Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 27-04-19, 15:49 #1
Nox Arcana Nox Arcana çevrimiçi
Arrow Alevi inancının temeli, Allah Muhammed Ali üçlemesidir.Aleviler, Allah Muhammed ya Ali diye çağırdıklarında;

Allah ile yaratanı; Şüphesiz yer ile gögün, gece ile gündüzün, bütün canlı ve cansız varlıkların, nesnelerin ve en büyük sanat eseri olan evreni, dünyayı, insanı, tüm canlı ve cansız varlıkları yaratan ilahi kudrettir.

Hz.Muhammed Mustafa, Cenab-ı Allah’ın resulü-peygamberidir. Insanları dünyevi alemde doğru yola davet eden, doğru yolu gösteren, insanların üzerindeki dünya ve ahiret manevi işleri hakkında Allah ile kullar arasında elçilik yapandır. Dolayısiyle Illahi emirleri adalat sitemi içinde ilahi irade ile, tebliğ etme, yaşama ve yaşatma sorumluluğu ile görevlendirilmiştir.

Ve ya Ali derken de; Hz.Muhammed Mustafa’ın vasisi, islam dinin savunucusu, dini önder, On Iki Imam’ın başı ve Veliyullah’tır. Peygamberlik devrinin kapanmasından sonra insanlara klavuzluk-önderlik eden, Allah’ın dünyevi alemde ki temsilcisi ve temsil eden ulu evliyadır.

Özü itibariyle yüce Allah’ın, Hz.Muhammed Mustafa’yı ile Şahı Merdan Ali’yi kendi nurundan yarattığını ve dolayısiyle üçünün „bir“ nur olduğu inancıdır. Bu nedenledir ki Allah Muhammed Ali’ye saygı ve bağlılık Alevilikte, ana ilke olmuştur.

uludivan.de  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-11-21, 22:58 #2
Nox Arcana Nox Arcana çevrimiçi
Lightbulb C: Alevi inancının temeli, Allah Muhammed Ali üçlemesidir.Alevi inancının temeli Allah Muhammed Ali üçlemesidir. Allah; Her nesneyi yaratmış ve aynı zamanda hakim olan ilahi bir kuvvettir. Hz.Muhammed; Allah’ın resulü ve vahy yolu ile gelen Kur’an-ın tebliğcisi, islam dininin denetçisidir. Şahı Merdan Ali ise; Islam dininin uygulayıcısı ve koruyucusudur.

Aleviler, Allah Muhammed ya Ali diye çağırdıklarında;
Allah ile yaradanı; Şüphesiz yer ile gögün, gece ile gündüzün, bütün canlı ve cansız varlıkların, nesnelerin ve en büyük sanat eseri olan evrenin, dünyanın, insanın sahibi ve dünyadaki bütün dengeleri sağlayan tek mimar ve illahi güçtür. Insanın yapısından tutalım evrene ve dünyamıza kadar, canlı cansız ne varsa hepsi birer delil niteliğindedir. Bunların hepisi, Allahı’ın varlığına delildir.

Sensin kerim, sensin rahim,
Allah sana sundum elim.
Senden artık yoktur emin,
Allah sana sundum elim.
Yunus Emre

Allah’ın yer yüzündeki temsilcisi olan Hz.Muhammed; Insanları dünyevi alemde doğru yola davet eden, doğru yolu gösteren, insanların üzerindeki dünya ve ahiret manevi işleri hakkında Allah ile kullar arasında elçilik yapandır. Dolayısiyle İlahi emirleri adalet sitemi içinde ilahi irade ile; Tebliğ etme, yaşama ve yaşatma sorumluluğu ile görevlendirilmiştir. Peygamberlik sıfatı, çalışmakla elde edilemez. Allah, kulları arasında uygun bulup seçtiği kimseye verdiği görevdir. Allah; „Biz, peygamberleri müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik (Nisa, 165)“ der.

