Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 25-07-15, 14:11 #1
Rui Ravara Rui Ravara çevrimdışı
Varsayılan Atatürk'e Atılan O İftirada Çürüdü“SHEMA YISRA’EL, ADONAI ELOHENU, ADONAI EHAD!”

yani “Dinle ey İsrail, Rabbin olan Tanrı tektir”) demiştir. Bu dua yahudilerin ünlü Shema duasıdır..Bu iddiayı ileri sürenlerin en büyük "kanıt"ları, Hillel Halkin tarafından yazıldığı söylenen bir yazı. İnternette " WHEN KEMAL ATATURK RECITED SHEMA YISRAEL" gibi bir arama yaparsanız bu yazıya ulaşmanız mümkün.

Şimdi gelelim bu yazıdaki saçmalıkları irdelemeyee...

Hillel Halkin, İsrail Başkanı Ezel Weizman'ın sözcüsü Batya Kenan'a soruyor telefonda; "Başkan Weizman, Atatürk'ün Yahudi ataları olduğunu ve çocukken ona İbrani duaları öğretildiğini biliyor mu?". Batya Kenan şaşkın bi şekilde "Tabi tabi" diyor, Hillel teşekkür edip kapatıyor telefonu. Sonra birkaç dakika sonra tekrar arıyor Batya Kenan'ı, Batya da "İyi ki tekrar aradınız, o bilgiyi tam olarak nereden aldınız" diyor. Hillel şaşırıyor tabi, az önce "Tabi tabi" diyen Batya değil miydi, bu bilgi başkanın ofisinde zaten olsa gerek diyor. Batya itiraf etmek zorunda kalıyor: "Aslında bu bilgi bizde yok... Sizdeki bilgiyi fakslayabilir misiniz?". Hillel abimiz de kırmıyor, fakslıyor tabi bilgiyi...

SAÇMALIK-1: İstihbarat konusunda dünyanın sayılı devletlerinden biri olan İsrail'in, Orta Doğu'da sözü geçen devletlerden birinin-Türkiye'nin kurucusunun (Atatürk) Yahudi olduğundan haberi yok! Bunu bir gazeteci onlara bildirmese, belki de hiç öğrenemeyecekler :-))

Yazının kalanında Hillel başlıyor İsrail Başkanı'na yolladığı "hikayeyi" biz sevgili okurlarına anlatmaya... Diyor ki, "Atatürk'ün Yahudi olduğu konusu, biyografi yazarları tarafından asla ciddiye alınmamıştır. Danıştığım 6 biyografi yazarının hiçbiri böyle bir spekülasyondan bahsetmedi bile."

SAÇMALIK-2: Eee? Daha ne kasıyosun Hillel abi? Kimsenin böyle zırva bir iddiayı ciddiye aldığı yok, sendeki bu azim niye :-)

Devam ediyor Hillel, "dönme"leri anlatıyor, bunların Sabetaycılığın alt kolu olduğunu söylüyor. Selanikte bol bol bulunduklarından bahsediyor. Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'nin de dönme olduğunu iddia ediyor, çünkü annesi Zübeyde Hanım onu İslami bir okula göndermek isterken babası önce buna razı olmuş görünüyor ama sonra onu askeri okula gönderiyor. Dışarıdan Müslüman geleneklerine saygılı görünüp içinden alay ediyor olmak tipik bir dönme davranışıdır diyor Hillel.

SAÇMALIK-3: Hillel abinin burada atladığı önemli bir konu var, Sabetay Sevi'nin 17.kuralına göre Sabetaycılar kendilerinden olmayan biriyle evlenemezler! Eh Zübeyde Hanım'ı da Müslüman ilan ettiğine göre, demek ki Ali Rıza ya Sabetaycı değil, ya da oldukça "asi" bir Sabetaycı :-)
Şimdi bazılarınız Sabetaycılığın kurallarını nereden bildiğimi sorabilir, bunu da ayrı bir yazıda anlatırım ;-)


Sonra İbrani gazeteci-yazar Itamar Ben-Avi'den bahsediyor Hillel, onun yazdığı bir kitabından alıntılar yapmaya başlıyor. Biz de başlayalım... Itamar, 1911'de bir sonbahar akşamında Kudüs'teki Kamenitz Otel'de takılırken otel sahibi ona Atatürk'ü gösteriyor, tanıyor musun fln diyor, bizimki de yok deyince anlatıyor Atatürk'ü, bizimki de onunla tanışmak istediğinden bahsediyor... Atatürk'le 2 görüşmeleri oluyor, ilkinde Atatürk ona "Ben Sabetay Sevi'nin torunlarındanım - gerçi artık gerçek bir Yahudi sayılmam, fakat bu peygamberin ateşli bir hayranıyım. Bana göre bu ülkedeki her Yahudi onun yoluna girmekle iyi eder" diyor.

SAÇMALIK-4: Bir anlığına gözlerimizi kapatıp Atatürk'ün işi gücü bıraktığını ve 1911 sonbaharında Kudüs'e gidip otellerde takıldığını varsayalım. Atatürk "Artık gerçek bir Yahudi sayılmam" diyor. Şimdi bu durumda, Yahudi mi oluyor, başka bişey mi?

