Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 30-08-10, 01:53 #1
metalgirl metalgirl çevrimdışı
Varsayılan Türkiyede hangi meslek işsiz bırakıyor?>>>>>>>>>>>


Türkiye İstatistik Kurumu, ilk kez meslek gruplarına göre işsizlik oranlarını açıkladı. Hem anne babaların hem de üniversiteye hazırlanan gençlerin rüyası olan bölümden mezun olanlar iş bulmakta zorlanıyor.
Hem anne babaların hem de üniversite sınavlarına hazırlanan gençlerin rüyası olan bilgisayar mühendislerinin yüzde 20'si işsiz. Bilgisayar mühendisleri en çok işsiz kalan meslek gruplarında ilk sıralarda.
Rapora göre en yüksek işsizlik oranı yüzde 31.3'le sosyal hizmetler okuyanlarda.
Ancak Türkiye için çok yeni bir meslek olan bu alanda sadece 24 bin öğrenci eğitim görmüş.
Yine bir başka yeni alan olan ulaştırma ve çevre korumada da sadece 20 bin kişi eğitim alırken, işsizlik oranı yüzde 21.1.
Uzun süredir eğitim verilen alanlardan sanatta işsizlik oranı yüzde 24.
Bilgisayarcıya iş yok!
İşsizlik oranında bilgisayar okuyanlar da başı çekiyor. Bilgisayar mezunlarının yüzde 20.6'sı işsiz. 178 bin bilgisayar eğitimi alan kişinin 55 bini hiç iş aramazken, 98 bini çalışıyor. 25 bin bilgisayar mezunu ise işsiz.
Buna karşın en düşük işsizlik oranı güvenlik hizmetleri alanında eğitim alanlarda görülüyor. Bu konuda eğitim görenlerin sadece yüzde 1.6'sı işsiz kalıyor. Güvenlik alanında eğitim alıp çalışan 94 bin kişiye karşılık sadece 2 bin kişi işsiz.
Sağlık da en az işsizlikle karşılaşılan sektörlerden. Sağlık alanında eğitim alanlar arasında işsizlik yüzde 4.
Hukuk eğitimi görenlerin yüzde 4.3'ü, veterinerlik eğitimi alanların yüzde 6.8'i işsiz.
Eğitim durumu ve işsizlik
Tabloya eğitim durumuna göre bakıldığında da ilginç bir sonuç ortaya çıkıyor. Türkiye'de okuma yazma bilmeyen 5 milyon 787 bin kişi bulunuyor. Bunların 4 milyon 698 bini iş aramayıp evinde otururken, 1 milyon 2 bini çalışıyor.
Okuma yazma bilmeyenler iş aramadıkları için işsiz sayılmadıklarından bu grupta işsizlik oranı yüzde 8.
Okul bitirmeyip okuma bilen 3 milyon 689 bin kişinin de 2 milyon 522 bini evde, 988 bini iş hayatında yer alıyor. Burada da işsizlik oranı yüzde 15.3.
İlkokul mezunu 19 milyon 84 bin kişinin 9 milyon 690 bini evde otururken, bu eğitim seviyesinde işsizlik yüzde 12.2.
Ortaokul mezunlarının yüzde 17.6'sı, genel lise mezunlarının ise yüzde 18'i işsiz.
GEÇEN YIL, EN SON MEZUN OLUNAN OKUL VE MEZUN OLUNAN ALANA BAKILDIĞINDA, EN FAZLA İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 31,3 İLE SOSYAL HİZMETLER ALANINDA GERÇEKLEŞTİ
En son mezun olunan okul ve mezun olunan alana bakıldığında, geçen yıl, en fazla işsizlik oranı yüzde 31,3 ile sosyal hizmetler alanında gerçekleşti.
Sanat yüzde 24,1 ile ikinci sırada, ulaştırma hizmetleri ve çevre koruma yüzde 21,1 ile üçüncü sırada yer aldı.
TÜİK ilk kez eğitim durumu ve mezun olunan okullara göre işsizlik verilerini açıkladı.
Buna göre, işsizlik oranında bilgisayar mezunları da başı çekerken, bilgisayar mezunu olanların işsizlik oranı yüzde 20,6 olarak gerçekleşti. Gazetecilik ve enformasyon mezunlarının yüzde 19,1'i işsiz kalırken, lise mezunlarının da yüzde 18'i işsiz.
-EN ÇOK İŞ BULANLAR GÜVENLİKÇİLER-
En az işsizlik oranının bulunduğu alan güvenlik alanında eğitim alanlarda yaşanırken, bu alanda işsizlik oranı yüzde 1,6 oldu. Sağlık alanında eğitim alanların yüzde 4'ü, hukuk eğitimi görenlerin yüzde 4,3'ü, veterinerlik eğitimi alanların yüzde 6,8'i işsiz.
Okuma yazma bilmeyenlerin yüzde 8'i, okuma yazma bilen fakat bir okul bitirmeyenlerin yüzde 15,3'ü, ilkokul mezunlarının yüzde 12,2'si, ilköğretim, ortaokul ve orta dengi mesleklerde eğitim alanların yüzde 17,6'sı, genel lise mezunlarının da yüzde 18'i işsiz.
Meslek lisesi, yüksekokul veya fakülte mezunlarının işsizlik oranı ise yüzde 13,5 olarak gerçekleşti.
ALINTIDIR!!!
kaynak: [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

