Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 21-05-07, 16:14 #1
ogunmania ogunmania çevrimdışı
Varsayılan Bateri (Davul)


[img]http://img48.**************/img48/6399/goldglass1wc.jpg[/img]
Bateri Hakkında Temel Bilgiler

Temel Bilgiler

Müzik,iki önemli bileşenin eseridir: melodi ve ritim.
Biz davulla ilgili sohbetlerimizde müziğin omurgası olan ritim üzerinde duracağız

Davul seti, ritim enstrümanlarının en modernize olmuş şeklidir. Alıştığımız şeklini bulduğundan beri gün geçtikçe yeni formlar (set-up) kazanmaktadır.

Standart bir davul setini oluşturan parçalar:

1. Bas davul (kick)
2. Trampet (snare)
3. Tomlar (toms) [sayısı değişir]
4. Ziller (cymbals) [hi-hat , ride , crash vs.]
5. Sehpalar (hardware)
6. Tabure (throne)

Davul çalmayla ilgili bilmemiz gereken temel noktalar:

1. Denge: Davul, dört uzvumuzu kullanarak çaldığımız bir enstrüman olduğundan, öncelikle dikkat edilmesi gereken şeyler oturduğumuz tabure, yüksekliğimiz ve dengedir. Tabureye, tüm ağırlığımızı taşıyabileceği kadar dik oturmalı, bacak ve kollarımızı rahatça hareket ettirebilecek bir dengeyi sağlamalıyız.
2. Yaklaşım: Bu dengeyi en iyi şekilde elde etmek için davula bir sporcu gibi yaklaşmalıyız. Çünkü denge, kaslar, vuruşlar, kondisyon ve düzenli soluma davuldan çıkan sesleri büyük ölçüde değiştirir.
3. Vuruş teknikleri: Elimizdeki bir çift baget ve bacaklarımızla davul üzerinde uygulayabileceğimiz birçok vuruş tekniği vardır. Burada da önemli olan hangi tekniğin nasıl tınladığını bilip tarz içinde bir tercih yapmak ve ahenkli sesler çıkartmaktır. Sabırla çalışılması gereken bu tekniklerden ileride bahsedeceğiz.
4. Zaman: Zaman, her müzisyen için çok önemli olan ancak ritim enstrümanları ve özellikle de davulcu için varoluş nedeni olan bir kavramdır. Bu noktada kısaca metronom'dan bahsetmeliyiz. Metronom, tempoyu yani düzenli zaman aralıklarını, sesli ve/veya ışıklı olarak gösteren bir araçtır. Örneğin, 92 tempo, 126 tempo vs. gibi belirtilen rakamlar, bir dakika içinde yapılan düzenli (eşit aralıklı) vuruş sayısını gösterir. Bu da gösterir ki , 60 tempo dediğimizde dakikada 60 vuruşu - yani bir saniyeye eşit bir zaman dilimini, aynı şekilde, 120 tempo dediğimizde de saniyede 2 vuruşu kastetmiş oluyoruz. Tempo, aksi belirtilmedikçe, müzikteki dörtlük notaları (bir vuruşluk notaları) temsil eder.

Zaman Değerleri

Her enstrüman için gerekleri olan notalar ve değerleri aşağıda gösterildiği gibidir. Burada verilenler, başlangıçta davul öğrencilerine gerekli gördüğümüz kadarıyla, sınırlıdır. Üçlemeler, noktalı notalar, atmışdörtlük notalar vs. den yeri geldikçe bahsedeceğiz.Davulda Notasyon

Davulda notaların gösterimi, diğer enstrümanlara göre daha pratiktir. Davul setindeki her parçayı temsil eden bir nota ya da sembol vardır. Bu notaların yerleri, kitaplara göre küçük değişiklikler gösterir ancak biz aşağıdaki notasyon üzerinde çalışacağız. İleride gerektikçe, daha fazla parçalı bir "set-up" için yeni notalar tanımlayabiliriz.

