View Single Post
Eski 29-03-11, 17:53
emreforum55 emreforum55 çevrimdışı
Varsayılan Üniversiteyi Türkiye'de Okumak Mümkünmü?

Öncelikle herkeze selamlar, saygilar
Amaç: Türkiyede Okumak.

Yaziya kendimi tanitarak baslamak istiyorum: ben 17 yasindayim, Fransada okuyorum ve lise son siniftayim. Okudugum bölümde her dersin önemi ayni, sanirim buna Esit Agrilik diyorlar Trde. Burdaki adi: Ekonomik ve Sosyal Bilimler.
Caliskan ve basarili bir ögrenciyim yani not ortalamam oldukça iyi. Bu ögretim yili sonunda yani Haziran ayinda "Bakalorya" sinavina girecegim insallah.
Konunun basliginda belirtildigi gibi, burdan diplomami alip üniversiteyi Türkiyede okumak istiyorum.

Neden? Söyle söylebilirimki Avrupayi ve yasadigim ülke bana ne bir heyecan veriyor ne bir yasam sevinci. Kisaca kendimi burada hiç iyi hissetimiyorum, kafam rahat degil yani.

Sorum sudur: Ben Türkiyede okuyabilirmiyim?

Evet yurtdisinda yasiyorum ama bir Türk gibi yasiyorum. Yani ana dilim türkçe, kültürüm ve yasam stilim tam bir Türk insanini andiriyor. Evde türkçe konusulur, ve türk kanallari izlenir. O yönden benim gibi Tuirkiyeye gelmek isteyen bazi arkadaslarima nazaran biraz daha avanjliyim galiba. Ve TV de ülkenin durumunu izlerken tedirgin olmamamk elde degil. ZAten muhalefet yandasli bazi kanallar kötü yönleri göstermeye bayiliyorya, o durumlari ögrenmek zor degil açikçasi.
Neyse detaylara girmeme gerek yok herseyi siz zaten benden daha iyi biliyorsunuzdur.

Size soruyorum: durum gerçekten bu kadarda kötüm'ü? Benim memleketimde okumam imkansizmi? Burdan oraya gelmek, bir anlamdan cennetten cehenneme gitmek gibimi olur?

Yoksa belirli bazi yerlerdede ögrenciler rahatça okuluna gidip gelebiliyorlarmi? Otobüs duraginda beklerken "Allah'im sen beni Kamyonlardan koru, gelip bana çarpmasinlar" demediginiz yerler varmi?
Aman yedigim yemekten zehirlenmeyim?Servis soförü kaza yapmasin gibi sorulardan uzak kalabilme imkani varmi?

Projem hakkinda: TIP fakültesinde okumak.

Yazimi burda bitirmek istiyorum, gerekn bütün bilgileri konuya sizler cevap yazdikça verecegim.