Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 09-04-10, 21:53 #1
RevenClaw RevenClaw çevrimdışı
Varsayılan Mustafa Kutlu Yoksulluk İçimizde Kitabının Özeti Lazım:S


eet beyler baslıkta belirttigim gibi bana yardımcı olursanız cok sevinirim ben aradım bulamadım yardımcı olursanınz cok mutlu olurum simdiden tesekkürler
__________________
 
Eski 28-05-12, 21:28 #2
poww poww çevrimdışı
13 C: Mustafa Kutlu Yoksulluk İçimizde Kitabının Özeti Lazım:S


Yoksulluk İçimizde
Rıfkı Kaymaz


Günümüz insanı, bilim ve teknolojinin son imkânlarıyla geçmişe göre, çok daha iyi şartlarda yaşıyor.
Ne yazık ki bu şartlarda yaşayan insan, pek çok konuda insanî duyarlığını da kaybedebiliyor. Çeşitli nedenlerle, yalnızca kendini düşünerek diğer insanlara ve çevresine karşı sorumsuz davranabiliyor.
Özellikle maddî kaygıları öne çıkaran anlayış; insanı, insanî değerlerden koparıyor. Böylece insan, açlık ve yoksullukla kıvranan insanları görmezden geliyor.
Gazeteler, TV kanalları açlık ve yoksulluk sınırında yaşayan milyonların haberlerine yer veriyor. Açlıktan ölen insanların sayısının her geçen gün insanı dehşeti düşürecek boyutlara çıktığını, çıkacağını hatırlatıyor. Dünyadaki bu görüntünün, adeta tokluktan ölecek noktaya gelen insanlarla çok daha acı bir tabloya dönüştüğünü vurguluyor. Bir yanda açlıktan ölenler, diğer yanda onların bu açlığına karşı duyarsız milyonlar, milyarlar. Doyumsuz bir ihtirasla, çılgınca, maddî güçlerini, servetlerini artırmak isteyenler. Diğer insanların “açız!” feryatlarına kulaklarını tıkayanlar…
Günümüz hikâyecilerinden Mustafa Kutlu’nun bir eseri: “Yoksulluk İçimizde”, adeta günümüz insanının asıl önem vermesi gerektiği yanını bizlere hatırlatıyor.
Yoksulluk içimizde büyüyor. İçimiz yoksul, içimiz aç…
İçimizdeki yoksulluğu, insanî değerlerle, sevgiyle doldurmak zorundayız.
Duyarsızlığımızı, ancak gönlümüzü doyurmamızla giderebiliriz. İnsan olmanın anlamını o zaman daha iyi fark ederiz.
Maddî anlamda hepimiz iyi imkânlarda yaşamak isteriz elbette. Ne var ki bu isteğin aşırı boyutlara yükselmesi, insanı maddî ihtiraslarla adeta canavarlaştırır. İnsan, maddî hırsla bütün ahlakî değerleri görmezlikten gelerek, yalnızca kendisini düşünen bir hale gelir. Bu olumsuz gidişin farkına bile varamaz. Çünkü onun gözü artık kör, kulakları sağır, yüreği kararmıştır.
Yalnızca kendisini düşünen, bencilliği kendisine ilke edinen değil, açlık ve sefaletle kıvranan insanları da gören, onların acısını duyan ve yürekleri titreyen, bu anlamda kendisine düşen sorumlulukla bir şeyler yapmaya çalışan insan…Günümüz, böylesi insanlara muhtaç.
Çocuklarını, gençlerini insanî duyarlıkla yetiştirmeye çalışan ana babalar. Bin bir türlü imkân içinde yine de doymayan, bir şeyler üretmek, başta ailesi olmak üzere, diğer insanlara yararlı olmak yerine “hep isteyen” bir alışkanlıkla mutluluğu ellerinden kaçıran gençler.Yalnızca ekonomiye dikkat çekerek;sosyal, kültürel, ahlakî değerleri gözden kaçıran bilim adamları…
Hayata kendi “at gözlükleri” ile değil, “insanî” bir pencereden bakmayı bir öğrenebilsek/öğretebilsek…
 
Eski 29-05-12, 05:11 #3
*GHOST* *GHOST* çevrimdışı
Varsayılan C: Mustafa Kutlu Yoksulluk İçimizde Kitabının Özeti Lazım:S


Paylaşımınız için ben teşekkür ederim. Aslında teknoloji insana kişinin kendisini kaybettirir. Bu yüzden savaşın kazanılma oranı değişebilir. Bunu herkes bilebilir bence. Benden bu kadar. Aradığınız kitabı da kitapçılarda bulabilirsiniz. Büyük şehirlere gidin. Sanırım oralarda vardır...((Elinizde imkanınız varsa eğer,))

Mesajı son düzenleyen *GHOST* ( 29-05-12 - 05:13 ) Neden: yazı düzelttim
 
Eski 29-05-12, 23:47 #4
Larissa Larissa çevrimdışı
Varsayılan C: Mustafa Kutlu Yoksulluk İçimizde Kitabının Özeti Lazım:S


Eski istekleri uplamayın.
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 17:33
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015