Forum TR
Go Back   Forum TR > > >
FrmTR'ye Reklam Vermek İçin: [email protected]
Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 08-08-10, 22:23   #1
YasarAcarFenLisesi

5 Yaşar Acar Fen Lisesi


İstanbul Yaşar Acar Fen Lisesi (İYAFL) (Bazen İstanbul Fen Lisesi Beylikdüzü Kampüsü olarak da kullanılır.),

TANITIM FİLMLERİ


[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]


Okul, İstanbuldaki İkinci Fen Lisesi, Avrupa Yakasındaki İlk Fen Lisesidir. Ayrıca İstanbul'un en yüksek puanla öğrenci alan 6. Devlet Okuludur. Türkiye'nin En İyi 20 Okulu Arasında Yer almaktadır.

Türkiye'nin ve İstanbul'un sayılı Fen Liseleri'nden biridir. İstanbul'un Beylikdüzü ilçesinin Kavaklı semtindedir. İstanbul'un ve Türkiye'nin en yüksek puanla öğrenci alan okullarından biridir.

İstanbul Yaşar Acar Fen Lisesi, 2006 yılında Fen Lisesi Projesi kapsamında hayırsever Yaşar Acar'ın isteği doğrultusunda kuruldu.

İlk mezunlarını 2011’de verecektir.. Her yıl Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği temel eğitimini bitiren öğrencilerin katıldığı SBS (Seviye Belirleme Sınavı) ile öğrenci almaktadır. Okulun ana eğitim dili Türkçe, yabancı dili İngilizcedir.


İlk iki senede verilen temel fen müfredatından sonra son sınıfta verilen ileri fen dersleri, öğrencilerin ilgi duydukları fen alanında kendilerini yetiştirmelerine olanak sağlar. Okuldan mezun olan kişiler ulusal ve uluslararı alanlarda Bilim, Astronomi, Mühendislik gibi bölümlerde öğrenimine devam edebilir. Bütün dersler uygulamalıdır ve deneyerek, gözlemlenerek, yaşayarak gerçekleştirilir.Bunun için her dersin ayrı ve tam donanımlı birer laborvatuvarı vardır.Okulun Sınıfından Bir Görüntü

Okulda Fen Liselerine özel olarak farklı seçmeli dersler vardır. Bunların başında Canlıların genlerini değiştirmeyi uygulamalı öğreten "Uygulamalı Genetik" dersi, astronot olmak isteyenler için "Uzay Bilimleri" örnek gösterilebilir.

2006-2007 Eğitim Öğretim Yılından itibaren , zorunlu seçmeli yabancı dil olarak da İngilizce dersi okutulmaktadır. Öğrencilerinin Bilim Olimpiyatları,Matematik Olimpiyatları, Satranç gibi alanlarda başarı oranı yüksektir.

Okul, başarı seviyeleri ve zeka düzeyleri yüksek öğrencileri yüksek öğretime hazırlar.


23-26 kişilik sınıflarda dersler tamamen uygulamalıdır ve karşılıklı tartışmalarla geçer. Okulda 16 adet ana derslik, modern ve tam donanımlı fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar, ve Yabancı Dil dersleri için ICT (Dil) laboratuvarları, içerisinde öğrenci, öğretmen ve velilerin katkılarıyla oluşturulmuş kütüphane, Akıllı Sınıf (SmartLab), öğrencilerin proje hazırlaması ve olimpiyat çalışmaları için oluşturulmuş Olipiyat(Proje Hazırlama) Sınıfı, öğrencilerin boş zamanlarında satranç oynamasını ve öğrenmesini amaçlayan satranç odası, müzik aletlerinin bulunduğu ve müzik çalışmalarının gerçekleştirildiği müzik odası,etüt odaları, kantin ve yemekhane bulunmaktadır. Ayrıca her sınıfta derslerde kullanılmak üzere internet bağlantılı bilgisayar donanımlı teknolojik sistemler mevcuttur.

Okulda kurulan Robotik Grubuyla okulun robot yapmaya ve geliştirmeye meraklı öğrenciler ile birlikte Mekatronik çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmaların yapılması için gerekli donanımlar okulun mekatronik odasında bulunmakta ve çalışmalar bu bölümde gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmalarda yaratılmış ve geliştirilmiş robotlarla çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalara katılınmaktadır. Yaşar Acar Fen Lisesi, mekatronik çalışmaların yapıldığı ilk ve tek resmi fen lisesidir.

Her sene Mayıs ayında düzenlenen Geleneksel Türk Günü'nün ve İnteraktif Yarışma'nın büyük finali de Yaşar Acar Fen Lisesi ev sahipliğinde düzenlenmekedir.

