Eski 17-11-22, 23:09 #1
nicci34 nicci34 çevrimiçi
Varsayılan Alimlerin İmam Sadık hakkında sözleri

Ebu Hanife, İmam Câfer’in huzuruna çıkmak ve onu dinlemek için fırsat kollardı. İmam Câfer hakkında şunları söylerdi


Ebu Hanife, İmam Câfer'in huzuruna çıkmak ve onu dinlemek için fırsat kollardı. İmam Câfer hakkında şunları söylerdi:

"Ben Câfer b. Muhammed'den daha fakih birini görmedim."

İmam Câfer'in yanına gidip gelenlerden biri de Mâlik b. Enes'dir. Mâlik, İmam hakkında şunları söylüyor:

"İlim, ibadet ve takva bakımından Câfer b. Muhammed'den daha üstün birini hiçbir göz görmemiş, hiçbir kulak işitmemiş ve hiçbir kalp hissetmemiştir."

Yine şöyle demiştir:

"Değişik zamanlarda Câfer b. Muhammed'in yanına gidip geldim. Her seferinde onu mutlaka şu üç halden biri üzere buldum; ya namaz kılıyordu, ya oruçluydu, ya da Kur'an okuyordu.

Kendisini ilgilendirmeyen hususlarda konuşmazdı. O çok ibadet eden, zühd üzere yaşayan ve Allah'tan korkan âlimlerdendi."

Yine Mâlik b. Enes, İmam Câfer hakkında şunları söylüyor:

"Bir süre Câfer b. Muhammed'in yanına varıyordum. O hazet mizah ehliydi ve daima hafiften bir gülümseme dudaklarında görünürdü. Onun huzurunda Resulûllah'ın adı söylendiğinde rengi önce yeşile, sonra da sarıya dönüşürdü.

Onun evine gidip geldiğim sürece gördüm ki, asla abdestsiz iken Resulûllah'tan hadis rivayet etmez. Faydasız bir şey konuşmazdı. Yanına gittiğim zaman üzerinde oturduğu kendi minderini bana verirdi."

Amr b. Mikdam şöyle der: "Câfer b. Muhammed'e baktığımda onun peygamberler soyundan olduğunu anlıyordum."

İmam'ın en büyük düşmanlarından Halife Mansur bile İmam hakkında şunları söylüyor:

"Câfer b. Muhammed yüce Allah'ın, "Sonra Kitab'a kullarımız arasından seçtiklerimizi mirasçı kıldık" şeklinde işaret ettiği kimselerdendi. O, Allah'ın seçtiklerinden, hayırlarda yarışanlardan biriydi."

İmam Zeynelabidin'in oğlu Zeyd, İmam Câfer hakkında şunları söyler:

"Her zaman bizden biri olacak ve Allah onu kullarının içindeki hücceti olarak tayin edecektir. Zamanımızın hücceti de kardeşimin oğlu Câfer'dir. Ona tâbi olan sapmaz, ona uymayan da doğru yolu bulamaz."

Şeyh Abdurrahman Selebî, "Tabakatu'l Meşayih" adlı kitabında şöyle der:

"İmam Câfer Sâdık bütün bilginlere üst gelmiştir. O, dinde yüce bir ilme, dünyada büyük bir zühde, nefsanî istekler karşısında mükemmel bir takvaya ve hikmette kâmil bir bilgiye sahipti."

Tasavvuf erbabından Ebu Zeyd Bestamî ise şöyle diyor:

"Doksan dokuz mükemmel üstada hizmet ettim. Ama Câfer-i Sâdık'ı görmeseydim, imansız ölürdüm."

Meşhur tarihçi İbn Hallekan İmam hakkında şunları söylüyor:

"O, on iki imamdan biri ve Resulûllah'ın Ehl-i Beyt'inin büyüklerindendir. Ve sözleri doğru olduğundan dolayı "Sâdık" lakabıyla meşhur olmuştur. Onun fazileti söylenemeyecek kadar çoktur."

Yine meşhur tarihçilerden biri olan Yâkubî İmam Câfer hakkında şunları söyler:

"O, Allah'ın dini konusunda halkın en üstünü ve en bilgilisiydi. O öyle birisiydi ki, ilim ehli ondan bir şey naklettiklerinde, "Âlim şöyle buyurmuştur" diyorlardı."

el-Ezher Üniversitesi üstadlarından Ebu Zühre, "İmam Sâdık" adlı kitabının giriş bölümünde şöyle diyor:

"O, ilim, şeref, dindarlık ve takvada Medine'nin büyüğü olan Zeynelabidin'in torunudur. İbn Şahabî, Zührî ve tabiinden birçoğu ona öğrencilik etmişlerdir. O, ilim deryasını yarıp safına ulaşan Muhammed Bâkır'ın oğludur. Allah, onda Hâşimî ve Muhammed'in Ehl-i Beyt'inden olması hesabıyla, hem zâtî, hem de izafî şerefi toplamıştır."

"... Ehl-i Sünnet âlimlerinden Cahiz hemen hemen İmam Câfer Sâdık'ın (a.s.) döneminde yaşamıştır. Belki de çocuk yaşlarında İmam Câfer Sâdık'ın (a.s.) hayatının son dönemlerini görmüştür veya İmam Câfer Sâdık (a.s.) ondan bir nesil önce yaşamıştır. Velhasıl, İmam Câfer Sâdık'ın (a.s.) dönemine yakın bir zamanda yaşamıştır. Cahiz'in İmam Câfer Sâdık (a.s.) hakkında kullandığı tâbir şudur:

"Câfer b. Muhammed'in ilim ve fıkhı dünyayı doldurmuştur. Ebu Hanife ve Süfyan-i Sevri (o asrın büyük fakih ve tasavvufçusudurlar) onun öğrencilerindendir." (Prof. Dr. Haydar Baş İmam Cafer eserinden)


Kaynak
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 20:52
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.