Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 25-01-07, 05:48 #1
coolio1905 coolio1905 çevrimdışı
Thumbs up PATRICIA CORNWELL -kitapları-1Ünlü yazar Patricia Cornwell, "Romanlarımda canlandırdığım dünyada yaşamak benim için çok önemlidir," diye açıklıyor. "Canlandırdığım karakterin yapmasını ya da bilmesini istediğim her şeyi kendimde yaşamak ve bilmek isterim." Çeşitli ödüller kazanmış, Charlotte Observer gazetesinin eski polis muhabiri, Dr. Kay Scarpetta’yı tanıttığı "Otopsi" adlı ilk romanını kaleme almadan önce altı yıl, Virginia eyaletinde adli tabib şefinin bürosunda gönüllü polis memuru olarak çalışmıştır. Tüm dünyada olağanüstü beğeni kazanan "Otopsi" yazarına bir yıl içinde beş büyük polisiye roman ödülü getirmiştir. Atlantik’in iki yakasında ilk romana bu kadar çok ödül ilk kez verilmiştir. Bunu izleyen dokuz Scarpetta romanı tüm dünyada en çok satan kitaplar listesinin ilk sıralarında yer almıştır. Yazarın "Food to Die For" ve "Scarpetta’s Winter Table" adlı eserleri de dünya listelerinde boy göstermektedir.

Kuzey Carolina, Davidson Koleji’nden mezun olan Cornwell’in, polislerin dünyasını ve çalışma yöntemlerini dile getiren üç eseri daha vardır. Ayrıca "A Time for Remembering" adlı eseri gezici bir vaizin karısı olan Ruth Graham’ın biyografisidir. Patricia Cornwell Connecticut Greenwich’de yaşamakta ve adli tıp araştırmaları, hayvanları koruma, kurbanlara yardım gibi çeşitli kuruluşlara destek vermektedir.

[IMG]http://img201.**************/img201/3038/ar5mn.jpg[/IMG]
Kitap Adı : ARI KOVANI
Orjinal Adı : Hornest’s nest
Yazarı : PATRICIA CORNWELL
Türü : ROMAN
Çevirmen : Demet Günver

Kitap Hakkında Yorumlar’Amerika’nın arı kovanı’ lakabını taşıyan şehrinde her türlü suç ve şiddet yaşanmaktadır. Arı kovanı amblemini rozetinde taşıyan polis teşkilatı da bu şehir gibi karmaşık bir yapı sergilemektedir.

Tıpkı bir yaban arısı gibi dönen, alçalıp yükselen ve karmaşık davranışlar sergileyen polis teşkilatı bu suç şehrinin sıradan hayatlarını, ironik kesişmelerini, gizli hesaplarını ve asla açıklanmayacak sırlarını taşımaktadır.

Genç ve hırslı bir muhabir ise bu karmaşık arı kovanının içine koşullar elverdiğince sokulmak için pek çok şeyi feda etmeye hazırdır.

Patricia Cornwell olağanüstü şartlarda yaşayan sıradan insanların hayatlarını ve amaçlarını gözler önüne sermek için rozet denen paravanı daha önce hiç kimsenin yapmadığı gibi sıyırıp atıyor.

Arı Kovanı bir karakol defteri kadar gerçek ve bir Cornwell romanının olabileceği kadar sürükleyici.


399 SAYFA
altın kitaplar yayın evi
3.hamur

[IMG]http://img201.**************/img201/6484/aon8hf.jpg[/IMG]
Kitap Adı : SON DURAK
Orjinal Adı : The Last Precinct
Yazarı : PATRICIA CORNWELL
Türü : ROMAN
Çevirmen : Zeliha İyidoğan Babayiğit

Kitap Hakkında YorumlarYazarın Dr. Kay Scarpetta’nın yeni macerasını anlattığı romanı Son Durak, Zeliha İ. Babayiğit’in çevirisi ile okurun beğenisine sunuluyor. Roman, Cornwell’in bir önceki romanı Son İhtar’ın devamı niteliğinde.

Cornwell’in ilk romanı Otopsi’de (Postmortem) tanıştığımız Dr. Kay Scarpetta, Son Durak’ın da baş kahramanıdır. Kırklı yaşlarda olan Kay Scarpetta, Virginia’da Baş Adli Tabib’tir. Ancak Son Durak’taki seri katil Jean-Baptiste Chandonne’un Virginia’a gelişi Kay’in görevinde değişikliğine neden olacaktır. (Ancak bu elbette romanın sonunda açıklanıyor.) Kay, kocasından bir süre önce boşanmıştır. Bir süre FBI’ın psikolojik profilcilerinden Benton Wesley ile flört eder. (Son Durak’ta, Benton’un öldüğünü okuruz.) Benton’un, akıl hastanesinden kaçan bir suçlu tarafından öldürülmesi, Son Durak’ın devam romanı taşıyan ögelerinden biri. Patricia’nın bir diğer demirbaş kahramanı ise eski bir New York dedektifi olan ve Ricmond’a sürülen Pete Marino’dur. Marino’yu da Son Durak’ta zor anlar beklemektedir. Scarpetta’nın diğer romanlarından tanıdığımız yeğeni Lucy ise artık bir yetişkindir ve suç-suçlu ikileminde Son Durak’ın kritik noktalarında ilginç bir duruşu vardır.

510 sayfa
altın kitaplar
2.hamur


[IMG]http://img142.**************/img142/5863/903937579vr.jpg[/IMG]
kitap Adı : BİR KATİLİN ANATOMİSİ
Orjinal Adı : Portrait of a Killer
Yazarı : PATRICIA CORNWELL
Türü : ROMAN
Çevirmen : Zeliha İyidoğan Babayiğit

Kitap Hakkında Yorumlar1888 Ağustosu’ndan kasım ayına dek Londra’nın Whitechapel semtinde yedi kadın katledildi. Bu tüyler ürpertici cinayetler Doğu Yakası’nda panik ve korku rüzgârları estirirken ortaya çıkan isim en az cinayetler kadar korkutucuydu: Karındeşen Jack!
Yüz yıldan fazla bir zamandır insanların kafasını meşgul eden bu cinayetler zinciri, dünyanın en büyük faili meçhul olayları arasında yer aldı. Üretilen sayısız senaryolar arasında katilin, kraliyet ailesine mensup bir asilzade, bir berber, bir doktor, bir kadın ve bir ressam olduğu varsayımları vardı.
Sonunda; Patricia Cornwell, adli tıp alanındaki derin bilgisi ve teknik becerilerinin üzerine 21. yüzyılın disiplinli polis soruşturmalarını da uygulayarak elde ettiği somut bulgularla dünyaca ünlü ressam Walter Sickert’ın Karındeşen Jack olduğunu kanıtladı!
Cornwell, Viktorya Dönemi’nin karmaşık tekniklerinin yardımıyla Karındeşen Jack’in Metropolitan Polisi’ne gönderdiği ünlü mektupları Sickert’ın yazmış olduğunu bularak karmaşık bir düğümü çözdü.
Sickert’ın tablolarının tüm ayrıntılarını büyük bir titizlikle inceleyen yazar, ressamın eserlerinde sürekli kurbanlarının korkunç ölümlerini çizdiğini ve cinsel organındaki doğuştan gelen bozuklukları yok etmek için ergenlik çağında geçirdiği bir dizi ameliyatın ruhsal dengesini bozarak onu psikopat bir katile dönüştürdüğünü keşfetti.
Güçlü kalemi ve cinayet soruşturmalarındaki engin bilgisiyle Patricia Cornwell yine çok etkileyici bir yapıtla karşımızda.
Cornwell, Bir Katilin Anatomisi’yle ayrıca 20. yüzyılın eğlence dünyasının zavallı kurbanları Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Catherine Eddows, Mary Kelly ve diğerlerini saygıyla selamlıyor.[IMG]http://img142.**************/img142/374/si2sx.jpg[/IMG]

Kitap Adı : SİNEK
Orjinal Adı : Blow Fly
Yazarı : PATRICIA CORNWELL
Türü : ROMAN
Çevirmen : Zeliha İyidoğan Babayiğit

Kitap Hakkında Yorumlar"Son Durak" adlı romanda Scarpetta büyük uğraşlardan sonra Jean Baptiste Chandonne’u mahkum ettirir. Ama şimdi de adamın deli kardeşi intikam peşindedir. Scarpetta’ya benzeyen kadınları, öldürerek Louisiana’nın bataklık göllerinin altını üstüne getirerek doktora eziyet etmektedir. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi başka bir katili yakalabilmek için Scarpetta şeytani Jean Baptiste’in yardımını istemek zorunda kalır. Ama bunun bedeli çok pahalıdır.

480 sayfa
2.hamur
altın kitaplar


[IMG]http://img201.**************/img201/7594/son5vh.jpg[/IMG]
Kitap Adı : SON İHTAR
Orjinal Adı : Black Notice
Yazarı : PATRICIA CORNWELL
Türü : ROMAN
Çevirmen : Taner Gezer

Kitap Hakkında YorumlarHer zamanki sıradan günlerini yaşayan Richmond’un Deppwater Limanı’na yanaşan bir gemi olabildiğince masum görünse de içinde taşıdığı bir sır onu diğerlerinden ayırmaktadır.

Gemiye Belçika’dan yüklenen bir ceset konteynerlerin birinin içinde çürürken artık kimi soruların cevaplanması karanlığın aydınlatılması gerekmektedir.

Kimliği belirsiz cesedin otopsisini gerçekleştiren Adli Baştabip Kay Scarpetta önce ölüm nedenini ve maktülün kimliğini belirlemeye çalışır, ama bir sonuç elde edemez. Bu olaydaki tek ipucu olan kurbanın vücudundaki dövme, Scarpetta’yı Fransa’ya İnterpol Merkezi’nin bulunduğu Lyon’a sürükler. Oradan aldığı gizli bir talimatla Paris morguna gider ve yasaklanmış gizli kanıtları alıp Virginia’ya döner.

