Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 25-07-06, 14:21 #1
dr jekyll dr jekyll çevrimdışı
Arrow makina mühendisliği nedir?(Tercihlerinizde size yardımcı olması dileğiyle)


makina mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim ve yeni üniversite adaylarının kafasında bir fikir oluşturması açısından kendi bölümüm hakkında sizleri bilgilendirmeyi kendime borç bilerek ,birazda bölümümün "misyoner"liğini yapmak açısından aşağıdaki bilgileri sizle paylaşıyorum.

Makina Mühendisliği Nedir?
Mühendislik, matematik ve temel bilimlerin ortaya koyduğu, teorik ve deneysel araştırmalar ve tecrübe ve uygulama yoluyla kazanılmış bilgileri akıllıca kullanarak doğadaki madde ve enerjiyi ekonomik olan yöntemler geliştirerek insanoğlu yararına sunan bir meslektir.
Makina Mühendisliği, günlük hayatta ve üretimde ihtiyaç duyduğumuz alet, cihaz, makina, sistem ve süreçlerin tasarımı ve üretimi ile ilgilenen bir bölümdür. Modern makina mühendisliği, mekanik, termodinamik-enerji ve malzemenin temel konularını içermekle beraber, büyük oranda, karmaşık bilgisayar destekli tasarım, modelleme ve analizi de içine almaktadır.
Makina Mühendisi , bu işleri geçerli, verimli, güvenli, ekonomik, çevreye ve etik değerlere saygılı bir şekilde tasarlamaktan ve yapmaktan sorumlu bir kişidir.
Türkiye’ de ve Dünya’ da en geniş çalışma alanı olan MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ Dünün, Bugünün ve Geleceğin mesleğidir.

Genel Makina Mühendisliği en geniş çalışma alanına sahip bir mühendislik dalıdır. Kalorifer tesisatından nükleer santrale, bisikletten spor otomobiline, çamaşır makinesinden petro-kimya tesislerine, buzdolabından buz pateni pistine kadar her konu Makina Mühendisliğinin ilgi alanına girer. Makina mühendisleri her türlü Makine, Tasarım ve İmalat, Elektrik Makineleri, Petro-Kimya, Gıda, Demir-Çelik, Uçak, Otomotiv ve Tekstil Sanayi; Hidro-Elektrik, Nükleer ve Termik Santraller; Bina Mühendisliği (Isıtma, Soğutma), AR-GE (Araştırma ve Geliştirme) v.b. sektörlerin çeşitli birimlerinde işletme, bakım, onarım, üretim, kalite kontrol, tasarım, proje, pazarlama, müteahhitlik, müşavirlik ve idari görevlerde hizmet verebilmektedirler.

Küreselleşen dünyamızda İngilizce, özellikle Teknik bilim dallarında kullanılan ortak bir dil olma özelliğini korumaktadır. Makina Mühendisliği öğretiminde kaynakların hemen hemen tamamı İngilizce’dir. Mevcut Türkçe kaynaklar sınırlı sayıda olup, bu yayınların güncelleştirilmiş baskıları her zaman bulunamamaktadır. Günümüz teknolojisinin gerektirdiği ders müfredatlarında yer alan bazı derslere ait Türkçe kaynak ise hiç bulunmamaktadır.

Günümüzde sanayicilerimiz haklı olarak İngilizce bilen Makina Mühendislerine şiddetle ihtiyaç duymaktadır. İngilizce bilen Makina Mühendislerine ayrıca yurt içinde ve yurt dışında, gerek maddi açıdan gerekse kariyerlerinde kendilerini geliştirme ve yükselme açısından bir dizi olanaklar sağlanmaktadır.


[IMG]http://img87.**************/img87/2866/5sbo2.jpg[/IMG]

