Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 23-01-13, 00:27 #1
Comandante. Comandante. çevrimdışı
Varsayılan Kurban


Kurban; Allah’ın rızasını ve yakınlığını kazanmak için, kendisine özgü bazı şartları ve merasimi yerine getirerek kesilen hayvandır.

Arapça kökenli bir kelimedir. “Kurb” sözcüğünden gelmedir. Türkçe anlamı, yakınlıktır. Allah’ın yakınlığını kazanmaktır. Allah’a manevi anlamda yaklaşmaktır.

Kurbanı, öncelikle Allah’ın sevgisini kazanmak, gazabından emin olmak, beka âleminde şefaatine nail olmak, ayrıca dileklerimizin kabulü ve Allah’a manevi anlamda yakınlaşmak için kesilir.

En büyük amaç da yoksulları doyurmak için bir insanlık görevi anlayışıyla kurban keser ve paylaşırız.Özetlersek;1. Allah’ın yakınlığını, sevgisini kazanmak için,

2. Allah’a sığınarak felaketten, kazadan, beladan kurtulmak için,

3. Meşru bir dileğimizin kabulü ve ilahi bir yardımı sağlamak için,

4. Sevincimizden ötürü Allah’a şükretmek için,

5. Elimizde olmayarak yaptığımız yanlışın affı için,

6. Sosyal bir yardım için kurban keseriz.Diğer bir anlamı da kurbanla birlikte kötü duygularımızdan arınmak gereklidir. Kötü alışkanlıklardan, kötü niyetlerden arınmaktır kurban. Kısaca elinden, belinden, dilinden gelecek kötülüklere son vermektir.Cenab-ı Allah, kitabında; “Sizin kestiğiniz kurbanların ne eti, ne de kanı Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan sadece sizin takvanızdır” diye buyuruyor.Burada sosyal yardımlaşma ve dayanışma ön plana çıkıyor. Yoksulu doyurmak ve paylaşmak önemli olan budur.KURBANLIK HAYVANLARDeve, sığır, koyun, keçi gibi geviş getiren hayvanlar kurban kesilir. Deve beş yaşını, sığır iki yaşını, koyun ve keçi de bir yaşını doldurmuş olmalıdır. Ekonomik gücü yetmiyorsa horoz kesebilir mi? Kesebilir. Alevi geleneğinde yüzyıllardır kesilmektedir.

Yavrusu olan gebe hayvanlar kesinlikle kurban kesilmemelidir. Erkek hayvan tercih edilmelidir. Çünkü hayvan neslinin çoğalmasına katkı sunmuş olursunuz.

Kesilecek kurbanlarda aranılan vasıflar:

1. Kesilen kurban sağlıklı olmalı ve vücutta özür olmamalı.

2. Kurban kesilmeden önce niyet edilmelidir.

3. Kurbanın sağ ayağı kulak hizasına kadar kaldırılarak dara durulmalıdır.

4. Dede kurbana tekbir ve dua vermelidir.

5. Kurban tuz ve su verilerek, işin ehli olan bilen kişilerce zahmetsizce kesilmelidir. Hatta çağdaş ülkelerdeki gibi hayvanları bayıltarak kesilmesi daha uygundur, çünkü hayvan zahmet çekmemektedir.
KURBAN TEKBİRİKurban, cem bittikten sonra şu dualar verilerek kesilmelidir.

Bismillahi Allah-u Ekber.

Tekbir Allah-u tekbir Allah-u Ekber.

Tekbir Allah-u tekbir Allah-u Ekber.

Fermanı Celil

Kurbanı Halil

Delili Cebrail.

Teslimi İsmail, Tekbiri:

Allahü Ekber… Allahü Ekber… .

Lâ İlâhe İllallahü Vallahü Ekber. Allahü Ekber Velillah-il Hamd.

“Nasrün min Allahi vel fethün karibün beşşiril mü’miniyne”Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali…” Lâ Feta illâ Ali Lâ seyfe illâ Zülfikar.Bismi Şah Allah Allah

Kurbanlarınız kabul, muratlar hâsıl ola.

Dergâh-ı izzetine yazılmış ola.

Dildeki dileklerinize, gönüldeki muratlarınıza vasıl ola.

Kurbanlarınız kazaya kalkan, belaya bekçi ola.

Duası bizden, kabulü de Allah’tan ola.

Gerçeğe Hü…
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-13, 00:32 #2
Comandante. Comandante. çevrimdışı
Varsayılan C: Kurban


Kurban Tığlama

Kurban edilecek hayvan inancın gerektirdiği şekilde hazırlanarak duası yapılarak hazırlanma işine kurban tığlaması denir.

Bu sırada kesilen kurban da adeta kutsanır. Kurban, kurban duasından sonra niyaz edilir. Kurban Tanrı'ya yaklaşmak amacı ile yapılan bir ibadet biçimidir.

Kurban kesmenin saygın bir yeri vardır. Bu iş kötülüklerden, kötü ruhlardan, kötü bakış ve kötü gözlerden sakınmak içinde yapılır.

Kurban Edilen Hayvanlar

Kurban edilen hayvanlar küçük baş ve büyük baş hayvanların erkeklerinden olur.

Dişi hayvanlar hamile kalma ihtimalleri nedeni ile kurban edilmezler. Koç ve erkek sığır tercih edilen kurbanlar arasındadır.

Yola Giriş Törenlerinde Kurban

Alevilikte, Aleviliğe kabul sırasında yani yola giriş sırasında da kurban kesilir. Bu Hak yoluna kendi canından geçen, başını yola adayan kimse anlamına gelir.

Bu sırada kurban dedenin kurban duası ile birlikte kesilir, pişirilir ve hazır olan cemaate dağıtılır. Bu kurbana yola giriş kurbanı adı verilir.

Kurban Bayramında Kurban

İslamiyet, ekonomik durumu kurban kesmeyi yeterli olanlar için kurban kesme adeti koymuştur. Kurban Bayramı'nda kesilen kurbanın eti tek başına yetmez. Kurban tüm komşulara toplumsal bir paylaşmayı örnek olacak şekilde dağıtılır.

Kurban kesilen hayvanın dişi olmaması şartlardan biridir. Koç ve erkek sığır kurban olarak tercih edilen hayvanlar arasındadır.

Kurban Bayramı tarihsel olarak Hz. İbrahim'in oğlu Hz. İsmail'i ALLAH'a kurban kesmek isterken gökten, bir koçun kurban edilmesi için indiği günün yıldönümüdür.

Kurban Çeşitleri

Kurban Bayramı'nda dinsel bir buyruk gereği kesilen kurbanlar dışından, adak tutularak yerine gelince de kurban kesilir.

Bunlardan başka ikrar töreninde Alevilik'te yola kabul sırasında da kurban kesilir.

Ayrıca; Alevilerde kutsal günlerde, yatır ziyaretlerinde, Hızır Muharrem ayı gibi zamanlarda da kurban kesilir.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-10-14, 10:41 #3
Champion24 Champion24 çevrimdışı
Varsayılan C: Kurban


Bilgiler için teşekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
2013, alevilikte kurban, kurban bayramı

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 20:15
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018