Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 20-03-17, 13:47 #11
CBYazilim CBYazilim çevrimdışı
Post Doğru Metraj Hesabına En Hızlı Nasıl Ulaşılır?Com [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız], 2010 yılından günümüze, bir çok inşaat firmasının metrajdan kaynaklı zararlarının önüne geçmiş, ayrıca firmaların karlılıklarını da arttırmıştır. Com Metraj Yazılımları kullanıcıları her zaman doğru bilgiye ulaşmış, yatırımlarını hiçbir zaman tahmini rakamlar üzerine yapmamışlardır. DWG üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan yalnızca metrajı çıkarılacak alanı Com Metraj yazılımlarına göstermek, metraj hesabı için yapılması gereken tek işlemdir. Metrajı çıkarılacak alanı tarayan Com Platinum (Donatı metraj yazılımı) metraj hesabına yönelik tüm çalışmasını bir kaç saniye içerisinde tamamlar ve metraj hesabını kullanıcısına teslim eder. 100.000 m2'lik alanın donatı metrajını 1 günde ve %100 doğrulukta bitiren Com Platinum, projede eğer varsa eksik ya da hatalı donatı adet bilgilerini de otomatik olarak hesaplar ve DWG üzerine basar. Donatı sipariş ve kesim listelerine kadar hazırlayan Com Platinum, ülkemizin en büyük şantiyelerinde aktif olarak çalışmaya devam etmektedir.

Metraj hesabına yönelik bir diğer çözüm olan Com Standard ise beton, kalıp ve kalıp iskelesi metrajlarına anında ulaşmanızı sağlar. 3 boyutlu projeler ihtiyaç olmaksızın standard bir DWG üzerinden metraj hesabını bitirebilen Com Standard ile yine 100.000 m2'lik alanın beton, kalıp ve kalıp iskelesi metrajlarını 1 günde rahatlıkla alabilirsiniz. Yeşil defterden keşif özetlerine kadar tüm adımları otomatik bitiren Com Standard ile kalıp takımlama listeleri de otomatik olarak oluşmuş olur.

Maliyetlerin günden güne arttığı inşaat sektöründe yapılan yanlış metraj hesapları maliyetlerini düşürmek isteyen firmalara olumsuz sonuçlar doğurmakla birlikte doğru planlama yapılmasının da önüne geçmektedir. Elle metraj hesabı yapan teknik ofislerde metraj hesabı çok uzun süreler almakla birlikte çıkarılan metrajın kontrolünde de ciddi problemler yaşanabilmektedir. Bu tarz problemlerin son bulduğu Com Metraj Yazılımları ile tüm metraj hesabı otomasyon altına alınmakla birlikte karlılıklar maksimum seviyelere rahatlıkla çıkarılabilir.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-03-17, 13:09 #12
CBYazilim CBYazilim çevrimdışı
Post Kiriş Metraj Programıyla Hızlı Metraj Hesaplama


Statik analiz programlarının verdiği çıktılar ya da elle çizilmiş projeler. Elinizdeki veri ne olursa olsun 4 dakika gibi kısa bir sürede donatı metrajlarını çıkarabileceğinizi biliyor muydunuz? Yalnızca Com Platinum ile mümkün olan bu süreler metraj hesabına yeni bir soluk getiriyor. Peki Com Platinum Yazılımı sorunsuz bir [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] için projeleri hangi aşamalardan geçiriyor?Metrajı çıkarılacak alanı seçtiniz ve artık metrajların bitmesini bekliyorsunuz. Geçen 1-2 dakikalık sürenin ardından Com Platinum arka planda pek çok analizi yaptı.

1- Com Platinum metrajı çıkarılacak alanı taramaya ve bilgileri düzenlemeye başlar.
2- Eksik olan etriye adet ve uzunluk bilgilerini tespit eder ve bu bilgileri hesaplayıp proje üzerine yazar.
3- Etriye adet ve boy bilgilerinin tam olduğu projelerde gerekli kontrolleri yaparak eğer varsa yanlış hesaplanmış bilgileri tespit eder ve doğru hesap ile değiştirir. Bu bilgileri kullanıcısına gösterir.
4- Metrajı bitirilen paftada her bir donatıya poz numarası atar. Bu poz numaraları sayesinde metraj kontrolünü anında yapmanızı sağlar.
5- Kullanıcı metraja onay verdikten sonra aynı bilgileri gruplar ve grupladığı bilgilere tekrar poz numarası atar. Bilgisi aynı olan donatılara aynı poz numaraları atanır.
6- Son olarak metrajı raporlar ve hesabı sorunsuz olarak teslim eder. Kiriş adına göre oluşturulmuş raporlar, aynı çap ve uzunluktaki donatılara göre raporlar, her bir çapa göre toplam miktarların raporları anında hazır.
7- Yeşil defter ve keşif özetleri de otomatik olarak oluşturulmuş olur.

Kullanıcının sadece metrajı çıkarılacak alanı seçtiği Com Platinum Yazılımı, 100.000 m2’lik bir donatı paftasının metrajını 1 günde rahatlıkla metrajlar. Bununla birlikte proje hatalarını tespit eder ve düzeltir.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-04-17, 13:15 #13
CBYazilim CBYazilim çevrimdışı
Post Demir Metrajı Çıkarma Nasıl Kolay Hale Getirilir?


Donatı Metraj Çıkarma İşlemlerinde Neden Dikkatli Olunmalıdır?

Metraj çıkarma işlemi inşaat sektörü içerisinde mühendisleri ve mimarları oldukça zorlayan ve strese sokan bir çalışmadır. Çünkü metraj hesabında yapılacak en ufak bir hata kullanılacak olan yapı elemanlarının miktarının değişmesine ve maliyetin yanlış hesaplanmasına neden olmaktadır. Yine metraj hesaplarında en zorlu süreçlerden biri de demir metraj hesaplamalarıdır. Aslında [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] ile birlikte beton metrajı, kalıp metrajı ve benzeri tüm metraj hesaplama işlemleri zorlu ve dikkat gerektiren bir adımdır. Ancak inşaat sektörü içerisinde oldukça pahalı bir maliyete sahip olan demir, daha çok dikkat edilmesi gereken bir yapı elemanıdır. Günümüzde ise donatı metraj çıkarma işlemlerinin kolaylaştırılması ve doğru sonuçların kısa sürelerde elde edilmesi için kullanılabilecek çeşitli metraj programları yani metraj uygulamaları vardır.

Donatı metrajı çıkarma yukarıda da belirtildiği üzere maliyeti itibariyle hesaplanırken çok dikkatli olunmalıdır. Demir fiyatlarının ciddi anlamda pahalı olması, demir metrajının önemini daha da arttırmaktadır. Çünkü donatı metrajında yapılacak olan küçük bir hata maliyetlerde ciddi değişimlere sebebiyet verebilmektedir. Bu durumu kıyaslamalı bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse: Bir yapı inşasında beton metraj hesabı yapıldığı esnada %5’lik bir hata yapıldığı takdirde ortalama olarak 100.00 TL kadar bir zarar ortaya çıkmaktadır. Fakat aynı yapı inşası projesinde donatı metrajı hesabında yapılacak olan %5’lik bir hata payı sizi 1 milyon TL gibi ciddi bir maliyet zararına uğratabilecektir.

Demir Metraj Hesaplamalarında Neden Hatalı Sonuçlar Çıkmaktadır?

Çünkü elle metraj çıkarma işlemlerinde çeşitli sebeplerden dolayı hatalı hesaplamalar yapılmaktadır. Metraj hesabı yapılırken en sık yapılan hata ise bazı yapı elemanlarının miktarlarının olması gerekenden daha az ya da daha fazla yazılmasından kaynaklanmaktadır. Yine metraj hesaplarında kişileri yanlış sonuca götüren hatalardan bir diğeri ise ölçü birimlerinin yanlış yazılmasıdır. Bundan dolayı çalışmalara başlandığı esnada öncelikle yapı elemanlarının ölçülmesinde hangi birimlerin kullanılacağına önceden karar verilmesi gerekmektedir. Ayrıca aynı olan elemanlar metraja başlanmadan evvel tespit edilerek gruplanması da hata payını azaltacak faktörlerdendir.

Donatı metraj hesaplarında hatalı sonuç çıkmasına neden olan bir başka etken ise boyutları ifade etmekte olan rakamların, eleman birimine uygun olacak şekilde yazılmamasıdır. Ayrıca donatı hesaplamalarında, uygulamada pursantaj üzerinden ihtiyaçların belirlenmesi firma ve sektör içerisinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Demir metrajını zorlaştıran ciddi sorunlardan biri de statik proje firmalarının hazırladıkları projeler üzerine genel olarak donatıya ait adet ve boy bilgilerini yazmamalarıdır. Bu firmaların ilgili bilgileri proje üzerine yazmayış sebepleri ise karşılaşılabilecek olası bir problem karşısında proje firmasının hukuki açıdan sorumluluğun altına girmek istemeyişidir.

Donatı Metraj Çıkarma İşlemleri Nasıl Kolaylaştırılır?

Son derece önemli ve zorlu olan donatı metraj çıkarma işlemlerini günümüzde daha kolay ve daha sağlıklı bir şekilde yapabilmek mümkün hale gelmiştir. Metraj hesaplamalarında kullanılmak üzere yapılan özel yazılımlar sayesinde artık metraj hesaplamaları çok kısa süreler içerisinde, basitçe yapılabilmektedir. Hatta bu metraj programları sayesinde çizimden metraj çıkarma, AutoCAD metraj çıkarma işlemleri yapılabilmektedir. İnşaat sektöründe faaliyet yürüten firmaların, mimar ve mühendislerin metraj hesaplamalarında kullanabilecekleri metraj programları içerisinde Com Platinum, Com Enterprise, Com Donatı v5 gibi metraj uygulamaları yer almaktadır. Peki, bu metraj programları donatı hesaplamalarında ne gibi kolaylıklar sunmaktadır?

Metraj uygulamaları akıllı metraj yazılımı olması itibariyle statik projelere bir mühendis gözüyle bakabilmektedir. Donatı metraj programları ile döşeme metrajı, kolon metrajı, kiriş metrajı, hasır çelik metrajı, perdelerde metraj, temel metrajı, istinat duvarı metrajı ve adet hesaplaması işlemlerinin tümü yapılabilmektedir. Elle yapılan metraj hesaplama işlemleri 1 ay veya daha uzun zamanda yapılırken, metraj uygulamaları ile donatı metraj hesaplamaları 1 gün içerisinde yapılabilmektedir. Metraj programları ile yapılan metraj hesaplamaları %100 doğru sonuçlar çıkarmaktadır. Donatı metrajı, donatı adet hesabı ve raporlama işlemleri gerçekleştiren bu programlar ayrıca yeşil defter, keşif özetleri, donatı siparişleri ve kesim listeleri gibi bilgileri de sizlere dakikalar içerisinde sunmaktadır.
Donatı metrajlarında kullanılan bu metraj programları 3 boyutlu projelere ihtiyaç duymadan, prje üzerinden metraj hesaplaması yapmanıza imkan vermektedir. Örneğin metraj programları yazılımları ile elinizdeki projeyi AutoCAD programında açarak kolayca hesaplamalar yapabilirsiniz. Yani AutoCAD metraj çıkarma ile işlerinizi kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken proje üzerinde metrajını çıkarmak istediğiniz alanı kare içerisine alıp enter tuşuna basmaktır. Bu işlemi yapmanız ardından metraj uygulamaları projede varsa hataları bulacak ve bu hataları düzenleyecek. Proje üzerinde eksik bilgi kalmışsa otomatik olarak bu eksiklikleri tamamlayacak ve saniyeler içerisinde ilgili alanın metraj hesabını yapacaktır.

İlgili metraj programları sayesinde AutoCAD, BrissCAD, ZWCAD, G-Star CAD ve benzeri çizim programlarından projelerinizin metrajını çizimden metraj çıkarma yöntemi ile kolay, hızlı ve profesyonel bir şekilde yapabileceksiniz. Metraj programlarının kullanıcılara sunmuş olduğu en büyük avantajlardan biri ise birden falza kişinin yapacağı işi bu programlar aracılığıyla tek bir kişinin yapabiliyor olmasıdır.

Donatı metraj çıkarma işlemlerindeki zorlukları basitleştirmek, uzun çalışma zamanlarını kısaltmak, olası hataların önüne geçmek ve her zaman %100 doğru metraj hesaplamaları yapmak için CB Yazılım tarafından hazırlanmış olan donatı metraj çıkarma programlarını satın alabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-17, 14:54 #14
CBYazilim CBYazilim çevrimdışı
Varsayılan Mimari Metraj ile Çizimden Metraj Çıkarma


Com Mimari metraj yazılımının ilk videosu yayınlandı

2010 yılından günümüze gelen süre içerisinde inşaat sektöründe hızla yayılan ve yer edinen Com Metraj Yazılımları, 2017 yılı itibariyle sektörün mimari metrajlarına yönelik geliştirilen en akıllı metraj programı olan Com Mimari İnce Metraj ve Keşif Yazılımı ile birlikte [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] hesabına akıllı bir çözüm getiriyor. 2010 yılında donatı metrajlarına yönelik akıllı yazılım çözümleri ile girdiğimiz inşaat yazılımları piyasasında 2013-2014 yılları arasında beton, kalıp ve kalıp iskelesi metraj yazılımları ile zirveyi yakalamıştık. Yine o yıllarda Ar-Ge’sine başladığımız ve 2013 yılından günümüze gelen süre içerisinde bazı özel projelerde kullanılan Com Mimari, 2017 yılı içerişinde tüm Türkiye’nin kullanımına açılıyor.COM MIMARI ILE ÇIZIMDEN METRAJ ÇIKARMANIN KURALLARI DEĞIŞIYOR!

Mimari metrajı çıkaracağınız paftanızı her hangi bir CAD yazılımı ile açmanız, metraj hesabının sonucuna ulaşmanız için yapmanız gereken işlemlerin %50’sini tamamlamanız anlamına gelmektedir. Geri kalan işlem ise Com Mimari’ye metrajı çıkarılacak alanı göstermek! Metrajı çıkarılacak alanı kare içerisine alıp enter tuşuna bastıktan sonra Com Mimari, içerisinde bulunan tüm algoritmaları devreye sokarak, mimari proje üzerinden metraj hesabına esas tüm bilgileri otomatik olarak kullanıcısına teslim eder.

COM MIMARI NEDEN ÇIZIMDEN METRAJ ÇIKARMANIN EN AKILLI YAZILIM ÇÖZÜMÜ?

Com Mimari ile metrajı çıkarılacak alanı kare içerisine alıp enter tuşuna bastınız. Peki Com Mimari bu işlemden sonra sizlere nasıl bir çalışma teslim edecek?

Metrajı çıkarılacak alanın mahal adı listelerinden metrekarelerine, doğramaların eşleştirilmesinden, doğramalardan kaynaklanan minha işlemlerine, mahal bazlı kesin hesap niteliğinde döşeme, duvar, tavan imalatlarına ve bu imalatların mahal, daire, kat, blok ve tüm projenin geneline atanmasına kadar olan tüm süreçleri otomatik olarak çıkarmış olacaktır. Ayrıca bu işlem sırasında her mahal için döşeme kalınlıklarından kaynaklanan farklı yükseklikleri de dikkate alır.

