Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 17-03-06, 10:18 #1
especulador especulador çevrimdışı
Arrow Antalya / Yarışmaya Katılım Konusu


Arkadaşlar size 22 yıldır yaşadığım güzelim antalya yı tanıtmaya çalışıcam. Yanlış bişey yazmışsam önce bana PM atın rezil olmayayım. : D
Antalya, yılda ortalama 300 güneşli günü, 18.7 derece yıllık sıcaklık ortalaması ile yılın 12 ayı turizm hareketlerine açık, ender bölgelerden birisidir.Yüzölçümü: 20.815 km² , 2000 yılındaki nüfusu 1 milyon 719 bin 751 dir. Antalya her ne kadar isminde kahraman yazmasada kahraman bir ildir, kendi kendine italyanları kovmayı bilmiştir.5 Temmuz 1921 Antalya'nın İtalyan işgalinden tamamen kurtuluş günüdür.

Antalya'nın tarihinden başlarsak herhalde yanlış yapmamış olurum.Merak etmeyin uzun sürmeyecek kısa geçicem. Yaygın bir inanışa göre bundan 2000 yıl kadar önce Bergama Kralı II.Attalos en gözde akıncılarından yeryüzünün cenneti”ni bulmalarını istemişti. “Gidin, bana bu yeryüzü üzerinde öyle bir yer bulun ki, bütün kralların, bütün hükümdarların gözü kalsın. Öyle bir yer bulun ki, hiç kimse gözünü ordan ayıramasın. Gidin bana yeryüzünün cennetini bulun.” diye emir vermiş , sonunda torosların gizlediği eşsiz antalya ortaya çıkarılmıştır. bu arada ilk bulunduğunda antalyaya 'Attaleia” adını vermişler daha sonra “Stelai”, “Satalya”, “Adalya” ve “Antalya” olarak değiştirilmiş.

Antalya hem tarihi ve doğal güzellikleriyle herkesin gözde yeridir.Yaz ve kış turizminde yerli ve yabancı turistin ilk tercihidir.bunun sebebini yazmaya ömür yetmez çok sebebi var.
Ama ben sizin için birkaç tanesini sıralayayım....

Antalya sahip olduğu arkeolojik ve doğal güzellikler sayesinde "Türk Rivierası " adını almıştır. Deniz, güneş, tarih ve doğanın sihirli bir uyum içinde bütünleştiği Antalya, Akdeniz'in en güzel ve temiz kıyılarına sahiptir. 630 km. uzunluğundaki Antalya kıyıları boyunca, antik kentler, antik limanlar, anıt mezarlar, dantel gibi koylar(abartı yok) ;P, kumsallar, yemyeşil ormanlar ve akarsular yer alır.

Palmiyelerle sıralanmış bulvarları, uluslararası ödül sahibi marinası, geleneksel mimarisi ile şirin bir köşe oluşturan Kaleiçi ve modern mekanları ile Türkiye'nin en önemli Turizm Merkezi olan Antalya, Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası Plaj Voleybolu, Triathlon , Golf Müsabakaları, Okçuluk, Tenis, Kayak yarışmaları vb. etkinliklere, 1995 yılında açılan Antalya Kültür Merkezi ile de plastik sanatlar, müzik, tiyatro, sergi gibi birçok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Size bu güzelliklerden birkaç tanesini göstereyim çok merak etmeyin
Yazıya tarihten başladık fotoğraflarda da tarihi yerlerden başlıyorum

[IMG]http://img59.**************/img59/4274/alanyakalesiresize3mo.th.jpg[/IMG]
ALANYA KALESİ: Zamanımıza kadar korunan tek selçuklu kalesidir. 1225 yılında roma kale kalıntılarının yerine selçuklu sultanı alaaddin keykubat tarafından yeni bir kale yaptırılmıştır.83 kule ve 140 burca sahip , 6.5 km uzunluğa sahip üç sıra surlarla çevrili olan kale bütün olarak iç ve dış kale bölümlerinden oluşur ayrıca su ihtiyacı için içersinde 400 e yakın sarnıc vardır.Kalenin surları yer yer denizden 250 metre yüksekliğe ulaşır. Aya Yorgi kilisesi, Kanuni Sultan Süleyman camii, Akşabe Sultan türbesi selçuklu hamamı, arasta, bedesten, Sitti Zeynep türbesi, Sultan Alaaddin sarayı, irili ufaklı sarnıçlar, deniz feneri ve zindandan oluşan kale bir tarih hazinesidir.

