Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 03-02-07, 09:17 #1
deniz_ci.16 deniz_ci.16 çevrimdışı
Varsayılan Sovyetler Birliği Tarihi(SSCB)


[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
Başkent:Moskova
Para birimi:Ruble
Milli Marşı:Enternasyonel
Kurucusu:Lenin
Son Devlet Başkanı:Gorbaçov

LENİN


Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, 1991 yılına kadar Sovyetler Birliği (SSCB) olarak bilinen, şu anki devamı Rusya Federasyonu olan bir Avrasya ülkesidir. Başkenti Moskova'dır. Yüzölçümü 22.402.200 km²'ydi, ki bu da Dünyadaki en geniş yüzölçümüne sahip ülke olmasını sağlıyordu.

Dağıldığında nüfusu 293.047.571'di (Haziran 1991). Para birimi Sovyet Rublesi idi.

1917 Ekim Devrimi, başka bir değişle Bolşevik İhtilali ile kurulan SSCB, başta Rusya merkezli olmak üzere tüm Türkistan'ı ve Baltık ülkeleri'nden üçünü içine alan devlet idi. Proleterya diktatörlüğünün uygulandığı ender ülkelerdendi. Soğuk savaş sürecinde Amerika'nın karşısındaki güç konumunda idi. 1985 yılında Gorbaçov iktidarından sonra başlayan Glasnost ve Perestroyka ile başlayıp 6 yıl süren reformların ardından 1991 yılının sonunda Sovyetler Birliği resmen dağıldı ve tüm ülkeler bağımsızlıklarını ilan ettiler. Birliği oluşturan 15 devletten 12'si bir araya gelerek Bağımsız Devletler Topluluğu'nu oluşturdular. Halen SSCB'nin varisi olan Rusya Federasyonu, dünyanın en geniş topraklarına sahiptir ve bir dünya süper gücü olmayı sürdürmektedir.

SSCB'nin tarihi Vladimir İlyiç Lenin'in başkanlığındaki Bolşevik Partisi'nin 1917'de iktidarı ele geçirmesiyle başladı. Devrimin gerçekleştiği sırada Rusya, Birinci Dünya Savaşı'nın içinde İtilaf Devletleri (İngiltere, Fransa) safında savaşıyordu. Bolşevik Partisi'nin ilk önemli icraatı Rusya'yı bu savaştan çekmek oldu (Bkz. Brest-Litovsk Antlaşması). Bu antlaşma sonunda Rusya; Finlandiya, Litvanya, Polonya, Ukrayna, Batum, Kars, ve Ardahan'ı bırakmak zorunda kaldı. Daha bu tarihten itibaren Bolşevik Hükümeti meşrutiyetçiler, demokratlar, Menşevik Partisi'nden sosyalistler ve enternasyonalciler gibi siyasi rakipleriyle mücadeleye başlamıştı.Bu rakipler, sonunda, monarşiyi yeniden kurmak isteyen Beyazlar'la birleştiler; ve ülke bir iç savaşa sürüklendi. Lev Troçki'nin liderliğindeki Kızılordu, uzun yıllar boyunca sürekli yenilenen ve orduları büyük yabancı devletlerce desteklenen bir düşmanla çarpıştı. Bu büyük devletler, en önemli amaçları olan Rusya'daki ekonomik etkinliklerini sürdürmek ve Bolşevik İhtilali'ni tersine çevirmek için kendi seçtikleri rejimi yerleştirmeyi denediler. Eski rejimin imtiyazlıları olan Kazaklar ayaklandılar. Her yönden tehdit altında olan Bolşevikler Aralık 1917'de Çeka örgütünü kurarak sistemli terör hareketlerine giriştiler.


Beyazlar, müttefiklerinin bütün yardımlarına rağmen kendi aralarındaki rekabet nedeniyle yenildiler. Bolşevikler Çar II. Nikola ve ailesini öldürdü (Temmuz 1918). Birinci Dünya Savaşı sonunda Almanya çökünce Rusya, Brest-Litovsk Antlaşması'nı tanımadığını açıkladı ve kaybettiği toprakları yeniden işgal etti. Güney'de başarılı olan Bolşevikler, kuzeyde tutunamayıp 1920'de Litvanya, Estonya, Letonya ve Finlandiya'nın bağımsızlıklarını kabul ettiler. Moskova, bu tarihten itibaren Ruslaştırma siyasetini bırakarak dil ve kültür muhtariyetlerini tanıdı. Ülkenin ismi Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği olarak değiştirildi, ve bu özerklikler 1924 Anayasa'sı ile tanındılar. Bolşevikler'in Almanya ve Macaristan'daki teşebbüsleri Kızılordu'yu yenemeyen müttefikleri ciddi biçimde endişelendiriyordu. Bu ülkeler, Bolşevikliğin yayılmasını önlemek için "sağlık koridoru" olarak adlandırılan Finlandiya, Baltık Devletleri, Polonya ve Romanya'ya destek vermeye başladılar.

"Sovnarkom" isimli ilk hükümet 1946'ya kadar ülkeyi yönetti.


Temmuz 1918'de, Sovyetler'in 5. Kongresi'nde 1924 ve 1936 anayasalarına örnek olacak bir anayasa kabul edilmişti. Her 25000 şehirli ve 125000 köylüye bir milletvekili hesabıyla ve genel oy sistemiyle seçilen Sovyetler Kongresi iktidarı elinde tutuyordu. Oturumlar sırasında kongre, yetkilerini 200 üyesini kendi seçtiği Merkez Yürütme Komitesi'ne devrediyor, bu komite de sovnarkom'u seçiyordu. İç savaş, Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin diktatörlüğünü yerleştirdi. Bu sistemde Parti'yi yöneten merkez komitesi, teşkilat ve siyaset bürolarının (politbüro) personelini seçiyordu. Merkez komite, parti kongresinde seçilen yirmi kadar üyeden meydana geliyordu. Bu dönemde (1918-1919) sanayi işletmeleri, dış ve iç ticaret devletleştirildi.

Birinci Dünya Savaşı ve iç savaş sonucu üretimin çökmesi, 1921 kıtlığında milyonlarca insanın ölmesi ve Kronştad denizcilerinin isyanı ile sonuçlandı. Bu durum Lenin'i liberal kapitalist tipte bir ekonomiye geri dönüş anlamına gelen yeni iktisat dönemini başlatmaya itti (12 mart 1921). Bu dönemde sanayi altyapısının oluşmasına ve sanayinin elektrikleştirilmesine büyük çabalar harcandı.

1917'den beri Lenin; Buharin, Radek, Zinovyev, Kamenev ve özellikle Troçki'nin muhalefetiyle karşılaşıyordu. Lenin hastalık nedeniyle siyasi faaliyetlerden giderek uzaklaşırken ayrılıkçı hareketler de artmaktaydı. Ocak 1924'te Lenin'in ölümüyle birlikte Troçki, muhalefetini parti genel sekreteri olan Josef Stalin'e yöneltmeye başladı. Troçki ve çevresindekiler devrimin ancak tüm dünyaya yayılırsa başarılı olabileceğini savunurken, Stalin ve yandaşları önce Sovyetler Birliği sınırları içinde sosyalizmin başarıyla kurulmasını ve Enternasyonal'i bu siyasete bağlamayı düşünüyordu. Zinovyev ve Kamenev tarafından da desteklenen Stalin, Askeri Devrim Konseyi başkanlığını Troçki'den aldırdı (ocak 1925). Enternasyonal'in Sovyet siyasetine
Josef Stalin
Josef Stalin

bağlanması fikrini duyan Zinovyev ve Kamenev buna karşı çıkarak tekrar Troçki'yle birleştilerse de bu muhalefetleri sonucu ellerindeki kilit pozisyonları kaybettiler (1927). 1929 başında Troçki Sovyetler'den sürüldü. Yeni İktisat dönemine son veren Stalin, ılımlılık taraftarı sağ kanat muhaliflerini de (Buharin, Rıykov, Tomskiy) iktidardan uzaklaştırdı.
Önemli Devlet ADAMLARI: LENİN(KURUCU)
TROÇKİ(YENİLMEZ KIZIL ORDU KOMUTANI AYRICA 4. ENTERNASYONELİN SAHİBİ)
STALİN(LENİNDEN SONRA TAHTA GEÇEN SOSYALİST DİKTATÖR)

Stalin ve Troçki arasındaki anlaşmazlık nedir?
Stalin, Sosyalizmin SSCB de olacağına inanıyordu. Troçki ise, dünyaya yayılırsa daha iyi olacağını savunuyordu. Kaynaklarda, Stalinin Leninizm politikası belirtilir. Fakat bu yanlıştır. Troçki gerçek bir Leninisttir.Troçki'nin ölümünden sonra 4. Enternasyonel sahipsiz kalmıştır. Troçki gibi nitelikli adam gelmemiştir.