AYNI DUVARDA FARKLI YÜKSEKLIKTEKI İMALATLAR VE COM MIMARI METRAJ

Aynı duvarda bulunan ancak, farklı yüksekliklere sahip (mutfak, banyo, wc vb.) yerlerdeki imalatlar için duvar bazlı metraj oluşturur. Kullanıcının bu metrajı oluşturmak için yapması gereken tek işlem, imalatların kotları (yükseklikleri) ve bu kotlara ait imalatların pozlarını seçmesidir.

BENZERLIĞI OLAN YERLERDEKI METRAJ İŞLEMLERI VE COM MIMARI

Benzerliği olan mahal, daire, kat, blok ya da tüm projede benzer olan yerler için ayrı ayrı metraj çıkarılmasına gerek yoktur. Okutma işlemi bittikten sonra Com Mimari kullanıcısına benzer olan mahal, kat, blok ya da tüm projeye bu metrajı atayım mı sorusunu sormaktadır. Kısaca benzer mahaller için 1 defa metraj çıkarmanız, tüm projedeki benzerler için metrajını bitirdiğiniz anlamına gelmektedir.

COM MIMARI METRAJ ILE POZ ATAMA


Metrajı çıkarılacak alanın tüm bilgilerine ulaştık ve sıra poz atama işlemine geldi. Com Mimari, içerisinde bulunan akıllı poz atama sistemi sayesinde 1-2 mouse tıklaması ile tüm mahaller, binalar ya da projenin geneli için poz atamaları otomatik olarak yapılmış olacaktır. Ayrıca, poz ataması yapılan mahallerin döşeme, duvar ve tavanlarında farklılık arz eden imalatlar için müstakil olarak poz silme, poz ilave ve poz değişiklikleri yapılabilir.

MAHAL LISTELI OLUŞTURMA VE COM MIMARI

Com Mimari ile çıkarılan metraj ve poz ataması sonucunda metrajı çıkarılan projenin geneli için otomatik olarak tüm mahal listeleri oluşmuş olacaktır. Bu mahal listeleri kapsamında mahalin adı, mahalin numarası, mahalin döşeme, duvar, tavan metrekareleri, döşeme, duvar ve tavanda kullanılan imalatların pozları ve miktarları ile mahallerdeki doğramaların cinsi, tipi ve boyutlarına göre listeleri otomatik olarak proje üzerine basılmış olacaktır.

YEŞIL DEFTER VE KEŞIF ÖZETI

Com Mimari ile oluşturulan ve poz ataması yapılan imalatların mahal, daire, kat, blok, proje geneli bazında yeşil defter ve keşif özetleri otomatik olarak oluşmuş olacaktır.

BIRIM FIYAT KÜTÜPHANESI

Com Mimari’nin kapsamında akıllı bir birim fiyat kütüphanesi bulunmaktadır. Birim fiyat kütüphanesi kapsamında kamu kurumlarınca yayınlanan geçmiş yıllar ile ilgili yıla ait birim fiyatlar, rayiçler, analizler ile kullandığınız özel pozları tanımlayabileceğiniz (benim pozlarım) kullanıcı dostu bir kütüphane bulunmaktadır. Ayrıca; güncel birim fiyatlar, ilgili kurumlardan satın alınarak kısa bir süre sonra Com Metraj Ekibi tarafından kullanıcılarına sunulacaktır.

DUVAR METRAJI VE COM MIMARI

Mimari kat planları ve ilgili katın betonarme proje kalıp planları süperpoze edildikten sonra Com Mimari ile yapılacak tek okutma kapsamında kiriş altında kalan duvarların yüksekliklerinden kiriş yüksekleri, doğrama boşlukları ve boşluklara ait lentolar Com Mimari tarafından otomatik olarak duvar metrajından düşülerek, duvar cins ve kalınlıklarına göre yine otomatik olarak ayrılarak metraja dahil edilir.