10 gün sonra, aynı otelde bi kere daha görüşüyorlar. Atatürk bu defa evindeki eski bir İbranice kutsal kitaptan bahsediyor, babasının zamanında bi hoca getirerek ona bu kitabı okumayı öğrettiğini söylüyor, hala bazı kelimeleri hatırladığını söylüyor, "Mesela..." diyor, biraz düşünüyor, sonra hatırlıyor: "Shema Yisra'el, Adonai Elohenu, Adonai Ehad!" diyor. Bizimki de "o bizim en önemli duamızdır" diyor. "O benim de gizli duamdır" diye yanıtlıyor Atatürk...

SAÇMALIK-5: Bu saçmalık yıldızlı 10'u hak ediyor valla :-) Şimdi, Atatürk'ün Yahudi olduğu iddia edilen bir yazı bu, değil mi? Ama bana sanki bunun tam tersini anlatıyormuş gibi geliyor. Atatürk "gizli dua"sını bile düşünüp düşünüp ancak hatırlıyor, şaka gibi :-)) İşin tuhafı, bunca konuşmadan sonra Itamar abimiz dönüp de "Kardeşim sen nasıl Yahudisin, en önemli duanı bile düşün taşın anca hatırlıyorsun, yeme beni" demiyor :-)

Hillel Halkin yazının ilerilerinde başlıyor biraz dönmeleri tanıtmaya, diyor ki "Daha çok Selanik'te olan ve sayıları 1 Dünya Savaşı arifesinde 15.000'i bulan dönmeler, sadece kendi aralarında evlenirlerdi".

SAÇMALIK-6: Yok yok, bu Hillel'in kafası iyice karışmış. Yahu bu Sabetaycılar kendi aralarında evleniyorsa Ali Rıza Efendi neden Zübeyde Hanım'la evlendi?! Ben kendisiyle çelişen adam gördüm ama, bu kadarına pes :-)


__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-07-15, 14:12 #2
Jips Jips çevrimdışı
Varsayılan C: Atatürk'e Atılan O İftirada Çürüdü


Yahudi olmuş, ARAP!!! olmuş umrumda değil, sonuca bakalım değilmi:=) teşekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-09-15, 13:52 #3
Belhive Belhive çevrimdışı
Varsayılan C: Atatürk'e Atılan O İftirada Çürüdü


Türkiyenin %40 ı beyin organından yoksun oldukları için, tarikatların, müridlerin sözleriyle ATATÜRK e düşman yetiştirilmiştir.
Ama unuttukları bir şey var; yatıp kalkıp dua etsinler o büyük öndere.
ALLAH vesile kıldı ve Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyetini kurdu.
Atatürk, silah arkadaşları ve halkımız canları pahasına bu vatanı korudular.
Şu an geldiğimiz durum gerçekten içler acısı.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-09-15, 16:18 #4
WassagoTurk WassagoTurk çevrimdışı
Varsayılan C: Atatürk'e Atılan O İftirada Çürüdü

Hristiyan diyorlardı o tutmayınca buna sardılar sanırım
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-10-15, 04:02 #5
Stealasten Stealasten çevrimdışı
Varsayılan C: Atatürk'e Atılan O İftirada Çürüdü

Budist olsun isterse. Herkesin dini kendine, isteyen istediği dine inanır. Beyaz peynire tapıp sabah kahvaltısında yesin isterse.

Ben ülke için yaptıklarına bakarım. Kimsenin dini seçimi bizi ilgilendirmez.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-10-15, 20:24 #6
Turhan BEY Turhan BEY çevrimdışı
Varsayılan C: Atatürk'e Atılan O İftirada Çürüdü

Daha yazılan, çizilen, söylenen o kadar çok şey var ki...
Sadece hepsi boş laf, aslına bakarsak gereken bilgileri gereken kişiler olarak biliyoruz. O bize yeter. Lafla peynir gemisi yürümüyor arkadaş, bunu bi' öğretemedik.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-18, 02:56 #7
Clumsy Girl Clumsy Girl çevrimdışı
Varsayılan C: Atatürk'e Atılan O İftirada Çürüdü

Atatürk'ün Yahudi olduğu iddiası yeni değil, 1920'lere kadar gidiyor:

New York Tribune (1921): https://chroniclingamerica.loc.gov/l...ed-1/seq-1.pdf


Literary Digest (1922): https://books.google.com.tr/books?id...iCARUQ6AEITTAG


Philippine Magazine (1922): https://books.google.com.tr/books?id...dFAvMQ6AEITjAG


The National Jewish Monthly (1923) https://books.google.com.tr/books?id...VnDGwQ6AEIRTAE


Admission of Near East Refugees (1923) https://books.google.com.tr/books?id...VnDGwQ6AEINzAC

Mesajı son düzenleyen Clumsy Girl ( 08-11-18 - 02:59 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-11-18, 11:02 #8
IKeysi IKeysi çevrimdışı
Varsayılan C: Atatürk'e Atılan O İftirada Çürüdü

Mustafa Kemal ATATÜRK`e bugüne kadar yapılan bütün iftiralar zaten çürümüştür ve çürümeye devam edecektir.ATATÜRK düşmanlarına inat,şunu`da şuraya bırakayım.


  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
bir, diyor, hillel, yahudi, sonra, batya, yok, tabi, atatürk, atatürkün, şimdi, bahsediyor, ona, ediyor, rıza, bilgiyi, halkin, gibi, söylüyor, bizimki, olduğunu, zübeyde, ali, ama, değil

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 15:59
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018