Ancak başının nasıl bir belada olduğunu bilmeyen Scarpetta’nın meslek hayatı bir anda yerle bir olur.
463 sayfa
3.hamur[IMG]http://img201.**************/img201/2558/sa8lj.jpg[/IMG]
Kitap Adı : SAPIK TEŞHİR
Orjinal Adı : Unnutural Exposure
Yazarı : PATRICIA CORNWELL
Türü : ROMAN
Çevirmen : Baysan Bayar

Kitap Hakkında YorumlarVirginia adli baştabibi Kay Scarpetta amansız bir katilin peşindedir. İşlediği cinayetlere sekiz yıl ara veren acımasız katil yine iş başındadır. Hunharca öldürdüğü kurbanlarının resimlerini internet aracılığıyla Dr. Scarpetta’ya gönderecek kadar da cesurdur.

Sırrı çözülemeyen her cinayet, gitgide sıkışan bir zincirin halkaları gibi Dr. Scarpetta’yı boğmaktadır.

Ama hiçbir şey kusursuz değildir ve katil de sonun başlangıcının resmini yakında görecektir.

287 sayfa
2.hamur
altın kitaplar

[IMG]http://img201.**************/img201/5825/777617665yl.jpg[/IMG]
Kitap Adı : MORG ÇIKMAZI
Orjinal Adı : Cruel & Unusual
Yazarı : PATRICIA CORNWELL
Türü : ROMAN
Çevirmen : Gülden Şen

Kitap Hakkında YorumlarPatricia Cornwell; gerilim romanı türünde Amerika’da Edgar, John Creasy, Anthony ve MacAvity, Fransa’da Prix du Roman d’Aevnture ödüllerini almıştır. Böylece dünyada aynı yıl içinde iki ayrı ülkede ödül kazanan ilk yazar olma onuruna erişmiştir.

On üç yaşaında ağır yaralı bir erkek çocuğu, çöp tenekelerinin yanında bulunmuştur. Olay yerindeki parmak izleri, kısa süre önce elektirkli sandalyede idam edilen Joe Waddell’e aittir. Bu şaşırtıcı bulgular, Dr. Kay Scarpetta ve polis şefi Pete Marino’nun aklını karıştırmıştır. Daha sonra işlenen başka bir cinayet Dr. Scarpetta’yı şüpheli durumuna düşürür. Dr. Scarpetta, Pete Marino’nun yardımıyla bu bilinmeyen düşmanın peşine düşer.

335 sayfa
3.hamur
altın kitaplar

[IMG]http://img201.**************/img201/4486/773185144uo.jpg[/IMG]
Kitap Adı : ÖLÜM ZİNCİRİ Orjinal Adı : All That Remins
Yazarı : PATRICIA CORNWELL
Türü : ROMAN
Çevirmen : Zeliha İyidoğan Babayiğit

Kitap Hakkında YorumlarDr. Kay Scarpetta, genç aşıkları hedef seçerek seri cinayetler işleyen bir katilin peşindedir. O güne kadar dört çift ortadan kaybolmuştur. Katilin yeni avı, annesi Amerika Birleşik Devletleri Başkanı tarafından uyuşturucu mafyasına karşı mücadele etmek için görevdirilen bir genç kız ve onun erkek arkadaşıdır.
319 sayfa
3.hamur
altın kitaplar[IMG]http://img201.**************/img201/3753/4339727kc.jpg[/IMG]
Kitap Adı : OTOPSİ
Orjinal Adı : Post-Mortem
Yazarı : PATRICIA CORNWELL
Türü : ROMAN
Çevirmen : Zeliha İyidoğan Babayiğit

Kitap Hakkında YorumlarÜstün zekaya sahip canavar ruhlu katil, arkasında hiçbir ipucu bırakmadan, işlediği hunharca cinayetlerle kente dehşet saçmaktadır. Adli tıp doktoru Kay Scarpetta, araştırmalarında en son teknolojik yenilikleri kullanarak manyak katilin maskesini düşürmeye kararlıdır.

Fakat polis teşkilatından biri Kay’in çalışmalarını sabote ederek onu öldürmek istemektedir. Dr. Scarpetta için artık kabus dolu günler başlamıştır.

303 sayfa
3.hamur
altın kitaplar


[IMG]http://img221.**************/img221/9499/7319122qy.jpg[/IMG]

Kitap Adı : BAŞLANGIÇ NOKTASI
Orjinal Adı : Point of Origin
Yazarı : PATRICIA CORNWELL
Türü : ROMAN
Çevirmen : Zeliha İyidoğan Babayiğit

Kitap Hakkında YorumlarDr. Kay Scarpetta, cinayet delillerini yakarak ortadan kaldıran acımasız bir katille karşı karşıyaydı. Eski düşmanı Carrie Grethen’ın bir şekilde olayların içinde olduğunu öğrenen Scarpetta, bu işi geçmişle bir hesaplaşma olarak kabul etmekteydi.

Zaman gitgide azalıyordu ve ölümün soğuk nefesi her geçen saniye daha da yakınlaşıyordu.

351 sayfa
2.hamur
altın kitplar

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 23:09
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015