Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 14-12-08, 12:11 #1
bugibugi600i bugibugi600i çevrimdışı
Varsayılan Solon kanunları


(bkz: Atina) ' nın en büyük politikacı ve düşünürü olarak kabul edilen (bkz: Solon), isa'dan önce 640-558 yılları arasında yaşamıştır.Küçük yaşlardayken ticaret amacıyla başta Efes olmak üzere çeşitli iyon şehirlerini gezdiği biliniyor.Bu gezileri sırasında Anadolu'da gelişen uygarlık ve bilimi görüp bundan faydalanmış. Fakir fakat aristokrat bir ailenin oğlu olan Solon, Atina'ya dönüşünde iyi, yurtsever ve akıllı insan olarak saygı görmeye başladı. Bir yandan da kendisini yetiştirdi. ilk düşünceleri küçük ticaret erbabı ve küçük arazi sahipleri tarafından çok beğenildi.

594 yılında, Atina'nın hayatını düzenleyecek kanunları yapmakla görevlendirildi. Solon Kanunları, geniş tepkilere yol actı. Bu yasalarla, sınıflar arasındaki eşitsizliği, borç yüzünden hapse girmeyı kaldırıyor, babanın kızını satma ve oğlunu öldürme gibi yetkilerini kısıtlıyordu. Politik ve ekonomik alanda başarı için de bazı önemli kurallar koyuyordu. Ayrıca, fakirlere toprak dağıtımını kolaylaştıracak tedbirleri ön görüyordu. Solon, ünlü kanunlarını yaptıktan sonra uzun bir geziye çıktı. Bazıları bu geziye, kanunlarının uyandırdığı tepkiyi sebep olarak gösterir. Bazıları ise Solon'un (ne olursa olsun kanunlarını değiştirmemek hususundaki) andından dönmeye zorlanmamak için yurt dışına çıktığını söylerler. Şöyle ya da böyle, Solon 10 yıl sonra Atina'ya döndü ve yurttaşlarını yeniden yanlış yollara sapmış buldu. Buna üzülerek Kıbrıs'a gider. (bkz: Kıbrıs)'ta öldüğü sanılır..

Solon'un söz ve düşüncelerinde Anadolu etkileri apaçık bellidir. Nitekim O'nun ünlü sözü "Hiçbir şeyde aşırı olma", iyonyalı Thales'in "Ölçülü ol" sözünün başka şekilde söylenmişidir. Yine "Keder doğuran hazdan kaç" sözünü Thales'ten aldığı ilhamla söylediği su götürmez.

Solon'un en çok yankı uyandıran sözlerinden birisi; "Yurttaşlara en hoş gideni değil, en iyiyi tavsiye et"dir. "Çabuk dost edinme, edindiklerini de çabuk gözünden düşürme" sözü de nice insanın diline pelesenk olmuştur.
Solon, çağdaşlarının batılla uğraşmasını da yeriyor ve "Görünmeyenleri görünenlerden çıkar" diyordu. Ve işte Solon'un en çok beğenilen sözlerinden biri daha; "Hükmedilmeyi öğrenerek hükmetmeyi bileceksin".
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 08:08
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015