Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 14-08-22, 12:49 #1481
CrownHack CrownHack çevrimdışı
Varsayılan C: Aşk İle İlgili Genel Tavsiyeler Vermek İsteyenler Buraya(Başka Konu Açmayınız)

5 Sevgi Dili: Birincil Sevgi Dilinizi Biliyor Musunuz?


İlişkilerinizde hissettiğiniz duygular ya da partnerinize duyduğunuz sevgi, nasıl ifade edildiği ya da algılandığı ilişkili olarak aranızdaki bağa etki eder. İlişki danışmanı Gary Chapman, 1992 yılında “Beş Sevgi Dili: Sevdiğiniz İnsana Yürekten Bağlılığınızı Nasıl İfade Edersiniz” isimli kitabında 5 sevgi dilinden bahseder. Günlük yaşam koşuşturmasında ya da alışılmış bir ilişki düzeninde sevgiyi ifade etmek gözardı edilebilir. Chapman, herkesin sevgiyi alma ve verme dilinin farklı olabileceğini, hem kendi sevgi dilinizi hem de partnerinizin sevgi dilini bildiğiniz takdirde daha derin ilişki bağları kurabileceğinizi söyler. Kendinizin ve partnerinizin sevgiyi nasıl deneyimlediğini belirten, birbirinizi daha iyi tanımanızı ve daha derin bağlar kurmanızı sağlayan 5 sevgi dili hakkında bilmeniz gerekenleri araştırdık.

Sevmek ve sevilmek insan yaşamındaki en temel, en önemli kavramlardan biridir. Henüz dünyaya geldiğimiz andan itibaren sevgi ihtiyacımız başlar. Tıpkı beslenmek gibi sevildiğini hissetmek de bir bebeğin temel ihtiyaçlarından biridir ve bu ihtiyaç yaşam boyunca varlığını korur. Mutluluğu, sevginin varlığına bağlar, sevildikçe ve sevdikçe kendimizi daha mutlu hissederiz. Sevgi, ne kadar temel ve evrensel bir kavram olsa da zaman zaman eksikliği hissedilebilir. Partnerimizin bizi sevmediğini düşünebilir, sevilmediklerini hissettiklerine dair yorumlar alabiliriz. Bu durum ise sevgiyi ifade etme ve algılama dilimizle ilişkilidir.

Yazar, konuşmacı ve danışman Gary Chapman, 5 farklı sevgi dilinden bahseder; onay sözleri, kaliteli zaman, hediye alma, hizmet eylemleri ve fiziksel temas. Bu 5 sevgi dili, sevgiyi ifade etmenin ve almanın beş farklı yoludur. Herkes bu 5 sevgi dilinden biraz da olsa barındırır, ancak her bireyin baskın bir sevgi dili vardır. Kendinizin ve ilişki içerisinde olduğunuz kişilerin birincil sevgi dilini keşfetmek ve bu dili düzenli olarak konuşmak, birbirinizin ihtiyaçlarını daha iyi anlamanızı, gelişiminizi ve daha derin bağlar kurmanızı destekleyebilir.

Gary Chapman’ın 5 sevgi dili testine bu linkten ulaşabilir, birincil sevgi dilinizi öğrenebilirsiniz.

1. Onay sözleri
Baskın sevgi dilinizin onay sözleri olması, sevginizi sözlerle gösterdiğiniz ve sevildiğinizi sözlerle anladığınız anlamına gelir. Bu sevgi diline sahip insanların sözlü cesaretlendirmeye, yaptıklarının takdir edilmesine ve duyguların çok açık bir şekilde dile getirilmesine önem verdikleri söylenir. Bu sevgi diline sahip biri ile ilişki içerisindeyseniz de benzer şekilde, duygularınızı ve sevginizi dile getirerek göstermeniz faydalı olabilir.

2. Kaliteli zaman
Sevgi dili kaliteli zaman olan insanlar, partnerleri aktif olarak onlarla vakit geçirdiğinde ve her zaman bir arada olmaya hazır olduğunda sevildiklerini hissederler. Karşılarındaki kişinin aktif bir dinleyici olmasını bekler, sevdiklerini de benzer şekilde ifade ederler. Birincil sevgi diliniz kaliteli zaman ise, sevildiğinizi en çok partnerinizle ortak bir aktivite yaparken hissedebilirsiniz. Benzer şekilde karşınızdaki kişinin sevgi dili kaliteli zaman ise, onu sevdiğinizi göstermek için aktiviteler planlamak, baş başa zaman geçirmek ve tüm dikkatinizi karşınızdaki kişiye vermek aranızdaki ilişkinin derinleşmesine yardımcı olacaktır.