SOVYET CUMHURİYETLERİ

* Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti
* Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
* Beyaz Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
* Ermeni Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
* Estonya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
* Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
* Kazak Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
* Kırgız Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
* Letonya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
* Litvanya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
* Moldova Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
* Özbek Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
* Tacik Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
* Türkmen Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
* Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-02-07, 22:20 #2
oguzhan855 oguzhan855 çevrimdışı
Varsayılan C: Sovyetler Birliği Tarihi(SSCB)


bir de bir şey eklemek istiyorum sovyetlerin nası yıkıldııyla ilgili:rusya o zamanlar kapalı bir kutu ülkeden dışarı kimsenin çıkması yasak ve bu sıralar nasılsa ülkeden bir süreliğine çıkan bir rus ailesi almanyaya tatile gider almanyada ailenin kızıyla bir alman çocuk birbirlerine aşık olurlar rus ailesi sonra ülkeye geri döner ama artık çocukla kızın bir konuşma şansları yoktur ve rusyada dier ülkeler tarafından dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip sanılıyordu ancak bu yargıyı şu olay bitirdi alman çocuk aşkı uğruna küçük model bir uçak imal edip rusya sınırından uçarak girdi ve kremlin meydanının 3km uzağına indi dünyada bu olayın duyulması sovyetlerin teknoloji konusunda düşünüldüğü kadar ii olmadığını bütün dünyaya kanıtladı ve sovyet düşmanlarının hamle yapmaları konusunda cesaret almalarını sağladı ve sovyetler kısa bir süre sonra parçalandı
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-07, 00:01 #3
pashahani pashahani çevrimdışı
Varsayılan C: Sovyetler Birliği Tarihi(SSCB)


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen oguzhan855 Mesajı Göster
bir de bir şey eklemek istiyorum sovyetlerin nası yıkıldııyla ilgili:rusya o zamanlar kapalı bir kutu ülkeden dışarı kimsenin çıkması yasak ve bu sıralar nasılsa ülkeden bir süreliğine çıkan bir rus ailesi almanyaya tatile gider almanyada ailenin kızıyla bir alman çocuk birbirlerine aşık olurlar rus ailesi sonra ülkeye geri döner ama artık çocukla kızın bir konuşma şansları yoktur ve rusyada dier ülkeler tarafından dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip sanılıyordu ancak bu yargıyı şu olay bitirdi alman çocuk aşkı uğruna küçük model bir uçak imal edip rusya sınırından uçarak girdi ve kremlin meydanının 3km uzağına indi dünyada bu olayın duyulması sovyetlerin teknoloji konusunda düşünüldüğü kadar ii olmadığını bütün dünyaya kanıtladı ve sovyet düşmanlarının hamle yapmaları konusunda cesaret almalarını sağladı ve sovyetler kısa bir süre sonra parçalandı
arkadaşım böyle bir hurafe tarihe mal olmuş büyük bir devlet kara lke çalmaktır.böyle saçma bir nedenin ortaya atılması yanlıştır.sovyet ekonomisini çökerten şey afganistana açılan savaş v bütün harcamaların sadece askeri alanda yapılıp bugün de gözönünde olduğu gibi ukraynanın devamlı avrupai tavırlar izlemesidir.sadece günümüz rusya federasyonu içindeki yeni yetişen neslin açılma isteği dünyayla birleşme isteği bir çökme zemini hazırladı.boris yeltsine göre asıl çökme sosyaist halkın sosyalizme olan inancının yıkılmasıyla gerçekleşti.bunda tabii ki bir de burda emperyalist abd nin katılıları da oldu.ayrıca arkadaşa verdiği bilgiler için teşekkür ederim.şunu da eklemek daha iyi olur.lenin 1.genel sekreterdir.gorbaçov ise sovyetlerin son genel sekreteri ilk ve son cumhurbaşkanıdır.
ayrıca sosyalist bir oluşum olmasa da sadece türki cumhuriyetler ermenistan belarus ve rusyanın bir birleşim içine gideceği konuşuluyor.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-02-07, 11:08 #4
deniz_ci.16 deniz_ci.16 çevrimdışı
Varsayılan C: Sovyetler Birliği Tarihi(SSCB)


Sovyetler, Gorbaçov rejiminden yıkıldı belki de. Çok pasif kaldı ayrıca, Kübaya yardım ediyorlardı.Çine yardımı Stalin'de sonra azaltmışlardı.
Herkes Sovyetlerin çok kuvetli oldugunu sanıyordu hala. Fakat Kruşcev'den sonra her alanda güç kaybedildi. Hatta babamlar Kars'ta köyde, Rus askeri işgal edebilir diye korkarak maç yaptığını hatırlıyormuş...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-02-07, 16:26 #5
The_DoGFaTHeR The_DoGFaTHeR çevrimdışı
Varsayılan C: Sovyetler Birliği Tarihi(SSCB)


Teşekkürler dostum...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 11:10
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015