Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 14-04-09, 17:02 #1
ferhat262626 ferhat262626 çevrimdışı
Alarm kitap özeti yardım


yazar:Fakir Baykur

kitap ismi:Kaplumbağalar

bu birincisi bunu geniş özeti lazım lütfen arkadaşlar

yazar:cengiz dağcı

kitap isminlar da insandı

bu da ikinci kitap bunuda geniş özeti lazım

en az 2.5 yada 3 sayfa özeti lazım lütfen ardım edin arkadaşlar
__________________
 
Eski 14-04-09, 18:12 #2
εяεη εяεη çevrimdışı
Varsayılan C: kitap özeti yardım


Kaplumbağalar

Başlıca Kahramanlar:


Eğitmen Rıza:Tozak köyünün öğretmenidir.Bu köyde doğmuş ve büyümüştür.Atak,aklı başında,cesur ve bilgili bir kişidir.Köylüye yardım etmek için çabalar.

Kır Abbas :Tozak Köyü'nün ileri gelenlerindendir.Cesur ve yenilgiyi kabul etmeyen bir kişiliğe sahiptir.Çalışkan ve merhametlidir.Eğitmen Rıza'nın en büyük destekçisidir.

ÖZET:

Olaylar,Ankara'ya 100,Kızılırmak'a 15 km uzaklıkta olan Tozak köyünde geçmektedir.Tozak,çevresi Sünni köyleriyle çevirli bir Alevi köyüdür.Alevi geleneği ve kültürü bu fakir ve kıraç köyde halen sürmektedir.Neşe ve eğlenceye düşkün Aleviler,şarap ve içkiye bu eğlencelerinde çokça ihtiyaç duymaktadırlar.Fakat köy,her imkandan yoksun,susuz,karasal bir köydür.Üzüm yetişmemektedir.Köylülere civar köylerden de üzüm verilmemektedir.Çünkü Sünniler şarabı günah saymaktadırlar.Bu olaylar gelişirken Eğitmen Rıza bir öneride bulunur.Tozak'ın kuzeyindeki düzlük alan bağ haline getirilebilir.Bütün köy halkı ve Rıza canla başla çalışarak verimsiz,taş dolu,susuz araziyi beş-altı ay içinde bağ haline getirirler.Bağ o kadar verimlidir ki köyün hem şarap hem de üzüm ihtiyacını karşılayabilir.Köy eski neşesinde geri kavuşur.Köylünün "Purluk" dediği bağa kaplumbağalar akın etmeye başlar.Çünkü hayvanlar güneşin yakıcılığından bu yeşilliğe sığınarak kurtulmaktadırlar.Kır Abbası,yaşına rağmen hiç para almadan bağın gelişmesi işlerinde çalışmaktadır.

Bir akşamüstü,köye havadan kara bir şey düşer.Düşen şey,meteoroloji gözlem aracıdır.Köylü,çekinir ve bu yabancı cismden korkar.Bu cismi okulun bir odasına kapatırlar.Ertesi gün köye herkesin mülkünü ölçüp üzerine yazdırdıktan sonra gidecek olan kadastro komisyonu gelir.Köylü komisyon üyelerine temkinli davranır.Beklenmedik bir şey olur ve üyeler Purluk'taki bağın,devlete dait olduğuna karar verir.Köylü bağın kendilerine ait olduğunu ispatlamaya çalışsada başaramaz ve komisyon üyeleri gerekli işlemleri yaparak tutanağı hükümete havale eder.Böylece devlet ile köylü arasında bir çekişme başlar.Köylü cahil ve zayıftır.Devletile başa çıkamaz.Devlet,Tozaklılara Pruluk arazisi yüüznden ev başına yüklü bir kira yükler.Köylüler avukatlara,yarguçlara,memurlara gider fakat en sonunda zorluklarla yeşerttikleri tarlalarını bozarlar.Köydeki bütün sığırları tarlaya sürerler.Yeşil tarla eski haline döner.Kaplumbağalar eskisi gibi güneşin yakıcı alevleri altında kalmıştır.Onlar da köyü terk eder.Kır Abbas,yeni doğan torununa Yeşer ismini verir fakat devlete kırgındır.Rıza da köy okulunda yaşamına devam eder.

http://www.frmtr.com/kitap-ozetleri/...tap-ozeti.html


----------------------------------------------------------------------
Kİtabin Adi : Onlar Da İnsandi