3. Hediye alma
Birincil sevgi diliniz hediye almak ve vermek ile ilişkili ise, görsel sevgi sembollerinden ve somut göstergelerden etkilendiğiniz söylenebilir. Partnerinizin size hediye alması, büyük ya da küçük elinde bir paketle belirmesi sevildiğinizi hissetmenizi sağlıyor olabilir. Bu kişiler için hediye maddiyatla ilişkili değildir, hediyeyi sevginin bir sembolü olarak görür ve somut olarak deneyimlemek isterler. Benzer şekilde sevgilerini de hediye alarak gösterir, hediye seçerken dikkatli düşünür, ilişkiyi temsil eden duygusal bir nesne seçimi yaparlar. Sizin ya da partnerinizin sevgi dili hediye alma ise, anlamlı somut hediyelerle birbirinizi sevdiğinizi ifade edebilirsiniz.

4. Hizmet eylemleri
Sevgi diliniz hizmet eylemiyse, karşınızdaki kişinin size destek olmasından hoşlanırsınız. İlgi görmek, sorumluluklar konusunda desteklenmek, zaman ayırmak ve önceliklendirmek sevgiyi alma ve verme biçimlerinizdendir. Örneğin, hasta olduğunuzda size çorba getirilmesi ya da sabahları sizin için kahve yapılması sevildiğinizi hissetmenizi sağlar. Birincil sevgi dili hizmet eylemleri olan kişiler, eylemlerin kelimelerden daha yüksek sesle konuştuğuna inanır, sevgilerini eylemlerle ifade ederler.

5. Fiziksel temas
Sevgi dili olarak fiziksel temasa sahip insanlar, öpüşmek, el ele tutuşmak, kanepede sarılmak ve seks gibi fiziksel sevgi belirtileri aracılığıyla sevgiyi verir ve alırlar. Birincil sevgi dili fiziksel temas olan insanlar için temas duyguların güçlü bir ifadesi olarak değerlendirilir. Örneğin, uzun zamandır görüşmediğiniz bir kişinin size sözlü bir şekilde özlediğini belirtmesinden ziyade sıkı bir kucaklaşmayı tercih edebilirsiniz. Benzer şekilde, sevdiğiniz insanlara sürekli dokunarak, sarılarak ya da temas halinde olarak sevginizi ifade etmek isteyebilirsiniz.

Ebeveynlerinizle, çocuğunuzla ya da partnerinizle ilişkilerinizde zaman zaman sevilmediğinizi hissedebilir, sevginizi gösteremediğinize dair şikayetler alabilirsiniz. İlişkilerin zedelenmesine sebep olabilecek bu karşılıklı suçlama hali yerine kendinizi ve partnerinizi tanımaya zaman ayırmak faydalı olabilir. Birincil sevgi dilinizi bilmek, karşınızdaki kişiye sevginizi nasıl gösterdiğinizi ve ne zaman sevildiğinizi hissettiğinizi anlamanızı sağlar. Partnerinizle beraber bu testi çözüp sonuçları birbirinizle paylaşarak birbirinizin sevgi dilini öğrenebilir, bu sayede, duygularınızı ifade ederken karşılıklı olarak ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurabilirsiniz. https://livetobloom.com/5-sevgi-dili...liyor-musunuz
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-08-22, 23:57 #1482
CrownHack CrownHack çevrimdışı
Varsayılan C: Aşk İle İlgili Genel Tavsiyeler Vermek İsteyenler Buraya(Başka Konu Açmayınız)

  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-08-22, 01:56 #1483
CrownHack CrownHack çevrimdışı
Varsayılan C: Aşk İle İlgili Genel Tavsiyeler Vermek İsteyenler Buraya(Başka Konu Açmayınız)

  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-22, 21:10 #1484
CrownHack CrownHack çevrimdışı
Varsayılan C: Aşk İle İlgili Genel Tavsiyeler Vermek İsteyenler Buraya(Başka Konu Açmayınız)