Bölgede anlatılan bir rivayete göre "Bizans devrinde iki suçlunun burada güreştirilip, mağlup olanın hasmı tarafından denize atıldığı, yenen suçlunun ise buradaki zindandan bir süre sonra çıkarılarak son bir şans tanındığı, eline verilen üç taştan birini denize düşürmesi halinde affedildiği, beceremez ise çuvala konup kayalıklara veya mancınık ile denize atıldığı" yerdir.Atılan taşın hava akımı ve yer çekimi nedeniyle denize düşürülmesinin çok zor olduğu bir yerde, günümüzde bu rivayetten kaynaklanan dilek tutarak taş atma geleneği yabancı ve yerli turistler tarafından sürdürülmektedir.ben tekniğini kaptım ; )

[IMG]http://img59.**************/img59/2509/side9wu.th.jpg[/IMG]

SİDE
: Antalya-Alanya karayolunun 72. km'sinden güneye dönen yol,sizi 6 km sonra günümüzün en tanınan turizm merkezlerinden Side'ye ulaştırır


[IMG]http://img20.**************/img20/7348/aspendostiyatrosuresize1em.th.jpg[/IMG]
ASPENDOS ANTİK TİYATROSU: Antalya-Alanya karayolunun 44 km.'sinden kuzeye dönen yolun 2. km'sinde yer alır.Aspendos Tiyatrosu, gerek mimari özellikleri gerekse iyi korunması ile Roma devri tiyatrolarının günümüzdeki en seçkin temsilcilerinden biridir.15000 kişiliktir...(ayakta kapasitesiymiş) : )

[IMG]http://img20.**************/img20/5544/antalyaperge2vg.th.jpg[/IMG]
PERGE: Antalya şehir merkezinin 17 km. doğusundaki, Aksu sınırları içinde yer alan Perge, sadece bölgenin değil tüm Anadolu'nun en düzenli Roma dönemi kentlerinden biridir.Yaklaşık 12.000 kişi kapasitesindeki yapı, sahne binasının zengin mermer dekorasyonu ile ünlüdür.

BURAYA KADAR İL MERKEZİ DIŞINDA Kİ YERLERDEN BAHSETTİM SIRA MERKEZE GELDİ.

[IMG]http://img105.**************/img105/4059/saatkulesi2uj.th.jpg[/IMG]
SAAT KULESİ: antalya nın en eski yapılarından olup şu an çarşının merkezi kabul edilmektedir.genelde buluşmalar saat kulesinin önünde olur lazım olabilir iyice bakın bence : )

[IMG]http://img20.**************/img20/9603/antalyahadriansgate4eg.th.jpg[/IMG]
HADRİANUS KAPISI(ÜÇKAPILAR):Bu kapı, bir zamanlar orada bulunan bir yazıta göre, 130 yılında Roma İmparatoru Hadrianua’nun kenti ziyareti onuruna yapılmış ve bu kapıya imparatorun adı verilmiştir. Üç gözlü kapısından dolayı Antalya’da “Üç Kapılar” diye bilinir hadrianus derseniz aval avala bakar millet : D .100 sene önce falan kapının an alt seviyesi yolla berabermiş artık 2-3 metre aşağıda yani o kadar yol yapılmışki üst üste 2-3 metreyi bulmuş.

[IMG]http://img20.**************/img20/2860/antalyakaleicimarina78kw.th.jpg[/IMG]
KALE İÇİ: burası eski antalya denen şu anda zaten tam merkezi olan bölgedir(semt dicem ama değil) çok güzel tarihi bahçeli evler var.ama geneled işyeri oldu artık ya da bar-cafe falan,meşhur çiçek pasajı buradadır(barlar sokağı).Turitler genelde tarihi evleri falan görmeye geldiğinden kaleiçine ,her yer halıcı , restaurant ya da küçük hediyelik eşyalar satan dükkanlarla doldu.eskisi gibi değil. Resimde ayrıca antalya limanınıda görüyosunuz alt t
arafa iyi bakın
[IMG]http://img231.**************/img231/9310/kaleiiciyatlimani8nw.th.jpg[/IMG].dur göremiyosanız bi resim koyayım , çekinmeyin ya rahat olun. ; )


[IMG]http://img231.**************/img231/1953/cumhuriyetmeydan3052ct.th.jpg[/IMG]
YİVLİ MİNARE ve ATATÜRK ZAFER ANITI:Aşağıda hem anıtı hem de antalya nın sembollerinden yivli minareyi görmektesiniz. bu anıt cumhuriyet meydanında bulunmaktadır zaten resim tam meydanın oratasından çekilmiş.Saat kulesi için söylediklerim aynen cumhuriyet meydanı içinde geçerli lazım olur iyi bakın fotoğrafaBİRAZDA DOĞAL GÜZELLİKLERDEN BAHSEDELİM

