Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 29-08-09, 21:00 #1
Nolimitt- Nolimitt- çevrimdışı
Thumbs up Kore Savaşı


5 Haziran 1950 tarihinde, kuzey kore nin güney kore’ye saldırması ile başlayan savaş. ikinci dünya savaşı sonunda japonya tamamen teslim olunca kore yarımadasnın aşağı yukarı tam ortasından geçen 38’inci paralelin güneyini abd, kuzeyini de rusya işgal etti. Ruslar, kuzeyde komunist bir idare kurup çekilince, orada Kuzey Kore, güneyde de Güney Kore olmak üzere iki devlet ortaya çıktı. Rusya’nın gayreti ile, bu iki devletin birleşmesi önlendi ve 1948’de yapılan seçimlere Kuzey Kore katılmadı. Seçimlerin sonunda Güney Kore’de normal bir hükûmet kurulunca burada bulunan elli bin civârındaki Amerikan askeri yurtlarına döndü.

Daha önce başlayan sınır çatışmaları sonunda, 25 Haziran 1950’de Kuzey Kore ordusu, 38’inci paraleli geçerek GüneyKore topraklarını istilâya başladı. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler Teşkilâtı toplanarak, üye devletlerin katılmaları ile meydana gelecek bir ordunun, derhal Güney Kore’nin yardımına gönderilmesine karar verdiler. ABD başta olmak üzere on beş devlet asker, beş devlet de para ve sağlık malzemesi yardımında bulundular. Kore’ye ABD, İngiltere, Türkiye, Yeni Zelanda, Belçika, Filipinler, Kanada, Yunanistan, Lüksemburg, Habeşistan, Avustralya, Fransa, Güney Afrika Birliği, Hollanda ile Kolombiya asker gönderdi. Kuzey Kore’ye Çinliler yardım edince savaş büyüdü. Üç seneden fazla süren savaş, çok sayıda insanın hayâtına mâl oldu ve dünyâ ekonomisine menfi yönden tesirli oldu. Temmuz 1953’te 38’inci paralel civârında mütâreke imzâlanarak savaşa son verildi. Bu barış antlaşmasına göre, 38’inci paralel sınır oluyor, arada 4 km’lik silahtan arınmış bir tampon bölge bırakılıyordu. Bu savaşta Birleşmiş Milletler ordusu, ölü, kayıp, yaralı esir olarak 450.000 kişi kaybetti. Komünistlerin kaybı ise 1.500.000’in üzerindeydi.

Türkiye, Kore Savaşına 17 Ekim 1950 târihinde General Tahsin Yazıcı komutasında 5090 kişilik bir tugay gönderdi. Katıldığı savaşlarda muhtelif vazîfeler alan Türk tugayı, büyük başarılar kazanarak, dünyânın takdirini topladı. Türk tugayı, Kore’de 900’den fazla şehit vermiş, 2000 kişi de yaralanmıştı. Şehitlerin defnedildiği önemli bir şehitlik Güney Kore’de bulunmaktadır. Değiştirme birliği hâlinde Kore’ye gönderilen subay, astsubay ve erlerimizin genel toplamı, 50.000 kişi civârındadır.

Kore yarımadası 1945 agustosunda unda, rusya nın japonya'ya savaş ilan etmesiyle kuzeyde Rus istilasına uğramış ve 38'inci paralelden itibaren rusya ile abd tarafından geçici olarak ikiye bölünerek kuzey kore yaratılmıştır. Ruslar kuzeyde komünist bir idare kurup çekilmişler ve 1948'de Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti adını alan devlet ortaya çıkmıştır. Böylece, ilerde iki ülkenin birleştirilmesi kararı da askıda kalmıştır. İki ülke arasında 38. paralel boyunca çeşitli sınır çatışmaları başlamış ve 25 haziran 1950 tarihinde Kuzey Kore, Güney Kore'ye saldırıya geçmiştir.

Bu durumda, birleşmiş milletler bir karar alarak çok büyük kısmı ABD Kuvvetlerinden oluşan bir B.M. Kuvvetini Güney Kore'nin yardımına göndermiş, bu kuvvetler kuzeye doğru ilerleyerek Mançura'daki Çin sınırına yaklaşmışlardı. Çinliler de gönüllü kendi kuvvetleriyle Kuzey Kore'ye yardıma girişmişler, böylece savaş genişlemiş ve uzamıştır. B.M. Başkumandanı olan General Mac Arthur savaşın durması için bir ara Mançurya'ya atom bombası atılmasını önermiş ve bu yüzden görevinden alınmıştır. Daha sonra Temmuz 1953'de iki taraf arasında 38. paralel civarında mütareke imzalanmıştır.