SUBASMAN ALTI İMALATLAR

Yapının subasman altındaki temel altı, temel içi, temel yan yüzü ve temel üstü tüm imalatları ile betonarme perdelerdeki dış yüzey imalatları (su ve ısı izolasyonu vb.), drenaj, hafriyat ve geri dolgu imalatlarına ait yaklaşık 100 kalem imalatın metrajı tek okutmada tamamen otomatik olarak bitmiş olur.

AR-GE SÜREÇLERINDE COM MIMARI

4 yıllık AR-GE süreci içerisinde hedeflediğimiz akıllı metraj programına ulaştığımız Com Mimari, yine AR-GE süreçleri içerisinde şantiyelerin mimami metraj hesabında da Com Metraj Ekibi tarafından aktif olarak kullanıldı. Com Mimari ile aldığımız sonuçları uzun analiz süreçlerinden geçirdikten sonra 2016 yılı sonlarına doğru arayüzler ile buluşturmaya başladık.

İhtiyaç olan nitelikli bilgiye minimum sürede erişip, kullanıcısı üzerinden ciddi bir iş yükünü almış olacak olan Com Mimari, yakın zamanda diğer videoları ile sorulara cevap vermeye devam edecek.

ÖZETLE COM MIMARI NEDIR?

Çizilmiş bir proje üzerinden metraja esas tüm verileri otomatik alabileceğiniz bir metraj sistemidir. Böyle bir metraj sistemi oluşturmak için ileri düzeyde algoritma, bulanık mantığa dayalı yapay zeka ile üst düzeyde mühendislik bilgisinin kullanılması gerekmektedir. Videoda da izleyebileceğiniz üzere metrajları nasıl gruplayacağını, hangi bilgilerin toplanacağı gibi birçok sorunu, Com Mimari metraj otomatik olarak çözümler. Com Platinum ve Com Standard Yazılımları ile proje üzerinde nelerin kolon, nelerin kiriş, nelerin betonarme perde, nelerin döşeme, nelerin temel ve bileşenleri olduğunu nasıl otomatik olarak algılattıysak, yine ileri bir algoritma ile mimari kat planları üzerinden nelerin duvar, nelerin doğrama hatta projedeki doğramaların hangi duvarlara ait olduğu ve ilgili duvardan minha edileceğini gibi sonuçları yine otomatik olarak algılayan çözümler sunarız.

Mimari Metraj Çıkarma Programı Videosu İzlemek için Tıklayınız: [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

Kaynak: [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-04-17, 13:03 #15
CBYazilim CBYazilim çevrimdışı
Post Donatı Metraj Hesabı Neden Zordur? Ne Kazandırır? Ne Kaybettirir?


İnşaat işlerinde donatı (demir), en önemli girdilerdendir. Bu nedenle; maliyet hesaplanırken göz ardı edilemeyeceği gibi, projede kullanılacak gerçek miktarın da doğru olarak belirlenmesi gerekmektedir. Ancak; proje üzerinden doğru metrajının çıkartılması iğne ile kuyu kazmak gibidir. Hem zor, hem de uzun süre almadığından genelde işi öğrensinler diye yeni mezun tekniker veya mühendislere yaptırılan bir iş haline gelmiş, getirilmiştir. Bu nedenle, hem zor, hem sıkıcı, hem de çok zaman harcandığından bıkkınlık veren bir iş olduğundan, genelde zorunlu olmadıkça hiç kimse bu metrajı yapmak istememekte, yapanlar da mecbur kalındığı için yapmaktadır.PURSANTAJ ILE YAPILAN HATALAR

Demir pahalı işteki en önemli girdilerden bir olduğu bilindiği halde uygulamada pursantaj üzerinden ihtiyacın belirlenmesi firmalar ve sektör olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Birçok firmanın sözleşmelerinin tasfiye ve/veya feshedilmesindeki en büyük etken doğru metraj bilgilerine sahip olmadan ihaleleri kazanmalarında kaynaklandığı görülmektedir. Bu denli önemli bir iş kalemi olan demir metrajının neden ve hala pursantajla hesaplanmaya devam edilmektedir? Pursantaj üzerinden neden metraj hesabı çıkarılmamalıdır yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

