Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 21-08-05, 18:07 #1
emre_2022 emre_2022 çevrimdışı
Varsayılan Türk İsmi Tarihçesi


Türk İsmi Tarihçesi

Türk Milleti'nin tarihi insanlik tarihi kadar eskidir. "Türk" sözü tarihin en eski çaglarindan beri kullaniliyordu ve belirli bir kavmin yada kavimler birliginin adi olarak mevcuttu. Türk'lerin köklü ve çok zengin bir tarihe ve kültüre sahip olmasi nedeniyle birçok bilim adami ``Türk" adinin nereden geldigi hakkinda arastirmalar yapmis, bu arastirmalar neticesi de Türk adi ilk defa MÖ. XIV. yy'da "Tik" veya "Tikler" adiyla geçmeye baslamistir. Diger bir görüse göre ise Türk adi MÖ. XIV. yy'dan öncede varoldugudur. Zira Türk irkinin tarihi insanligin tarihi kadar eskidir. Bu gerçegi kavmi ve milli mitolojilerde ve tarihi olusumlarda Türk Milliyetçiligi Türk Adi Türk'ün Manasi Türk Soyu Türk Yurdu Islamda Milliyetçilik izah eden eski kayitlarda görmek mümkün olmaktadir. Türk irkinin çok eski olmasi nedeniyle Türk adinin nereden geldigi hakkinda birçok iddia ve görüsler ileriye sürmüslerdir. Buna göre, - Heredotos'un dogu kavimleri arasinda zikrettigi TARGITAB'lar. - Iskit topraklarinda dogduklari söylenen TYRKAE'ler. - Tevratta adi geçen Togarma'lar. - Eski Hint kaynaklarinda tesadüf edilen TURUKHA'lar veya THRAK'lar. - Esiki Ön Asya çivili metinleride görülen TURUKKU'lar. - Çin kaynaklarinda MÖ. I.yy'da rol oynadiklari belirtilen TIK veya DI'ler. Bizzat "Türk" adini tasiyan Türk kavimleri olarak gösterilmektedir. Islam kaynaklarinda yer alan Iran menseli "Zend - Avesta" rivayetleri ile Israil menseli "Tevrat" rivayetleri de Nuh Peygamberin torunu olan Yafes'in oglu "Türk" ile Iran rivayetlerindeki Feridun'un oglu "Türac" veya "Tur"un soyu Türk adini tasiyan ilk kavim olarak gösterilmek istenmistir. "Avesta"da yer alan "Ebül Beser"den (1) ,Cemil ve oglu Ferdiun'dan bahsedilmektedir. "Ferdidun ülkesi Salm, Irak ve Turak (Türk) ismindeki üç oglu arasinda pay etmistir. Salm'a bugünkü Iran ve havalisi, Irak'a bugünkü Irak ve havalisi ,Turak'a ise Orta Asya ve Çin havalisi düsmüstür. Feridun ölünce Irak, Salm'a saldirarak Iran ve havalisini almis, daha sonra Turak'a saldirmistir. Irak, Turak'i yenememis, savas bunlarin torunlarina uzanan dek senelerce sürmüstür. Sonunda Turak'in torunu "Afrasyap"(2) Irak torunun "Muncihir"i maglup ederek Ceyhun nehri sinir kabul edilen bir anlasma yapmistir. Bu tarihten sonra Ceyhun nehri dogusunda "TURAN", batisina da "IRAN" denmistir. Tevrat rivayetleri de ise Nuh tufanindan sonra Nuh peygamber dünyayi üç oglu arasinda pay etmis. Yafes'e Orta Asya ve Çin ülkeleri düsmüs, Yafes ölürken tahtini sekiz ogullarindan biri olan "TÜRK" e birakmistir. Görülmektedir ki Hz. Adem devrine yakin zamanlarda Turak (Türk)'den Iran-Turan savaslarindan ve Alp Er Tunga gibi büyük bir Türk Basbugundan ve Saka Imparatorlugu kaganindan bahsedilmektedir.


Yukarida mitoloji ve tarihi kayitlar içerisinde yer alan "Türk" kelimelerinden ,Türk adinin ne kadar eski oldugu ortaya çikmaktadir. MÖ XIV. yy'da yer alna "Tik"ler ile dünyada mevcut olan medeniyetlerin en eskisi olan MÖ. VII. yy. da Orta Asya'da kurulan "Anav" medeniyeti de Türkler tarafindan kurulmustu. O halde Türkler MÖ. XIV. yy'da Tik'ler , MÖ. VII. yy'da Anavlar ,MÖ IV yy'da Sakalar ile tarih kayitlarinda yer almaktadir. Türk kelimesinin yazili olarak kullanilmasi ilk defa MÖ 1328 yilinda Çin tarihide "Tu-Kiu" seklinde görülmektedir. MÖ. I yy'da Roma'li yazarlardan biri olan Pompeius Meala'nin Azak Denizi kuzeyinde yasayan halktan "Turcae" olarak bahsetmesi ile ilk defa yazili olarak karsilasiyoruz. Türk adinin tarih sahnesine çikisi MS VI yy'da kurulan Kök-Türk Devleti ile olmustur. Orhun kitabelerinde yer alan "Türk" adi daha çok "Türük" seklide gösterilmektedir. Bundan dolayi Türk kelimesini Türk Devleti'nin ilk defa resmi olarak kullanilan siyasi tesekkülün Kök-Türk imparatorlugu oldugu bilinmektedir. Kök-Türk'lerin ilk dönemlerinde Türk sözü bir devlet adi olarak kullanilmisken,sonrada Türk milletini ifade etmek için kullanilmaya baslanmistir. MS. 585 yilinda Çin Imparator'unun KÖK-TÜRK Kagani Isbara'ya yazdigi ktupta"Büyük Türk Kagani" diye hitap etmesi, Isbara Kagan'in ise Çin Imparatoruna verdigi cevabi mektupta "Türk Devleti'nin Tanri tarafindan kurulusundan bu yana 50 yil geçti" hitaplari Türk adini resmilestirmistir. Kök-Türk yazitlarinda Türk sözü daha çok "Türk Budun" seklide geçmektedir. Türk Budun'un ise Türk Milleti oldugu bilinmektedir. Dolayisiyla türk adi bu dönemlerde bir toplulugun veya kavmin isminden ziyade ,siyasi bir mensubiyeti belirleyen bir kelime olarak görülmektedir. Yani Türk soyuna mensup olan bütün boylari ve topluluklari ifade etmek üzere milli bir isim haline gelmistiralıntıdır:Özgür Türkiye Grup

__________________
 
Eski 21-08-05, 18:27 #2
AKINCI_ AKINCI_ çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Türk İsmi Tarihçesi


Türk adlı ilk devlet M.Ö. 879 tarihinde kurulan Türk Bil devletidir...
 
Eski 21-08-05, 18:39 #3
FenerboY FenerboY çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Türk İsmi Tarihçesi


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen AKINCI_
Türk adlı ilk devlet M.Ö. 879 tarihinde kurulan Türk Bil devletidir...

Türk Adlı ilk devlet Göktürk devletidir(552)
 
Eski 21-08-05, 18:46 #4
AKINCI_ AKINCI_ çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Türk İsmi Tarihçesi


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen FenerboY
Türk Adlı ilk devlet Göktürk devletidir(552)
bu, bize öğretilmek istenendir.

tarih kitaplarında anlatılan göçebe masalının devamıdır.

Türk adlı ilk devlet mö 879 yılında kurulmuş Türk Bil federasyonudur...
Ayrıca, Hun, Göktürk gibi ayrı devletler yoktur, bunlar birbirini izleyen tek devletin (Türk-Bil devleti'nin) sadece hanedan değişikliğidir.
 
Eski 21-08-05, 19:09 #5
FenerboY FenerboY çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Türk İsmi Tarihçesi


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen AKINCI_
bu, bize öğretilmek istenendir.
tarih kitaplarında anlatılan göçebe masalının devamıdır.
Türk adlı ilk devlet mö 879 yılında kurulmuş Türk Bil federasyonudur...
Ayrıca, Hun, Göktürk gibi ayrı devletler yoktur, bunlar birbirini izleyen tek devletin (Türk-Bil devleti'nin) sadece hanedan değişikliğidir.

O devletlerin Kültürleri herşeyiyle aynıdır fakat aynı hanedana mensup değillerdir..

Bizim güçlü tarihcilerimiz vardır,
(ilber Ortaylı, Mustafa Armağan...vs)
Ben bu Tarihçilerimizin yazdığı Eserlere güveniyorum...
"Bize öğretilmek istenendir" --> yanlış bir düşünce..
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 23:09
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015