Okulun İstanbul'da olması sebebi ile Okuldaki öğrenciler şehir içindeki sinema, tiyatro, spor ve diğer her türlü sanatsal ve kültürel faaliyete aktif olarak katılabilmektedirler.

Öğrencilerin boş vakitlerini değerlendirmeleri, sosyal kültürel ve sportif çalışmalarda bulunmalarına yönelik olarak 8 farklı sosyal kulüp kurulmuştur. Kulüp üyeleri, her hafta toplanarak çeşitli kararlar alır. Bu klüpler okulda etkin olarak çeşitli aktviteler düzenler. Toplu tiyatro seyirleri, okul partileri, konserler, İstanbul dışına geziler ve Yurt Dışı gezileri öğrenciler ve öğretmenler tarafından birlikte organize edilmektedir.Bunun yanı sıra okulun ana binasında yer alan 115 kişilik Tiyatro ve Konferans salonu gerek okulun gerekse tiyatro gruplarının kullanımına açıktır.Sportif faaliyetlerde yer almak, boş zamanlarında futbol, basketbol, tenis ya da voleybol oynamak isteyen öğrenciler açık spor alanını (Basketbol ve voleybol sahaları) ders saatleri dışında kullanabilirler.

2012-2013 Eğitim-öğretim yılıyla birlikte FATİH projesi kapsamında tablet ve akıllı tahta ile eğitim uygulamasına geçilmiştir. Yine bu uygulamayla birlikte her dersin kendi özel sınıfında işleneceği "derslik sistemli eğitim" modeli getirilmiştir. Öğrencilerin okulda koridorlarla kendilerine ait dolapları vardır.


Ulusal Robotik Yarışmaları için Çalışmalarını Yürüten Okulumuz Mekatronik Takımı

Öğrencilerin boş vakitlerini değerlendirmeleri, sosyal kültürel ve sportif çalışmalarda bulunmalarına yönelik olarak sosyal kulüpler kurulmuştur. Toplu tiyatro seyirleri, okul partileri, konserler, İstanbul dışına geziler öğrenciler ve öğretmenler tarafından birlikte organize edilmektedir. Okulun Tiyatro salonu gerek okulun gerekse tiyatro gruplarının kullanımına açıktır. Bunun yanı sıra okulun ana binasında yer alan bir de konferans salonu vardır. Sportif faaliyetlerde yer almak, boş zamanlarında futbol, basketbol, tenis ya da voleybol oynamak isteyen öğrenciler açık spor alanını ders saatleri dışında kullanabilirler.


Okul, özellikle Satranç Alanında başarılara imza atmıştır. Ayrıca matematik olimpiyatlarında ve Resim Yarışmasında da derece kazanmıştır. [1][2] 2008 ve 2010 Yılında Avrupa Birliği Bilgi Yarışması'nda İlçe birincisi olarak Beylikdüzü'nü İstanbul'da Temsil etmiştir. Yarışmayı, İstanbul Beşincisi olarak tamamlamıştır. Birçok resim, kompozisyon,şiir vb. dallarda birincilik ödülleri kazanmıştır. Yine, Türkçeyi Güzel kullanarak konuşma yarışmasında ilçe birincisi olmuştur.

2011 yılında IKEK Bilim Yarışmaları'na katılan Yaşar Acar Fen Lisesi, yarışmada bütün alanlarda derece almıştır. Matematik-Bilgisayar alanında birincilik ve üçüncülük, Türkçe alanında ikincilik, Sosyal Bilimler alanında birincilik ve üçüncülük, Robotik (Fizik) alanında yine üçüncülük ödülü almıştır. Yarışmada beş alandan beşinde de ödül alan tek okuldur.

Liselerarası Münazara yarışmasında 3 turda 10 okulu elemiş, yarışma finalinde ise yarışmayı ikinci olarak tamamlamıştır.

Türkiye Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatı (USOBO)'da Altın Madalya (Türkiye üçüncülüğü) ve iki tane Bronz Madalya (Türkiye yedinciliği), Ulusal Matematik Olimpiyatlarında ise İstanbul beşinciliği almıştır.

2012 YGS Sınavında Ataman Denknalbant, Türkiye 15.si olmuştur. İlk binde ise 7 öğrenci yer almıştır. Öğrencilerin %100'üne yakını ilk 10.000'de yer almıştır.

2012 LYS Sınavında da yine Türkiye 44.sü ve 74.'sü öğrencilerin yanı sıra çok yüksek başarılar elde etmiştir.

2012 LYS Türkiye Puanları okul ortalamalarına göre TM ve TS alanlarında Türkiye'deki tüm okulları geçerek Türkiye birincisi, MF alanında Türkiye on yedincisi olmuştur.

Okul aynı zamanda Türkiye'yi Avrupa'nın en önemli organizasyonlarından biri sayılan ve 35 ülkenin katıldığı "JA-YE Company of The Year Competition" da temsil etmiştir.