STATIK PROJE FIRMALARININ ETKILERI

Demir metraj işini zorlaştıran nedenlerden ve önemli olan unsurlardan biri de statik proje firmaları hazırlamış oldukları projeler üzerine genelde donatının adet ve boy bilgilerini yazmamalarından kaynaklanmaktadır. Bunun başlıca nedeni, olası bir sorunla karşılaşıldığında, proje firması olarak hukuki sorumluluğu üzerlerine almak istememelerindendir. Özellikle kamu ihalelerine katılan ve her ay 3-4 ihaleye hazırlanan firmalarda, zaten zor olan demir metraj işinde bir de her bir donatının adet ve boy bilgisi eksikliklerinin teker teker hesaplanması metraj işinin yapılamaz hale gelmesine neden olmaktadır.

PROJE BÜYÜKLÜKLERI VE STATIK ANALIZ PROGRAMLARI ETKILERI

Projeler büyüdükçe ve ihale hazırlık süreleri kısaldıkça [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]nın hesaplanması işini artık hiç kimse yapmamakta, birkaç kolon, perde, kiriş ve döşemenin demir metrajına bakarak işin geneline yönelik bir pursantaj belirleyerek ihtiyaç demir miktarı için ön görüde bulunmaktadırlar. İdareler, proje firmalarının statik analiz programların vermiş olduğu sonuçlara itibar etmek zorunda bırakılmıştır. Statik analiz programları her ne kadar başarılı yazılımlar olsa da statik analiz programlarının metraj yazılımları olmadığı unutulmamalıdır. Bu nedenle; bu programların verilerine itibar edilerek metraj kabulü yapmak hem yanlış hem de sakıncalıdır.

Piyasada mevcut olan statik analiz programlarının vermiş olduğu itibari metraj bilgileri %10 - %35 arasında yanlıştır. Özellikle eğik, ışınsal ve dairesel akslı yapılarda ve kesitten tarif edilen imalatlar (parapet, hatıl, vb..) çirozlar ile kolon, perde ve kiriş etriyelerindeki adet hesaplamalarındaki hatalı bilgileri olduğunu birkaç dakikalık bir incelemenin sonucunda herkesin görmesi mümkündür. Çünkü; metraj hesabının çok daha farklı bir yöntemle yapıldığı göz önünde bulundurulmalıdır. Piyasadaki yerli statik analiz yazılımları, amacı olan analizleri gayet başarılı şekilde yapmaktadırlar. Ancak; bu programların amacının metraj bilgisini vermek olmadığı hususu dikkate alındığında bu hataların nedeni daha iyi anlaşılacaktır.

İNSAN FAKTÖRÜ

Donatı metrajının çıkarılmasına başlandığından bir süre sonra tekrar edilen işlemlerden dolayı insanda dikkat dağınıklığı, sürekli tekrarlanan işlemlerden dolayı da hata riski artmaktadır. Yukarıda anlatılan her detay firmalar için kayıplar doğurmaya başlarken bu makas proje büyüklüğüne göre daha da açılmakta ve çok daha büyük hatalara, yanlışlıklara ve zararlara neden olmaktadır.

METRAJ HATASI DOĞDUĞUNDA NEDEN MÜHENDIS SUÇLANMAMALI?

Metraj işinde çalışan personel suçlanamaz. İnsan doğası gereği algı ve dikkat dağınıklığına çok açıktır. Bu nedenle, %100 doğru metraj sonucu almak neredeyse imkânsızdır. Hatta şöyle bir örnek verecek olursak, donatı metrajı çıkarılan bir paftayı, o metrajı çıkaran mühendise 6 ay sonra verseniz görürsünüz ki çok daha farklı bir sonuçla karşı karşıya kalacaksınız. Burada vurgulamak istediğimiz husus metrajı çıkaranların hatası olmadığı, hataya neden olan unsurun donatı metrajının çıkarılmasındaki zorluklardan kaynaklandığıdır. Aynı proje için yeterli mesleki bilgi ve tecrübeye sahip çok sayıda kişinin hazırlayacağı metrajlarında birbirinden farklı olduğu tecrübe ile sabittir. Bu nedenle; hatalı çıkacağı baştan kabullenilen bir sonuç için teker teker hesaplama yapmak yerine pursantaj ile değer belirlemeye devam edilmektedir.

