Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 22-04-13, 17:32 #1
FloridaKebabi FloridaKebabi çevrimdışı
Thumbs up Leyla ile Mecnun | Oyuncuları, Biyogrofileri ve Rolleri


Leyla ile Mecnun, EfLAtunfilm tarafından yapılıp TRT 1'de yayınlanan absürt komedi türündeki Türk televizyon dizisi. Dizi temel olarak efsanevî karakterler Leylâ ile Mecnun'un hikayesi üzerine kurgulanmış ve üzerine absürt komedi, bilim kurgu, durum komedisi öğeleri eklenmiştir.

Senaryosunu Burak Aksak’ın yazdığı, yönetmenliğini Onur Ünlü'nün yaptığı ve kurgusunu Murat Bör’ün üstlendiği dizinin ilk bölümü 9 Şubat 2011 tarihinde TRT 1'de gösterilmiştir.
Behzat Ç. ile birlikte farklı yapım şirketlerine bağlı dizilerin birbirlerine konuk olduğu ilk dizi olanLeyla ile Mecnun sonlandıktan sonra aynı senaryo üzerinde bir de sinema filmi çekilecektir.

Aynı gün, aynı hastanede dünyaya gelen iki bebek, yatak sayısının azlığından dolayı yan yana yatırılırlar. Ailelerinin "doğar doğmaz birbirlerini buldular" sözü üzerine beşik kertmesi yapılan bebekler, isimlerini de efsane aşıklar Leylâ ve Mecnun'dan alırlar.
Aradan 25 yıl geçer. Bir sabah ailesi Mecnun'a durumu anlatır ve Leyla'yı istemeye giderler. Mecnun başta bu durumdan rahatsızlık duysa da Leyla'yı görür görmez aşık olur. Onu etkilemek için ne yapacağını bilemeyen Mecnun, bir gece rüyasında aksakallı dedeyi görür. Aksakallı dedenin rüyalarından çıkıp Mecnun'la beraber yaşamaya başlamasıyla da işler karışır.


Dizi yayınlamaya başladığı günden itibaren sosyal medyada olumlu eleştiriler almaya başlamıştır. Türkçe sosyal medyanın önemli kaynaklarından olan katılımcı sözlüklerde gördüğü ilgi ile popülerleşenyapım zamanla fenomen haline gelmiştir. Zamanla yaşadığı başarı ile ulusal medyanın da dikkatini çeken dizi, Türkiye'de yayınlanan absürt komedi tarzındaki diziler içerisinde önemli bir yer edindiği ve TRT'nin en iyi yapımlarından birisi olduğu şeklinde yorumlanmaktadır.
Uluslararası film eleştiri sitesi IMDb'de 15.098 oy üzerinden 9.3/10 puan alan Leyla ile Mecnun sitenin en iyi televizyon dizileri listesinde ilk 10 içerisinde yer almıştır.Bu başarıyı yakalayan ilk Türk dizisi olan yapım ayrıca henüz farklı ülkelere pazarlanmamasına rağmen yabancı paylaşım sitelerinde İngilizce altyazıyla izlenmektedir.
Dizi 51. bölümden itibaren her hafta yayınlandığı gün ve saat içerisinde yayıncı kuruluş tarafından Twitter üzerinden açılan sohbet konuları ile dünyanın en çok konuşulan konuları listesine girmektedir.


Oyuncuları

Ali Atay (Mecnun Çınar)
Melis Birkan (Leyla)
Serkan Keskin (İsmail Abi)
Osman Sonant (Hırsız Yavuz)
Ahmet Mümtaz Taylan (İskender)
Cengiz Bozkurt (Erdal Bakkal)
Aksakallı Dede (Köksal Engür)
Nalan Kuruçim (Nurten)
Neslihan Aker (Leyla)
Ege Tanman (Kaan)
Sarp Aydınoğlu (Benjamin)
Köksal Engür (Karabasan)
Sebahat Adalar
(Çiçekçi)
Onursal Yıldırım
(Doktor)
Bülent Baytar (Dostoyevski)
Açelya Devrim Yılhan (Eylül)
Mehmet Cihan Ercan(Hidayet)
Kubilay Çamlıdağ (Kubilay)
Muhammet Mustafa Aşık (Melül)
İştar Gökseven (Metin Yılmaz)
Şafak Pekdemir (Nisan)
Ömer Atilla Şendil (Ömer)
Nur Özölke (Selin)
Değer Soysal (Spiker)
Ayşen Gruda (Suna Turna)
Esra Kızıldoğan Uygur (Zekiye)

Teknik Kadro
Genel Yönetmen: Onur Ünlü
Yönetmen: Murat Onbul
Senarist: Burak Aksak


Konuk Oyuncular
Diziden Ayrılanlar__________________

Mesajı son düzenleyen FloridaKebabi ( 23-04-13 - 14:38 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-04-13, 17:36 #2
FloridaKebabi FloridaKebabi çevrimdışı
Varsayılan Ali Atay
Mecnun Çınar (Ali Atay) — Orta sınıftan bir aile olan İskender ve Pakize'nin oğlu. Açıköğretimden işletme bölümünü bitirmiştir.

Bebekken hastanede aynı beşikte yattığı Leyla'yı yıllar sonra annesi ve babası ile istemeye giderler.Leyla'nın zengin babası kızını vermez.Kalkıp gittikleri sırada Mecnun Leyla'yı görür ve aşık olur.Bir gece rüyasında çöllere düşer ve çölde Ak Sakallı Dede ile karşılaşır.Ak Sakallı Dede Mecnun'un rüyalarından çıkar ve Mecnun'la beraber yaşamaya başlar.Mecnun'a hayatının birçok noktasında yardım etmektedir.Mecnun Leyla'ya olan aşkını itiraf eder ve Leyla'nın da kendisine olan aşkını öğrenir.İkili beraberlikleri sırasında birçok olayla karşı karşıya gelir ve üstesinden gelir.Mecnun, Leyla’yı bir trafik kazası sonucu kaybeder. Bu olay üzerine bir yıl boyunca kimseyle konuşmayan Mecnun, gerçeği bir türlü kabul edemez. Leyla’yı geri getirebileceği fikrine kapılarak yeni maceralara atılır. Bu sırada Leyla’nın organlarının bağışlandığı ortaya çıkar. Böylece Mecnun’un yolu Leyla’nın ciğerini taşıyan Sedef ve kalbini taşıyan Şirin’le kesişir. Bir yanda kafa dengi olan ama sürekli atıştığı Sedef, diğer yanda kendisinden çok farklı olan, fizik ve sosyoloji okuyan Şirin. Bu iki kızın hayatına girmesiyle işler Mecnun için gitgide karışır. Tabii ki babası İskender, akıl danıştığı Aksakallı Dede, hiçbir işte tutunamayan İsmail, her kapıyı açabilen Yavuz ve tüm patavatsızlığı ve çılgın danslarıyla mahallenin vazgeçilmezi olan Erdal Bakkal, her olayda Mecnun’un yardımına koşar. Böylece işler daha da karmaşık bir hal alır. Mecnun önce Şirin'e sonra Sedef'e aşık olduğunu zanneder.Fakat anlar ki ikisine de aşık değildir.O Leyla'sına aşıktır ve onu bulmak için çöllere düşer.Bir zaman yaşamını çöllerde devam ettirdikten sonra Ak Sakkallı Dedesi Mecnun'un yeniden mahallesine dönmesini sağlar.Bu sırada Mecnun'un babası İskender eski arkadaşı Ömer'le karşılaşır.Mecnun ve İskender, İskender'in arkadaşı Ömer'in evine gider.Mecnun burada Ömer'in kızı Leyla'yı görür ve ona aşık olur.Ali AtayDursun Ali Atay (20 Nisan 1976, Rize), Türk oyuncu.
1993-96 yılları arası Knight Errant adlı grubun vokalistliğini yaptı.1999’da Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Krek adlı bir tiyatro topluluğunun kurucularından ve oyuncusu. Krek Tiyatro Topluluğu 1999 yılında Berkun Oya ve Ali Atay tarafından İstanbul'da kuruldu. Topluluk, kuruluşundan bu yana Berkun Oya'nın yazdığı ve yönettiği oyunları sahnelemektedir. Beyoğlu’ndaki Dulcinea’da "Adamlar" adlı bir gösteri yaptılar, İSM’de de "Op’la Zo’nun Dramı" adlı bir oyun oynadılar. Atay "Şapkadan Babam Çıktı" adlı dizide başarısız illüzyonist Maksut’u oynamıştır. Şu anda Leyla ile Mecnun adlı komedi dizisinde oynamaktadır ve dizi ekibi ile beraber oluşturulan Leyla The Band grubunun vokalistidir.


  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-04-13, 17:41 #3
FloridaKebabi FloridaKebabi çevrimdışı
Varsayılan Melis Birkan

Melis Birkan (30 Kasım 1983, Ankara), Türk oyuncu.

İlköğretim ve lise yıllarında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda bale dersleri aldı. Aynı üniversitede modern dans eğitimini tamamladı. Çağan Irmak'ın yönetmenliğini yaptığı Ulak ve Issız Adam filmlerinde başrol oyuncusu olarak yer aldı. Leyla ile Mecnun 'da "Leyla" rolünde oynamaktadır.

  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-04-13, 17:45 #4
FloridaKebabi FloridaKebabi çevrimdışı
Varsayılan Serkan Keskin
İsmail Abi (Serkan Keskin) — Mecnun'un çocukluk arkadaşı. Her gün farklı bir iş yapmaktadır. Babasının bir gemide geleceği umuduyla sahilde el sallamaktadır.

Serkan Keskin oyunculuk hayatına doğup büyüdüğü şehir olan İzmit'te başladı. 1997 yılında ünlü tiyatro yönetmeni Işıl Kasapoğlu'nun genel sanat yönetmenliğinde kurulan İzmit Şehir Tiyatrosu bünyesinde açılan tiyatro kursunda başladı. Hocaları arasında, Barış Falay, Zuhal Gencer, Melih Düzenli gibi tiyatrocular vardı. Kurs eğitiminin yanı sıra 1998-2001 yılları arasında İzmit Şehir Tiyatrosu'nun oyunlarında irili ufaklı roller aldı. İzmit Şehir Tiyatrosu'nda oyunculuk yaptığı sırada, tiyatro eğitimini geliştirmek için İstanbul'a yerleşti.
1999-2002 yılları arasında yine Işıl Kasapoğlu'nun bölüm başkanı olduğu Akademi İstanbul tiyatro okulunda eğitimi aldı. Tiyatro eğitimini tamamladıktan sonra 2002 yılında kurulan Semaver Kumpanya'ya katıldı. Uzun yıllar bu grupta oyuncu ve yönetmen olarak ' çalıştı. Serkan Keskin oyunculuk hayatı boyunca, sinemada Yavuz Turgul, Zeki Ökten, Reha Erdem, Zeki Demirkubuz ve Onur Ünlü gibi yönetmenlerin filmlerinde oynadı.
Tiyatroda ise, William Shakespeare, Moliere, Bertolt Brecht, Max Frisch ve Abel Gonzales Melogibi dünya tiyatro edebiyatının ve Orhan Kemal, Turgut Özakman, Sait Faik, Güngör Dilmen gibi yazarların eserlerinde rol aldı. Keskin 2011 yılnda, TRT'de tarafından yayınlanan, Leyla ile Mecnun dizisindeki "İsmail Abi" karakteri ile daha geniş kesimlerce tanındı.Hâlen Leyla ile Mecnun 'da oynamaktadır.
2012 yılında 32. [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] Serkan Keskin'e verildi.
2013 Mart ayında [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] dizisi ekibiyle birlikte kurulan [Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız] müzik grubunda bas gitarda yer almıştır.

  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-04-13, 17:48 #5
FloridaKebabi FloridaKebabi çevrimdışı
Varsayılan Osman Sonant (Hırsız Yavuz)
Yavuz (Osman Sonant) — Hırsız. Kendisini performans sanatçısı olarak tanıtır.

1997 yılında Bahçelievler Belediye Tiyatrosu'nda Yılmaz Gruda'dan aldığı oyunculuk eğitimi ile oyunculuğa ilk adımını atmıştır. 1998 yılında Ferhan Şensoy'un yönetimindeki Ortaoyuncular Nöbetçi Tiyatro'da çalışmalarını devam ettirmiş ve 1999 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları bölümünde oyunculuk lisans eğitimini tamamlamıştır. Çeşitli tiyatro oyunlarında, televizyon dizilerinde ve sinema filmlerinde yer alan oyuncu, 2009 yılında, Yeşim Ustaoğlu'nun Altın İstiridye ödüllü Pandora'nın kutusu adlı filmindeki Mehmet rolü ile 16. Altın Koza Film Festivali En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünü kazanmıştır. Şu anda Leyla ile Mecnun dizisinde Yavuz'u oynamaktadır.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 04:05
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015