Anket Sonuçlarını Görüntüle: Bu bilgiler yararlı oldu mu ?
Evet 34 80.95%
Hayır 3 7.14%
İlgilenmiyorum 5 11.90%
Oy verenler: 42. You may not vote on this poll

Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 03-01-12, 16:41 #1
Lynburk Lynburk çevrimdışı
Post Kasanın İçindeki Parçalar ve Görevleri


Anakart: Anakart bilgisayarınızın bütün parçalarının ve çevre birimlerinin bağlandığı ve bu birimlerin arasındaki iletişimi sağlayan elektronik devredir. Anakart, bilgisayarı ilk açtığınızda çalışan yazılım olan BIOS'u (Basic Input/Output System) barındırır. Diğer parçalar doğrudan üzerine "takılır" (İşlemci, RAM, sabit sürücü, ekran kartı gibi).


RAM: RAM bilgilerin geçici olarak depolandığı bir hafıza türüdür. Bilgisayarlar genellikle o an üzerinde çalıştıkları programlar ve işlemlerle ilgili bilgileri RAM denen bu hafıza parçasında tutarlar.


Kasa: Bilgisayar kasasını bilgisayarın kabuğu ve iskeleti olarak düşünebiliriz, içine yerleştirilen parçalara destek olduğu ve onlar için askı görevi gördüğü için isketelete benzetilebilir.Güç kaynağı: Güç kaynağı, prizden elektriği alıp onu bilgisayarınızın değişik parçaları için gereksinim duydukları değişik gerilimlere ayarlayan parçadır.


İşlemci: İşlemci, ya da MİB (Merkezi İşlem Birimi) (ingilizce adı CPU - Central Processing Unit), bilgisayarın beyni diyebileceğimiz parçasıdır. Bilgisayarın gerçekleştirdiği işlemlere temel oluşturan hesaplamaları yapan parçadır.


Sabit sürücü: Sabit sürücü, bilgisayarınızdaki bilgileri bilgisayarınız çalışmıyorken (bilgisayar elektriğe bağlı değilken ya da kapalıyken) sağlıklı bir şekilde saklamak için kullanılan hafıza türüdür.


Disket sürücü:Bilgisayarın disketleri okuyan parçasıdır. Ancak günümüzde veri hacimlerinin büyümesi ve hemen her türlü yazılımın ya da verinin CD'ler ya da flash diskler aracılığıyla taşınması nedeniyle önemleri azalmıştır.


CD sürücü: Bir CD sürücü, CD'ye tutulan lazer ışının optik yansımalarını okuyan bir bilgisayar parçasıdır. Bir CD sürücü, CD üzerindeki çukurları okumak üzere standart bir kırmızı lazer kullanır.DVD sürücü: DVD sürücü, DVD'ye tutulan lazer ışının optik yansımalarını okuyan bir bilgisayar parçasıdır. Bir DVD sürücü, DVD üzerindeki çukurları okumak üzere standart bir mavi lazer kullanır.


Ekran kartı: Ekran kartı, bilgisayarın yaptığı işlemlerin sonuçlarını, CRT monitörler, LCD monitörler ya da projeksiyon cihazları üzerinden bizim algılayabileceğimiz şekilde görüntülere dönüştüren bilgisayar parçasıdır.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-12, 17:54 #2
chn97 chn97 çevrimdışı
Varsayılan C: Kasanın İçindeki Parçalar ve Görevleri


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen lynburk Mesajı Göster
anakart: anakart bilgisayarınızın bütün parçalarının ve çevre birimlerinin bağlandığı ve bu birimlerin arasındaki iletişimi sağlayan elektronik devredir. Anakart, bilgisayarı ilk açtığınızda çalışan yazılım olan bios'u (basic input/output system) barındırır. Diğer parçalar doğrudan üzerine "takılır" (İşlemci, ram, sabit sürücü, ekran kartı gibi).


ram: ram bilgilerin geçici olarak depolandığı bir hafıza türüdür. Bilgisayarlar genellikle o an üzerinde çalıştıkları programlar ve işlemlerle ilgili bilgileri ram denen bu hafıza parçasında tutarlar.


kasa: bilgisayar kasasını bilgisayarın kabuğu ve iskeleti olarak düşünebiliriz, içine yerleştirilen parçalara destek olduğu ve onlar için askı görevi gördüğü için isketelete benzetilebilir.güç kaynağı: güç kaynağı, prizden elektriği alıp onu bilgisayarınızın değişik parçaları için gereksinim duydukları değişik gerilimlere ayarlayan parçadır.


İşlemci: İşlemci, ya da mİb (merkezi İşlem birimi) (ingilizce adı cpu - central processing unit), bilgisayarın beyni diyebileceğimiz parçasıdır. Bilgisayarın gerçekleştirdiği işlemlere temel oluşturan hesaplamaları yapan parçadır.


sabit sürücü: sabit sürücü, bilgisayarınızdaki bilgileri bilgisayarınız çalışmıyorken (bilgisayar elektriğe bağlı değilken ya da kapalıyken) sağlıklı bir şekilde saklamak için kullanılan hafıza türüdür.


disket sürücü:bilgisayarın disketleri okuyan parçasıdır. Ancak günümüzde veri hacimlerinin büyümesi ve hemen her türlü yazılımın ya da verinin cd'ler ya da flash diskler aracılığıyla taşınması nedeniyle önemleri azalmıştır.


cd sürücü: bir cd sürücü, cd'ye tutulan lazer ışının optik yansımalarını okuyan bir bilgisayar parçasıdır. Bir cd sürücü, cd üzerindeki çukurları okumak üzere standart bir kırmızı lazer kullanır.dvd sürücü: dvd sürücü, dvd'ye tutulan lazer ışının optik yansımalarını okuyan bir bilgisayar parçasıdır. Bir dvd sürücü, dvd üzerindeki çukurları okumak üzere standart bir mavi lazer kullanır.


ekran kartı: ekran kartı, bilgisayarın yaptığı işlemlerin sonuçlarını, crt monitörler, lcd monitörler ya da projeksiyon cihazları üzerinden bizim algılayabileceğimiz şekilde görüntülere dönüştüren bilgisayar parçasıdır.
. .

Mesajı son düzenleyen chn97 ( 28-10-12 - 00:38 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-12, 18:06 #3
JamaicanGOLD JamaicanGOLD çevrimdışı
Varsayılan Kasanın İçindeki Parçalar ve Görevleri


Konu sabitlenmiştir,Öğrenmek isteyen arkadaşlara daha yararlı olcağına inanıyorum .

Mesajı son düzenleyen JamaicanGOLD ( 03-01-12 - 18:09 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-01-12, 19:04 #4
hayatibebek hayatibebek çevrimdışı
Varsayılan C: Kasanın İçindeki Parçalar ve Görevleri


bilgisayar bileşenleri daha basit anlatılamazdı.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-01-12, 18:04 #5
JamaicanGOLD JamaicanGOLD çevrimdışı
Varsayılan C: Kasanın İçindeki Parçalar ve Görevleri


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen hayatibebek Mesajı Göster
bilgisayar bileşenleri daha basit anlatılamazdı.
Evet dostum orası öylede baksana 75 kişi bakmış bi kişi teşekkür etmemiş
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 17:33
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015