Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 22-11-08, 13:06 #36
Legendery Legendery çevrimdışı
Varsayılan C: Hukuk Sözel'emi geçiyor? (Anaaaammm)


Alıntı:
Üniversite adayları, bu yıl yeni sisteme göre uygulanmaya başlanacak ÖSS'de, en çok hangi derslerden soru yöneltileceğini merak ediyor. İşte soru ve cevapları...

Üniversite adayları, bu yıl yeni sisteme göre uygulanmaya başlanacak Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS), en çok hangi derslerden soru yöneltileceğini merak ediyor.

Adaylar, sınavı düzenleyen Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ni (ÖSYM), internet sitesinden soru yağmuruna tuttu.
ÖSS’yi tek oturumda "iki aşamalı" hale getiren ve tüm lise müfredatını kapsayacak şekilde soru yöneltileceğini duyuran ÖSYM, adayların yeni sistemle ilgili merak ettiği konulara açıklık getirmeye çalışıyor.

MATEMATİK SORULARI

ÖSYM’nin adaylara verdiği yanıtlardan derlenen bilgilere göre, ÖSS’de Matematik-1 testinde, eskiden olduğu gibi Matematik derslerinde okutulan Geometri konularıyla ilgili sorular yer alabilecek. Bu bağlamda Matematik-1 testinde eskiden olduğu gibi Analitik Geometri soruları da bulunabilecek.
Matematik-2 testinde ise 10. ve 11. sınıflarda alan seçmeli dersi olarak okutulduğu için Analitik Geometri’den soru yöneltilmeyecek.

Matematik-2 testinde liselerin Fen Bilimleri ve Türkçe-Matematik alanlarında 10. ve 11. sınıflarda okutulan Matematik ve Geometri derslerinde öğretilen konularla ilgili sorular yer alabilecek.

Matematik-2 testindeki Geometri soruları, lise 10. ve 11. sınıflarda okutulan Geometri müfredatı ile sınırlı olacak. Ancak önceki yıllarda ortak müfredatta öğrenilen bilgilerin bu dersler için bir temel oluşturduğunun dikkate alınması gerekiyor.

"PUAN TÜRLERİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"


ÖSYM, Eşit Ağırlıklı puan türüyle öğrenci alınan Sosyoloji ve Mantık bölümlerinin sorularının ÖSS’de Sosyal Bilimler testinde yöneltilmesine karşın, Eşit Ağırlıklı puan türü hesaplanırken Sosyal Bilimler testinin neden dikkate alınmadığı sorusuna, bunun bir çelişki olmadığı yanıtını verdi. ÖSYM, şu açıklamayı yaptı:

"Sosyoloji ve Mantık dersleri liselerde yalnız Sosyal Bilimler alanında okutulmakta, Türkçe-Matematik alanında okutulmamaktadır. Bu nedenle Sosyoloji ve Mantık dersleri ile ilgili sorulara Sosyal Bilimler-2 testinde yer verilebiliyor, Edebiyat-Sosyal Bilimler testinde yer verilemiyor. Çelişki gibi görünse de bu bir çelişki değildir. Ancak değişen koşullara göre, zaman içinde bazı bölümlerin puan türlerinin gözden geçirilmesinin ve gerektiğinde yetkililerce değiştirilmesinin uygun olacağı da bir gerçektir."

SINAV SÜRESİ UYARISI

ÖSYM, tercih edecekleri alanların puan türlerine dikkat etmeleri konusunda adayları uyararak, sınav süresini göz önünde bulundurmalarını istedi.
Adayın, 195 dakikalık sınav süresini testler arasında dilediği gibi kullanabileceğini bildiren ÖSYM, "Lisede alanı Türkçe-Matematik olan bir öğrenciyim. ÖSS’ye sözelden girebilir miyim?" sorusunu ise şöyle yanıtladı:
"Türkçe-Matematik alanından mezun bir aday, eğer SÖZ-2 puanını seçerse tercih yapacağı yükseköğretim programları çok kısıtlanır.

Diğer taraftan SÖZ-2 puanının hesaplanmasını isteyen bir adayın sınavda ilk 4 teste ek olarak Edebiyat-Sosyal ve Sosyal Bilimler-2 testlerini yanıtlaması gerekecektir. Sosyal Bilimler-2 testinde yer alacak sorular ise Türkçe-Matematik kolunda okutulmayan Tarih, Coğrafya, Sosyoloji ve Mantık dersleri ile ilgili olacaktır.

Dolayısıyla öğrencinin okulda görmediği derslerle ilgili soruları da yanıtlaması gerekecektir. Özetle, Türkçe-Matematik alanı mezunları tarafından seçilmesi gereken puan türü, doğal olarak EA-2’dir. Ancak önerilmemekle birlikte ve yukarıda sayılan sakıncaları bilerek, aday isterse SÖZ-2 puanını seçebilir. Yine önerilmemekle birlikte, aday isterse EA-2 ve SÖZ-2 puanlarını birlikte seçebilir. Ancak bu durumda adayın 195 dakikalık sürede 7 testi, yani 210 soruyu yanıtlaması gerekecektir." Aynı yöndeki, "Eski sistemde adaylar tercihleri arasında puan türleri farklı yükseköğretim programlarına birlikte yer verebiliyorlardı. Bu durum yeni sistemde de mümkün olabilecek mi?" sorusuna, "Teorik olarak evet" yanıtını veren ÖSYM, yeniden sınav süresine işaret ederek, yeni sistemde adayların alanlarıyla ilgili testleri yanıtlamalarının kendi lehlerine olacağını vurguladı.

YABANCI DİL SINAVI

Yabancı dil puanıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen adayların, ÖSS’de hangi testleri yanıtlaması gerektiğini ÖSYM şöyle açıkladı:

"Yabancı dil ağırlıklı ÖSS puanıyla (AÖSS-DİL) öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen adayların ÖSS’ye ek olarak Yabancı Dil Sınavı’na (YDS) da başvurması ve girmesi gerekir. Bu adayların ÖSS’de hangi testleri yanıtlaması gerektiği yapacakları tercihlere göre değişir. Eğer aday 2. puanlarla (SÖZ-2, EA-2, SAY-2)

öğrenci alan hiçbir yükseköğretim programına girmeyi hedeflemiyorsa, bir başka deyişle tüm tercihlerini DİL puanına ek olarak SÖZ-1, EA-1 ve SAY-1 puanıyla öğrenci alan programlar arasından yapacaksa, ÖSS’de yalnız ilk 4 testi yanıtlaması yeterli olacaktır. Buna karşılık eğer aday SÖZ-1, EA-1, SAY-1 ve DİL puanlarına ek olarak SÖZ-2, EA-2 ve SAY-2 puanlarından birisi ile öğrenci alan programları da tercih etmek istiyorsa, bu adayın ÖSS’de ilk 4 teste ek olarak, seçtiği puan türü için gerekli 2 testi daha yanıtlaması gerekecektir."

"HAKSIZLIK DEĞİL Mİ?"

ÖSYM; "Liselerin yabancı dil alanında okuyan öğrencilerin 2006-ÖSS’de Matematik-1 ve Fen Bilimleri-1 testlerini de yanıtlaması gerekecek. Bu bir haksızlık değil mi?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Hayır. Liselerin yabancı dil alanında okuyan adaylardan, tercihlerinin tümünü dil ağırlıklı puanla öğrenci alan programlar arasından yapacak olanların, 2006-ÖSS’de ilk 4 testi yanıtlamaları yeterli olacaktır. Bu durum DİL puanına ek olarak SÖZ-1, EA-1 ve SAY-1 puanlarıyla da tercih yapacak adaylar için de geçerlidir. İlk 4 testte sorulacak sorular, tüm öğrencilerin ilköğretim ya da ortaöğretimde okuduğu ortak müfredatla ilgili olacaktır. Dolayısıyla adayların yanıtlaması gereken Matematik-1 ve Fen Bilimleri-1 testlerinde yer alacak sorular da okudukları konularla ilgili olacaktır. Özetle bir haksızlık söz konusu değildir. Aksine 195 dakikalık sınavda, yabancı dil alanından gelen adaylar tarafından 180 yerine 120 sorunun yanıtlanmasının yeterli olabilmesi, süre açısından bir kolaylıktır."

SORULAR İNTERNETTE

Öte yandan, tek aşamalı sınav sisteminin uygulanmaya başlandığı 1999 yılından itibaren 2005 yılına kadar gerçekleştirilen ÖSS ve YDS soruları, ÖSYM’nin internet sitesinde yer alıyor.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, AA muhabirine, bu sınavların yanı sıra, ÖSYM’nin düzenlediği Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS), Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (LES), Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS), Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ve diğer tüm sınavların sorularının da bu yıldan itibaren internetten yayınlanacağını açıkladı.

ÖSS sorularının, ÖSS yapıldıktan hemen sonra internete konulduğunu anımsatan Yarımağan, şimdiye kadar diğer sınavlar için böyle bir uygulama yapmadıklarını kaydetti. Yarımağan, "Bu seneden itibaren, yapacağımız tüm sınavların sorularını açıklayacağız. Sınav yapıldıktan sonra aynı gün internet sitesine koyacağız" diye konuştu.

Yarımağan, söz konusu sınavlarda geçmiş yıllarda yöneltilen soruların internette yayınlanıp yayınlanmayacağına ilişkin soru üzerine, "Hayır yayınlamayacağız. Çünkü o dönemdeki koşullar onu gerektiriyordu. O soruları ’belki yeniden kullanırız’ diye sakladık ama bundan sonra kendimizi bu şekilde ayarlayacağız" dedi.
Şimdi soruyorum ?
Çelişki değilmiş. Sosyoloji, Türkçe-Matematik alanında okutulmuyor, Sosyal Bilimler alanında okutuluyorsa neden Sosyoloji bölümüne sözel puanla değil de EA puanıyla öğrenci alıyorlarmış? Bunun neresi çelişki değil anlamak mümkün değil. Çelişkiler sadece Sosyoloji bölümüyle de sınırlı değil. TS öğrencileri Hukuk sözele dayalı eğitim vermesine rağmen Hukuk fakültesi EA ile öğrenci alıyor ve sözel mezunları Hukuk fakültesi tercih edecek olurlarsa AOBP'leri 0,3 ile çarpılıyor. Ortak alan olan kamu yönetimi, uluslar arası ilişkiler, felsefe, sosyoloji,psikoloji gibi bölümler de üniversitede verilen eğitim sözele dayalı olmasına rağmen sözel puanıyla değil EA puanıyla öğrenci alıyor. Neyseki bu bölümleri sözel öğrencileri tercih ettiklerinde puanları düşmüyor ama yüksek EA puanı almak zorunda kalıyorlar. Diğer yandan TM öğrencileri coğrafya dersini lisede, alan dersi olarak görüyorlar ama ne hikmetse ÖSYS'de TM mezunlarına coğrafya bölümü "alan dışı" sayılıyor ve eğer tercih ederlerse AOBP'leri 0,3 ile çarpılıyor. MF öğrencileri ise üniversitede sözele dayalı olan ama EA ile öğrenci alan Felsefe bölümünü ve hem sözele hem de sayısala dayalı derslerin olduğu işletme, iktisat gibi bölümleri tercih ettiklerinde AOBP'leri 0,8 ile çarpılırken yine hem sayısala hem de sözele dayalı derslerin okutulduğu maliye bölümünü tercih ettiklerinde AOBP'leri 0,3 ile çarpılıyor. Bunların neresi çelişki değil?

Bir öğrenci yabancı dile dayalı bir bölüm okuyacaksa neden matematik veya fen çözmek zorunda bırakılıyor? Bu öğrencinin sayısala ihtiyacı var mıdır? Diğer bölümlerden mezun olan öğrencileri için de aynı durum söz konusu olacakmış. Sözel öğrencileri zaten sayısal alanda başarıları olmadıkları, sayısalla uğraşmamak için sözel bölümünü seçiyorlar. Neden bu öğrencilere sayısal çözme zorunluluğu getiriliyor? TM mezunu öğrenciler ise lise 2 ve lise 3'te yani alanlarında fen bilimlerine ait dersleri görmüyorlar veya bu derslerde başarılı olamadıkları için TM'yi seçiyorlar.Neden bu öğrencilere de fen çözme zorunluluğu getiriliyor? Yani öğrencilerin, başarıları veya ilgileri olmayan dersler neden zorla önlerine konuyor? Soruların, ilköğretim ve ortaöğretim ortak müfredat düzeyinde olması, öğrencilerin alanlarında olmayan soruları çözmeye zorlamanın nedeni olamaz. Öğrenciler, alanlarıyla veya girecekleri bölümle ilgili olmayan,gereksiz sorularla uğraşmak zorunda değillerdir.
__________________
 
Eski 22-11-08, 13:08 #37
Legendery Legendery çevrimdışı
Varsayılan C: Hukuk Sözel'emi geçiyor? (Anaaaammm)


Alıntı:
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, İletişim ve Türk Dili ve Edebiyatı fakültelerinin de EA puan türüne geçmesi yönünde istekleri bulunduğunu belirterek, üniversitelerin sosyal bilimlerden kaçtığını söylüyor.

Türkiye’de iyi
öğrenci Fen, oraya giremeyen Türkçe-Matematik, oraya da giremeyen Sosyal mezunu olur gibi bir anlayışın olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yarımağan, ""Puan türlerinde ciddi sorunlar var. Hukuk neden Türkçe-Matematik devamı anlamıyorum. Sosyal bilimlerin devamı olmalı. Daha iyi öğrenci gelsin denilerek Sosyalden Eşit Ağırlığa geçiş yapılmış. Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri EA olmak istiyor"" diyor.

Sayısal mezunu öğrencilerin ÖSS’de çok daha avantajlı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ""Özellikle SAY-2 programlarının kontenjanları fazla. Bu öğrenciler daha şanslılar"" diyor.
Sınav sistemlerini de eleştiren Prof. Dr. Yarımağan, dünyada tüm yükseköğretim programlarına sınavla girilen tek ülke kaldığımızı söylüyor: ""Sınavsız girilen tek bir lisans programımız yok. Ayrıca ilköğretim 5’ten başlayarak lise sona kadar tüm sınavları çoktan seçmeli sorularla yapan da biz kaldık. Bunları aşmalıyız.""

2008 ÖĞRENCİSİ ŞANSLI

Lise, meslek lisesi mezunlarının
bulamadığını, herkesin mezun olduğunda kolay iş bulabileceği belirli alanlara yöneldiğini belirten Prof. Dr. Yarımağan, şöyle devam ediyor: ""Herkes mühendis olmak istiyor. Hukuk, tıp, uluslararası ilişkiler okumak istiyor. Bu bölümlerin de kontenjanları sınırlı. Boğaziçi’nin bu bölümlerinden mezun olanların hayatı değişiyor veya ODTÜ’den. Ama oralara gidecek öğrenci sayısı çok az. Öğrenci, ÖSS’ye giriyor, kazanamazsa bir daha giriyor, bir daha giriyor. Kazananların da üçte biri tekrar sınava giriyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle değil. Bu çark içinde ne yaparsanız yapın çözüm değil. Hepsi aldatmaca. Üniversiteye giren sayısı azalırsa, bazı programlara sınavsız girilirse ve yarışmanın olduğu bölümlere girmek isteyenler bu yarışmadan geçerlerse çok daha anlamlı, olumsuz etkileri olmayan sınavlar yapabiliriz.""

Prof. Dr. Yarımağan’a göre bu yıl üniversite sınavına girecek öğrenciler daha şanslı olacak. Liselerin 4 yıla çıkması nedeniyle ÖSS’ye girecek aday sayısının azalacağını böylece adayların şansının artacağını vurgulayan Yarımağan, Fen ve Anadolu liselerinden mezun olanlar için şansın yüzde 30- 35, diğerleri için ise yüzde 10- 15 olacağını söylüyor. ""Geçen yıllara göre her girenin şansı biraz daha yüksek. Kontenjanlarda da 20 bin civarında artış bekliyorum"" diyor Prof. Yarımağan.

TESTLER DEĞİŞECEK

2008 ÖSS başvuru kılavuzu bazı bölümlerin alan değişikliğiyle çıktı. Geçmiş yıllarda sözel puanla alan bazı bölümler bu yıl eşit ağırlık puan türüyle, EA-1’le alan bazı bölümler EA-2’yle öğrenci alacak. Bu durumda öğrencilerin çözmek zorunda oldukları testler değişecek.

Geçmiş yıllarda Sözel puanıyla öğrenci alan Arkeoloji bu yıl EA-2 ile öğrenci alacak. Sözel öğrencileri MAT-2 testinden de soru çözmek zorunda kalacak. Reklamcılık bölümünün puan türü de EA-2’den SÖZ-2’ye geçmiş durumda. Türkçe-Matematik alanı mezunu öğrenciler de işletme, iktisat gibi bölümlerin yanında reklamcılık da tercih etmek istediklerinde sınavın 2. bölümündeki Edebiyat-Sosyal, MAT-2 testlerinin yanında bir de SOS-2 testini yanıtlamak zorunda kalacak.

ALAN DEĞİŞTİREN BÖLÜMLER

Reklamcılık bölümü EA-2’den SÖZ-2’ye geçti.

Çocuk Gelişim ve Eğitimi bölümünün puan türü EA-1’den EA-2’ye geçti. İşletme Bilgi Yönetimi bölümünün puan türü EA-2’den EA-1’ee geçti. Peyzaj Mimarisi ve Kentsel
Tasarım bölümünün adı Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi olurken, puan türü de EA-2’den SAY-2’ye geçti.[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
Siyah işaretlediğim yeri iyi okuyun ÖSYM başkanından
 
Eski 22-11-08, 17:09 #38
hhata hhata çevrimdışı
Varsayılan C: Hukuk Sözel'emi geçiyor? (Anaaaammm)


Hukuk'a en iyi TM den gidersin
ama diğer bölümlerdende gidilebiliyo
tabiki diğerlerine göre daha yüksek puan lazım
 
Eski 14-12-08, 19:49 #39
!PéK !PéK çevrimdışı
Varsayılan C: Hukuk Sözel'emi geçiyor? (Anaaaammm)


ben bir sözelci olarak hukuk fakültesinin sözele geçmesni çok isterimm normalde düşünürsek hukuk fakültesi sözzel olması lazım hukukla baraber bir sürü meslek sözle geçse çok güzel olur. bence ea hakısızlık ypılmaz bi düşünün bakalım tabii hukuk söeldeyken hukuk var diye geçsinler ve ea alınsın bu hksızlık deilde ea da hukuk var diye geçenler sözele geçiyo diye haksızlık olsun ve o kadar yargara yapıyonzkiii hemm matla hukuk ne alakası var yahhh sen istedigin kaar mat çöz istersen öss de 1.ol hukuk fakülktesne gittiginde sözel dersler göreceksinn sen orda üçgenin iç açılarıylamı sözeli kavramaya çalışcaksınnn üstelik bnece sözel dah zor çünkü mat formülleri ezberle çöz bizdeki zeka gerektiriyooo aslında düşünüyoruzz ve dgru kararıı vermemizi gerekiyoo hukuku seçtin diyelim sen müvekkilini savundugunda hipotenüsümü sölicen yoksa karaköklü sayılardan mı bahsederek savuncann be kardeşimmmm hukuk sözele aitt bizde olması gerekiyo yaprlarsa ii olöurrr çok sevinirimm ea kendilerini çokk da zeki sanıyolar ayhhh 2 mat çözüyolar diye bnede çözebiliyorummm istersem tabii amam istemiyorumm sözel dah güzel geliyor bunun gerizekalılıkla ne alkası var asıl siz böle düşünerek gerizeklı oluyorsunuzz şimdiden görüyorumkiii sizden hukukçu fealn olmazz sizin anca sayılarla ugraşmanız lazım mademkii zekalısıızz
 
Eski 14-12-08, 20:02 #40
omer_009 omer_009 çevrimdışı
Varsayılan C: Hukuk Sözel'emi geçiyor? (Anaaaammm)


Ya siz niye birbirinizi yiyorsunuz ve kendi bulunduğunuz alana gelmesini istiyorsunuz ne kadar da çıkarcısınız :@ istediğiniz kadar kulaç atın aynı yerdesiniz :S
Aslında bir iş sahasının temel konuları hangi alandaysa o bölüm orada olmalı. Millet kalkıyo ( misal : doktorluk Dil de olsun ) nasıl böyle bi şey olur ki biz burada istediğimizi atıp tutalım o ösym kafasına göre iş yapıo millet burada çene çalıyor. Kardeşim eğer ki bu o kadar haksızlık ver dilekçeni mahkemeye bak adamlar paşa paşa doğru yola gelir hele bu dilekçelerin sayısı artarsa... bana kalırsa hukuk ortak alan sayılsın ea-sözel ben ea cıyım bunu da diyim.
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 05:06
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015