Pursantaj hesabı çoğunlukla ihale öncesi ve işin başında kullanılmakta, asıl sıkıntı ise inşaatın devamında yaşanmaktadır. İşler ilerledikçe gerçek donatı ihtiyacına bağlı olarak imalat, ihzarat, nakit akış ve sipariş programlarının oluşturulması ve planlamanın yapılabilmesi, donatı kesim planlarının oluşturulması veya hazır donatı siparişlerinin verilebilmesi için sil baştan doğru metrajı elde edebilmek amacıyla çalışmalar yapılmaktadır.

ÇÖZÜMÜ NEREDE ARAMALIYIZ?

Gelişen teknolojinin sunduğu olanaklar ile inşaat sektörüne yönelik çok sayıda yazılım kullanıma açılmıştır. Firmaların son dönemde maliyetlerini düşürmek ya da kontrol altına almak amacıyla satın aldığı yazılım lisansları, hız, verim ve karlılık açısından yüksek kazanç olanakları sunmaktadır. Bu doğrultuda sektörde kullanımı yaygınlaşan Com Platinum, donatı metrajlarına yönelik geliştirilen İLK ve TEK profesyonel yazılım çözümüdür. DWG formatındaki statik projeleri otomatik olarak tarayan Com Platinum, metraj hesabı ile birlikte yeşil defter ve keşif özetlerini de otomatik olarak oluşturur. Donatı sipariş ve kesim listelerini de eş zamanlı olarak hazırlayan Com Platinum, donatı paftalarında donatı adet ve uzunluk bilgileri olmasa bile %100 başarı sağlar.

YAPAY ZEKA VE MÜHENDISLIK

Com Platinum, içerisinde bulunan yapay zeka ve mühendislik ile statik projelere mühendis gözüyle bakar. TS500 ve Deprem Yönetmeliği’ni de gerekli olduğu zaman devreye sokabilen Com Platinum, donatı paftalarında adet ve uzunluk bilgileri olsa dahi tekrar kontrol eder ve yanlış yazılmış bilgileri kullanıcısına gösterir. Kullanıcının talebi doğrultusunda paftadaki yanlışları düzelten Com Platinum, donatı metraj hesabını kökten çözen profesyonel bir yazılım çözümüdür.

VERI TABANI VE RAPOR FORMATLARI

Com Platinum, çıkarılan tüm metraj hesabını profesyonel veri tabanlarında sakalar. İçerisinde bulunan yapı ağacı ile her şantiye ya da birbirinden ayrı dosyalarda saklanır. Ayrıca Com Platinum, donatı raporları için ülkemizde kabul görmüş rapor formatlarını kullanır. Excel ya da PDF aktarma özellikleri ile bitirilen metraj hesabı anında raporlanır ve excel ya da PDF’e aktarılabilir.

COM METRAJ YAZILIMLARI ŞANTIYELERI

Com Metraj Yazılımları, ülkemizde yapılmış ve yapımı devam eden birçok şantiyede aktif olarak görev almaktadır. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan entegre sağlık kampüslerine, ceza evleri projelerinden toplu konutlara, spor komplekslerinden camii projelerine kadar birçok projede metraj hesabını noktalamıştır. Yalnızca 2016 yılı içerisinde 15.000.000 m2’nin üzerinde metraj hesabını bitirmiş olup yeni şantiyelerde görevini yapmaya devam etmektedir.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
autocad, bir, Çıkarma, donatı, için, ile, inşaat, kalıp, metraj, metrajı, olan, platinum, programları, tüm, yazılım

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 13:09
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016