Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 08-01-09, 11:33 #1
manyakbisey manyakbisey çevrimdışı
Thumbs up kontaktör


KONTAKTÖRLER

Aşırı yük işletme şartları dahil, normal devre şartlarında akımları kapamaya, taşımaya ve kesmeye yetenekli uzaktan kumanda edilebilen anahtarlama düzenekleridir. Kullanım yerleri çok çeşitlidir; elektrik motorlarına yol verilmesinde, kompanzasyon, ısıtma cihazlarının devreye girip çıkması gibi neredeyse bütün devrelerde ve sistemlerde kullanılırlar.

Çalışma ve kullanma tarzı bakımından kontaktörü diğer anahtar türlerinden ayıran en önemli özelliği devreyi daha sık açıp kapamaya ve aynı zamanda uzaktan kumandaya elverişli olmalarıdır.

Kontaktörleri uluslar arası IEC 60947–4–1 standartlarına göre üretilirler ve test edilirler. Kontaktörler tek başlarına devre koruma elemanı olarak kullanılamazlar ancak bir Termik rölelerle birlikte kullanıldıklarında

devreleri aşırı yük akımlarına karşı korurlarMALZEME YAPISI
 • Alt gövde
 • Üst gövde
 • Üst kapaklar
 • Giriş ve çıkış terminal koruyucuları
 • Hareketli kontak bloğu
 • Alt gövde silisli saçları
 • Üst gövde silisli saçları
 • Çektirme bobini
 • Açma yayı
 • Sabit kontak baraları
 • Sabit kontak bağlantı klemensleri
 • Hareketli kontak baraları
 • Hareketli kontak yayları
 • Seperatör sacları
 • Gümüş kontak

Kontaktörler esas itibariyle ana akım yolu ve tahrik sisteminde meydana gelirler. Ana akım yolu elemanları ana ve yardımcı kontaktor, büyük kontaktörlerde kullanılan seperatör ( ark söndürme hücreleri ) ve bağlantı uçlarıdır. Tahrik sistemi elemanları ise demir nüve, bobin veya yaydan meydana gelir.

KOMPAKT ŞALTERLER
Kompakt şalterler, üzerinden termik ve manyetik koruma bulunan alçak gerilim devre kesicileri sınıfına girer. Devre kesiciler normal devre şartlarında devreyi açmaya ve kapamaya, normal olmayan devre şartlarında (kısa devre ve aşırı akım) devreyi kesmeye yarayan mekanik bir koruma düzeneğidir.

Aşırı akım: Nominal akımdan büyük olan akımlardır. Her devrenin ve devredeki her elemanın üzerinde taşıyacağı akımlarda nominal akıma denir. Sıcaklığın artması kablolarda ve devrede tahribata yol açar.
Devreyi aşırı akımlardan korumak için kompakt şalterlerde termik koruma devreye girer.


OTOMATLAR
Normal çalışma koşullarında, bağlı bulundukları devreden akım geçmesine izin veren, ancak “aşırı akım, kısa devre gibi anormal devre koşulları” oluştuğunda, devreyi otomatik olarak kesen elektrikli devre koruyucularıdır.

KULLANIMI
3 ve 6kA kısa devre kesme kapasitelerinde 1.2.3.4 kutuplu olarak TS 5018 EN 60898’e göre C Tipi açma karakteristiğine uygun olarak imal edilmektedir. C Tipi açma karakteristikli olarak otomatik sigortalar genelde endüstriyel tesislerde kullanılmakta birlikte son zamanlarda ev aydınlatma ve priz sistemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

İŞLEVİ
Elektriksel arıza durumunda, mandal düşer ve devre kesilir. Arıza durumu ortadan kalkmadığı sürece mandalı kaldırmak mümkün olmaz, bu şekilde cihaz bağlı bulunduğu elektrik devresi korur.

KAÇAK AKIM KORUMA ANAHTARLARI

kaçak akım koruma anahtarları;
Normal çalışma koşullarında “kapatma, taşıma ve kesme akımlarını taşımak” ve belli koşullarda, verilen değeri aştığında kontakların açılmasını sağlamak üzere tasarlanmış elektrikli düzeneklerdir.

Elektrikli enerjisinin günlük yaşamda daha çok kullanılması ile kaçak akımların oluşma riski de artmaktadır.

Bu nedenle, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi yurdumuzda da kaçak akım koruma cihazlarının kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Herhangi bir elektrik arızası bulunan cihaza veya direkt enerji altındaki iletkenlere temas eden kişinin vücudundan elektrik akımı geçer. Geçen elektrik akımının; akım değeri, geçiş süresi ve vücutta izlediği yol, yapacağı tahribat açısından önemlidir.

Elektriğe kapalı kişinin vücudundan geçen 30mA akım, Uluslararası Komisyonun hazırladığı IEC 60479–1 ‘deki eğriye göre, solunum ve kan dolaşımı için sınır değer olarak belirlemiştir.

kaçak akım koruma anahtarları;
Fazlar ve nötr, hassas bir akım transformatörü içinden geçirilir. Monofase sistemlerde, gelen akımla giden akımın birbirine eşit; trifaze sistemlerde akım değerlerinin vektörel toplamının sıfır olması gerekmektedir.

Hassas akım transformatörünün çıkışında bir kaçak oluştuğunda, sekonder sargılarda oluşan gerilim dengeyi bozar. Ölçülen değer, mekanik harekete dönüştürülür. Açtırma bobini aracılığıyla kontaklar açarak elektrik akımını keser.

İnsan hayatı söz konusu olduğu için kaçak akım koruma anahtarlarını, yüksek teknoloji ile üretmeli ve hatasız olarak çalışmalıdır.

kaçak akım koruma anahtarları, hayat koruma ve yangın koruma olmak üzere iki şekilde üretilir.

Hayat Koruma;
IEC 604799-1’e göre kaçak koruma anahtarının 30 mA akım değeri, insan hayatı açısından sınırdır. Bu değerlerle üretilen kaçak akım koruma anahtarları; 30mA ve üzerindeki değerlere ulaşıldığında, elektriği keserek yüksek koruma sağlarlar.

Yangın Koruma;
Kaçak akımın değeri 300mA’e ulaştığında oluşan ısı nedeniyle yangın tehlikesi oluşur. Kaçak akım koruma anahtarları 300mA sınırı ve üzerindeki değerlere ulaşıldığında, elektriği keserek yüksek koruma sağlanır.

Montajda Dikkat Edilmesi Gerekenler;
· Kaçak akım koruma anahtarlarının nominal akımları, korumakta oldukları elektrik tesisinin büyüklüğüne uygun değerde olmalıdır.
· Nötr iletken izoleli kablo ile gerçekleştirilmeli ve topraklama tam yapılmış olmalıdır.
· Kaçak akım koruma anahtarlarında sonra nötr kablosu izolesiz olmamalı ve sıfırlama yapılmamalıdır.
· Kaçak akım koruma anahtarının test için cihazın üzerindeki TEST butonu kullanılmalı, cihazı test etmek için kesinlikle faz ile nötr kısa devre edilmemelidir.
· İki kutuplu kaçak akım koruma anahtarında bir faz ile bir nötr, dört kutuplu kaçak akım koruma anahtarında üç faz ile bir nötr iletkeni şalter ile irtibatlandırılmalıdır.
· Topraklama direnci 30mA’lik kaçak akım koruma anahtarı için 2160Ω300mA’lik kaçak akım koruma Anahtarı içinse 216Ω değerlerinden büyük olmamalıdır.
· Kaçak akım koruma anahtarlarından geçen akım, cihazın nominal akımından büyük olmamalıdır.
KONTAKTÖRLER

Kullanım Alanları;

kontaktörler öncelikle elektrik motorları olmak üzere genel anlamda tüm elektrik devreleri açıp kapatmaya yarayan ve bir tahrik sistemi ile uzaktan da kumanda edilebilen elektrikli cihazlardır. Kontaktörler, termik rölelerle birlikte kullanıldığında, kumanda ettiği elektrik tesisatlarını aşırı yük akımlarına karşı da korurlar.

kontaktörler bobin değiştirmek için; alt gövde ile üst kapağı bağlayan vidaların sökülüp takılması yeterli olmaktadır.