Temel Ritimler 1

Rock

Temel ritmler derslerinde rock, funk, reggea, blues, jazz, latin gibi stillerde temel olan paternlere (ritm kalıpları) bir göz atacağız. Bu dersde, rock stiliyle ilgili birkaç patern ve ipucu sizi bekliyor..

Aşağıda üç ayrı patern görüyorsunuz. Her bir paterni üç aşamada çalmaya çalışacağız. Step 1, 2, 3 diye adlandırdığımız bu aşamalar, bizi paternleri en iyi şekilde hissetmek ve çalabilmek için hazırlayacak.Step 1: Rock stilinde zamanı sayan, müziği ve diğer arkadaşları (bas, gitar, vs.) yönlendiren enstrümanımız hi-hat ya da ride zilimiz olacak. İlk aşamada, zildeki vuruşlarımızı kararlı ve temponun içinde tutmaya çalışmalıyız. Zildeki kararlılık bizim kik ve trampette çalacağımız notaları etkileyeceği gibi grupdaki diğer arkadaşların çaldıklarını da etkileyecektir. Unutulmaması gereken şey, bir grup içinde zamanı koruma, tempoyu güçlü bir şekilde hissettirme işi davulcunundur. Grup arkadaşlarınız gitar, bas, klavye vs. çalarken, ya da şarkı söylerken sırtlarını davulun ritmine yaslayabilmeliler. Bunu sağlayan da zamanı veren vuruşlarınızdaki kararlılık olacak.

Step 2: İkinci aşamada, trampetleri yerleştireceğiz. Yukarıdaki örneklerde trampet vuruşları 4/4 lük bir zamanın 2. ve 4. vuruşlarına denk geliyor. Diğer alternatifleri de deneyebilirsiniz.

Step 3: Bas davulla yani kikle çaldığımız notalar, bas gitarın çaldıklarıyla kenetlenmelidir. Bu aşamada kikleri ekliyelim ve bas gitarı duymaya çalışalım. Eğer bir basçı arkadaşınızla çalışabiliyorsanız zaten şanslısınız demektir.

Bu üç aşamayı sindire sindire çalışın. Sonunda duyduğunuzdan memnun kaldıysanız size bir aşama daha önerelim. Dediğimiz gibi 1. aşamada çaldığınız zil vuruşları gruba olduğu kadar size de rehberlik edecek. Bu yüzden paterni iyice benimsediğinizde zilleri çalmayı bırakın ve sadece kik ya da trampet vuruşlarını yapın. Ziller olmadığı halde zamanı koruyabiliyor olmalısınız. İyi çalışmalar..