Ana Bilim Dalları Nelerdir?
1. Enerji Anabilim Dalı:
Sanayide, konutlarda ve ulaşımda ihtiyaç duyulan elektrik enerjisi termik ve hidrolik santraller vasıtasıyla temin edilmektedir. Nükleer santrallerin kurulması için de ülkemizde yıllardan beri büyük çabalar sarf edilmektedir. Elektrik enerjisi kaynakları; hidrolik, linyit (kömür), doğal gaz, jeotermal, rüzgar, solar ve nükleer enerji şeklinde özetlenebilir. Artan dünya nüfusu karşısında, enerji sistemleri geleceğin en önemli sanayi kollarından biri olacaktır. Bu anlamda, ENERJİ ANABİLİM DALI tarafından Enerji konusunda temel bilgilerle donatılmış mühendislerin yetiştirilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir.
Ülkemizin 2000 yılı itibariyle mevcut elektrik enerjisi üretimi 27000 MW civarındadır ve mevcut ihtiyaca cevap veremeyecek durumdadır. Ülkemizin, 2020 yılında elektrik enerjisine olan ihtiyacı 126000 MW civarında olması beklenmektedir.
Enerji Anabilim Dalı; Konvansiyonel Güç İletim Sistemleri Teknolojisi, Enerji Ekonomisi, İçten Yanmalı Motorlar, Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Nükleer Teknoloji Bilim Dallarından oluşmaktadır.
2.Termodinamik Anabilim Dalı:
Enerji bilimi olarak ifade edilen termodinamik kelime anlamı olarak ısı ve güç kelimelerinden oluşmaktadır. Anlamından
anlaşılacağı gibi çalışma alanları ısı ve güç üzerinedir. Bir işyerinden bir fabrikaya, bir evden bir binaya ve bir klimadan uzay mekiğine kadar her yerde ve alanda termodinamik işin içine girmektedir. Kısaca evdeki buzdolabı ve klimadan, uzay araçlarına, nükleer santralara, uçaklara kadar birçok alan termodinamik bilim dalının çalışma alanına girer.
3.Konstrüksiyon ve İmalat Anabilim Dalı:
Mühendislik, matematik ve temel bilimlerin ortaya koyduğu, teorik ve deneysel araştırmalar ve tecrübe, uygulama yoluyla kazanılmış bilgileri bilimsel ve mesleki etikler çerçevesinde kullanarak doğadaki madde ve enerjiyi ekonomik yöntemler geliştirerek insanoğlu yararına sunan bir meslektir.
Makina Mühendisliği, hayatımızda ihtiyaç duyduğumuz hareketli parçaların ve makinaların tasarım ve üretimi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Modern makina mühendisliği, mekanik ve malzemenin temel konularını içermektedir, fakat büyük oranda karmaşık bilgisayar destekli tasarım, modelleme ve analizi de ihtiva etmektedir. Makina mühendisi, bu işleri geçerli, verimli, güvenli, ekonomik, çevreye ve etik değerlere saygılı bir şekilde tasarlamaktan ve yapmaktan sorumlu bir kişidir.


[IMG]http://img155.**************/img155/7585/6soq0.gif[/IMG]

Makina Mühendislerinden Neler Beklenir?
Sanayiciler genç mühendislerden, ÖĞRENMEYİ ÖĞRENMİŞ olmalarını beklemektedirler. Hangi kanallardan, Internet'ten, kitaplardan başka insanlardan, her yerden bir şekilde bir bilgiye ihtiyaç varsa "Ben bunu nerelerden bulur, öğrenir ve uygulamaya koyarım" sanatını bir şekilde öğrenen elemanların kendilerine daha yararlı olduklarını düşünmektedirler.
İlke olarak, öğrenmeyi öğrenerek mezun olan makina mühendisleri çok geniş bir yelpazede iş bulabilme şansına sahiptir.


ALINTIDIR.

HERKES İÇİN HAKKINDA HAYIRLISI OLMASI DİLEĞİYLE
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-07-06, 14:36 #2
dr jekyll dr jekyll çevrimdışı
Varsayılan Cvp: makina mühendisliği nedir?(Tercihlerinizde size yardımcı olması dileğiyle)


arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum. kafanıza takılan herhangi birşey yada cevabını aradığınız sorular varsa paylaşırsanız elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-07-06, 19:29 #3
ingegnere_87 ingegnere_87 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: makina mühendisliği nedir?(Tercihlerinizde size yardımcı olması dileğiyle)


paylaşımın için teşekkürler birilerine yardımcı olacaktır..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-06, 22:56 #4
dr jekyll dr jekyll çevrimdışı
Varsayılan Cvp: makina mühendisliği nedir?(Tercihlerinizde size yardımcı olması dileğiyle)


arkadaşlar bakıp geçmeyelim lütfen, yorumlarınızı eksik etmeyin...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-06, 23:14 #5
coldflame coldflame çevrimdışı
Varsayılan Cvp: makina mühendisliği nedir?(Tercihlerinizde size yardımcı olması dileğiyle)


teşekkürler bir de benim bir sorum olacak.çevremden duyduğum kadarıyla her yıl makine mühendisliği bölümleri gereğinden fazla mevzun verdiğinden bir makine mühendisinin iş bulması zormuş.böyle birşey var mı?iş bulabilmek için ne gibi özelliklere sahip olmamız gerekir?neler iş bulma şansımızı arttırır?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 00:53
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015