Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 22-01-13, 17:50 #1
Comandante. Comandante. çevrimdışı
Varsayılan Türbe Ziyareti Nasıl Yapılır


Velilik makamı: Veli, halktan Hakk’a dayanan bir sistem içerisinde görev yapar. “Halka makbul olmadan Hakk’a makbul olunmaz” vecizesi gereğince, önce halka makbul olunur ki, Hakk’a da makbul olsun..Veli, bu mertebeye, Allah yolunda çok emek ve gayret sarf ederek Allah’ın rızasını kazanarak gelir. Allah’ın ilmiyle ilimlenen, haliyle hallenen ve Allah’ın iradesine göre hareket eden bu gibi kimseler; bazı ilâhi mesajlara muhatap olurlar. Gördükleri rüyalar, bu gibi kimseler için önemli mesajlar olabilir. Lütuf rüzgârları, “levh-i mahfuz” da bulunan bazı sayfaların önündeki perdeyi, bir an için aralayıp önemli bilgilerin, kısa bir an için bu kimselerin gözlerinin önüne gelmesini sağlayabilir. İşte, rüya halinde veya uyur-uyanıklık halinde görülen bu ilahi mesajlara “ilham” denir.

Kuran’da Tanrı’nın “Ben sizin velinizim” dediğini görüyoruz: “Allah, iman sahiplerinin velisidir, onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır” denilmektedir.

Şu ayetlerde de; “Sen bizim velimizsin, o halde affet bizi, acı bize. Sen affedenlerin en hayırlısısın” buyurmuştur.

Kuran’da buyurulur ki: “Bilesiniz ki, Allah’ın dostlarına korku yoktur, onlar üzülmeyecekler de. Onlar, imam edip de takvaya ermiş olanlardır. Dünya hayatında da ahrette de onlara müjde vardır.” Allah’ın sözlerinde asla değişme yoktur. İşte, bu büyük kurtuluşun kendisidir.

Şu ayetlerde de: “Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmaksızın O’nun katında kim şefaat edebilir?

Allah’ın huzurunda, kendisinin izin verdiği kimselerden başkasının şefaati fayda vermez…

Gözünüzü açın! Göklerde kim var yerde kim varsa Allah’ındır. Allah’ı bırakıp ta başka şeylere yalvaranlar, neyin ardı sıra gidiyorlar?…

Şu bir gerçek ki, sizin Rabbiniz gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra arş üzerine egemenlik kurup iş ve oluşu çekip çeviren Allah’tır. O’nun izni olmadıkça, hiçbir şefaatçi devreye giremez. İşte Allah’tır sizin Rabbiniz…


Kuran ayetlerini incelediğimiz zaman, izni olmaksızın O’nun katında kim şefaat edebilir diye soruluyor.

Cenab-ı Allah’ın izni olmadıkça hiçbir şefaatçinin devreye giremeyeceğini, O’nun izni olmaksızın hiçbir kimsenin şefaat edemeyeceğini, kendisinin izin verdiği kimselerden başkasının şefaatinin fayda vermeyeceğini görüyoruz. Bu ayetlerden anlaşıldığına göre, Cenab-ı Allah’ın dilediği zaman, yeryüzünde kendi adına tasarruf sahibi kıldığı kimseler mevcuttur ve yine dilediği zaman bu gibi kimselere yeryüzünde kendi adına şefaat etme yetkisi vermektedir. Bu kimseler, kimler olabilir? Tabii ki, yeryüzünde Allah’ın rahmetine ve hidayetine nail olmuş nebiler, veliler, kâmiller, arifler ve evliyalardır. Bu gibi kimseler için Cenab-ı Allah Kur’an‘da; “Gözünüzü açın! Allah’ın veliler için hiçbir korku yoktur. Tasaya da düşmezler onlar. Onlar inanmış, takvaya sarılmışlardır. Dünya hayatında da ahrette de müjde vardır onlara. Allah’ın kelimeleri değişmez. İşte budur o büyük kurtuluş.”

“Nübüvvet-i tarifiyye” hükmüne göre görev yapan kimseler, “vahiy” hükmüne göre görevlerini ifade ederler. Bir kimse, “velayet” hükmüne göre görev yaparken, kendisine Cenab-ı Hakk tarafından “Nübüvvet-i tarifiyye” görevi verilebilir. Bu defa bu kimsenin Allah katından alacağı ilahi mesajlar, “vahiy” hükmündendir.

Böyle olmasına rağmen bu kimse, nübüvvet sahibi olmayıp, velayet mertebesindedir. Çünkü gerçekte nübüvvet (Peygamberlik) sona ermiş, velayet devri başlamıştır. Bu kimse, bir veli gibi hareket eder. Bu gibi kimseleri, dışarıdan tanıma olasılığı yoktur.

Hacı Bektaş Veli: “NEBİLER, VELİLER İNSANLIĞA TANRI’NIN HEDİYESİDİR” diye buyuruyor.

