Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 26-02-08, 22:18 #1
๔г.гคק ♪ ๔г.гคק ♪ çevrimdışı
Varsayılan KıL Dönmesi (belirtileri,sebepleri.)


Kıl dönmesi
Pilonidal sinüs ya da daha çok bilinen ismiyle kıl dönmesi, yaygın bir hastalık olmasına rağmen pek de tanınmaz. Kişi, belirtileri ortaya çıkmış olan hastalığının mutlaka farkındadır, ancak ismini tam olarak koyamamıştır. Bu durumda yapılması gereken, bir an önce hastalığı tanımak ve tedaviyi geciktirmeden başlatmaktır. Kıl dönmesi; kuyruk sokumu olarak da tanımlanan bölgede, kalçaların üst birleşim noktasında görülüyor. Şişlik ağrı akıntı gibi şikayetlerle kendini belli ediyor. Doğumsal olan bu hastalık, anne karnındaki gelişim esnasında küçük bir kusur sonucu oluşuyor. Bu doğumsal kusura vücut, ergenlikten sonra reaksiyon vermeye başlıyor.

Belirtiler

Hastanın doktora başvurduğunda hastalıkla ilgili ilk belirtilerin ortaya çıkıyor. Kıl dönmesi en sık 15-30 yaş arası erkeklerde görülmekle birlikte, aynı yaş grubu kadınlarda da görülme sıklığı pek nadir olmuyor. Belirtiler, kuyruk sokumu olarak da tanımlanan bölgede, kalçaların üst birleşim noktasında, şişlik, ağrı akıntı, kızarıklık, delikşikler ve kabarcıklar şeklinde görülüyor. İlerlemiş, abseleşmiş durumlarda oturma ve yürümeyi dahi engelleyebiliyor.

Hastalığın Safhaları

Hastalığın safhaları, olayın ciddiyetini yani hastalığın belirtilerine göre cilt altı yayılımını da gösteriyor. Bu safhalara göre tedavi planı da değişiyor. Hastalığın safhaları basitçe 3 aşamada değerlendiriliyor: Şikayet oluşturmayan belirti dönemi, akut pleonidal abse dönemi, tekrarlayan hastalık dönemi.

Tedavi

Tedavi, hastalığın evresine göre uygulanıyor, kalıcı çözüm ise mevcut artık dokunun cerrahi olarak çıkartılması ve yara onarımı ile sağlanıyor. İltihaplı ve abseli dönemlerde, içeride biriken iltihabın lokal anestezi ile boşaltılması, kalıcı müdahalenin daha sonra programlanması gerekiyor.

Ameliyat Tipleri

Toplumda çok sık rastlanan bu hastalık aslında günümüzde ameliyat tipleri ile de konuşuluyor. Hastalığın safhasına ya da ameliyatta karşılaşılan duruma göre, ameliyat tipi de değişiyor. İçerden çıkan artık dokunun büyüklüğüne ya da daha önce aynı sebepten dolayı ameliyat olup olmadığına göre, ameliyat tipini cerrah belirliyor. Ameliyat tipleri, artık dokunun çıkarıldıktan sonraki kapama yani iyileşme durumuna göre değişiyor.

Buna göre ameliyat tipleri;


Açık bırakma,


Cildi yaklaştırarak açık bırakma,


Direkt dikişlerle kapatma,


Doku kaydırarak dikişlerle kapatma gibi sıralanabiliyor.

Tedavi Geciktirildiğinde

Kıl dönmemesinde erken teşhis önem taşıyor. Çünkü tedavinin geciktirildiği durumlarda hastalık ilerliyor, cilt altındaki hastalıklı doku büyüyor. Bu durum, yapılması gerekli olan ameliyatın zorlaşmasına, hastanın fazla zaman kaybetmesine ve ameliyat sonrasının daha zor geçmesine sebep olabiliyor. Ayrıca; uygun cerrahi yöntem seçilmezse de tekrarlayabiliyor. Bu nedenle, ameliyat yönteminin hasta ile doktorunun ortak kararı ile belirlenmesi gerekiyor.HastaLık geneLde sık araba kullananLar ve Bilgisayar basında cok oturan insanLarda oLuyor.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-02-08, 22:23 #2
kamyoncu19 kamyoncu19 çevrimdışı
Varsayılan C: KıL Dönmesi (belirtileri,sebepleri.)


Bilgiler için sağol!...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-03-08, 01:39 #3
eryerdem eryerdem çevrimdışı
Varsayılan C: KıL Dönmesi (belirtileri,sebepleri.)


Devamlı oturmaktan dolayı terleme oluşuyor ve kuyruk sokumu bölgesindeki deriyi inceltiyor, eğer çok oturuyor veya dar pantolon (kot gibi) giyiyorsanız kıllar kırılıyor ve zamanla iyice zayıflayan deriyi delerek ter bezinden içeri giriyor ve beraberinde bakterileri de sokarak o kısımda apse yapıyor. Tam olarak nedeni bilinmemektedir. Kapalı ve açık ameliyat olmuş bir kişi olarak fazla oturmamaya, dar giyiynmemeye ve kuyruk sokumununu terli tutmamanızı öneriyorum. Gelelim ameliyat işine..
Kapalı ameliyatın tekrarlama riski yazılan gibi yüzde 5-10 değil. Yüzde 50'ye kadar çıkıyor. Dikişlerin çekmesinden dolayı rahat hareket edemiyorsunuz 15 gün yüzüstü yatıyorsunuz 1 ay rahat oturamıyorsunuz , tuvalet ihtiyacı alafrangada ve devamlı yattığınızdan dolayı oluşan kabızlığa çare bulmanız rahatlığınız içindir, birkaç ay ağır kaldırsanız bile biraz ağrı hissediyorsunuz ve hemen, birkaç ay 5 yıl sonra tekrarlıyor..
Gelelim Açık ameliyata, açık ameliyatın özeti şu. Kapalıda dikiş olduğundan 1 ayda yara kapanıyor ancak açık olduğunuzda parça alınıp o kısım açık bırakılıyor,kapanması alınan parçaya göre birkaç ayı buluyor. Gelelim açık ameliyatın faydalarına (fayda dediğime bakmayın akla zarar şeyler)
Açık bırakılan yere steril bez tepiliyor.
Hergün o çıkarılıp pansuman yapılıp yerine yenisi tepiliyor.
O bölge etle dolana kadar bu işlem gerçekleşiyor 2-3-6 ay belki daha fazla
Dolan etin kabuğunu bistürmü ne jilet gibi bişey onla ya da tersiyle kazıyorlar ki vucüt yapısı yamuk yumuk olmasın yani bir nevi şekil verme ve açık ameliyatta illaki iltihap oluşuyor ve iltihabı kazırken duyulan acı insanı şu yaşında bağırttırıyor.
Açık ameliyat kapalıya göre daha başarılı yüzde5 civarında bir tekrarlama oluyor.
Peki bu yüzde ne yüzdesi? Bu yüzde siz bütün bakımı yapıp yani o bölgeyi 15 günde bir kıllardan arındırıp, devamlı kurulayıp özen gösterdiğinizde tekrarlama yüzdesi bu.
Diğer bir ameliyat çeşidi doku kaydırma yöntemi. Yani kenardaki eti çekiştirip o bölgeye monte edip dikiştirme Bu da google görsellerden veya herhangi yerden bulabileceğiniz üzere W ya da Z şeklinde koskoca bir dikiş izi kalması. Bu anlattıklarım ameliyat sonrası
Ameliyat kolay tek zor kısmı iğne, lokal yapılacaksa 4-5 iğne yiyorsunuz sırayla, benim gibi etkileniyorsanız tansiyonunuz düşüyorsa ağır ağır yapılıyor, yok bütün belden aşağı felç edilecekse bu sefer tek dozde adamı zıplatan bir iğne yiyorsunuz, uyuştuktan sonrası sadece berber gibi makas sesleri geliyor, sohbet ediyorsunuz yatarak keyifli geçiyor yani.
Bunları okuduktan sonra artık oturduğunuz yeri hissediyor ve gidip hemen kurulamaya temiz tutmaya başlıyorsunuzdur umarım Ameliyat halinde görüntü kısmen değiştiği gibi tekrar etmemesi için 15 günde bir kıllardan arındırma, ufak bir sivilcede karalar bağlama gibi ömür boyu üstünüze yük biniyor.
Ameliyat dışında 3 çözüm var.
Birincisi gümüş nitrat yazınca google'a çıkan yöntem. Bölge uyuşturulup iltihap gelen deliklerden gümüş nitrat sıkılması ve içerinin temizlenmesi ama bu yöntem Avrupa'da terk edildi gibi söylentiler var bir de 2-3 ameliyattan sonra yapmaya biliyorlar. Fiyat 750-1000 arası
İkinci yol google'a Mümin Dizman yazmak. Sitesinde anlatıyor, fiyat vermemiş ama 200-250 civarında, Polifenolden ürettiği ilacı 1-2-3 ay hergün sürüyorsunuz kuyruk sokumuna, benim tek umudum ki eğer 3. kez başıma bu hastalık gelirse
Üçüncü yol gazetede gördüğüm yanlış hatırlamıyorsam bamyalı bir karışım, onuda sürüyorsunuz geçirdiği yönünde söylenti var, bulduğum anda buraya yazarım tarifi benim diğer umudum çünkü fazla silmeden tahriş olmadıysa ki umarım öyle olmuştur çok küçük kızarıklık var ve 3. kez ameliyatın psikolojik etkisi nasıl olur bilmem.
Mümkün olduğunca anlatmaya çalıştım, arada yanlışlarım olabilir bunlar benim topladığım bilgilerim , başına gelen kişiler hangi türden ameliyat olduğunu veya nereye olduğunu yazarsa klavuz olmuş olur.
Bir de çok önemli olarak yukarda yazıdğım polifenol'i deneyen ya da deneyecek olan sonucunu yazarsa çok çok sevinirim.
Hepinize sağlıklı günler...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 22:58
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015