Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 20-03-11, 18:46 #1
Rolls Rolls çevrimdışı
Arrow Reşat Nuri Güntekin - " Kavak Yelleri " Kitap Özeti


Kavak Yelleri Kitabının Özeti
R.Nuri Güntekin Kavak Yelleri Özeti
Reşat Nuri Güntekin-Kavak Yelleri Özeti


Kavak Yelleri Kitabının Konusu

Kitap topluma yararlı olmaya çalışmış, bilgilendirip bir derece de olsa cehaletten kurtarmata çalışmış bir eserdir.

Kavak Yelleri Kitabının Özeti

Öyküsü 1908-1923 yılları arasında geçen Yeşil Gece, bir zamanlar başta Nazım Hikmet olmak üzere Türk solu tarafından çok övülmüş bir roman. Övgü, romandan çok Türk solunun düşünsel geri planı açısından önem kazanıyor. Çünkü, metinden yansıyan ideolojiye baktığımızda, Türk solu ile Kemalizm arasındaki, 60″lı yıllara dek uzanan ve paydasını ilerlemeci, modernist dünya görüşünde bulan akrabalık hemen farkediliyor. Ana fikrini; Zatıaliniz şüphesiz zemin ve zamanı müsait bulmadığınız için şimdilik din ve devlete sadık meşruiyetperver Osmanlılar yetiştirmek gayesiyle iktifa buyuruyorsunuz. Bendeniz bir derece daha ileri gitmek, milletine sadık cumhuriyetperver Türkler yetiştirmek emelindeyim, cümlesinde bulan konunun kısa özeti; bir köylü çocuğu olan Şahinin medrese eğitimini sürdürmek için gittiği İstanbul'da aydınlanarak öğretmen okulunu seçmesi, eğitimci olarak döndüğü bir Anadolu kasabasında softalarla dolaylı bir kavgaya tutuşması ve Yunan işgalinden sonra yaşadığı düş kırıklığı biçiminde aktarılabilir.
Kitabın temel sorunsalı, dinin toplumun gelişmesinde (aydınlanmasında) bir engel oluşu üzerine kurulu. Belki Marx'ın din toplumların afyonudur deyişinin etkisiyle, Reşat Nuri de kahramanının düşünce değişimini; tarih kitaplarını okudukça anlıyordu ki, geçmiş zamanların da şimdikinden farkı yoktur. En eski tarihlerden beri din, zulme ve esada alet olmuştur cümlesiyle özetler. Romanın en indirgemeci yanı, işte bu özette çıkıyor karşımıza. Bütün mesela dine indirgenince, doğal olarak kötü yobazlar ve iyi aydınlardan oluşan kurgusal karakterler kaplıyor metni.

Yaban'a giden yolu, Çalıkuşu ve Yeşil Gece'nin açtığını düşünüyorum. Yine de, Yakup Kadri'nin Yaban'da anlattığı Ahmet Cemal'den daha organiktir Şahin öğretmen. Ya da, yine Yakup Kadrinin Ankara'sındaki ütopyalardan çok daha tutarlı bir umut sözkonusudur Yeşil Gece'de. Ayrıca, sondaki süpriz, Reşat Nuri'nin Cumhuriyet'in geleceğine duyduğu şüphenin bir göstergesi, Kemalist devrimin sınırlarının çizilmesi olarak da okunabilir.

Roman içinde, Reşat Nuri, hem islam hem Türk kimliğinin birlikte barındırılmasının sorunlarından bahsediyor. Kendisiyle çağdaş olan A.Z.Kozanoğlu da, tarihsel romanlarında islama karşı Türk ulusu kavramını işliyordu. Ancak, Reşat Nuri'deki millet kimliği, dönemin gözde düşünce akımı Türkçülük ile hiç bir akrabalık göstermez. Hatta, yazarın Anadolu'daki etnik azınlığa duyduğu hoşgörü çok açıktır.

Yeşil Gece'nin bendeki örneği, 1945 yılında Semih Lütfü Kitabevinden çıkan 2.baskısından alınma. 1928″deki aslına göre sadeleştirilip sadeleştirilmediğini bilemiyorum, ama, bu baskısı oldukça anlaşılır bir Türkçe ile yazılmış. Reşat Nuri'nin en önemli uslup özelliği olan karşılıklı konuşma ağırlığı hemen dikkati çekiyor. Gündelik yaşamdakine çok yaklaşan bir diyalog yapısını yakalayan yazar, karakterlerin iç monologlarını bunun için babasına kabahat bulmaz, kim bilir ? kadın milleti bu Eksik etek. Ne kabahat etti ki babam terbiyesini verdi. Amma eceli gelmiş Öldü Ne yapalım? tarzında kesik ve kırık dökük cümlelerle aktarıyor. Bu anlatım biçimi ve değişimleri, yazarın roman dili ile ilgili yeniliklerin peşinde oluşu yönünde ipuçları vermekle birlikte, klasik anlatımdan büyük bir kopuş görmüyoruz.

Reşat Nuri'nin, bu unutulmuş romanında -henüz 1928″de- altını çizdiği; sarıklılar ile sarıksızlar arasındaki bu yabancılık gitgide artarak, onları bir daha anlaşmalarına ve birbirlerini sevmelerine imkan olmayan iki düşman fırkaya ayırırdı biçimindeki toplumsal kargaşa, günümüzde şaşırtıcı biçimde sürüp gidiyor, ve Yeşil Gece'yi güncelleştiriyor. Çağdaşı yazarların büyük bir bölümü, Anadolu'yu uzaktan, kendi hayal alemlerindeki gibi anlatıp ah, vah ederler, ya da yapay bir doğu-batı sorunsalı etrafında dolaşırlarken, Reşat Nuri Güntekin, sorunları yerli yerinde ve olduğu gibi anlatmayı başarmış bir yazar olarak, yalnız edebiyat dünyasını değil, Cumhuriyet dönemi ile ilgilenen diğer sosyal bilimleri de ilgilendiriyor.

Kitap Hakkındaki Şahsi Görüşler

Kitap gerçekten sürükleyici ve etkileyeci bir şekilde yazılmış olup döneminin özelliklerini de en iyi şekilde yansıtmaktadır. Reşat Nuri Güntekin'in en iyi eserlerinden birisi denebilir.

Yazar Hakkında Kısa Bilgi

Cumhuriyet dönemi Türk romanının en önemli isimlerden birisi de, hiç kuşkusuz Reşat Nuri Güntekin'dir. 1889 İstanbul doğumlu olan yazar, yüksek öğrenimini Darülfunun Edebiyat fakültesinde yaptıktan sonra 1931 yılına dek öğretmenlik, 1931-39 yılları arasında ise Milli Eğitim müfettişliği görevlerinde bulunmuş, 39-43 döneminde TBMMM'ye secilip, 7 Aralık 1956″da yaşama veda etmişti.

Edebiyat yaşamı 1918 de Cemal Nimet takma adıyla yazdığı ve Zaman gazetesinde tefrika edilen Harabelerin Çiçeği romanıyla başlar. Kısa bir süre sonra, 1922 de, bu kez Vakit gazetesinde yayınlanan Çalıkuşu romanı ile ünlendiğini görüyoruz. O yılların atmosferi düşünüldüğünde, -bu romanın merkezine oturmuş- Anadolu'da yaşamayı seçen idealist aydın Türk kadını tiplemesinin yaratttığı heyecan kolayca anlaşılabilir. Aslında, 1928 yılına, yani Yeşil Gece'ye kadar, Reşat Nuri'nin yapıtlarında macera ve duygusal yönler ağırlıktadır. Ancak, bu ilk dönem romanlarında bile yeni kurulmakta olan devletin toplumsal sorunlarını gerçekçi biçimde gözlemekten geri kalmayan yazar, ikinci dönem romanlarında bütünüyle bozulan insani ilişkileri, ahlak ve moral değerleri ele alır(özellikle Yaprak Dökümü'nde). En sona gelindiğinde ise -Kavak Yelleri- romanından yansıyan tam bir düş kırıklığı, Cumhuriyet ideolojisinin bir tür iflasıdır.


*Emeğe Saygı* ( Alıntıda olsa sizler için düzelttim ve paylaşıyorum )

__________________
 
Eski 20-03-11, 18:59 #2
Adenozin Adenozin çevrimdışı
Varsayılan C: Reşat Nuri Güntekin - " Kavak Yelleri " Kitap Özeti


Teşekkürler fakat kitap özetleri bölümü daha uygun.
 
Eski 20-03-11, 19:10 #3
Rolls Rolls çevrimdışı
Varsayılan C: Reşat Nuri Güntekin - " Kavak Yelleri " Kitap Özeti


Ödev üzerine paylaştım! ( Taşıyabilirsiniz! )

 
Eski 20-03-11, 23:34 #4
Ruon Ruon çevrimdışı
Varsayılan C: Reşat Nuri Güntekin - " Kavak Yelleri " Kitap Özeti


http://www.frmtr.com/kitap-ozetleri/...k-yelleri.html
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 11:20
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015