Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 10-08-18, 14:50 #1
dranka11 dranka11 çevrimdışı
Varsayılan Şah Kartal (Tehlikede Olan Canlılar)
Tanımı


Şah kartal, Altın kartaldan biraz daha küçük ve daha tıknaz yapılıdır. Olgunluk çağındakilerin omuzlarında beyaz bir leke vardır ve bu durumu ile bir imparator pelerinini andırır.
İmparator kartal adını, tüm ülkelerde bu gösterişli görüntüsü nedeni ile hak etmiştir. Sırtın diğer kısımları koyu ve siyaha yakın bir renktedir. Alın ve tepenin ön kısmı koyu kahverengidir. Karın tarafı koyu kahverengi , kuyrukaltı tüyleri açık kahverengidir. Başının üstü ekmek kabuğu renginde ve beyazımsı lekelidir. Kuyruğun ucundan önceki gri kısmında 6 koyu şerit vardır ve düzdür. Gençleri : Bej renkli ve üzerleri lekelidir. Kanatları esmer-siyah, kuyruğun ucu açık renk şeritlidir. Genetik: Siniflandirmada, daha once Sah Kartal veya tercumesi ile Dogu Sah Kartal ; su anda Ispanya ve Portekiz de bulunan Ispanyol Sah Kartallar icin de kullanilan , genel bir isimlendirme idi. Fakat simdi; morfolojik, ekolojik ve molekuler farkliliklar nedeni ile iki ayri tur olarak siniflandirilmaktadirlar.3. ya da 4. yıldan sonra omuzlarındaki beyaz renk ortaya çıkar. Gagası gözlerine kadar yarıktır ve mavimtrak renktedir. Burun deliği ovaldir, göz bebeği soluk sarıdır. Parmakları sarıdır ve orta parmak 6 cm uzunluğundadır. Tümüyle tüylü olan ayakları güçlü, kıvrık ve siyah tırnaklıdır. Boyu erkekte 75-78 cm , dişide 82-75 cm arasındadır. Kanat boyu erkekte 58 , dişide 65 cm , kanat genişliği erkekte 190 , dişide 210 cm dir. Şah kartalın ağırlığı erkekte 3 , dişide 5,5 kğ dolayındadır.

Habitatı


Yuva Habitatı: Sah Kartallar, genellikle etrafi diger agaclar ile kapatilmamis, cevreyi rahatca ve engelsiz gozlemleyebilecekleri bir agac uzerinde yuva yapmayi secerler. Şah yaşam alanını orman ile bozkırın birleştiği bölgelerden seçer.Yuvasını yaşlı yüksek ağaçlara yapar.Seçtiği ağaç başka ağaçlarca kuşatılmamış ve bozkıra sınır olanlardandır. Yuva çapı yaklaşık 2,5 m dir.Her yıl yenileyerek ayni yuvada konaklar.Yuva inşaasında 2 m lik dal parçalarını kullanır.En üste yataklık olarak taze çam sürgünleri yerleştirir.Yuvalar bazen öyle ağorlaşırki 2 Ton ağırlığına ulaştığı bile olur.Ağacın bu yükü kaldıramadığında komple yıkıldığı da görülmüştür.(5)
Ağaçdallarindan olusturduklari yuvanin dosemesinde, cimen ve tuyleri kullanirlar. Habitatlarinda genellikle alcak rakımları tercih etmelerine ragmen, yaşam alanlarının daraltılması, ormanların azalmasıve avcılık yüzünden, zaman içinde daha yüksek rakımlarda yasmalarini sürdürmeye zorlanmışlardır. Kışı su kenarı ormanlarda geçirmeyi tercih ederler.

Yuva ağaç dalları, ot ve tüylerle döşenir. Mart veya Nisan'da dişiler, iki veya üç yumurta bırakırlar.45 gün sonra yavrular yumurtadan çıkarlar.

Göçü


İspanya ,Balkanlar, Güney Rusya, Anadolu, Kıbrıs’ta bulunur.Kuzey Fas, Orta ve Batı Asya, Kuzey Batı Hindistan , doğu Afrika göç ettiği yerlerdir. Türkiye’deki Şah kartalların özellikle gençleri Doğu Afrika ile Kuzey batı Hindistan’a kışı geçirmeye giderler. Bu kuşun Polonya, İsveç Almanya, Fransa İtalya’da da görüldüğü saptanmıştır.

Popülasyonu


Kirmizi Listededir. Azarbeycan, Turkiye, Romanya, Yunanistan, Ukrayna gibi ulkelerin icinde bulundugu; Sah Kartal Calisma Grubu, 1990 da olusturulmustur. Calisma grubu tarafindan , 1996 da Avrupa Aksiyon Plani aciklanmistir. Plana gore, yuksek agacli ormanlarin korunmasi, zehirlenmenin onlenmesi, enerji hatlarinin olusturdugu tehlikeler, ve yuva soygunculugu gibi konularda tedbirler aciklanmistir. Genellikle ormanlık yerleri yeğ tutan Şah kartal çağımızın başında, Balkanlar ve Anadolu’dan Atlantik kıyılarına dek her yerde görülüyordu. Oysa bugün yalnızca Rusya ormanlarında ve az sayıda balkanlarda raslanmaktadır. Çok bol bulunduğu İspanya’da koleksiyoncuların kurbanı olan İmparator kartalın ünlü sayılan avcı-biyolog Chapman 1 yılda 10 tanesini öldürmekteydi. Bu şaşkın kişi sayesinde Avrupa müzeleri pek çok örneklerle doldu ama, şah kartal doğada tükendi. Bıkmayan bir koruma ile İspanya’da bugün 20 dolayında Şah kartal bulunabilmektedir. (1982)

Kaynak:
  1. http://www.trakus.org/
  2. http://www.ideefixe.com
  3. http://zafertekin.com
  4. http://www.wiki-zero.co/

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
bir, ile, kartal, sah, şah

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 04:03
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018