View Single Post
Eski 16-08-15, 20:27
karayel-tr karayel-tr çevrimdışı
Varsayılan C: Açık Öğretim Yeni Sistemle Askerlik Tecil İşlemleri

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen melverick Mesajı Göster
Eğitim gördüğünüz sürece askerliğiniz 29 yaşına kadar tecil edilmektedir.
Yeni kanunla beraber 2 yıl üst üste sınıfta kaldığınızda askerlik tecilinde bir sıkıntı olmayacaktır.
Lisans mezunları 29 yaşından önce eğitim gerekçesiyle sadece Yüksek Lisans yaparak askerliklerini tecil ettirebilirler.
Onun dışında eğitim gerekçesiyle askerlik tecil edilmez, 2 yıl özel tecil haklarını kullanabilirler…

ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ
* Fakülte, askerlikle ilişkisi olan öğrenciler için “öğrenci durum belgesi”ni toplu olarak ilgililerin askerlik şubesine göndermektedir.
Ancak bazı askerlik şubeleri buna rağmen öğrencilerden “öğrenci durum belgesi” istemektedir. Bu durumda:
· Askerlik şubenizle görüşerek fakültece bu belgenin gönderileceğini, sonuç alamaz iseniz,
· AÖF bürosuna başvurup öğrenci durum belgesinin gönderilmesini isteyiniz.
* 29 yaşını doldurmuş öğrencilere Askerlik Kanunu gereği bu belge verilmemektedir. ( Dikkat )

· Ayrıca kayıt olduğu yıldan itibaren, kaydını yeniletmediği süreler de dahil olmak üzere İktisat ve İşletme fakültesi öğrencileri 7.yılı dolduran, önlisans öğrencilerinden 4.yılını dolduranlar öğrencilik haklarından yararlanamadıklarından “öğrenci durum belgesi” verilmemektedir.
· Öğrenciliğini devam ettirerek askere gitmek isteyen öğrencilere “Askere alınmasında fakültemizce sakınca yoktur” ibareli bir yazı alıp, askerlik şubesine verildiğinde, kaydınız silinmeden askere sevk işleminiz yapılmaktadır.

- Okulunuz bittikten sonra veya okumayı bırakıp tecil bozmak için en yakın askerlik şubesine gidip askere gideceğinizi belirtip gerekli evrakları dolduruyorsunuz. Ordan size kapalı bir zarf verip aile hekimine gönderiyor. Aile hekiminde muayne olup doktor herhangi bir sorun yok ise direk askerlik şubesine gidip işlemlerinizi tamamlıyorsunuz. Eğer aile hekimi muaynede bir sorun görür ise ya da siz şikayetinizi belirtirseniz evraklarda belirtip askeri hastahaneye sevkinizi istiyor. Sonra siz telefonla askeri hastahaneyi arayıp randevu alıyorsunuz. Randevunuzdan bir gün önce tekrar askerlik şubesine gidip evraklarınızı onaylatıp sistemden size yeni askeri hastahanesi için sevk kağıdı veriyorlar ve sizden 12 adet vesikalık resim istiyorlar. Gittiğiniz hastahenede yeni zarfa konan evraklarla gidiyorsunuz eğer hastalığınızla ilgili ciddiyet varsa sizleri biraz uğraştırıyorlar Mr,Emg,Röntgen vs. istiyorlar. Ve sonra sizi Heyete çağırıyorlar. Heyete çıktığınızda askere gidip gidemeyeceğiniz hakkında bilgi veriyorlar. Eğer askere gider onayı alırsanız direk askerlik şubesine gidip işlemlerinizi tamamlıyorsunuz. Ama askerliğe elverişli değildir denirse tekrar doktorun yazdığı raporu sağlık kuruluna teslim edip ordan onaylanmasını bekliyorsunuz Sağlık kurulu haftada 3 gün olur. Sağlık kurulundan Elverişsiz raporunu alırsanız. Askerlik şubesine gidip evraklarınızı teslim ediyorsunuz ve size askerlik hükümlülüğünüzün bulunmadığına dair evrak veriyorlar. 1-2 ay sonra'da başka bir evrak geliyor onun için ya askerlik şubesinden almak istediğinizi ya da ev adresime postalanmasını istiyorum deyip işlemlerinizi bitiriyorsunuz. 4 yıllık lisans bitirirseniz Yedek Subay Aday Adayı statüsünde olursunuz Yedek Subaylık çıkarsa 12 ay Er statüsünde giderseniz 6 ay (kısa dönem) askerlik yaparsınız. 2 yıllık ön lisans veya daha aşağısında bir eğitimle bitirirseniz Er statüsünde olursunuz 12 ay askerlik yaparsınız.

Az da olsa askerlikle alakalı farklı bilgileride paylaşmış oldum. Sorularınız varsa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağım. Aklıma geldikçede ben güncelleyeceğim. Hayırlı forumlar
Örgün öğretim okumayıpta sadece açıköğretim okurkende askerden tecil ediliyor mu öğrenciler ?