Kİtabin Yazari : Cengİz DaĞci

Yayin Evİ : Varlik Yayinlari

Basim Yili : 1974
Sayfa Sayisi : 478

1.kİtabin Konusu: KomÜnİzm Akimlarinin Etkisinde Bulunan Kirim’in Bİr KÖyÜnde YaŞayan ÇİftÇİ Bİr Aİlenİn BaŞindan GeÇen Olaylar
2.kİtabin Özetİ: KiziltaŞ KÖyÜ’nde YaŞayan Bekİr ÇİftÇİ Bİr Aİlenİn Reİsİdİr.karisi Esma Ve Kizi AyŞe İle Mutlu Sayilabİlecek Bİr YaŞam SÜrerler. Bekİr’İn Bİr De İneĞİ Vardir.adi Macİk… AyŞe Seyd’alİ’nİn OĞlu Remzİ’yİ Sevmektedİr Tabİkİ KarŞilikli Olarak. Bekİr,bİr GÜn Kizinin Evlenİp GİdeceĞİnİ DÜŞÜndÜkÇe HÜzÜnlenİr,efkarlanir. AyŞe İle Remzİ Bİr GÜn Gelİnkaya’da KarŞilaŞirlar Ve KonuŞurlar. AyŞe’nİn İÇİnden Ilik Ilik Bİr Şeyler Akar.
Bİr GÜn Bekİr’İn Evİnİn KarŞisina İkİ Adam Gelİr;bİrİ YaŞli Ve Sakalli,dİgerİ GenÇtİr. Adamlar Bekİr’İn Ayaklarina Kapanip Yalvarmaya BaŞlarlar. Rus Olduklarini Ve Ekmek Parasi İÇİn İŞ Aradiklarini SÖylerler. Bekİr Acir Ve Adamlari Kendİsİne Yardim İÇİn İŞe Alir. YaŞli Olan Karl Marks’a BenzedİĞİ İÇİn Bekİr Ona Kala Mala Der.genÇ Olanin Adi İvandir. İvan Pek KonuŞmaz. Ruslar KÖye Geldİklerİnden Berİ BİrÇok Felaket BaŞlarina GelmİŞtİr. Macİk Hastalanir,İkİ Tane Kabak SÜrgÜsÜ Kurur,tarlalarinin ÜstÜnden Devlet Yol GeÇİrmeye Karar Verİryakinlariyla Aralari Bozulur,ayŞe’nİn BaŞina TÜrlÜ Feleketler Gelİr. Esma’nin Canina Tak Eder Artik Ve Kovmaya Karar Verİrler Ama Aciyip VazgeÇerler.
Bu Ruslar YÜzÜnden SÜrgÜn Edİlİrler,aŞaĞilanirlar. Bekİr Kala Mala Ve İvan’i İnsan Yerİne Koyar Ama Komalİzma Bunun KarŞiliĞini Vermez.


3.kİtabin Ana Fİkrİ: Maksatlari Ve Maddİ Durumlari Ne Olursa Olsun TanimadiĞimiz İnsanlara Evİmİzİ AÇmamaliyiz. İnsanlar İkİyÜzlÜ Ve NankÖrlerdİr. Felaketler Bİlİnmeyen Ve Tahmİn Edİlemeyen Şeylerden Dolayi BaŞimiza Gelİr.

4.kİtaptakİ Olaylarin Ve Şahislarin DeĞerlendİrİlmesİ:
AyŞe’nİn Remzİ İle GÖrÜŞmesİ Bekİr!İn Moralİnİ BozmuŞ; Fakat AyŞe’nİn En Çok HiŞuna Gİden De Bu OlmuŞtur.
Ruslarin KÖye Gelmesİ BÜtÜn Felaketlerİn Sebebİdİr.
Macİk’İn Hastalanmasiyla Seyd’alİ’nİn Bekİr’e GerÇekten Kirgin OlduĞunu Anlayabİlİrİz.
Tarladan Yol GeÇmesİ Bekİr Ve Aİlesİnİ Çok Zor Durumda BirakmiŞ , Komolİzmanin YaklaŞtiĞi Fİkrİnİ DoĞrulamiŞtir.
SÜrgÜn Edİlmelerİ De Her Şeyİn Sonucudur.


Bekİr: Aİlesİnİ Ve Tarlasini Çok Seven,karisindan Bİraz Korkan Ve İyİlİk Yanlisi Bİr İnsandir. Zayif Ve Çelİmsİz Bİrİdİr.
Esma: KonuŞmayi Ve BaĞirmayi Seven Bİrİdİr.kizini Devamli Bekİr’e KarŞi SavunmuŞtur.
AyŞe: Çok GÜzel Ve Alimli Bİr Kizdir. Aklinda Hep Remzİ İle Evlenmek Vardir.
Seyd’alİ: KÖyÜn Çobanidir Ve Aslinda Bekİr’İ Sever Ama Ruslardan Dolayi Kizgindir.yardimsever Bİr KİŞİlİĞe Sahİptİr.
Remzİ: YİĞİt Bİr GenÇtİr Ve AyŞe’yİ Çok Sevİyor.
Kala Mala: YaŞli Ve Pİs Bİr Rustur. Hirsizlik Yaparak İnsanlari Zor Durumda Birakmayi Sever. “ho Ho” Dan BaŞka Kelİmelerİ Çok Nadİr Kullanir.
İvan: Derİn DÜŞÜncelere Sahİp Bİr Rustur. O Da Babasi Kala Mala Gİbİ Hirsizdir5.kİtap Hakkinda Şahsİ GÖrÜŞler:romanin ÜstÜnde Bİraz Daha ÇaliŞilsaydi Daha SÜrÜkleyİcİ Olabİlİrdİ. YÖresel Dİl FerÇekten Çok Yerİnde KullanilmiŞtir. Eser, Bence Tam Bİr YeŞİlÇam KlasİĞİ Olabİlecek TÜrdendİr.

6.kİtabin Yazari Hakkinda Kisa Bİlgİ:yazar 1914’de İstanbulda DoĞdu.İlk,orta Ve Lİse ÖĞrenİmİnİ OrtakÖy’de Tamamladi. Genelde Turkİye’dekİ Olaylari Kendİ Tarziyla Anlatmaya ÇaliŞmiŞtir. 1976’da İstanbul’da ÖlmÜŞ TÜr.


http://www.frmtr.com/kitap-ozetleri/...a-insandi.html
 
Eski 14-04-09, 20:08 #3
Obsession Obsession çevrimdışı
Varsayılan C: kitap özeti yardım


Konu Başlığı İçerikle Alakalı Olmalı.
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 16:46
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015