[IMG]http://img20.**************/img20/2334/antalyadudenfalls15aw.th.jpg[/IMG]
YUKARI DÜDEN ŞELALESİ:"İskender Şelalesi" de denilen bu şelale, şehir merkezinin kuzeyinde olup merkeze 10 km uzaklıktadır. Şelalenin bulunduğu yer sık ağaçlı ve yemyeşil görünümü ile cenneti andırır. 20 m yükseklikten dökülür.unutmadan hani türk filmlerinde bizans hazineleri bi şelalenin arkasından çıkartılırya Cüneyt amcamın filmlerinde ,orası burası işte mağaraya inilerek şelale arkadan da izlenebiliyo
[IMG]http://img20.**************/img20/8687/antalyalara1wz.th.jpg[/IMG]
AŞAĞI DÜDEN ŞELALESİ:şehir merkezinde karpuzkaldıran askeriye bölgesine yakın bi mevkidedir. Larada denize dökülen çay nerde diye sordunuz mu hemen gösterirler , zaten sesi de duyarsınız.falezlerden denize dökülürken dehşet bi manzarası var.

[IMG]http://img20.**************/img20/7679/antalyakoprulukanyon2ja.th.jpg[/IMG]
KÖPRÜLÜ KANYON: Rafting tutkunu arkadaşların kesin uğraması gereken bir yer ben hayatımda da bu kadar yusufladığımı hatırlamıyorum. tavsiye ederim siz de yusuf yusuf olun.

[IMG]http://img20.**************/img20/1906/antalyakursunlufalls7ly.th.jpg[/IMG]
KURŞUNLU ŞELALESİ: ; Antalya merkezine 25-30 km mesafede olan şelale aynı zaman da çok da güzel 33 hektarlık bir piknik alanıdır.Piknik alanı içinde; manzara seyir teraslan, çocuk parkı, restoran, otopark, gezinti patikaları vardır. gerçekten harika bi yer.

[IMG]http://img211.**************/img211/9900/manavgatselalesi23sf.th.jpg[/IMG]
MANAVGAT ŞELALESİ: ismini bulunduğu yerden alır(manavgat ilçesi) çok fazla yükseklikten akmasada geniş bi alandan aktığı için güzel bi görüntü oluşturur. Şelalenin etrafındaki lokantalarda taze balık yemenin zevkini başka bir yerde bulabileceğinizi pek sanmıyorum.

DAHA ANLATILACAK O KADAR YERİ VAR Kİ HANGİSİNİ YAZAYIM DİYE ÇOK KARARSIZ KALDIM. BUNU Bİ BELİRTEYİM

BİR DE EN SON ŞU RESME Bİ BAKIN LÜTFEN.

[IMG]http://img20.**************/img20/5623/kentcografya5zh.th.jpg[/IMG]

EĞER HEPSİNİ OKUDUYSANIZ KIVAMA GELDİNİZ DEMEKTİR EN YAKIN ZAMAN DA ANTALYA' YA BEKLİYORUM
bye bye
__________________

Mesajı son düzenleyen especulador ( 17-03-06 - 11:02 ) Neden: başlık
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-06, 12:41 #2
mutluyigit mutluyigit çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Antalya / Yarışmaya Katılım Konusu


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen especulador
Bölgede anlatılan bir rivayete göre "Bizans devrinde iki suçlunun burada güreştirilip, mağlup olanın hasmı tarafından denize atıldığı, yenen suçlunun ise buradaki zindandan bir süre sonra çıkarılarak son bir şans tanındığı, eline verilen üç taştan birini denize düşürmesi halinde affedildiği, beceremez ise çuvala konup kayalıklara veya mancınık ile denize atıldığı" yerdir.Atılan taşın hava akımı ve yer çekimi nedeniyle denize düşürülmesinin çok zor olduğu bir yerde, günümüzde bu rivayetten kaynaklanan dilek tutarak taş atma geleneği yabancı ve yerli turistler tarafından sürdürülmektedir.ben tekniğini kaptım ; )
orada hava akımı değil optik bir göz yanılması vardır. ancak yuvarlak, yassı su taşlarıyla yetiştirmek mümkündür. önceden bu heyecan verici şey çok daha tehlikeliydi. şuan demirler sayesinde aşağıya düşme tehlikesi kalmadı. dengeyi kaybetme ihtimali vardı önceden...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-03-06, 15:42 #3
Greys anatomy Greys anatomy çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Sadece güneyin değil bütün dünyanın en güzel memleketi ANTALYA


mükemmel bir yer kardeşim paylaşım için saol selamlar
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-03-06, 04:55 #4
discoman discoman çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Sadece güneyin değil bütün dünyanın en güzel memleketi ANTALYA


eline koluna sağlık kardeşim güzel bir yazı olmuş...
Bu arada İncekum'un dalgaları harikadır;
üstünden atlamanın zevki de bambaşka...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-04-06, 11:42 #5
LimpBizk7t LimpBizk7t çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Sadece güneyin değil bütün dünyanın en güzel memleketi ANTALYA

cok gusel yerlerde nem bizi bozuyo alıskın degiliz ama sevdigim war antalyada gitcem nasipse.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 03:32
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2016