Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 02-06-12, 18:55 #1
KRAL2393 KRAL2393 çevrimdışı
Varsayılan Esmâ-ül Hüsnâ İle Dua Etmek


Esma-ül Hüsna ile Allah'a Dua Etmek

Esmâ, isimin çoğuludur, Hüsna da en güzel anlamına gelir. Esmâ'ül Hüsna, en güzel isimler demektir. Allah'ın bu güzel isimleri Kur'an-ı Kerim ve hadislerde geçer. Sayıları 99'dur. Bu isimler, Cenâb-ı Hakk'ın kemal sıfatlarıdır. Sıfatlar yücelik, üstünlük ve kemaline delalet ettiği gibi, ibadet ve dualarıyla yalvaran kimseyi Allah'a yaklaşmaya da sevk ederler. Yüce Allah şöyle buyuruyor: "En güzel isimler Allah'a mahsustur. O'na bu güzel isimlerle dua edin."(A'râf: 180)

Allah Rasulü şöyle buyuruyor:

"Allah'ın 99 ismi vardır. Kim onları sayarsa cennete girer." (Buhârî, Şurût, 18)

Kur'an ve Hadiste geçen Esma'ül Hüsna 99'dur. Bunun dışında insanların, cinlerin, meleklerin, peygamberlerin bilmediği sayısız isimleri vardır Allah'ın. Nitekim Allah Rasûlü bir hadiste bunu şöyle açıklamıştır:"Allah'ım ! Sana senin bütün isilmerinle dua ediyorum. O isimler ki sen yüce zatını onlarla isimlendirdin. Yahut onları bir elçine öğretmişsindir. Yahut kitaplarında indirmişsindir. Yahut gayb ilminde zatın için seçmişsindir."


Mü'min, Rabbine bu güzel isimlerin biriyle veya herhangi bir sıfatla yakarışta bulunabilir. Yüce Allah şöyle buyuruyor : Rasulüm ! Onlara de ki : 'İster Allah diye dua edin, ister Rahman diye. Hangisi ile dua ederseniz edin, en güzel isimler O'nundur." (İsra, 110)

Mü'min, hem Esmâ'ül Hüsna ile dua eder, hem de bu isim ve sıfatların anlamlarını, eserlerini, etkilerini düşünür. Bir insan olarak yapabileceğini yapmak için hem çalışır, hem de Allah'tan yardım ister. Gücünü aşan olaylar için direk Allah'a müracat eder, güzel isimleriyle ona dua eder.

Kainatta bulunan bütün belgeler, eserler Allah'ın güzel isimlerine delalet etmektedir. İsimleri, Allah'ın sıfatlarına, sıfatları da zatına delalet etmektedir. Yüce Allah şöyle buyuruyor:

"Allah'ın rahmetinin eserlerine bir bak !" (Rum: 50)

Yüce Allah'ın güzel isimlerinin belli özellikleri ve esrarı vardır. Güzel isimleriyle O'na dua edelim.

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 12:13
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015