View Single Post
Eski 25-08-11, 04:00
fmciler fmciler çevrimdışı
Varsayılan C: İTÜ - İstanbul Teknik Üniversitesi Tanıtımı

Makine Mühendisliği

Makine Fakültesi 'Gümüşsuyu Kampüsünde' bulunmaktadır. Bence Türkiye'nin yer olarak en iyi kampüsü Gümüşsuyu Kampüsüdür. 5 dk aşağısında İnönü Stadyumu- Dolmabahçe Sarayı, 5 dk yukarısında Taksim Meydanı-İstiklal Caddesi bulunmaktadır. Yani şehrin en hareketli olduğu noktalardan birisidir.

İTÜ'de tüm dersler zordur ama Makine Mühendisliğinin dersleri ayrı bir zordur. Zaten not ortalaması rekoru 4.00 üzerinden 3.97 ile Eski Başbakan Merhum Necmettin ERBAKAN'a aittir. Bu yüzden Erbakan'ın binada özel bir odası bulunmaktadır. Ben giderim, ERBAKAN'ın rekorunu kırarım diyorsan biraz zor dışarı çıkarsın. Ama benim amacım not kasmak değil en iyi şekilde mühendis olmak diyorsan şehirle iç-içe olman sana unutulmaz anılar ve başka bir yerlerde elde edemeyeceğin deneyimler kazandırır.

İnönü Stadyumu

Dolmabahçe Sarayı

Taksim Meydanı

ve Zaman Geçirmenin Paha Biçilemeyeceği Meşhur İstiklal Caddesi

Öğrenci Yurtları
Gümüşsuyu Kampüsünde Öğrenci Yurdu Erkek ve Kız vardır.
Ayrıca buraya yürüme mesafesi olarak 15 dk'da KYK Erkek Yurdu bulunmaktadır.

Bölüm Hakkında Kısa Bilgi
Makine Mühendisliğinde Uluslararası Eğitim Kurumlarının, Türkiye'den sıralamaya aldığı tek üniversite İTÜ'dür. Yaklaşık 230 kişi-kontejyan bakımından ve öğretim üyesi sayısından Türkiye'de en çok kişiyi bünyesinde barındıran bir bölümdür.

2011 QS Dünya Üniversiteler Sıralaması(En geçerlisi olarak kabul edilmektedir. Çünkü bölümleri ayrı ayrı inceleyen ve mezunların iş bulma durumununu değerlendiren tek araştırma kurumu) - Makine Mühendisliği Alanında Türkiye'de 1. ve Dünya'da ilk 200'dedir.
kaynak: http://www.topuniversities.com/unive...al-engineering

Ayrıca diğer üniversitelerden farklı olarak Makine Fakültesi bulunması(ayrı binaları)'da lab. imkanları bakımından oldukça iyi durumda olmasını sağlamaktadır.

"...İTÜ mezunu üst yöneticileri incelediğimizde ilginç bir nokta daha dikkatimizi çekiyor. O da otomotivci CEO’lar… Çünkü otomotiv dünyasının çok yakından tanıdığı 4 önemli üst yönetici bu okuldan mezun. Onlar, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu ve Tofaş CEO’su Ali Pandır..." bu yazıyı CAPİTAL 500'den aldım.

İTÜ Makine Mühendisliğinin
Renault Mais,
Oyak Renault,
Tofaş (bknz: bipper-fiorino-nemo),
Ford Otosan,
Otokar,
Toyota,
Bosh/Siemens ve
Arçelik
gibi alanında en önde gelen şirketlerle staj anlaşması vardır.

Kişisel görüşüm: Türkiye'nin En Önemli Üretim Sektörü 'OTOMOTİV SANAYİ'dir. Bu alanlarla en yakın ilişkiye sahip üniversite olan İTÜ (çünkü fabrikalar marmara bölgesinde yoğunlaşmaktadır ve bu şirketlerin CEO'ları İTÜ'lüdür.) de Makine Mühendisliği 'özellikle' ve 'şiddetle' tavsiye edilir.

Mesajı son düzenleyen fmciler ( 25-08-11 - 05:28 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla