Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 07-12-07, 18:17 #1
melih_13 melih_13 çevrimdışı
Alarm 11, sınıf servetifunun edebiyatı--öğretici metinler


arkadaşlar servetifunun edebiyatının öğretici metinleri ödevimözellikle hatıra kısmı) (11.sınıf edebiyat kitabı-3.ünite-2.öğretici metinler....)
slayt falan da olursa çok ii olur...yardımlarınızı bekliorum...
__________________
 
Eski 07-12-07, 20:33 #2
sulo64 sulo64 çevrimdışı
Varsayılan C: 11, sınıf servetifunun edebiyatı--öğretici metinler


Lise 11. Sınıf Türk EdebiyatıOn birinci sınıf edebiyat dersi öğretim programı, “ Düşünce-Sosyal ve Siyasî Hayat Edebiyat İlişkisi” , “Tanzimat Dönemi Edebiyatı” , “servet-i Fünûnun Edebiyatı ve Fecr-i Âti Edebiyatı” , “ Millî Edebiyat Döneminde Türk Edebiyatı” olmak üzere beş üniteden oluşmaktadır.


I. Ünitede (Düşünce- Sosyal ve Siyasî Hayat- Edebiyat İlişkisi) Tanzimat sonrası gerçekleşmeye başlayan batılılaşma yönündeki gelişmeleri, halka ve ulusal değerlere yönelme gayretlerini ve bunların edebî eserlerdeki yansımalarını kavratmak amacı güdülmüştür.


II. Ünitede (Tanzimat Sonrası Türk Edebiyatı) Avrupaî tarz, başka bir söyleyişle yenileşme dönemi edebiyatının oluşumu üzerinde durulup incelenecek metinlerle dönemin zihniyeti , sosyal, siyasi ve edebî alanlardaki değişiklikler kavratılacaktır. Öğrencilerimiz batıdan gelen yeniliklerle yerli kültür ögelerinin birlikteliğini yorumlayarak bunlardan çıkarımlar yapacaklardır.


III. Ünitede (Servet-i Fünûn Edebiyatı ve Fecr-i Âti) “ Servet-i Fünûn Edebiyatının Oluşumu” , “ Öğretici Metinleri İnceleme” , “Şiir ve Mensur Şiir”, “Olay Çevresinde Oluşan Edebî Metinler”, “Metin –Şair ve Yazar” , “ Servet-i Fünûn Edebiyatı Genel Özellikleri” ile “ Fecr-i Âti Edebiyatı” başlıkları üzerinde durulacak. Servet-i Fünûn Edebiyatı ile Fecr-i Âti edebiyatlarının edebi zevk ve estetik anlayışı bakımından birbirinin devamı olduğu ve bu anlayışın “Millî Edebiyat Dönemi”ne kadar devam ettiği incelenecek meinlerle sezdirilecektir.


IV. Ünitede “Millî Edebiyat Dönemi’nin Oluşumu” , “ Öğretici Metinler”, “Şiir”, “Anlatmaya Bağlı Metinler”, “Göstermeye Bağlı Metinler”, Metin- Şair ve Yazar”, “ Millî Edebiyat Döneminin Genel Özellikleri” üzerinde durulacak ve metinlerden hareketle öğrencilerimize kavratılacaktır.


V. Ünitede sosyal ve siyasî şartların ,kültür hareketlerinin Türk toplumuna ulus devlet fikri etrafında yeni bir dinamizm kazandırdığı olgusu üzerinde durularak dönem-eser ilşikisine dikkat çekilir.


Bu ünitede “şiir” başlığı altında şiir metinleri XX. Yüzyıl başlarında “Sade dil ve Hece Ölçüsüyle yazılanlar”, “Saf Şiir Anlayışı Çerçevesinde Yazılanlar”, “ Halkın Yaşama Tarzını ve Değerlerini Ön Plana Çıkaran Manzumeler” olmak üzere gruplandırılmış, her grupta yer alan metin örneklerinin incelenmesi ve yorumlanması planlanmıştır.


Öğrencilerin bütün sanat etkinliklerini tutarlı biçimde yorumlayarak kendi dünyalarını zenginleştirmeye hizmet edecek çalışmalara her bölümde yer verilmiştir.Böylece öğrencilerimizin Cumhuriyet dönemine hangi düşünce ve zevk birikimi ile gelindiğini fark etmelerine olanak verilmiştir.

Arkadaşım ayrıca bu [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] işine yarayabilir...


SaYGıLaR........
 
Eski 09-12-07, 21:30 #3
melih_13 melih_13 çevrimdışı
Varsayılan C: 11, sınıf servetifunun edebiyatı--öğretici metinler


kardeş çok saol..eline sağlık
 
Eski 09-12-07, 22:31 #4
sulo64 sulo64 çevrimdışı
Varsayılan C: 11, sınıf servetifunun edebiyatı--öğretici metinler


rica ederim ne demek görevimiz
 
Eski 10-12-07, 18:21 #5
melih_13 melih_13 çevrimdışı
Varsayılan C: 11, sınıf servetifunun edebiyatı--öğretici metinler


kardeş benim konum bu deil ya...servetifunun edebiyatının öğretici metinleri ödevim özellikle anı kısmı) (11.sınıf edebiyat kitabı-3.ünite-2.öğretici metinler....)kardeş senin yolladığın yerde anı yok... cvb bekliorum acil...
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 22:09
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015