Kullanım Sınıfları;

Kontaktörlerin kullanım sınıfları, uygulamaya göre kapama akımını, kesme akımını, güçlü faktörünü belirler.

AC3 Sınıfı;
En yaygın kullanım sınıfıdır, kalkışta normal çalışma akımının 5 veya 7 katı akım çeken asenkron motorları kapsar. Bu sınıfa örnek olarak elektrik makinelerindeki tüm standart kafesli motorlar ve asansörler, yürüyen merdivenler, bilezikli asenkron motorların statoru ve stator kumandası, vantilatörler, klima cihazları, pompalar gösterilebilir.

AC-6b Sınıfı;
Reaktif güç kompanzasyonunda kullanılan kondansatör bataryalarının anahtarlanmasında kullanılır.

Sürekli Termik Akım Ith;
Kabul edilebilir termik akımdır.

Kapama kapasitesi;
Yüklenilen güç faktörü ve açma-kapamanın çokluğu kapama kapasitesinin ve kontaklarının hasar görmeden kapayabileceği akım değeridir.

le: maksimum motor çalışma akımı ise,
Kapama Kapasitesi =8x le’dir. (AC–3 sınıfı için)

Elektriksel ömür;
Kontaktörün elektriksel aşınmaya karşı dayanımını belirler. Çalışırken, tamir edilmeden kontaktörün yaptığı açma kapama sayısı ile belirlenir.

Mekanik ömür;
Kontaktörün aşınmaya karşı dayanımını belirler. Boşta iken, akım geçmezken kontaktörün yaptığı açma kapama sayısı ile belirlenir.