Kore savaşı çok sayıda insan hayatına mal olmuş, dünya ekonomisine birçok maddenin fiyatını yükselterek önemli etkiler yapmıştır.

türkiyed'de 17 ekim 1950 tarihinde Kore'ye General tahsin yazıcı komutasında 5090 kişilik bir tugay çıkarmıştır. Çeşitli görevler alan Türk Tugayı Kore'de büyük başarı göstererek, dünyanın takdirini kazanmıştır (bkz. kunuri svası). Türk Tugayı Kore'de 900'den fazla şehit vermiş, 200 kişi de yara almıştır. Zamanla Türk Tugayının mevcudu indirilmiştir. Kore'de önemli bir Türk şehitliği vardır ve ankarada da 1973 'de şehitlerin hatırasına bir anıt yapılmıştır.

Kore savaşından tarafların kayıplarının durumu ise şöyledir: Güney Kore ordusu 141 bin ölü ve 43 bin kayıp, Birleşmiş Milletler kuvvetleri 36 bin ölü vermiş, karşı taraftan Kuzey Kore ordusu 295 bin ölü, komünist Çin ordusu da 184 bin ölü vermiştir. (Kore'de sivil halktan da her iki kesimde 3 milyon kişi kadar ölmüştür.)

İkinci Dünya Savaşından sonra Kore'nin bağımsız bir devlet olarak kurulmasını kabul eden Müttefik Devletler, Japonları Kore'den çıkarmak için 8 Eylül 1945'de Kore'ye asker çıkardılar. Fakat işe müdahale eden Sovyet Rusya 38. Enlem dairesini tabii sınır olarak kabul edince Kuzey ve Güney Kore Devletleri teşekkül etti.

25 Haziran 1950'de Kuzey Koreliler, Güney Kore'ye hücum ederek işgale başladılar. Birleşmiş Milletler, Güvenlik Konseyi, Kızıl Kore'nin bu saldırısını güvenliğin bozulması olarak vasıflandırdı. Ve üye devletleri saldırıyı püskürtmek üzere yardıma çağırdı. Elli üç millet prensip itibariyle Kore'ye yardımı kabul etti. Fakat yalnız on altı üye devletin kuvvetleri Kore Cumhuriyeti ordularıyla birlikte, Birleşmiş Milletlerin komutası altında saldıranlar ile çarpışmak üzere asker gönderdiler.

Aradan birkaç ay geçmeden Çin askeri birliklerinin Birleşmiş Milletler kuvvetlerine karşı savaşa girdiği görüldü.

1950'de başlayan Kore savaşı 1953'e kadar devam etti. 1953 yılında yapılan mütareke ile Kore'de silahlı çarpışma sona erdi.

Birleşmiş Milletler üyelerinden olan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti barışın devamına yardım için 4500 kişilik, 141. Alaydan teşekkül eden Tugayı Tuğgeneral Tahsin Yazıcı komutasında Kore'ye gönderdi. Kore savaş alanında diğer on beş ulusun erleriyle omuz omuza savaşan Türk askeri, kahraman bir ulusun, kahraman evlatları olduklarını cihana bir daha gösterdiler.

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 15-03-10, 02:58 #2
~Birce~ ~Birce~ çevrimdışı
Varsayılan C: Kore Savaşı


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen Nolimitt- Mesajı Göster

.
.

Türkiye, Kore Savaşına 17 Ekim 1950 târihinde General Tahsin Yazıcı komutasında 5090 kişilik bir tugay gönderdi. Katıldığı savaşlarda muhtelif vazîfeler alan Türk tugayı, büyük başarılar kazanarak, dünyânın takdirini topladı. Türk tugayı, Kore’de 900’den fazla şehit vermiş, 2000 kişi de yaralanmıştı. Şehitlerin defnedildiği önemli bir şehitlik Güney Kore’de bulunmaktadır. Değiştirme birliği hâlinde Kore’ye gönderilen subay, astsubay ve erlerimizin genel toplamı, 50.000 kişi civârındadır.
.
.
Asya kıtasının doğusunda, aynı adı taşıyan yarimadada, kuzeyde Kore Halk Cumhuriyeti, doğuda Japon denizi,

batıda Sarıdeniz' le çevrili demokratik cumhuriyet, yüzölcümü 89 586 km² , nüfusu 31 920 000 ( 1971 )

Nüfus: 48,846,823 (Temmuz 2006 verileri)

Türkiye' nin Kore ile tarih boyunca hemen hic bir ilişkisi olmamıştı.

Ikinci dünya Savası sonunda Japonya' nın yenilmesiyle Kore, Amerika ve Sovyetler tarafından işgal edildi.

Ne var ki işgal kuvvetleri cekilirken, ülkenin işgal Amerikası ve sovyet etki alanları olarak ikiye bölündüğü görüldü.

Birleşmis Milletler' ce yapılan uzlastırma calışmaları sonuc vermeyince 38. enlem sınır sayılarak ülke kuzey

ve güney kesimlerine ayrıldı.

Ancak, bu bölünme de anlaşmazlığı tamamen giderememişti, taraflar arasında sık sık sınır olayları meydana geliyordu.

1950 ' de olaylar kanlı bir savaşa dönüsnce , A.B.D., Birleşmiş Milletler' den şavaşa müdahale etmesini istedi.

Bunun üzerine de Birleşmiş Milletler Teskilatı, bütün üyelerini şavaşa müdahale etmeğe cagırdı.

Türkiye' nin Kore ve o tarihteki anilisiyle Güney Kore ile yakın ilişkisi, hem Birleşmiş Milleteler' in bu cağrısı üzerine,

hem de Amerika' nın yanında Kuzey Kore' ye karşı yürütülen savaşa katılmakla başladı.

Aynı safta savaşa, katılan ya da yalnızca sağlık ekibi gönderen öteki ülkeler sunlardı:

Belcika, Filipinler, Fransa, Güney Afrika, Habesistan, Hollanda Kanada, Kolombiya, Taylan, Yeni Zelanda.

Türk Hükümeti, Kore' ye 5 000 kişilik bir standart birlik gönderilmesine karar vermiş ve tuğğeneral Tahsin Yazıcı

komutasındaki birlik Iskenderun' dan yola cıkarılmıştı.

Hükümetin böyle bir savaş kararını Anayasa gereğince Meclis' in onayına sunması gereği üzerinde tartışılırken

Türk Tuğayı Kore' ye varmıştş bile ( 17 Ekim 1950 )


[IMG]http://img691.**************/img691/9456/koream.jpg[/IMG]

Kore' de Türk Askeri

Türk Birligi Kore' ye vardığı gün, dinlenmeğe bile fırsat bulamada ateş hattına sürülmüştü.

Birliğin katıldığı en cetin savaşlar cephenin Pusan, Suvan, Kumhva, Elco kesimlerinde cereyan etti.

Kunuri Şavası ise öbür catışmaların yanında başlı başına bir tarih konuşu oldu.

Kunuri Carpışması'nda Türk Tuğayı bir gecede 78 şehit ve 352 yaralı vermişti. Aynı cephede kusatılan

8. Amerikan ordusu da cemberden kurtuluşunu Türk birligine borcluydu.

Türkiye - Kore ilişkilerinin kanlı hatırası olan Kore Savasi, 1953 yılına kadar sürdü ve bu süre icinde Tük birliği cephenin

hep zor kesimlerinde savaşti.

Başlangıcta Türk Hükümeti birliğin standart olmasını kabul ettiği icin eksilmeler aralıksız ve aksatılmaksızin tamamlanıyordu.

Şavas sonunda yapılan tespitlere göre üc yılda 717 Türk askeri ölmüş, 5 247 kişi yaralanmış,

229 kişi esir düşmüş, 167 kişi de hic bir iz bulunamadiği icin, kayıp sayılmıştı.

Bu sayılar Kore Savasi' nda A.B.D.' den sonra en fazla kayıp veren ülkenin Türkiye olduğunu gösteriyordu.

Gerek A.B.D. Hükümeti'nden, gerek Birleşmiş Milletler' den en fazla madalya ve nişan alan da Türk Askerleri oldu.

Ayrıca Türk Askerinin bu savaşta başarıları ve yürekliliği, başta A.B.D. olmak üzere, bütün dünyada geniş yankılar uyandırdı.

Nicin Kore Şavası ?

Türkiye' nin Kore' de A.B.D. tarafından yürütülen bir savaşa, Birleşmiş Milletler' in cağrışıyle de olsa katılması ülkede

değişik yankılar uyandırmiştı.

Hükümeti destekleyen yayın organları Kore' den alınan başarı ve kahramanlık haberlerini büyüterek verirken, muhalefet karara ilke olarak karşı cıkıyor, bazi gazetelerde de Türk silahlı kuvvetlerinin yabancı bir devletin emperyalist

amaclarına alet edilmesini kınayan görüşlere rastlanıyordu.

27 Mayıs' tan sonra, savaşin sona erişi üzerinden yedi yıl gectiği halde hala Kore' de bulunan Tugayın geri cekilmesine karar verildi.

A.B.B. de Güney Kore Hükümeti de buna rıza göstermiyordu.

Görüşmeler sonunda, birliğin mevcudunu azaltma konuşunda anlaşmaya varıldi ve Kore' de 200 kişi bırakılarak Tugay geri alındı.

1965 te ikinci bir girişimle Kore' deki Türk askeri bir mangaya indirildi

ve 27 Haziran 1971 ' de son Türk Askeri de bu ülkeden ayrıldı.


[IMG]http://img15.**************/img15/8316/genyazibattlfieldkore.png[/IMG]

Kore' de Görev Almiş Birkac Türk Subayi

Selim Sırrı ACAR asker, ( Bursa 1897 - Istanbul 1964 ). Harp Okulu' nu ( 1915 ) , Harp Akademisi' ni bitirdi ( 1931 ) .

Kuleli Askerli Lisesi müdürlüğü yaptığı sırada, Kore Türk Tugayı komutanlığına atandı ( 1953 ) .

Türkiye' ye dönüşünde rütbesi generallige yükseltildi. 1957 ' de tümgeneral rütbesinden emekliye ayrıldı.

~~~

Namık ARGÜC, asker ( Istanbul 1698 ) , Harp Okulu' nu ( 1917 ), Harp Akademesi' ni bitirdi ( 1935 ).

1951' de Tuğğenerallige yükselen Argüc, Kore Türk Tuğğayı komutanlıgıyle görevlendirildi.

1953 te Türkiye' ye döndükten sonra tümgeneral rütbesiyle Istanbul 66. Tümen komutanlığına atandı.

1956' da korgeneral, 5. ve 3. Kolordu komutanı oldu. Ankara sıkıyönetim komutaniyken 21 Mayista Harp Okulu

öğrencilerinin Ankara' daki yürüyüşüne müdahale ettiği sırada öğrencilerin saldırısına uğradı.

27 Mayıs' tan sonra emekliye ayrıldı. Yasadışı duruşmalarında yargılanarak mahküm edildi.

Daha sonra aftan yararlanarak serbet bırakıldı.

[IMG]http://img294.**************/img294/8161/87129125.png[/IMG]......Celal DORA, asker ( harput 1902 ) Harp Okulu' nu bitirdi ( 1928 ) . Kore Savası' na

alay komutanı olarak katıldı.

En şiddetli carpışmaların oldugu Kunuri Savası' nda, siperde carpışan alayın komutanıydı

ve alay sancağını beline sararak kacırmıştı. Türkiye' ye döndükten sonra albay rütbesinden emekiye ayrıldı ( 1954 ) .

1957 ' C.H.P. den Elazı milletvekili secildi.


[IMG]http://img689.**************/img689/1227/79802196.png[/IMG]---Tahsin YAZICI asker ( Manastır 1892 Ankara 1970 ) Harp Olu' nu bitirdi ( 1912 ) .

Birinci Dünya Şavası' na ve Kurtuluş Savası' na katıldı. 1949 da rütbesi Tuğğeneralliğe yükseltildi.

Kore Türk Silahli Kuvetleri komutanlığına atandı ve burada tüm general oldu ( 1951 ). Aynı yıl Türkiye' ye döndü,

1952 de emekliye arıldı. 1954 ve 1957 de D.P Istanbul milletvekili olarak T.B.M.M. ' ye girdi.

Kaynak: Kütüphaneden almış olduğum Türkiye Ansiklopedisinden alıntılardır / 28 Mayıs 2009
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 18:00
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015