Bateri (bu bile Fransızca Batterie,İngilizce Drum set
yani davul seti


Davul seti (sadece davul adedi sayılır) genelde 5 temel parçadan oluşur Bas davul,Trampet,2x Alto ve Bas Tom (yani size 11 parçalık bir davul setinden bahsediliyorsa bilin ki içinde ne var ne yok hepsini saymışlardır,yani aksamları da!)diğer tüm metal parçalar “Aksam” adi altında toparlanır.Ziller parçadan sayılmaz…Bas davul :takılan adlar Bas,Bas Davul,Kick,Kros,Kroskes,Büyük Davul……
Fransızca Cross-caisse ,yani büyük kasa demek .
İngilizce Kick drum (kısaca kick) ya da Bass drum yani bas davul demek.Yerde durması için tasarlanmış bu davul değişik çaplarda olabilir 18” den başlayıp 26” e kadar büyüyebilir.bazı özel yapımlar 32” e kadar çıkabiliyor! Uzunluklar günümüzde 14” ile 20” arası değişmekte.Bas davulun yerde devrilmeden durmasını sağlayan bacaklar “Kros bacağı” olarak adlandırılabilir.İngilizce “Bass Drum Spurs”.Amatör davullarda kasanın içine giren ince bacaklar profesyonel davullarda dışarıdan monteli ve katlanabilir özelliktedir.Çoğu bacak demirinin ucu sivriltilmiş ve halı gibi yumuşak zeminlere saplanabilir özelliktedir,aynı zamanda diğer bir kauçuk veya plastik parça istenildiğinde sivri ucu içine alarak parlak zeminlerde kaymayı önler.Bu sistem genelde vidalıdır.Bas davul üzerinde diğer davulların monte edilebilmesi için bir yuva vardır.fakat her davul markası kendi sistemine göre bir yuva imal etmiştir.Yani yuva tek delikli veya çift delikli olabilir.Bu yuvaya “Bağlantı yuvası” diyebiliriz.
Davul derilerini kasaya germek için kullanılan çemberlere “kasnak”(İngilizce: HOOP veya Bas drum Hoop) adını veriyoruz.Kasnak davulun model ve markasına göre metal veya ahşap olabilir.Kasnağı kasaya ile birleştiren “u” şeklindeki profile kelepçe (İngilizce: claw) bu kelepçeyi sıkan vidalara “akort vidası” (İngilizce:T –rod,screw,tuning screw),bu vidaların içine girdiği yuvalara “baba” veya “akort babası” (İngilizce:Lug,tuning lug,drum lug),yuvaların içindeki dişli kısma “çekirdek” (İngilizce : nut) isimleri veriliyor.


Trampet: takılan adlar Trompet ,altında tel olan davul varya hani falan gibi adlarla anılır

Fransızca : Caisse Claire

İngilizce : Snare Drum (yani telli davul)Trampeti oluşturan parçalar:


Trampet üst derisi (batter head)

Trampet alt derisi (snare side)

Trampet teli :takılan adlar, Kord teli (snare wire veya floppy snare)

Bu teli mekanizmaya bağlamak için mekanizmanın cinsine göre ip veya plastik bant kullanılır (snare cord).

Trampet mekanizması (snare mechanism/snare strainer):bu mekanizma teli indirip kaldırmaya yarayan bir kol ve onun bağlı olduğu sistemdir.

2 ana mekanizma türü vardır………1-Throw off yani standart, tek taraftan hareket eden mekanizma.Telin aktif olan tarafı hareketlidir,pasif olan ucu sabittir.

2-Paralell,adı üstünde, tel deriye yatay pozisyonda iki taraftan birden iner ve kalkar,çok hassas ayarlanabilen modelleri vardır ,bunlardan en ünlüsü Ludwig Super Sensitive ‘dir ve özel bir tel ve mekanizmaya sahiptir.Genelde paralel kord telleri 35 cm. den uzun olur,ama bazı throw off telleri de yine standart tellerden uzundur,biz onlara “uzun kord” adini taktik.Alto: bu terim ses karakterini belirtir “soprano,alto,bas,bariton ….”gibi.Ama biz bas davulun üzerinde duran davullara nedense alto diyoruz. Böyle yerleşmiş olduğu için başka isim takmayalım bari….

İngilizce .tom tom (yani tam tam ,tom,rack tom ,hang tom gibi isimlerle anılır.
Rack Tom: davulları bas davuldan veya zil sehpalarından ayrı bir konstrüksiyon üzerine monte ettiğimizde konstrüksiyona “Rack”, üzerindeki küçük davullara da “Rack Tom” diyoruz,yani farklı birşey değil.Alto üzerindeki deri (batter head)

Alto altındaki deri (resonant head)

Bu derileri geren çembere “ kasnak” ya da “alto kasnağı” (İngilizce. Rim)
(Deriler hakkında geniş kapsamlı bir yazıyı gelecek ay sunacağım.)Altoları bir mekanizma ile Bas davul üzerine ,bir Rack sistemine veya zil sehpalarına bağlayabiliriz.Alto üzerindeki bağlantı yerlerine “alto yuvası” adi veriliyor.Bu yuvalar her markanın kendi dizaynına göre farklılıklar gösterebilir ve genelde marka adları kullanılarak isimlendirilir.3 temel bağlantı standardını tanıyalım;Pearl tipi baglanti: Pearl ve Taiwan mali davullarda karşımıza çıkan davul kasasının içine giren boru tipli bir mekanizmadır.Dişli veya sonsuz ayarlı olabilir (Pearl kendi davullarında sonsuz ayarlı modeli uyguluyor –Forum serisi hariç-,diğer Taiwan ve Çinli üreticiler dişli mekanik modeli kullanıyor.)
Bu model 2 ayrı boru kalınlığında karşımıza çıkabilir.Çok ucuz davullarda sıkça ince tip boru kullanılır.TAMA tipi bağlantı: Tama’nın popülerleştirdiği “Omni Ball” sistemi.Her yöne rahatça hareket edebilen plastik toplara gömülmüş “L” kollar.Bu kollar davul kasasının içine girmez. Bazı Taiwan ve Çinli üreticilerin üst model davullarında da karşımıza çıkan bu sistem kötü kullanıldığında yalama olarak bizi sinirden çatlatabilir.YAMAHA tipi bağlantı:Yukarıdaki 2 bağlantının bir bileşimi seklinde tasarlanmıştır.Hem plastik Omni Ball sistemi hem de kasanın içine giren boru sisteminden oluşur.Yalnız kasa içine giren boru yuvarlak değil ince bir altıgenden oluşur.Bu sistemin bir benzerini Premier yıllar önce kullanmıştır.Sistem metal bir top ve ona bağlı L seklinde altıgen bir koldan oluşup yine davul kasasının içine girmekteydi,ayni modeli “Cümbüş” davullarında da görmekteyiz.90’larda gelişen başka bir akim da Rezonans arttırıcı bağlantı sistemidir ve bugün bütün davul firmaları kendi versiyonlarını uygulamaktadır.Bu sistemin ,bağlantıların davul kasasına en az temas etmesiyle monte edilmesi ve Resonans’in artması prensibine dayanır.Aslında davulu elinizle kasnağından tutup vurursanız ne kadar farklı bir ses çıktığını fark edeceksiniz.Firmaların kullandığı izolasyon aparatları;PEARL - I.S.S ve Opti Mount

TAMA - Star-Cast

YAMAHA - Y.E.S.S.

SONOR - T.A.R.Bu akimin öncüsü R.I.M.S sistemidir ve bazı firmalar kendi davullarında R.I.M.S kullanmaktadır.
Bas Tom: İngilizcesi Floor Tom
Genelde 3 bacak ile yere temas edenler “Floor Tom”,bir askı yardımıyla asılanlar ise “Hang Tom” olarak isimlendirilir.

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-05-07, 19:41 #2
вαчвαгs ♪ мєгcuгч вαчвαгs ♪ мєгcuгч çevrimdışı
Varsayılan C: Bateri (Davul)


İlgililerıne duyurulur,elıne sağlık..
Yenı "Bonham"ların artması ümıdıyle..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-03-12, 16:05 #3
topaltimsah topaltimsah çevrimdışı
Exclamation Acil yardım gerekiyor


Arkadaşlar merhaba,

evde pratik yapmak için dijital davul almak istiyorum. Fakat 1000 TL civarında bir bütçem var. Bu paraya iyi bir set alamayacağımı biliyorum fakat almadığım koşulda da pratik yapamıyorum. Şu 2 ürün arasında kaldım hangisini tavsiye edersiniz ?

1-XM XMT-3M Dijital Davul Resim için : [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

2- Alesis DM6KITX220 [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

İkiside ortalama 1000 TL civarında buldum. Hangisi daha iyi sizce ?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-12, 01:43 #4
omerucak369 omerucak369 çevrimdışı
Varsayılan C: Bateri (Davul)


Ben senin yerinde olsam medeli dd 506 alırdım. Ama senin verdiğin seçeneklerdekilerden alesis bence daha iyi.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 20:47
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015