Öyleyse bu hediyelere sahip çıkıp korumakta bizlerin asli görevlerindendir.

Türbeler tüm insanlığındır. Herkes bu sorumluluğun bilinciyle hareket edip sahiplenmelidir. Çünkü birliğimizi, dirliğimizi, güzelliğimizi buralarda sergiliyoruz.

ALLAH VELİLERİNİ ZİYARET ETMEKTürbeler:

Türbe ziyaret etmenin birçok kuralları vardır. Bu kuralları yerine getirmek lazımdır. Velilik makamının başi Hz. İmam Ali’dir. Peygamberlik ve imamet makamı sona ermiş ama velilik, insanlık var oldukça Allah dostları da olacaklardır. Ve insanlığı dosdoğru yola yönlendireceklerdir.

Can gözü açık olanlar o velileri görüp yaşayacaklardır.

İşte bu velileri (Türbeleri) ziyaret ederken uymamız gereken kurallar şunlardır.Türbe ziyareti:1. Ziyaretçi; türbe girişinde, yatır bölümünden önceki girişte ayakkabılarını çıkarır ve ayakkabılığa

kor. (Kesinlikle ayakkabıyla içeri girilmez..)

2. Dergâhlar birer edep ve erkân yuvalarıdır. “İnsan-ı Kâmil” olmanın okullarıdır. Buralarda

dedikodu boş söz ve siyaset yapılmaz.

3. Dergâhlarda kavga edilmez, yüksek sesle konuşulmaz, huşu içinde gösterişten uzak temiz bir

gönülle ziyaret edilmelidir.

4. Dergâhlarda temizliğe dikkat edilmelidir. Türbenin içinde lokma, şeker dağıtılmaz, mum

yakılmaz. (Mum yakılarak türbeler mahvediliyor. Mumu gönülde yakmak gereklidir.)

5. Dergâhlar birer irşât yuvalarıdır. Bu makamlar menfaat üstü yerlerdir. Dolayısıyla menfaat

peşinde koşulmaz.

6. Dergâhlar girilirken eşiğe basılmaz. Açık-saçık elbise ile girilmez. Kadınların başları örtülü

olmalı. Örtü ziyaret ettiği veliye saygının ifadesidir.

7. Dergâhlarda niyaz yere değil, avuç içine yapılmalıdır. Çünkü; secde ademe yapılır.

8. Dua yüksek sesle yapılmamalıdır. Çünkü Allah’ta dua da aşırıya kaçanları sevmez, içinden

anmaktır.

9. Türbe içinde yatılmaz, oturulmaz, sohbet edilmez.

10. Türbeden çıkarken geri-geri giderek çıkılır. Türbeye arka dönülmez.

11. Türbede Allah’a yalvarılır. Her ne istenirse ondan dilenilir. Türbeden yatan velinin yüzü suyu

hürmetine bağışlanma dilenilir. Duaların kabulü dilenir.

12. Türbelerde dualar okunur. Allah Resulü ve Ehlibeyti ve On İki İmamlar zikredilir. Allah’tan

bağışlanma dilenir.Orada yatan velinin haliyle hallenmemiz, Allah dostu olmamız için dua edilir.Kısaca şöyle dua edilebilir: “Ey yüce Allah’ım!.. Ol emrinle bu âlemleri halk ettin. Rahman ve Rahim olan o yüce sıfatlarınla bizleri bu âlemde kendine kul ettin ve bana dua edin duanızı kabul edeyim buyurdun. Bizler de şu anda el açıp, boyun bükerek sana yalvarıyoruz. Bu mübarek velinin yüzü suyu hürmetine veya (hürmeti hakkı için) sana yalvarıyoruz, dilde dileklerimizi, gönülde muratlarımızı ver, rahmet ve merhametini üzerimizden eksik etme Ya Rabbi!Ya İlâhi! Âdem Peygamber’den günümüze dek gelmiş geçmiş tüm nebilerin, velilerin, âlemlere rahmet olarak gönderdiğin Muhammed Mustafa sallallâhü aleyhi ve selem efendimizin ve onun temiz Ehl-i Beyt’inin hürmeti hakkı için, zamanımızın Kutb’ül Aktabı ve Hızır Nebi hürmeti hakkı için, şu anda huzurunda bulunduğum bu mübarek zatın hürmeti hakkı için, aman dediğimiz yerde yetiş, düştüğümüz yerden kaldır, namertlere muhtaç etme. Hastalarımıza şifa, derlerimize deva, borçlarımıza edalar nasip eyle Ya Rabbi!.

Dualarımızın kabulü için, özellikle huzurunda bulunduğum bu mübarek evliyanın ruhu için, ayrıca gelmişlerimiz, geçmişlerimizin ruhları için, Allah rızası için El-Fatiha…” denir ve kabulü için niyazda bulunur


Alevi İslam Din Hizmetleri

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
nasıl, türbe, yapılır, ziyareti

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 20:37
(Türkiye için artık GMT +3 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2018