Nişan ve söz olayı olmadan direkt evlenmek mantıklı mı?
Birbirinizi tanıma sürecini zaman kaybı olarak görmeyin. Ülkemizde gerçekleşen evliliklerin yaklaşık 3'te 1'i boşanma ile sonuçlanıyor. Ancak bu tanıma süreci mutlaka nişan adı altında gerçekleşmeyebilir. Karşılıklı anlaşarak pratik çözümler bulabilirsiniz. Kendi aranızda yüzük takabilir, ilişkinizi bu yeni aşamada biraz daha test edebilirsiniz (eğer flörtü sürdürmek aileleriniz ve çevreniz açısından zor oluyorsa). Büyük ve şaşalı törenler yapmak zorunda değilsiniz. Ancak çabuk verilen evlilik kararları sizi ileride başka zorluklarla ve kayıplarla baş başa bırakabilir.

Geleneklerimiz her zaman mutluluğumuza hizmet etmese de toplum yararına belli amaçlar taşımaktadır. Geleneklere körü körüne bağlanmak değil onların yararlı yanlarını kabul etmek daha doğru bir yaklaşım olur. Zira, gelenekler de zamanla değişime uğrarlar. Ancak son dönemde gelenek adı altında çiftleri hem maddi hem manevi olarak zora sokan şeyler yapılıyor. Evlilik teklifi, nişan, kına, düğün gibi aşamalar son derece abartılıyor. Bu konularda tuzağa düşmemek için çiftlerin birbirleriyle oturup anlaşmalarını, sevgilerini bu tür ölçülerle değerlendirmemelerini, bu konuları ilişkilerine yük etmemelerini tavsiye ederim. Kaynak
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-09-22, 23:20 #1485
CrownHack CrownHack çevrimdışı
Varsayılan C: Aşk İle İlgili Genel Tavsiyeler Vermek İsteyenler Buraya(Başka Konu Açmayınız)

Güzel/yakışıklı olmayan karşı cinsin seni etkileme şansı yüzde kaç?

Güzellik yakışıklılık insanı çeken , etkileyen bir şey. Alacağımız kitabın önce kapağına bakarız fakat açıp içini okuduğumuzda eğer bize bir şey katmıyor, heyecanlandırmıyor, sürüklemiyorsa bir kenara bırakırız.

Güzellik / yakışıklılık başlangıçta insanı çeker, fakat devamının olması gerekir. Dünyanın en güzel kadını eğer sizinle uyumlanmıyorsa, en yakışıklı erkeği karakteri size göre değilse sadece ilk etkisi ile bir müddet sizi tutabilir.

Diğer yandan ortalama güzelliği ile başka biri sizin hayat arkadaşınız olabilir ve size dünyanın en güzel kızı gibi görünebilir. Sonuçta “Gönül kimi severse güzel de odur”.
Fakat şöyle de bir gerçek var: Dışı ilgimizi çekmeyenin içini de merak etmiyoruz. İnsanları tanımak için ilginizi çekmesi gerekiyor. Uzaktan bize güzel yakışıklı gelen kişiye yakınlaşıp onu tanımak istiyoruz. Ve şansını artırıyor. Bu da bir gerçek. Kaynak
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-22, 01:10 #1486
CrownHack CrownHack çevrimdışı
Varsayılan C: Aşk İle İlgili Genel Tavsiyeler Vermek İsteyenler Buraya(Başka Konu Açmayınız)

  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-22, 19:54 #1487
CrownHack CrownHack çevrimdışı
Varsayılan C: Aşk İle İlgili Genel Tavsiyeler Vermek İsteyenler Buraya(Başka Konu Açmayınız)

Sevgilinin Geçmişi Önemsizdir Şeklindeki Önerme Ne Kadar Doğru?
Sevgilinin geçmişi önemsizdir diyenler ve önemlidir diyenler arasında yıllardır bir çatışma sürüyor gibi. Bu meseleye kişisel bir yorumla katkıda bulunmaya çalışalım.
"tanıdığın andan itibaren seninledir geçmişi seni ilgilendirmez!" diyen düz dünyacılar sosyal medyada fazlaca mevcut. sonra "beni neden aldattı, onu çok seviyordum" diye ağlıyorsunuz. öncelikle şuna da bakın:

üzgünüm ama o kişi seninle oldu diye değişmeyecek, o kişi seninle oldu diye farklı birine dönüşmeyecek. o kişinin zihinsel şemaları geçmişte nasıl şekillendiyse sana da öyle davranacak. terapi görmediği sürece de böyle devam edecek.

sevgilinin geçmişi neyse sana göstereceği ilgi veya hareket ekseni de budur. kişinin bilişsel şemaları durduk yere değişmez! sorunlu biriyse size de öyle davranır. sizden önce onlarca kişiyle birlikte olduysa size yakınlık duyması kısa süreli olacaktır. çünkü bu temelde bağlanma şemasında sorun olduğunu veya terk edilme şemasına sahip olduğunu gösterir, terapi görmediği sürece de değişmez. bazı insanlarla ilişki ya "karşılıklı fayda" formatında ya da "arkadaşlık" ekseninde kurulmalı devamı getirilmemelidir. karşı cinste bazen bundan fazlası tercih edilmemelidir, hatta tehlikeli olduğu biliniyorsa ve bir şeyler hissediyorsanız inatla uzak durmanızı öneririm. örneğin, böyle insanları gece hayatından tanıyorum
birlikte içersin, konuşursun, uyumludur ama "sevgili" formatında, işin içine duygular girdiğinde o kişinin farklı şemaları tetiklenir ve farklı birine dönüşür. tanıdığımı düşündüğüm bir kadın vardı, gitti en yakın arkadaşımla sevgili oldu. birbirlerini öldürecekler sandım. öyle kötü ve yıpratıcıydı ilişkileri. eğer bir ilişki sizi ilerletmek yerine yük oluyorsa, kötü hissettiriyorsa, arzu sizi tüketiyorsa o toksik bir ilişkidir ve bu toksik ilişki öncelikli olarak kiminle birlikte olduğunuza ve o kişinin geçmişine bağımlıdır. yapmanız gereken de o kişiyi hayatınızdan çıkartmaktır ama maalesef toksik ilişkiler daha zor son bulur, çünkü işin içine aşırı bağımlılık ve kıskançlık girer. yani öylece gidemezsiniz, tükenme noktanıza kadar yıpranırsınız. o yüzden birlikte olduğunuz kişinin geçmişini az çok öğrenmeniz bu tükenmeyi baştan engelleyecektir.

insanların davranışları geçmişten etkilenir ve çeşitli bilişsel mekanizmalar oluşur ve karşılaştıkları kişileri de bu şekilde değerlendirirler. bu daha aile ekseninde oluşmaya başlar, örneğin sınır durum (borderline) birçok teoriye (kernberg, masterson) göre daha bebeklik döneminde şekillenir. şimdi böyle kadına geçmişi önemsiz diyebilir misiniz? hele ki ilerleyen toksik ilişkilerle iyice güçlendiyse? böyle kişilerin sevgiliye değil, terapiste ihtiyaç duyduğunu unutmayın. zamanında psikopat biriyle olan kişi o korkuyla sizinle olur ve sizin de her an öyle davranacağınızı düşünerek tepki gösterir. devamlı tek gece takılan biri, ilişki içinde de macera ister sizi aldatır, ruhunuz bile duymaz.


sevgilinin geçmişi, eğer sevgiliniz olacaksa önemlidir. bunlar hep karşı tarafı kendi gibi görme ya da "istediğim gibi davranır" düşüncesidir. unutmayın o sadece sizin için yeni biri ama aslında kişiliği öyle ya da böyle oturmuş düşünceleri ve hareketleri belli olan biri. sadece siz bilmiyorsunuz. evet başta iyi davranabilir ama sadece 1-2 ay.


sevgilinin geçmişi senin geleceğindir ve yanlış bir sevgili seçersen geleceğini çarpıtabilir. çünkü insana en güvendiği kişi zarar verir. bunu unutmayın. saf saf "sivigilinin giçmişi önemsizdir" güzellemelerine kanmayın. gerekirse mizojinist veya misandrist desinler. o kişi tek gecelik seksi hak ediyorsa onu, fuckbuddy'liği hak ediyorsa fuckbuddy'liği verirsiniz. bitti. https://seyler.eksisozluk.com/sevgil...ne-kadar-dogru
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 01:48
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Tatil