FARKLI KONU AÇMAKTANSA ŞU YAZIYIDA EKLEMEK İSTİYORUM:

Türkiye'de her 10 işsizden 4'ünün herhangi bir mesleği yok.
İşveren kaynakçı bulamıyor ama 16 bin 500 kaynakçı da iş bulamıyor.
İŞKUR'a yapılan başvurların 1970'i hamallardan. Buna karşın 2 bin 145 ziraat, 2 bin 672 makine mühendisinin de kurumda kaydı var.
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) işsizlerin meslek dökümünü ve çalışmak istedikleri alanları belirledi, ortaya ilginç bir tablo çıktı.
İŞKUR'un "işsiz portföyü"nde bugün itibariyle 1 milyon 689 bin işsiz bulunuyor. Bunların 188 bin 883'ü "büro memuru" ya da "büro elemanı" olarak çalışmak istiyor. Yani her 10 işsizden 1'i sahada değil, büroda çalışmak için iş arıyor. Büro memuru olmak isteyenler arasında okuma yazma bilmeyen işsizler bile var. Ancak işveren geçtiğimiz bir yıl içerisinde sadece 9 bin 830 büro elemanı almak istediğini İŞKUR'a bildirdi. Kurum, işverenin taleplerine uygun bu sayıda işsizi işverene gönderdi. Ancak işveren bunların arasından sadece 4 bin 594'ünü işe başlattı.
MESLEKSİZLİK SORUNU
İŞKUR'a başvuran 1,7 milyon işsizden 628 bininin herhangi bir mesleği yok. Bu kesim mesleği olmadığı için "beden işçisi" olarak iş başvurusu yaptı. Buna göre yaklaşık her 10 işsizden 4'ü işsizlikten beden gücüyle kurtulmaya çalışıyor.
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın her fırsatta dile getirdiği, "işveren çalıştıracak kaynakçı bulamıyor" sözleriyle gündeme gelen kaynakçılık mesleği de işsizler listesinde önlerde duruyor. Oksijen kaynakçısı dahil 16 bin 500 kaynakçı İŞKUR aracılığıyla iş arıyor, ancak iş bulamıyor.
Mühendislik mesleğinde en fazla işsiz grubunun ziraat mühendisleri olduğu bilinir. Oysa İŞKUR'un işsiz listesinde makine mühendisleri başı çekiyor. 2 bin 672 makine mühendisi iş bulamadığı için kurumun kapısını çalmak zorunda kalırken iş arayan ziraat mühendisi sayısı 2 bin 145 oldu. Mühendisler ve muhasebeciler işsizlikte hamalları bile solladı.
YÖNETİCİLİK REVAÇTA
Türkiye genelindeki bin 781 işsiz "yönetici" olmak için iş başvurusu yaptı. İŞKUR'a iş için başvuranların bin 884'ü de "polis memuru" mesleği adı altında kayıt yaptırdı. Bu kesimin emekli polis oldukları ve özel sektörde güvenlik elemanı olarak çalışmak istedikleri belirtiliyor.
BİLGİSAYARCI DA İŞSİZ GEZİYOR
Çağımızın öne çıkan meslekleri arasında yer alan bilgisayar sektörü de meslek sahiplerine yeterince iş sunamıyor. Bilgisayar işletmeninden bilgisayar programcısına kadar 50 bini aşkın bilgisayarcı iş bekliyor
kaynak : [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
__________________

Mesajı son düzenleyen metalgirl ( 30-08-10 - 02:02 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-10, 03:18 #2
RapsoLut* RapsoLut* çevrimdışı
Varsayılan C: Türkiyede hangi meslek işsiz bırakıyor?>>>>>>>>>>>


ii bi bilgisayar mühendisi günümüzde bilgisayara bukadar ihtiyaç duyulurken nasıl işsiz kalır ya
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-10, 03:40 #3
zorakilan zorakilan çevrimdışı
Varsayılan C: Türkiyede hangi meslek işsiz bırakıyor?>>>>>>>>>>>


bilgisayarcı dan kasıt teknisyen yada tekniker mi acaba ?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-10, 03:57 #4
rmgenc5 rmgenc5 çevrimdışı
Varsayılan C: Türkiyede hangi meslek işsiz bırakıyor?>>>>>>>>>>>


hayır bilgimiz bilg. muh. cunku bir ara patlama yapan mezun sayısı ve artık hmn hmn bir çok farklı meslekdende olsa kişinin bir bilgisayrcının kullanabildgii programları kullanabliyo olması sebei sanırım ..:/
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-08-10, 04:22 #5
terripleturk terripleturk çevrimdışı
Varsayılan C: Türkiyede hangi meslek işsiz bırakıyor?>>>>>>>>>>>


Acaba havacılık sektöründe iş bulma oranı ne kadar?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 14:55
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015