Okul, İstanbuldaki İkinci Fen Lisesi, Avrupa Yakasındaki İlk Fen Lisesidir. Ayrıca İstanbul'un 2009 ylında en yüksek puanla öğrenci alan altıncı, 2010 yılında sekizinci Devlet Okuludur. Türkiye'nin En İyi 20 Okulu Arasında Yer almaktadır..Okulumuz öğrencileri desteğiyle oluşturulan okulumuza ait meyve bahçesinde açan bir lale


Okulumuz öğrencileri, Avrupa'nın en önemli organizasyonlarından biri sayılan ve 35 ülkenin katıldığı "JA-YE Company of The Year Competition" Türkiye'yi temsil ederken BBC'ye konuk oldu.

Mesajı son düzenleyen YasarAcarFenLisesi ( 29-06-15 - 14:01 ) Neden: Resimler eklendi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-10, 13:22   #2
zn_shn

Varsayılan C: Türkiye'nin En İyi Liselerinden Biri : İstanbul Yaşar Acar Fen Lisesi


sen daha okulda eğitim bile almadın nerden biliyorsun bunları
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-10, 14:23   #3
petcarar

Varsayılan C: Türkiye'nin En İyi Liselerinden Biri : İstanbul Yaşar Acar Fen Lisesi


aaalden alttadır bu okul, hatta gaziden bile.puanı çok yüksek değildir kontenjanına göre.başarısı yüksek olabilir ama okul kalitesi olarak anadoludaki fen liselerinin altında.pansiyonunun bile olmadığını okumuştum.zira listemde yer bile almadı.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-10, 16:01   #4
petcarar

Varsayılan C: Türkiye'nin En İyi Liselerinden Biri : İstanbul Yaşar Acar Fen Lisesi


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen YasarAcarFenLisesi Mesajı Göster
Okul İstanbul'un Sayılı Fen Liselerinden. Zaten Türkiye'nin En İyi 20 Okulu Arasında Yer Alıyor. (Devlet Okulları)

Ankara Atatürk Anadolu ile karşılaştırman çok komik bir durum Zaten Gerek Taban-Tavan Puanına, gerek derecelere bakarsan sende anlarsın


Verilen eğitim gerçekten mükemmel. Edebiyattan İngilizceye kadar bütün dersler %100 uygulamalı ve denenerek, yaşayarak öğreniliyor. Bunu Türkiye'deki bir devlet okulunda bulmak neredeyse imkansız.

Başarı oranı %99'a yakın.(Mezun vermedi, fakat yapılan liselerarası sınavlarda daime ilk 10'da İstanbul'da.) Zaten Fen Lisesi'ni Kesinlikle Anadolu Liseleri İle karşılaştıramazsınız. Bunu ÖSS'de YGS ve LYS'de de görebilirsiniz. Türkiye'nin en iyi eğitiminin verildiği okullardan biri. Binası yeni olduğu için imkanları da oldukça fazla. Zaten Satranç,Bilim,Matematik olimpiyatlarında birçok başarısı var.

Pansiyonu olmadığı doğru. Fakat son sistem ve modern bir Pansiyon şu an inşaat halinde. Tek eksiğimiz pansiyon yani. Bu da eğitimi çok etkilemiyor

Okulda bu sene eğitim öğretim göreceğim. Ama oraya giden 3 arkadaşım var, okula gidenlerle görüştüm. Öğretmenlere (Farklı okullardan öğretmenler) danıştım. Hepsi bunları anlattı bana.

Tercih edecek arkadaşları okulumuzu görmeleri için davet ediyoruz.
AAAL-> 330 Kontenjan -> taban puan : 482,499
İYAFL-> 104 Kontenjan -> taban puan : 479,909

fark çok bariz.

neyse zaten amacım tartışmaya girmek değildi.zaten yaşar acarla pek alakam da yoktu açıkçası.sanırım ironiyi anlayamamışsınız:
Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen YasarAcarFenLisesi Mesajı Göster
Vefa Lisesi artık 469 gibi komik bir puanla alıyor. Benim 2010 Tercih Puanım 483'tü, o yüzden 7. sıraya yazmıştım Vefa'yı.

Birçok arkadaşım okulun eğitiminin normal bir anadolu lisesinden farkı olmadığını, sadece uzun yıllar eğitim verdiği için "İsminin olduğunu" söyledi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-08-10, 17:22   #5
ÖzcanAli

Varsayılan C: Türkiye'nin En İyi Liselerinden Biri : İstanbul Yaşar Acar Fen Lisesi

taban ve tavan puanlarında yanlıslık var..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
acar, fen, istanbul, lisesi, yasar

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil


Reklamı Kapat

Reklamı Kapat