Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 02-05-22, 22:43 #1
Nox Arcana Nox Arcana çevrimiçi
Lightbulb Medeni/çağın insanı olmak, Emeğin ürünüdür…Medeniyet nedir?

Insanların birbirine karşı saygılı, hoşgörülü, merhametli ve sevgi gibi konularda kendi nefsini konrol etme yeteneğini veren maddi ve manevi ahlak-kültür değerlerinin tümüdür.

Insanlık tarihinde yani ilk çağdan günümüze dek manevi ahlak, teknik ve akıl boyutunda; Ilim ile bilimde, hal ile davranışlarında, teknik ve üretimde, Huzur ile yaşam kalitesinde kendini sürekli yenileyen, geliştiren ve buna karşın kendini geliştirememiş barbar insanlar için kullanılan bir terimdir.

Emek nedir?

Her yazılan cizilen, veya üretilen bir emekmidir? Veya bizim emek anlayışımız nedir? Emek deyince neyi anlıyoruz? Işte bunun gibi bir çok soru işaretleri ile karşı karşıya kalmaktayız. Artık çok dikatli ve titiz olmak gerekir ki, kimsenin hakkına tecavüz edilmesin ve kul hakkına girilmesin.

Emek üretimde, yaratıcılıkta; Beyin yormak, bilek yormak, zaman harcamak, araştırmak, incelemek, fikir alış verişinde bulunmak gibi uğraşların tümüdür. Bu gibi çalışmaların temelinde topluma yönelik yardımlaşma, paylaşma, dayanışma söz konusudur. Bu çalışma içerisinde yanlışlıklar veya eksikliklerin olmasına rağmen o emeğe sayğı duymak gerekir. Iyi niyet hakim olduğu müddetçe ve emeğe sahip çıkıldığı sürece yanlış ile eksiklikler düzeltilebilinir.

Yoksa kişi gırgır olsun, çeşit olsun, laf olsun torba dolsun bu gibi uğraşların emekle bağdaşmadığı gibi saygı duymak da yanlış olacaktır. Zıdına yanlışı desteklemek veya yanlışa gitmek, Olgun ve medeni insanların zekasıyla bağdaşmaz.

Dolayısıyla Emek verilmeden, akıl yormadan, bedeni yormadan, gayret, arzu ve istek olmadan hiç bir konuda başarılı olunmayacağı gibi medenileşmek diğer bir deyimle çağın insanı olmak da mümkün değildir. Her başarının temelinde, emek vardır.

Medeniyet, tek yaşıyanlar için değildir. Toplumla birlikte yaşanılacak ki, medeni ahlak sistemi geliştirilebilinsin. Çünkü tek yaşıyan biri için kayde, kural, adalet veya güvenliği sağlamak gibi bir sorunu yoktur. Ancak kötülüklerin, sorumsuzlukların, yani toplumun huzur içinde yaşıyabilmesi için adalet, hakkaniyet, aşayış ve güvenlik şarttır. Aşk ile, muhabbetin demine Huu…

Ehli Beyt yazarı ve Seyyid Seyfeddin Ocağı evlatlarından,
=Seyyid Hakkı=
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 18:36
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Tatil