Forum TR
Go Back   Forum TR > >
FrmTR'ye Reklam Vermek İçin: [email protected]
Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 01-05-12, 14:13   #1
Turkeykero

Varsayılan ''Denge Siyaseti'' Politikası Nedir ? Eğer günümüzde de uygulansa ne olurdu ?


''Denge Siyaseti'' veya ''Denge Politikası'' olarak adlandırılan özellik , Osmanlı döneminde kullanılmış fakat siyasetin dışına çıkılarak kapitülasyonlar verilmeye başlanmıştır. Yakın Tarihte ise II.Dünya Savaşı döneminde ustaca uygulanmış olup , ülkemizin çıkarını güçlendirmiş bir politikadır. Fakat soğuk savaş döneminde NATO'ya girmemiz nedeniyle ''Denge Siyaseti'' politikası bozulmuş , ülkemiz Amerikanın yanında yer almaya başlamıştır ve halende bu devam ediyordur .

Peki , Nato'ya girmeseydik ve günümüze kadar Denge Siyaseti izlenseydi neler olurdu ?

Eğer günümüzdede uygulansaydı , şuan ki durumumuzdan çok farklı olurduk , ülkemiz gelişirdi ihracat artar , ithalat azalırdı . Çünkü her ülkeye eşit davranacağımız için ülkeler arasında anlaşmazlık çıkmazdı. Madde madde açıklamak gerekirse

1. Menderes döneminde bulunan petrol rezervlerini çıkarmamız ve işlememiz Nato tarafından bir anlaşmayla engellenmişti . Sırf Nato'ya girebilmek için bu anlaşmayı imzalamıştık.

2. Ülkemizde %72 oranında bulunan ve dünyada en çok ülkemizde bulunan ''Bor'' madenini çıkarabilir ve işleyebilirdik. Bu özellikte birtakım anlaşmalar sonucu engellenmiştir .

3. Denge siyaseti sayesinde Türkiye ile diğer ülkeler ile bir anlaşmazlık yaşanma olasılığı düşüyordu . Buda ülkemizi dış tehditten uzak bir hale getiriyordu .

Kısacası Denge siyaseti politikası , ülkemizin her alanda kalkınmasını sağlayacak ve belki de amerika ve israilden bile güçlü bir ülke olmamızı sağlayacaktı. Fakat Geçmişte yapılan hatalar bunu engelledi .

Yazı Bana aittir (Turkeykero) .
 
Eski 03-05-12, 11:07   #2
*TyCooN*

Varsayılan C: ''Denge Siyaseti'' Politikası Nedir ? Eğer günümüzde de uygulansa ne olurdu ?


bölüm kurallarını gözden geçirin.
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil


Reklamı Kapat

Reklamı Kapat