Arayı arayı bulsam izini,
İzinin tozuna sürsem yüzümü,
Hakk nasip eylese görsem yüzünü,
Ya Muhammed canım arzular seni.
Yunus Emre

Ve „ya Ali“ derken de; Oniki Imam’ın başı ve ilk halife olması gereken kişiyi yani Veliyullah-vasi ifade etmekteler. Peygamberlik devrinin kapanmasından sonra insanlara klavuzluk-önderlik eden, Allah’ın dünyevi alemde ki temsilcisi, temsil eden ulu kişi demektir. Insan alemine kol kanaat germek, yardım etmek, sevgi-dostluk ve muhabbet göstermek, yakınlık duymak, bütün manevi işlerin hükümlülüğünü üstlenmek, ilahi adalet çerçevesi içinde yürütmek, insanların dini önderi ve mazlumların koruyucusudur.

Hz.Muhammed; „Peygamberlik devri benimle son bulmuş ve velayet devri başlamıştır. Benden sonra insanlar Allah’ın emirlerini ve islamiyeti en doğru şekilde velilerden ögreneceklerdir. Benim velim ve vasim Ebu Talib oğlu Ali’dir” demiştir. Şahı Merdan Ali’ye verilen bu velayet kendisinden çocuklarına, onlardan da onların çocuklarına ve böylece soy takip ederek, kıyamete kadar devam edecektir.

Ali candır, Ali canan,
Ali dindir, Ali iman,
Ali Rahim, Ali rahman,
Ali göründü gözüme
Mehmet Ali Hilmi dede

Allah Muhammed ve Ali bir bütünü oluşturur. Tıpkı baş, gövde ve ayaklar gibi. Birini diğerinden ayrı görmek mümkün değildir. Muhammed Ali yolunda, Allah kavramı insanda tecelli eden bir varlığa dönüşür. Şahı Merdan Ali ise bu varlığın, en olgun ve mükemmel örneğidir. Kamil ve erdemliğin bütün niteliklerini kendinde taşıyan Şahı Merdan Ali, Alevi yolunun mihenk taşı olmuştur. tanrısal görünüşün Şahı Merdan Ali’de belirmesi bu insan üstü nitelik ve özelliklere sahip olmasındandır.

Karanlık bilmeyiz nurumuz vardır
Hak Muhammed Ali ulumuz vardır
Cemalini gördük pirimiz vardır
Her an müşahede edenlerdeniz
Harabi

Aleviler bu ilkeli duruşlarını eline, diline, beline sahip ol deyimleriyle sürdürmeye devam etmiş ve „el, bel ve dil“ üçlemesi ile sağlam toplum yapısını korumuştur. Alevi toplumunda aileler arasında oluşturulmuş olan „Musahiplik erkanı“ bir sosyal kurum niteliğindedir. Bu kurum aracılığiyle birbirini koruyup kollama, birlik ve beraberlik içinde yaşama gibi önemli bir işlevi yerine getirmişlerdir. Musahiplik ikrarı, Muhammed Ali yolunda çok önemli bir erkandır.

Özetliyecek olursak; Allah Muhammed Ali ifadesinin asıl amacı ise; Allah’ın, Hz.Muhammed ve Hz.Ali’yi kendi nurundan yarattığını ve dolayısiyle üçünün „bir“ nur olduğu inancıdır. Bu nedenledir ki Allah Muhammed Ali’ye saygı Alevilikte, ana ilke olmuştur.

Kaynak
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-02-22, 22:05 #3
Nox Arcana Nox Arcana çevrimiçi
Varsayılan C: Alevi inancının temeli, Allah Muhammed Ali üçlemesidir.Cenab-ı Allah, her şeye kadir olan ilahi kuvvettir.

Hz.Muhammed Mustafa; Allah’ın resulü ve vahy yolu ile gelen Kur’an-ın tebliğcisi, islam dininin denetçisidir.Şahı Merdan Ali ise; Islam dininin uygulayıcısı ve koruyucusudur.

Aleviler, Allah Muhammed ya Ali diye çağırdıklarında…
Allah ile yaradanı; Şüphesiz yer ile göğün, gece ile gündüzün, bütün canlı ve cansız varlıkların, nesnelerin ve en büyük sanat eseri olan evreni, dünyayı, insanı, tüm canlı ve cansız varlıkları yaratan ilahi kudrettir.

Dünyadaki bütün dengeleri sağlayan tek mimar ve illahi güç olan yüce Allah’tır. Insanın yapısından tutalım evreneden kainata kadar, canlı cansız ne varsa hepsi birer delil niteliğindedir. Herşey Allahı’ın varlığına delildir.

Hz.Muhammed Mustafa, Cenab-ı Allah’ın resulü-peygamberidir. Insanları dünyevi alemde doğru yola davet eden, doğru yolu gösteren, insanların üzerindeki Dünya ve Hakikat aleminin manevi işleri hakkında Allah ile kullar arasında elçilik yapandır. Dolayısıyla Illahi emirleri adalat sitemi içinde ilahi irade ile tebliğ etme, yaşama ve yaşatma sorumluluğu ile görevlendirilmiştir.

Ya Şahı Merdan Ali derken de; Hz.Muhammed Mustafa’ın vasisi, Islamın savunucusu, dini önder, On Iki Imam’ın atası ve Veliyullah’tır. Peygamberlik devrinin kapanmasından sonra insanlara klavuzluk-önderlik eden, Allah’ın dünyevi alemde ki temsilcisi ve temsil eden ulu evliyadır.

Insan alemine kol kanaat germek, yardım etmek, sevgi-dostluk ve muhabbet göstermek, yakınlık duymak, bütün manevi işlerin hükümlülüğünü üstlenmek, ilahi adalet çerçevesi içinde yürütmek, insanların meşru önderi, zalimlerin düşmanı ve mazlumların dostudur.

Dolayısıyla Aleviler Allah’a, O’nun son peygamberi Hz.Muhammed Mustafa’ya ve Veli ullahı Şahı Merdan Ali’ye sonsuz sevgi ile saygı duyarlar. Sevgi, saygı ve bağlılıklarını, Allah Muhammed Ali üçlemesini birliyerek ifade ederler.

Özü itibariyle yüce Allah, Hz.Muhammed Mustafa’yı ile Şahı Merdan Ali’yi kendi nurundan yarattığını ve üçünün „bir“ nur olduğu inancıdır. Bu nedenledir ki Allah Muhammed Ali’ye saygı ve bağlılık Alevilikte, ana ilke olmuştur.
Aşk ile Huu…

Ehli Beyt yazarı ve Seyyid Seyfeddin Ocağı evlatlarından,
=Seyyid Hakkı=

Kaynak
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-09-22, 00:54 #4
Coolumsu Coolumsu çevrimdışı
Varsayılan C: Alevi inancının temeli, Allah Muhammed Ali üçlemesidir.

Allah üçlemelere ikilemelere girmekten münezzeh ve üstündür..
Allah tüm peygamberleri, sahabeleri, ve insanları helak etmek istese kim ona engel olabilir ki?
Allah hiçbir şeye benzemez, hiçkimseye muhtaç değildir. Hiçkimsenin de birincisi ikincisi olmaz.

Keşke bu tarz hurafe şeyler yerine Hz. Ali'nin çok güzel hutbeleri var. Onlar anlatılsa daha iyi olur.. Orada öyle bir şey yok..
Bu konuda çok ciddi bir bilgi birikimi olan biri olarak üçleme diye bir şey doğru değildir..

İnanan inanır kimseye karışamayız o ayrı bir şey ama yanlış yanlıştır.
Şiirle filan din olmaz ki, din sadece Kur'an'a dayanır, gerisi boştur..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 14:39
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Tatil