View Single Post
Eski 07-07-21, 12:33
rangermaraz rangermaraz çevrimdışı

bynogame
Varsayılan Meslek lisesi mezunları için hangi sınav avantajlıdır ?

bynogame
Merhabalar, dün dikkatsiz bir şekilde konu açmışım. Farkettim ki konum, bölüme uymuyor. Ben de konuyu buraya açayım dedim tekrardan. Belki moderatörler taşır veya siler bilemiyorum. Orada ayrıntılı bir şekilde derdimi yazmıştım. Üşenmeyip okuyanlar olursa diye linki bırakayım

https://www.frmtr.com/universite/823...l#post70746647

Uzun olmasın diye kısaca şöyle, sorumu sormak istiyorum:

1) Anadolu teknik meslek mezunuyum. Aslında kültür dersi gördük ama ben dinlemedim dolayısıyla temelim pek yok gibi fakat sınav tecrübem var 2 kere girdim. Az çok soru çözmüşlüğüm var ama fazla değil tabii. TYT'de biraz AYT'de hiç temelim yok.

2) OBP düşük, 69 maalesef. Her defasında geriye attı beni sadece...

Bu sene mezuna kalmak gibi bir lüksüm yok, bazı nedenlerden dolayı. Yukarıdaki konuda anlatmıştım. Dilerseniz okuyabilirsiniz. 2 yıllık tercih yapıp, tekrar sınavlara girmeyi düşünüyorum.

Bu şartlarda olan birine DGS ile lisansa geçiş yapmayı mı önerirsiniz yoksa YKS ile geçişi mi ? Tercih yapıcağım için puanım düşücek. Dolayısıyla fazla vakit kaybetmeyim diye, 2 yıl sonra değilde hemen seneye yks girebilirim de.

Şöyle bir hesap yaptım da, eğer seneye girersem bu durumda:

TYT'den 96 net, AYT'den 53 net yaparsam 80 bin dolaylarında sıralama geliyor. Diyorum ki, hem 2 yıl okucam, hem staj yapıcam bir de tekrardan 4 yıllık okumaya çalışıcam. Bunlar gözümde dağ gibi büyüyor... Fakat DGS ile, YKS'de kazanamıcağım okulları kazanma ihtimalim de var gibi duruyor. Mesela Dokuz eylül, ege, gazi üniversiteleri gibi... Bu kadar eforu bu sene vermeye çalışmaktansa DGS'ye versem kim bilir belki itü, yıldız teknik kazanabilirim ama 2 yıllık için stajı, dersi vs. var.

Tecrübesi veya tanıdığı olanlar, benim için tavsiyeleriniz nedir ?

Not: Hedefim mühendislik okumak. İyi bir okulda, farklı bölüm de olabilir veya bilgisayar mühendisliği istiyorum.

Asıl hedefim bilg. mühendisliği fakat iyi bir okulda, farklı bir bölüm de okuyabilirim. Hem iyi bir üniversite olur hem de kendi kendime yazılımcı da olabilirim diye düşünüyorum.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla