Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 25-01-11, 18:04 #1
-egerkagan- -egerkagan- çevrimdışı
Varsayılan Daha İyi Bir Sürücü Olmak İçin Yapılması Gerekenler
Erkekliğin birinci kuralı otomobil sürmek diyorsanız iyi sürücü olmanın püf noktalarına dikkat!

Araba sürmedeki yetenekleri tüm erkekler için bir gurur kaynağıdır. Erkeklerin hepsinden iyi birer sürücü olması beklenirken birçoğu da bu yeteneğin gerçek bir erkek olmak için ön şartlardan birisi olduğunu hisseder. Açık bir yolda, hızlı bir arabanın gaz pedalını köklerken yaşadığımız adrenalin akınının verdiği hissi hepimiz biliriz.

İşin sırrı teknikte gizli


Sokakta araba kullanmak, trafiğe kapalı bir pistte tur atmanın verdiği neşe ve heyecanı hiç bir zaman veremese de pistte kullanılan bazı teknik ve beceriler yine de uygulanabilir. Sokakta ya da pistte olun, geçerli olan bazı temel teknikler vardır. Eğer bir caddede araba sürüyorsanız hız limiti içinde kalmayı hepimiz biliriz. Bu makale içindeki ipuçları sizi makul bir takip sırasında bile daha iyi ve etkin bir sürücü olmanızı sağlayacaktır. Pistte ise sizi daha da hızlı yapacaktır. İleri teknikler ancak kişisel olarak öğretilebilir bu sebeple sizin de bölgenizdeki yerel sürüş okuluna başvurmanız gerekecektir. Bizim burada ele alabileceğimiz teknikler temel olanlar; bireyin gerçek bir erkek gibi araba kullanması için gerekli olduğu düşünülenleridir.

Konuyu önemsemek


İlk olarak yapmanız gereken araba sürmekle hiç ilgisi olmayan şeylerdir; bunlar golf oynamak gibi rekabeti gerektiren herhangi bir aktiviteye ait zihinsel olarak gelişen hareketlerdir. Sürücülükte bunlar özellikle önemlidir çünkü zaman sınırlıdır ve milisaniyeler içinde hareket etmeniz gerekir. Sonuçlar da ayrıca ciddi olacaktır: yanlış dönülmüş bir viraj asla telafi edilemeyecek seviyede bir zaman kaybına sebep olabilir.

İyi araba kullanmanın anahtarları konsantrasyon, pürüzsüz ve hızlı hareketler ve tutarlılıktır. İleriye yönelik düşünün. Herhangi bir sürüş esnasında önünüzdeki yolu devamlı olarak kontrol ediyor olmanız gerekecektir. Tam karşınızda bulunanın arkasına bakın. Örneğin geçtiğiniz zirveyi görebilmeli ve yakınlaşmakta olan virajın çıkış noktasını girmeden önce bilmelisiniz.

Grand Prix efsanelerinden ipuçları

Gitmek istediğiniz yere doğruca bakmayı ve gelişi güzel fren yapmamayı öğrenin. Arabaya çok yakında olan bir şeye bakıp durmanın bir anlamı yoktur çünkü kavrama limitleri içinde arabanızın gitti yöndeki birkaç yarda iççinde çok az bir kontrol sahibi olacaksınız. Bu sebeple siz de kullanışlı bir şeylere bakabilirsiniz.

Bunu öğrenmek biraz zaman alır (aslında kendinize bunu yapmak için zorlamayı hatırlamak zaman alacaktır) fakat sizi daha tutarlı biri haline getirmesiyle karşılığını vermektedir. Örneğin fren yapmanız gereken noktaya yaklaşırken gözlerinizin pistteki bu noktaya siz fren yapmaya başlamadan önce bakması gerekir. Gözlerinizin zaten bir sonraki dönüş noktası ya da zirveye doğru hareketlenmiş olması gerekir.

Gözler buna sahip

Basitçe gözlerinizin şu anda yaptığınız noktadan her zaman bir adım önde olması gerekir. Siz daha uzağa baktıkça araba daha yavaş gidiyormuş gibi görüneceğinden harekete geçebilmek için daha uzun bir vaktiniz olacaktır. Buna alıştıktan sonra hızı ve uzaklığı hissetmiyor olacaksınız. Çenenizi yukarıda tutun ve görüş açınızı yol yüzeyine paralel olacak şekilde sabitleyin. Başınızı düz bir şekilde tutmak belki tümseklerle dolu bir yolda, dar bir virajda ya da başınızda ağır bir kask varken zor olabilir. Elinizden gelenin en iyisini yapıp gereksiz bir şekilde eğilmeyin. Hareketleriniz pürüzsüz, belirgin ve yine de yıldırım kadar hızlı olmalıdır. Burası özgüvenin oyuna katıldığı noktadır. Durumunuzun değiştiği noktada çabucak karar verip, yaptığınız seçiminize inanmanız gerekir. Devamlı olarak diğer seçenekleri düşünen sürücü olmayı bekleyen bir kazadır.

Konsantrasyon araba kullanırken kararlılıkla el ele giden kritik bir öneme sahiptir. Aklınızı yoldan başka yöne kaydırabilecek her şeyin ortamdan uzaklaştırılması gerekir. Yoldayken bunun cep telefonu, sinir eden bir kız arkadaş, köpek ve rahatsız ederse radyo bile kaldırılmalıdır. Pistte bunun anlamı rahatlamış, düşüncelerden arınmış bir zihindir. Bu performans araçlarının bir sürü lüks teknolojik araç gereçle gelmemesinin yegâne sebebidir. Sonuçta Porsche’ta bir kupa tutucuya kimin ihtiyacı olur ki?

Herbert Jimmy’nin konsantrasyonu hakkındaki görüşleri: “Konsantrasyon çok önemlidir çünkü çok uzun bir süre boyunca düz bir hat üzerinde tam gaz gidiyorsunuz. Zihninizin başka yönlere kaymasına engel olmanız gerekir. Ben daima konsantrasyonumu sağlam tutmak adına yolun uzun ve düz kısımlarının sonunda bir engelin var olduğunu düşünürüm.”

Jim Clark bu görüşe şöyle katılıyor: “Motor yarışlarındaki en büyük şeylerden birisi konsantrasyondur. Kazalar herkesin düşündüğü gibi hız sebebiyle oluşmaz. Bence bu kazalara sıklıkla konsantrasyon eksikliği sebep olur, bir pistte daha hızlı gitmek istediğimde hızımı arttırmam.Sadece daha fazla konsantre olurum ki bu beni daha hızlı gitmemi sağlar.Frenlere konsantre olarak, viraja konsantre olarak, verilecek olan ilk gaz miktarına konsantre olarak - köşeden çekip çıkarabileceğim güç- ki yalnızca etrafa biraz daha fazla konsantre olmakla olur.”

Yerinizi alın

Oturma şekliniz sürüşünüzdeki bir diğer önemli faktördür. Daha hiç birinizi arabalarınız içinde görmeden çok geriye doğru oturduğunuza dair bahse bile girebilirim. Sürücülerin büyük bir kısmı kendisini ya böyle ya da koltuğunu çok fazla eğilmiş bir şekilde pozisyonlandırmaktadır.

Dennis Lee, PCA/CWR sürücüsü Ed Chairperson şu tavsiyede bulunuyor:

1.Ön ve arka kısmın pozisyonlarını ayarlayın. Çünkü tam gaz vermek için pedala asıldığınızda tam kontrol sağlamak adına dizlerde ortalama bir bükülme olacaktır.

2.Selenizi, görüşünüzü engellemeyecek şekilde mümkün olduğu kadar alçak olacak şekle ayarlayın. Böylece yerçekimi merkezine yakın olursunuz. (F1 pilotlarının kokpitlerinde ne kadar alçakta oturduğunu hatırlayın)

3.Selenin açısını kollarınızı ileriye doğru uzatıp omuzlarını oturaktan uzağa çekecek şekilde ayarlayın. Bileklerin direksiyonun üzerinde (saat 12 pozisyonu) dinlenebilmesi gerekir.

Saat kaç?


Bundan sonra kendinizi direksiyonu saat 3 ve saat 9 pozisyonunda tutacak şekilde programlayın. Bu pozisyon direksiyonun merkezine en uzak olunan noktadır ve mümkün olan en kesin hareket imkânını sağlar. Direksiyonu 9–3 pozisyonunda tuttuğumuzda kollarınız da dirseklerden hafifçe bükülmelidir. Bu duruş sürücülerin birçoğu için en iyi duruştur. Fakat her birimiz farklı vücut yapısı ve ölçülerde olduğumuz için kendinizinkini size uygun olacak şekilde ayarlayın. Rahat fakat en dikkatli olacağınız pozisyonda olduğunuzdan emin olun. Bu pozisyondan yolda size yardımcı olacak her türlü aygıtı algılayabilmelisiniz. Bu parçalar sizin dikiz ve yan aynalarınızdır.

Ayna ayna…


Yolcu koltuğunda bulunduğum sırada 20 dakika araba sürdükten sonra dikiz aynalarından bir şey göremediğinin farkına varan kişilerle kaç defa karşılaştığıma hala inanamıyorum. Dikiz aynasının arka camdan dışarısını gösterecek şekilde ayarlanmış olması gerekir. Bu çok açıktır. Yan dikiz aynaları ise, her nasılsa, çoğu kişinin yanlış ayarlanır. Kör noktaları kontrol için harcayacağınız her saniye gözlerinizi yoldan çekmek ve tekrar yola odaklanmak anlamına gelir.

Aynalar araba gövdesinin arkasındaki her şeyi göstermelidir. Arabanın yan kısımlarını görmek için başınızı hafif şekilde perspektif yönünde eğmemiz gerekir. Bu kör noktaları minimum seviyeye indirecek ve şerit değiştirmeyi kolay hale getirecektir.

Bir profesyonel gibi sür


Yukarıda belirtilen elementler olmadan sürüş yeteneğiniz ne kadar yüksek olursa olsun performansınızı yükseltemezsiniz. Bunlar teknik detayları içermeyen ancak öğrenilmesi mutlak olarak gerekli olan yeteneklerdir.

Yazan : Lex Gren
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-11, 19:25 #2
|FuRKaN| |FuRKaN| çevrimdışı
Varsayılan C: Daha İyi Bir Sürücü Olmak İçin Yapılması Gerekenler


Ellerine saglik, güzel bilgiler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-01-11, 20:50 #3
Bozkurt Bozkurt çevrimdışı
Varsayılan C: Daha İyi Bir Sürücü Olmak İçin Yapılması Gerekenler


Ellerine Sağlık.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-01-11, 13:21 #4
E3o E3o çevrimdışı
Varsayılan C: Daha İyi Bir Sürücü Olmak İçin Yapılması Gerekenler


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen |FuRKaN| Mesajı Göster
Ellerine saglik, güzel bilgiler.
Eline Sağlık Güzel olmuş..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-01-11, 12:28 #5
SayFormé SayFormé çevrimdışı
Varsayılan C: Daha İyi Bir Sürücü Olmak İçin Yapılması Gerekenler


konunuz motorlu araçlar genel konular bölümünden taşınmıştır.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 02:18
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015