KONTAKTÖR İŞLEVİ
Kontaktörler; elektrik devrelerinin baglanti islemlerinde, bütün motor kumandalarinda, isik, kuvvet, sinyalizasyon ve bunlar gibi dogru ve alternatif akimda çalisan bütün tesislerde devrenin açilip kapanmasini temin eden elektromanyetik salterlerdir.
Kontaktörlerin en önemli kullanilis alani dogru ve alternatif akim devrelerinin kumanda edilmesidir. Kontaktörler vasitasiyla her güçteki motorlara yol verme devir adedi kontrolü gibi isler kolaylikla saglanabilmektedir.
Kontaktörler esas itibariyle devreyi açip kapayan kontaklar ile bu kontaklarin açilip kapanmasini temin eden elektromanyetik bobinden ibarettir. Bununla beraber güç ve kumanda devrelerinde kontaktöre ilave olarak, asiri akim röleleri, butonlar, sinyal lambalari ve bunlar gibi yardimci elemanlarla birlikte kullanilmaktadirlar.
Günümüzde endüstrinin gelismesine paralel olarak, elektronik otomasyon sistemlerinin yayginlasmasi ve kesintisiz çalisma zorunlulugu kaliteli ve çok fonksiyonlu güç anahtarlama üniteleri gerektirmektedir. En son
getirmektedir.
Kontaktörlerin Çalismasi :
Kontaklarin açilip kapatilmasi kontaktör bobini ile temin edilir. Bu bobini kontrol gerilimi adi verilen ve standart degeri 24-48-110-220-380-415 V olan dogru alternatif akim sebekesi enerjiler. Kontaktör bobinleri devreye ekseriyetle paralel baglanir. Böylelikle kontaklarin az bir akim degeri ile açilip kapatilmasi mümkün olur. Meydana gelen elektrik arki, manyetik olarak çalisan bir ark üfleme tertibati ile söndürülür.
Kontaktör kontaklari, ana kontaklar ve yardimci kontaklar olarak iki sinifta toplanabilir. Yardimci kontaklar, standart tip ve sonradan eklenebilen (yardimci kontak bloklari) kontaklar olarak da siniflandirilabilirler. Ana kontaklar devrenin esas baglantisini açan ve kapayan kontaklardir. Yardimci kontaklar ise kumanda, bildirim ve röle devrelerine baglanan ve bunlari açip kapayan kontaklardir. Yardimci kontaklara sonradan bazi kontaklar da ilave edilebilir. Bunlara eklenebilen kontaklar veya yardimci kontak bloklari adi verilir.
Federal kontaktörleri uluslararasi IEC 947-4 ve TS 3629 standartlarina uygun olarak imal edilmektedir. Kontaktörlerin elektriksel ve mekaniksel ömürleri emsallerine göre oldukça yüksektir. Ana ve yardimci kontaklar ile bobin ve yardimci kontak bloklari kolayca takilip çikarilabilirler. Henüz 95 A’ e kadar imal edilen kontaktörlerin hem AC hem de DC bobinli modelleri mevcuttur. 50 A’ e kadar imal edilen kontaktörler üç uçlu bobine sahiptir. Böylece bir baglanti esnekligi saglanmistir. Kontaktörlerin bobinleri, anma bobin geriliminin 0,8-1,1 kati arasinda güvenle kumanda edilebilir. –5ºC ile +55ºC arasindaki ortam sicakliklarinda tam verimle çalisir. Kontaktörlerin raya montaj edilebilme imkani tesis esnasinda büyük kolayliklar saglar. Modern dizayni ile koruma kapaklarinin içine verilmis olan egim, kablolarin terminallerle takilmasini kolaylastirarak montaj süresinden tasarruf edilmesine imkan tanir. Malzeme yapilari itibariyle 1000V’ luk izolasyon gerilimine dayanabilirler. Düsük voltajlarda ve tozlu ortamlarda gürültü yapmazlar.
Kontaktörlerin Baslica Görevleri :
Kontaktör, herhangi bir bozulmaya ve kaynamaya maruz kalmadan yüksek akim degerlerini tasimalidir. Bu da kontaklarin (kontak yüzey teknolojisi ile kaynak teknolojisi) kalitesine baglidir. Özellikle AC 3 sinifinda ve kondansatör kumandasinda kontaktör seçimi çok önemlidir.
Kontaktör kapali iken kontaklar üzerinden akan akim isinmaya neden olur. Bu isinma standartlarda sinirlandirilmistir. IEC 60947-4’ e göre sürekli termik akim (Ith) 8 saat boyunca ana kontaklardan geçirildiginde kontaktör terminallerindeki maksimum isi artisi 65 K’ yi asmamalidir.
Kontaktör akimi keserken, birbirinden ayrilan kontaklar arasinda bir elektrik arki olusur. Ark, termik etki sonucu kontak malzemesinden kopan elektron ve iyon akimidir. Ark sicakligi binlerce dereceye ulasir ki, bu da kesme hücreleri ve kontaklarin yapiminda kullanilan metal ve yalitkanlarin tasiyabilecegi sicakligin çok üzerindedir. Bunun için ark mümkün oldugunca çabuk sona ermelidir. Bu amaçla Federal kontaktörlerinde seperatör kullanilmaktadir.
Federal kontaktörleri, ileri düzeydeki kontak yüzey, kaynak ve montaj teknolojisi ile uluslararasi standartlara uygun sekilde imal edilmektedirler. Ayrica kondansatör kumandasi içinde kompanzasyon kontaktörleri mevcut oldugu gibi AC 3 sinifinda 6 ve 9 A’ lik mini tipleri de bulunmaktadir.
Kabul Edilebilir Sürekli Termik Akim Ith :
Kabul edilebilir termik akim, IEC 947-4’ e göre yapilan sicaklik artis testinde kullanilacak test akiminin en büyük degeridir. Bu test Q=40ºC ortam sicakliginda 8 saat süre boyunca PVC yalitimli bakir iletkenler üzerinden kontaktör terminallerine akim uygulamasi esasina dayanir. Bu durumda kontaktör terminallerindeki sicaklik degisimi (_Q) 65 K’ i asmamalidir. Bu sart, terminal üzerindeki test süresi boyunca ? 105 ºC’ lik bir isinin asilmasi demektir. (65+40=105)
Federal Elektrigin uluslar arasi standartlardaki yüksek akim kisa devre tip testi laboratuarlarinda söz konusu testler, rutin ve tip testleri olarak yapilmakta ve oldukça basarili neticeler elde edilmektedir.
Kontaktörlerin Kullanim Siniflari :
Kontaktörlerin bagli bulunduklari devrelerde saglikli ve problemsiz bir sekilde çalistirilabilmeleri için, baglandiklari devrelerdeki yükün durumuna uygun olarak seçilmis olmalari gerekmektedir. Kontaktör seçiminin en önemli noktalarindan birisi, yükü iyi anlayabilmek ve ani yük karakteristik büyüklüklerini iyi tesbit edebilmektedir.
Kontaktörlerle ilgili IEC 158 olarak bilinen uluslar arasi standart günümüzde yerini IEC 947 standardina birakmistir. IEC 947’ de tüm alçak gerilim salt cihazlari ayni çati altinda incelenmektedir. Kullanim siniflari uygulamaya göre kapama akimini, kesme akimini, güç faktörünü belirler. AC kullanim siniflari alternatif akimla, DC kullanim siniflari DC akimla ilgili siniflardir. IEC 185 standardinda belirtilen AC1, AC 2, AC 3, AC 4 siniflarina ek olarak yeni IEC 947-4 standardinda AC 5’ ten AC8’ e kadar olan aydinlatma lambalari, transformatörler, kapasitmr birimleri ve sogutma kompresörlerini kapsayan yeni kullanim siniflari konulmustur.
Federal kontaktörleri uluslar arasi IEC 947-4 standardina uygun sekilde ve yüksek teknolojide tasarlanip imal edilmektedir.
AC 1 Sinifi: Güç faktörü en az 0,95 olan alternatif akim yüklerini kapsar. Buna en yaygin örnek olarak isitma uygulamalari gösterilebilir.


AC 2 Sinifi: Bilezikli asenkron motorlarin yol alma, ters akimla frenleme ve adimli çalismasini kapsamaktadir. Kapama aninda (motorun yol alma süresince) anma akiminin 2,5 kati civarinda bir akim kontaklardan geçer. Kontaktör açma aninda kalkis akiminin en çok sebeke gerilimine esit bir gerilim altinda kesebilmelidir. Bu sinifa uygun uygulamalara örnek olarak kaldirma ve etalurji uygulamalari gösterilebilir.
AC 3 Sinifi: En yaygin uygulama sinifidir. Yol aldiktan sonra, çalismakta iken devre disi birakilan kafesli asenkron motorlarini kapsamaktadir. Kapama aninda kontaktör kontaklarindan motorun anma akiminin 5-7 kati olan motor kalkis akimi geçer. Açma aninda, kontaktör, motorun çektigi anma akimini kesecektir. O anda kontaktör kutuplari arasindaki gerilim nominal gerilimin yüzde 20’ si kadardir. Bu kolay bir kesme durumudur. Bu sinifa örnek olarak makinelerdeki tüm standart kafesli motorlar ve ek olarak bilezikli asenkron motorlarin statorlu ve stator kumandasi, asansörler, yürüyen merdivenler, konveyörler, pompalar, vantilatörler, karistiricilar, klima cihazlari, sogutucu vanalar gösterilebilir.
AC 4 Sinifi: Kafesli veya bilezikli motorlarin kesik çalisma ve ters akimla frenleme uygulamalari ile ilgilidir.
]Kontaktör, motorun anma akimi 5-7 kati olan yol alma akiminda açar ve kapatir. Düsük hizda kesme zor sartlarda gerçeklesir. Örnek uygulamalar; baski makineleri, tel ve kablo makineleri, kesik çalismali takim tezgahlari, metalürji, kaldirma, elektrovanalar, kavramalar siralanabilir. Kullanma sinifinin dogru tespit edilmesi ve bu sinifa uygun olarak seçim yapilmasi, kontaktörün saglikli çalisabilmesi için en önemli noktadir. Uygulamada karsilasilan birçok arizanin sebebi kontaktörlerin kullanma sinifina göre dogru seçim yapilmamasidir. Federal kontaktörleri; uygulamada yapilan testler ve geri dönüsüm
amaciyla alinan numeler incelendiginde, belirtilen katolog degerlerinin oldukça üzerinde ve yukarida ifade edilen kullanim siniflarina son derece uygun oldugu tespit edilmistir.

Kapama Kapasitesi :
Kapama Kapasitesi, kontaktörün kontaklarinin hasar görmeden kapayabilecegi akim degeridir. Kapama kapasitesi testinde akimin efektif degeri esas alinir. Güç faktörü ve kapamanin sikligi kapama kapasitesinde etkide bulunan faktörlerdir. IEC 947-4’ te kontaktörler için AC 3 Sinifi çalisma baz alinarak, yapilan ardisik testler sonucunda kapama kapasitesi asagidaki gibi belirtilmistir:
AC 3 Kullanim Sinifi Için :
Ie max. motor çalisma akimi= kapama kapasitesi/10 ise ;
kapama kapasitesi= 10*Ie olmalidir.
KONTAKTÖRLERİN YAPISI


1- Bobinler (Elektromıknatıs) :
Bobin ve demir nüveden üretilmiş elemandır. Bobinde gerilim uygulandığında geçen akım manyetik alan oluşturarak mıknatısiyet meydana getirir. Kontaktör bobinleri de doğru veya alternatif akımla çalışırlar. Her iki akımla çalışacak kontaktörlerin demir nüveleri genellikle E şeklinde yapılırlar. Eğer bobin doğru akımla çalışacaksa E şeklindeki demir nüve, yumuşak demirden ve tek bir parça olarak yapılır.

Demir nüvenin dış bacaklarına plastikten yapılmış iki pul konur. Bu pullar, bobin akımı kesildikten sonra kalan artık mıknatısıyet nedeniyle paletin demir nüveye yapışık kalmasını önlerler
alternatif akıma bağlanacak olan kontaktörlerin E şeklindeki demir nüveleri, silisli saçların paketlenmesiyle yapılır. Böylece manyetik devrenin demir kayıpları en küçük değere indirilmiş olur. Bir kontaktör bobini alternatif gerilime bağlanırsa bu bobin alternatif manyetik alan yaratır. Frekansı 50 olan bir şebekede bu manyetik alan saniyede 100 kere 0 olur, 100 kere de maksimum değere ulaşır.

Manyetik alan maksimum olduğunda palet çekilir, sıfır olduğunda da palet bırakılır. Bu nedenle palet titreşir, kontaklar açılır ve kapanır, kontaktör çok gürültülü olarak çalışır. Bu sakıncayı gidermek için demir nüvenin dış bacaklarının ön yüzlerinde açılan oyuklara kalın bakır halkalar takılır. Bakır halkalar kullanılmazsa bir titreme oluşur.

Bir transformatörün sekonder sargısı gibi çalışan bu bakır halkaların her birinde gerilim indüklenir. Halkalar kısa devre edilmiş olduklarından, indüksiyon gerilimi halkalardan akım dolaştırır ve halkalar ek bir manyetik alan yaratır. Bu manyetik alan esas manyetik alandan 90 derece geride olduğundan, demir nüvedeki toplam manyetik alan hiçbir zaman sıfır olmaz. Bu nedenle palet devamlı çekik kalır.


2- Palet :
Kontaktör nüvesinin hareketli kısmına palet denir. Palet üzerine kontaklar monte edilmiştir. Kontaktörlerde kontakların açılıp kapanmaları palet ile sağlanır. Palet, yerçekimi kuvvetiyle veya bir yay aracılığı ile demir nüveden uzakta bulunur. Bobin enerjilendiğinde, palet demir nüve tarafından çekilir ve kontaklar durum değiştirir.

3- Kontaklar :
Normalde açık ve normalde kapalı olmak üzere iki tip kontak vardır. Palet üzerine monte edilen hareketli kontakların bir kısmı kontaktör çalışmaz iken açık konumda, bir kısmı ise kapalı konumdadır. Kontaktör bobini enerjilendiğinde ise kontaklar durum değiştirir. Kontakların yapımında gümüşün; bakır, nikel, kadmiyum, demir, karbon, tungsten ve molibden'den yapılmış alaşımlar kullanılır. Bu alaşımlarda gümüşün sertliği artırılmış, sürtünme ve arktan dolayı meydana gelecek aşınmalar azaltılmıştır. Kontaktörde iki tip kontak mevcuttur.

Kontaktör seçiminin en önemli noktalarından birisi,yükü iyi anlayabilmek ve ani yük karakteristik büyüklüklerini iyi tespit edebilmektir.Bunun için şu hususlara dikkat etmek gerekir.
İşletme gerilimi(Ue)
İşletme akımı(Ie)
Bobin gerilimi
Kesilebilecek akım(Ic)
Kullanma sınıfı
Çalışma türü ve kontak ömrüdür

- Güç kontakları (Ana Kontaklar)
- Kumanda kontakları (Yardımcı Kontaklar)

Güç kontakları yüksek akıma dayanıklı olup, motor vb. alıcıları çalıştırmak için kullanılır. Bu nedenle yapıları büyüktür. Kumanda kontakları ise, termik aşırı akım rölesi, zaman rölesi, ısı kontrol rölesi, mühürleme vb. gibi düzeneklerin çalıştırılmasında görev yapar. Bu nedenle yapıları küçüktür.

Kısaca; ana kontaklar yük akımını, yardımcı kontaklar kumanda devresinin akımını taşırlar. Kontaktörün içinde normalde açık ve normalde kapalı olmak üzere değişik sayıda kontak bulunur. Bobin enerjisiz iken bazı kontaklar açık konumda bekler. Bobin enerjilendiğinde açık kontaklar kapalı, kapalı kontaklar ise açık hale gelir. Kontaktörde kontakların konumunun değişimi yukarıdaki şekilde gösterilir


Kontaktor

Enerji kesme ve aktarma işlemi yapan elektrik kumanda elemanıdır. Çalışma akımına göre DC ve AC türleri vardır.
AC Kontaktör

AC kontaktor bobinleri AC akımları ile enerjilendirilerek çalışan kontak türleridir. DC kontaktorlerden farkı AC kontaktor saç paketlerden oluşur. Nüvenin üstünde bakrıdan, kısa çubuklar bulunur. Kontaktörlerin bobin gerilimi kullanıldıkları yere göre değişik değerlerde seçilebilir. Öreneğin fabrikamızda 24V, 220V, 380V, 6300V gibi çok çeşitli tipleri bulunuyor. Aktardıkları kontak akımıa göre yüksek veya zayıf akım kontaktörleri olarak adlandırılırlar. Bunların farkı kontak yapısı ve kontak kapama sertlikleridir. SErtlik dolayısıyla bobinlerde farklıdır.
AC kontaktorlerin çalışma şekli

Bobini AC akım ile enerjilenen kontaktörlerde meydana gelen manyetik alan aetkisiyle nüveler birbirine yapışır. AC akımın yapısında var olan frekans nedeniyle (mesela 50 HZ için) saniyede 50 defa akım sıfır olur. Manyetik alanda aynı şekilde yok olur. Manyetik alanın devamlılığını sağlamak için 1/50 oranındaki enerji kesilme aralığını yok edecek ölçüde bakırdan kısa devre çubuğu konur. Enerji kesildiği anda meydana gelen zıt emk vasıtasıyla manyetik alanda devamlılık sağlanmış olur
Hareketli nüveye bağlı kontaklar nüveyle beraber hareket ederek sabit kontakların üstüne kapanarak enerjinin kontaklar üzerinden aktarılmasını sağlar. Bu duruma kontaktörün çekmesi de denir. Kontaktör çektiğinde yardımcı kontaklar ilk hallerinin tersi konumuna geçer...


Çeşitleri
Kontaktör çeşitleri: Akım cinsine ve imalat durumuna göre ikiye ayrılırlar.
Akım cinsine göre:
Doğru akım kontaktörleri
Alternatif akım kontaktörleri

İmalat durumuna göre:
Elektromanyetik kontaktörler
Basınçlı havalı kontaktörler
Elektro-pnomatik kontaktörler

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-01-09, 11:34 #2
manyakbisey manyakbisey çevrimdışı
Varsayılan C: kontaktör


işinize yararsa ne mutlu bana
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-01-09, 00:54 #3
GhostBunny GhostBunny çevrimdışı
Varsayılan C: kontaktör


Eline Sağlık , Teşekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-10-10, 16:43 #4
NeandertaL93 NeandertaL93 çevrimdışı
Varsayılan C: kontaktör


eyw. hocam eline emeğine sağlık çok işime yaradı
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-12-10, 15:48 #5
jengeese jengeese çevrimdışı
Varsayılan C: kontaktör


çok teşekkürler her bakımcının ilk etapta okuması ve bilmesi gereken şeyler..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 20:17
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015