Son Dakika Haberlerini Takip Edebileceğiniz FrmTR Haber Yayında.
Forum TR
Go Back   Forum TR > İslam ve İnsan Bölümleri > İslam ve İnsan
FrmTR'ye Reklam Vermek İçin: [email protected]

Merhaba Ne Demek ?

İslam ve İnsan Bölümleri Kategorisinde ve İslam ve İnsan Forumunda Bulunan Merhaba Ne Demek ? Konusunu Görüntülemektesiniz => Hiç düşündünüz mü yada bilen var mı içinizde "Merhaba" ne anlama geliyor diye?. Çok ilginç bir o kadar da hoş ...

Beğenenler23Beğenen

Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 28-10-11, 10:42   #1

Varsayılan Merhaba Ne Demek ?


Hiç düşündünüz mü yada bilen var mı içinizde "Merhaba" ne anlama geliyor diye?. Çok ilginç bir o kadar da hoş ve sıcak bir anlamı varmış meğer.

“Merhaba" aslında farsça kökenli olup "benden size zarar gelmez" anlamına geliyormuş. Çok hoş değil mi? Bunu öğrendikten sonra karşımdaki insana merhaba demek daha bir anlamlı benim için.

Şu an bunu okuyan herkese benden "merhaba"
SadıK vefruttare bunu beğendi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-10-11, 13:34   #2

Varsayılan C: Merhaba Ne Demek ?


Merhaba .
bahar180 bunu beğendi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-10-11, 14:08   #3

Varsayılan C: Merhaba Ne Demek ?


selamun aleyküm de arapça da allahın rahmeti ve bereketi üzerine olsun demek
sovan, bahar180 ve My Valentine bunu beğendi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-10-11, 14:25   #4

Varsayılan C: Merhaba Ne Demek ?


Merhaba .şu bilgiyide aktarmak iyi olur kanaatindeyim.

En evlası selam sözünü tam olarak ve örfe uygun olarak ifade etmektir. Ancak yazışmalarda kısaltılarak kullanılmasıda günah değildir.Bu kısaltma selam manasını hatırlatıyorsa selam verilmiş olunur. Merhaba da yerine göre selam yerine kullanılabilir. Ancak önce selam verilip sonra merhaba denmesi daha uygun olur. Çünkü selam sözünde ayrı bir hususiyet vardır. karşıdakine dua etmektir. Bu kelamı kullanan sevap kazanmaktadır. Sadece selam denmeside caizdir.
sovan vebahar180 bunu beğendi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28-10-11, 15:39   #5

Varsayılan C: Merhaba Ne Anlama Gelir?

Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen bahar180 Mesajı Göster
Hiç düşündünüz mü yada bilen var mı içinizde "Merhaba" ne anlama geliyor diye?. Çok ilginç bir o kadar da hoş ve sıcak bir anlamı varmış meğer.

“Merhaba" aslında farsça kökenli olup "benden size zarar gelmez" anlamına geliyormuş. Çok hoş değil mi? Bunu öğrendikten sonra karşımdaki insana merhaba demek daha bir anlamlı benim için.

Şu an bunu okuyan herkese benden "merhaba"


Merhaba'nın Anlamı Nedir?

مَرْحَباً بِكِ yani "merhaba" konusunda bir noktayı düzeltmek zorundayım...

Yukarıda Arapça yazılışını verdiğim "merhaba", erkeğe "merhaben bike", bayana "merhaben biki", nezâket ifade etmesi için erkeğe "merhaben biküm", bayana "merhaben bikünne" şeklinde kullanılır.
Bu son iki hitap şekilleri aynı zaman da erkeklere ve bayanlara kullanılır, bu durumda nezâket değil, çoğul hitap şekli olur.

Ayrıca Türkçemizde "merhaba" diye bildiğimiz bu kelimenin asıl şeklinin "merhab" olduğuna dikkat edelim. Bu kelime masdar olarak mensûb kullanılır, vakf halinde de "merhaba" sesi çıkar. Biz de o şekilde telaffuz ederiz. Ama merfû halinde vakf yapacak olsak "merhab" demek durumunda olacağımızı da bilelim! Bu açıklama, Arapça'yı bilmeyenlere hatırlatıcı bilgidir..


"Merhaba" kelimesi Farsça değil; Arapça'dır!

"Geniş/ferah oldu" anlamına gelen رَحِبَ ، يَرْحَبُ ، رُحْباً ، رَحاَبَةً kökünden gelen ism-i zaman, ism-i mekan ve masdar mîmî (mim'li masdar) sîgasıdır. Mim'li masdar olarak; "genişlik, rahatlık, güzellik, bolluk, esenlik" gibi anlamlara gelir.Selamlama şeklinde kullanıldığında da bu anlamları selamladığımız kimse için dileriz.
مَرْحَباً بِك ilk selamlamadan sonra kullanılır; "oturunuz, rahat ediniz" makamında kullanılır...
Arapça tabirler, genelde anlam derinlikleri yönüyle çok zengin olduğu için; "benden sana zarar gelmez" gibi bir mana da anlaşılmasına engel olmadığını belirtelim. Ama bu birebir anlam değil, kelimenin mefhûmudur.

Arapça aslında "merhaba" kelimesine bitişen muttasıl (bitişik) zamirler, muhatabın tekil, ikil, çoğul olmasına ve eril ve dişi olma durumlarına göre değişir; çoğu zaman da hazf edilir. Direkt "merhaba" denir..


Bu kelime Kur'an'da geçiyor mu?

Evet...

Bu kelime Sâd Sûresinin 59 ve 60. ayetlerinde geçmektedir!
Kur'an'da bu kelime ne anlamda kullanılmıştır, ona bakalım...

Bu ayetlere göre; kâfirler grup grup cehenneme atılıyorlar, ilk atılan gruba haber veriliyor:

"İşte şunlar da sizinle beraber (cehenneme) girecek olanlardır. (Yani cehenneme girerken liderlere: 'İşte peşinizden gelenler, şimdi burada da ardınızdan geliyorlar, onlar da sizinle beraber cehenneme giriyorlar' deniliyor. Ama liderler şimdi memnun değiller. Dünyada kendilerine uymalarından gurur duydukları kimseleri artık istemiyorlar): 'Onlara merhaba yok (yerleri geniş olmasın, rahat yüzü görmesinler)! Çünkü onlar ateşi boylayacaklardır." (Sâd: 59)

"(Uyanlar, uyulanlara): 'Hayır, asıl sizlere merhaba yok (asıl siz rahat yüzü görmeyin), siz bunu (azabı) bizim önümüze getirdiniz. Ne kötü bir duraktır burası!' diyeceklerdir." (Sâd: 60)


"(Ve hepsi birbiri aleyhine dua ederek): 'Rabbimiz, bunu bizim önümüze kim getirdiyse onun ateşteki azabını kat kat artır!' diyeceklerdir."
(Sâd: 61)


Tüm iman edenlere dünya ve ahirette merhaba..!
bahar180 veTiamath bunu beğendi.

Mesajı son düzenleyen Yusuf Semmak ( 28-11-11 - 19:15 )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası


Reklamı Kapat

Reklamı Kapat