View Single Post
Eski 11-08-06, 14:49
Fb(Rh+) Fb(Rh+) çevrimdışı

Mitolojide, bilirsiniz Narcissus, göl kıyısında suya bakarken, kendi yüzünü görür ve o kadar beğenir ki, "aman da ben ne güzelmişim yahu?" deyip, kendisine aşık olur! Sonunda da bildiğimiz Nergis çiçeğine dönüşür.

Bazen buna 'megalomanyaklık' da deriz. Normal bir durum değil tabii ki, bir kişilik bozukluğu, her insanın aslında bir dereceye kadar kendisini beğenmesi normaldir, ama kendini beğenmek, kendine güvenmek, kendinden hoşnut olmak, kendisiyle barışık olmak ile kendine aşık olmak arasındaki ince çizgiyi geçmemek gerekir.

Örnek mi, çook: Hülya Avşar, Kaya Çilingiroğlu, Armağan Çağlayan, Ayşe Arman, Bülent Ersoy, Banu Alkan...

Hülya Avşar zaten kendisini ne kadar beğendiğini, kendisine aşık olduğunu kendi ağzıyla söylüyor, kadıncağız yaşlandıkça daha da narsist oldu, 'benden güzeli yok', 'benden başarılısı yok', 'kimse benden iyi olamaz'....

Ya, Armağan Çağlayan'a ne demeli? Birkaç yıl öncesine kadar bu adamın ismini bilen yoktu, ne zamanki Pop Star yarışması başladı, jüri üyesi olarak oradaki yarışmacıların ve diğer jüri üyelerinin önüne geçmek, daha çok ilgi çekmek amacıyla 'rol çalmaya', her programda merak uyandırıcı, bir takım abuksabukluklar yapmaya başladı, amacına da ulaştı, meşhuuur birisi oldu.

Velhasıl, eğer mitoloji doğruysa, bizim ülkemizde Nergis çiçeğine dönüşmesi gereken çok kişi var

Sizde durumlar nedir? Kendinizle barışıkmısınız?

Sanırım ben kendime olan sevgimi biraz abarttım. Narsizm'e kayıyoruz ...

Mesajı son düzenleyen zeynep ( 11-08-06 - 16:32 ) Neden: flood
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla