan ahzan çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

Hocam dal.nette otomatik mesaj nasil gonderilir.
Hani bu robot kizlar var.slm verince sana bi kanal veya site reklami yapiyor.bunu nasil yapiyoruz?
Bilgilendirirseniz sevinirim...
Unutmadan kendim icin istemiyom haYakismaz bize oyle otomatik seyler
Yegenim cok israr etti ben de mecbur arastiriyorum
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-04, 03:41 #15
jadle jadle çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

bi server'ım var Admin miyim bilmiyorum. Değilsem Nasıl olucam? Şu conference roomdan hiç bişey anlamıyom
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-10-04, 21:28 #16
Esrarengiz Esrarengiz çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

arkadaslar gercekten cok guzel bilgiler birde benim soracagim bir kanala girildiginde otomatik olarak baska bi kanalda acilabilirmi bunun icin bi komut varmi acaba ?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-04, 00:59 #17
HaCKenSaCk HaCKenSaCk çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

ellerinize sağlık güsel olmuş...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-10-04, 01:10 #18
PaulVanDyk PaulVanDyk çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

Elinize Saglık Arkadaslar İyi Calışmıssınız..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-11-04, 19:20 #19
bberkay bberkay çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

arkadaşlar sizlerin anlaya bileceğiniz bir şekilde komutlar hazırlanmıştır buyurun hemen hemen bütün komutlar var...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-04-05, 11:34 #20
ezanec ezanec çevrimdışı
Varsayılan Cvp: irc de komutlar ve terimler

ya baba bana Helper Komutları Lazım ben Bunları biliyorum mesela örnek Olarak Bi kanala a harfiyle baslayıp d harfiyle bitenlerin girmesini istemiyorum Bu tarzda Komutlar istiyorum Yakında helper sınavına gircem ne olur bilen varsa lütfen
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 05:44
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.