Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 19-07-11, 18:49 #1
sovan sovan çevrimdışı
Varsayılan Allah daha önce yarattı mı ve daha soonra yaratacak mı?


Selamın aleyküm

Bismillahirrahmanirrahim

Allah insanlıktan önce de imtahana çekti mi ve yabiz cennete cehennemegeçiş yaptıktansonra başka varlıklaryaratıp imtahana çekecekmi? Bizim şu an olduğu gibi? sonunda cennet cehennem vaadeden?
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-07-11, 19:24 #2
nakkash nakkash çevrimdışı
Varsayılan C: Allah daha önce yarattı mı ve daha soonra yaratacak mı?


Hz. Ademden önce dünya da yaşayan bir insan topluluğu yoktur. Bahsi geçen topluluk cin türündendir. Cinlerde insanlar gibi iyiliğe ve kötülük ve azgınlık yapabilir ve fesat çıkarabilir bir nefse sahiptir.

İnsanlığın babası Adem aleyhisselamdır. Bu nedenle ondan önce başka insanların olduğunu kabul etmek bu konudaki ayetlere aykırı hüküm vermek anlamıan gelir.

İnsanlardan önce bu dünyada cinlerin yaşadığına dair rivayetler vardır. Nitekim şu ayette geçen Halife tabiri Adem aleyhisselamdan önce şuurlu varlığın olduğunu gösterir: "Düşün o zamanı ki, Rabb'in melaikeye hitaben: "Ben yerde bir halifeyi yaratacağım!" dedi. Melaike de: "Yerde fesad yapacak, kan dökecek kimseleri mi yaratacaksın! Halbuki biz, hamdinle seni tesbih ve takdis ediyoruz." dediler. Rabb'in de: "Sizin bilmediğinizi ben biliyorum!" diye onlara cevab verdi. (Bakara Sûresi, 30; İşarat-ul İ’caz, 201 )

“Halifetun - Halife”: Bu tabir, yer kürenin insanların hayatına elverişli şartları taşımazdan evvel burada şuurlu bir varlığın mahlukun bulunmuş olduğuna ve o varlığın hayatına o zamandaki yer kürenin vaziyetleri muvafık ve müsaid bulunduğuna işarettir. O şuurlu varlıklar ise cinlerdir. Ayrıca "Ben cinleri ve insanları yalnızca Bana ibadet etsinler diye yarattım. (Zariyat Suresi, 56) ayetinde cinler önce geçmektedir. Bu da cinlerin insanlardan önce yaratılıdğına bir işarettir.

Cenab-ı Hak, sual sormaları için izin verdiği zaman melekler istişare esnasında, “Orada kan dökecek ve fitne çıkaracak birini mi yaratacaksın?” diye sormuşlardır. Meleklerin bu suallerini itiraz mânâsında, hâşâ Allah’ı tenkit şeklinde düşünmemelidir. Çünkü meleklerin Cenab-ı Hakkın fiillerine itiraz etme kabiliyetleri yoktur. Onlar masum varlıklardır. Günah işlemezler ve işleyemezler de. Dolayısıyla, böyle bir itirazda bulunmaya masumiyetleri mânidir. Öyleyse, sual sormalarının hikmeti nedir?

Meleklerin daha önce şahid oldukları bir malumatları vardı. Nitekim daha önce yeryüzünde yaşayan cinler, dünyayı fesada vermişler, orada kan dökmüşler, zulüm yapmışlardı. Melekler bunları biliyorlardı. İnsanların da Allah’a isyan edeceklerinden, yeryüzünde tekrar fesat çıkaracaklarından korktular ve böyle bir sual sordular. Melekler bu bilgiye, ya Allah’ın bildirmesiyle vâkıf olmuşlar veya Levh-i Mahfuz’a bakıp oradan öğrenmişler yahut da insana gadabî ve şehevî kuvvetlerin verileceğinden anlamışlardır.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-11, 18:26 #3
sovan sovan çevrimdışı
Varsayılan C: Allah daha önce yarattı mı ve daha soonra yaratacak mı?


Nakkash abi tamam sağ ol da aklıma birşey takıldı.

Cinler insanlardan önce dünyada vardı diyorsun da

Dünya, Hz. Ademin cenneten çıkarılmasından dolayı Adem aleyhisselama bir yurt olması için yaratılmadı mı?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-07-11, 19:32 #4
nakkash nakkash çevrimdışı
Varsayılan C: Allah daha önce yarattı mı ve daha soonra yaratacak mı?


Önce nur-u Muhammedi yaratıldı.Ondanda tüm kainat....


İlk yaratılan Peygamberimizin nurudur. Bu nurdan diğer varlıklar yaratılmış ve en sonunda da insan yaratılmıştır.

Dünya ve içindekilerin yaratılması konusunda Peygamber efendimiz şu sırayı bildirmektedir: Toprak, dağlar, ağaçlar, hayvanlar, mekruhlar, nur ve Hz. Adem (as) (Müslim, Sıfatu'l-Kıyâme 27, (2789). Mekruhtan maksat, zahire göre şerdir. Bir kısım alimler ise buna madenler demişlerdir.

Dikkat edersek, eşyanın yaratılışında mantıkî bir sıralama vardır. Sırayla toprak, dağlar, bitkiler, hayvanlar ve en son olarak insan yaratılmıştır. Burada asıl hedefin, yani kâinatı yaratmaktan maksadın insan olduğu görülmektedir. Zîra, bir meyve ağacı meyvesi için dikilir. Meyve ise, ağacın en son mahsulüdür. Çekirdek, filiz, fidan ağaç, yaprak, çiçek safhalarından geçtikten sonra meyveye ulaşılır.

Âyet-i kerimedeki arzın insanlar için bir beşik kılınması (Tâhâ 53) benzetmesini bu hadisin açıkladığını söyleyebiliriz. Zîra, beşik önceden bebek için, onun büyümesine uygun şekilde hazırlanır.

Dağların yaratılması ağaç ve bitkilere zemin hazırlamıştır. Bitkiler hayvanların yaratılmasına, bitki ve hayvanların varlığı insanların gelmesine zemin hazırlamıştır. İnsan hayatı bunların varlığına bağlıdır. Bazı âlimler, Allah'ın her şeyi bir anda yaratabilecek güçte olmasına rağmen kademeli olarak yaratmış olması, mahlukatına itinalı ve sağlam adım atma dersini vermek içindir" diye yorumlamışlardır.
(Prof. Dr. İbrahim Canan Kütübi Sitte 6/383)
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-07-11, 00:19 #5
carey carey çevrimdışı
Varsayılan C: Allah daha önce yarattı mı ve daha soonra yaratacak mı?


nakkash, verdiğin cevapla adamın sorduğu soruyla ne alakası var. Kopyala yapıştır yapıp geçiyorsun.

Soru bu:
Dünya, Hz. Ademin cenneten çıkarılmasından dolayı Adem aleyhisselama bir yurt olması için yaratılmadı mı?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 13:22
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015